Túlfeszültségvédelem és egyéb biztonsági intézkedések napelem rendszereknél
Bármilyen termékről van szó a hatékonyság mellett az egyik legfontosabb dolog, hogy biztonságosan lehessen használni.
Ez különösen igaz például az elektromos energiát használó gépekre, berendezésekre, így a napelem rendszerre is.
De biztonsági szempontból mennyire és hogyan van felszerelve egy fotovoltaikus rendszer?
Mi az a túlfeszültségvédelem és miért fontos?
A következő néhány bekezdésben többek között ezeket a kérdéseket is vizsgáljuk.
A túlfeszültségvédelem fontossága
A háztartásokban több magas fogyasztású elektronikus készülék is működhet, például számítógépek, tévék, klíma, elektromos autó vagy esetleg napelemes rendszer.
Ezek a készülékek, ha nem látnák el őket a szakszerűen megtervezett és megvalósított túlfeszültségvédelemmel, akkor ki lennének téve a kockázatnak, hogy a csatlakoztatott vezetékeken (pl. gyenge- vagy erősáramú kábelek, vezetékek) keresztül túlfeszültség történik, ami meghibásodásokat okozhat.
A túlfeszültséget többnyire a légkörben keletkezett, például közvetett vagy közvetlen villámlás válthatja ki, amit a háztartásba futó vezetékek juttatnak el az elektromos készülékeinkhez.
Ez amellett, hogy a berendezéseink épségét is kockáztatja, akár az emberre is életveszélyes lehet.
Az ilyen típusú rizikót lehet csökkenteni a körültekintően megtervezett és kivitelezett túlfeszültségvédelmi rendszerrel.
Túlfeszültségvédelem fotovoltaikus rendszernél
A napelem rendszerrel elérhetjük a villanyszámla-mentességet, illetve szinte teljesen függetlenné válhatunk a szolgáltatótól, és mindezt úgy, hogy az energiatermelés emissziómentesen zajlik, és 8-10 éven belül megtérülhet a befektetés.
De ehhez, ahogy az előbb említettük is, szükség van a fotovoltaikus rendszer és a háztartásunk megfelelő védelmére az olyan veszélyforrásoktól mint a villámcsapás és a túlfeszültség.
Azonban, ha kellően odafigyelünk és megtesszük az indokolt óvintézkedéseket akkor elkerülhető a tűz keletkezése, és az egyéb meghibásodások.
Van néhány tévhit is a napelem rendszerek meghibásodásával kapcsolatban.
Ilyen példának okáért az, hogy mivel a háztetőre vannak szerelve a panelek, ezért nagy eséllyel magukhoz vonzzák a villámokat.
A másik, ami gyakran előkerül, hogy pontosan mikor van szükség a villámvédelemre.
Többen is állítják, hogy minden egyes fotovoltaikus rendszernek rendelkeznie kell villámvédelemmel.
Ezek azonban téves állítások!
A magyarországi villámvédelmi jogszabály kimondja, hogy mindössze a nagyobb teljesítményű, vagyis 10 kW feletti készülékeknél indokolt kiépíteni a napelem villámvédelmét.
Tehát nem kötelező a villámvédelem minden napelem rendszernél, azonban ajánlott mérlegelni a vagyon- és személybiztonságot, ami miatt már érdemes átgondolni a rendszer villámhárítójának kialakítását.
Ennek a kivizsgálásához mindenképp érdemes szakértők véleményét kikérni, hogy meghatározzák a kockázat mértékét, és a napelem villámvédelmének indokoltságát.
Azt is jó tudni, hogy a kivitelezési terv szükséges a villámvédelmi berendezés elkészítéséhez.
Amit a külső villámvédelemről tudni érdemes
Köztudott, hogy a napelem rendszerek zöme az ingaltanok tetőszerkezetén helyezkedik el, ami által ki van téve az időjárás szélsőségeinek, például a közvetlen villámcsapásoknak is.
Azért, hogy ne tegyen kárt a napelemekben és az inverterben, több előírást és szabványt betartva kell kiépíteni a külső villámvédelmet.
És hogyan is kell elképzelni ezt a külső villámvédelmet?
A tetőszerkezetre telepített napelem rendszer nagyságától függően kell egy 20-60 m sugarú (spekulatív) gördülő gömbbel létrehozott villámvédelmi felfogórendszer védelemmel ellátott terében elhelyezni a paneleket és az egész berendezést.
A közvetlen villámcsapás mellett a közvetett átütések ellen is meg kell védeni a lakókat, a berendezést és az ingatlant.
Hozzátartozik továbbá, hogy ügyelni kell a belső villamos tartalom esetében a másodlagos villámhatás veszélyeztetésére (H1-H5), aminek függvényében szükség van arra, hogy a mindkettő követelményrendszer feltételeinek megfelelő belső villámvédelmet (B0-B4) létesítsenek.
Előírások és biztonsági intézkedések
A külső villámvédelem, ahogy azt fentebb említettük is, a közvetlen villámcsapástól és annak tűzgyújtó hatásától biztosít védelmet.
A villámok okozta másodlagos túlfeszültség is kiküszöbölhető az egy- vagy többfokozatú potenciálkiegyenlítéssel, és a belső villám- és túlfeszültséggel szembeni felkészültséggel.
Ilyenkor a következő előírásokat ajánlott betartani:
- az LPZ villámvédelmi zónarendszernél (MSZ IEC 1312-1), amikor az LPZ 0/1 zónahatárt nézzük, akkor az összes zónahatár-átlépési pontnál ki kell alakítani villámáram-levezetőképes (10/350) villámvédelmi potenciálkiegyenlítést;
- továbbá fontos, hogy csatlakoztatva legyen az épületekhez tartozó kisfeszültséggel rendelkező energiaellátó hálózatához a napelem rendszerünk;
- lényeges teendő még, hogy a tetőre szerelt napelemek és tartószerkezetük egy pontját fontos összekötni egy 16 mm2-es rézvezeték segítségével az ingatlan EPH-főcsomópontjával és a villámvédelmi földelő rendszerrel;
- nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fotovoltaikus rendszerünk DC oldalú (egyenáram) pozitív és negatív kimenetére rá kell csatlakoztatni a villámáram-levezetőképes (10/350) túlfeszültség-levezetőket, illetve az inverterhez tartozó egyenáramú bemeneteket.
Ahhoz, hogy elkerüljük az esetleges üzemzavarokat, lényeges kellő figyelmet fordítani a túlfeszültség védelemre.
Ellenőrzés és felülvizsgálat
Időről időre a villámvédelmi berendezéseket is szükségszerű felülvizsgálni és ellenőrizni.
Természetesen, ehhez is szakemberre lesz szükség, aki rendelkezik a kellő tapasztalattal és végzettséggel.
Egy újonnan telepített napelem villámhárító berendezésnek eleget kell tennie a hatályos OTSZ-ben dokumentált szabályoknak.
Korábban a tűzveszélyességi osztályra vonatkozó hatályos jogszabály az építményeket/épületeket érintette, most azonban már a bennük tárolt anyagokra.
Ebből adódóan az adott ingatlan kockázatának módját, illetve az indokolt villámvédelem kialakításának módját és jellegét meghatározza a már benne tartott, készített, felhasznált anyagok és azok mennyisége.
Ebből kiindulva időnként 3, olykor 6 évente válik időszerűvé a felülvizsgálat.
Azt még fontos megjegyezni, hogy ha az ingatlanon, vagy ingatlanban bármilyen lényegi módosítás történik, abban az esetben ajánlott megismételni a villámvédelmet.
Amennyiben bármilyen kérdés felmerülne benned a túlfeszültségvédelem vagy a napelem rendszerek kapcsán, töltsd ki űrlapunkat és partnereink, amint lehet visszahívnak és válaszolnak a kérdéseidre!
Talán már nincs is olyan messze az átlátszó napelemek korszaka?
Elindulhat a jövőben az átlátszó napelemek korszaka? Hamarosan a szoba ablakunk fogja termelni a szükséges energiát?
Napelemek és napenergia az űrből
A napelemek használata már igen elterjedt a Földön. De mi lenne, ha az űrből érkezne hozzánk a napelemek által megtermelt energia?
Ezért csökken folyamatosan a napelem rendszerek ára
Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy milyen tényezők játszottak szerepet a fotovoltaikus rendszerek árának csökkenésében.
Az ausztrál áruházaknál is népszerű a napelem
Bebizonyosodott: a gazdasági visszaesés sem állhat a napenergia útjába
Az elmúlt két évben jelentősen megugrott a megújuló energiafelhasználás. Mivel kecsegtet majd 2021?
Fűtés napelemek segítségével
Fűtés napelemmel: nem csak sci-fi! Szabadulj meg örökre fűtésszámláidtól! A napelem rendszer elektromos fűtéssel kombinálva akár örökre megszabadíthat a fűtési költségektől.
A napenergián kívül is léteznek még megújuló energiaforrások
A napenergián kívül számos megújuló energiaforrás létezik még, amelyeket a nem megújulók helyett használhatnánk. Ebben a cikkben ezeket az energiaforrásokat szeretnénk ismertetni.
Napelemek a termőföldön? Egyre több jel mutat afelé, hogy az agrivoltaika működőképes!
Annak ellenére, hogy a mezőgazdasági napelem-technológia mennyi kritikát kap, a kísérletek visszajelzései továbbra is egyöntetűen pozitívak. Most mutatunk is pár példát!
A napelemek teljesítményének növelése egy új szemszögből
Napelemes kikötő és kamionok Svédországból
Svédország is kiveszi a részét a napelemes fejlődésből: a skandináv ország nyugati partján egy egész kikötőt napelemesítettek. A Scania napelemes hibrid kamionokat tesztel.
A növényi hulladék egy újabb felhasználása – ezúttal napelemekhez!
Egy fiatal, fülöp-szigeteki mérnök hallgató növényi hulladék újrahasznosításával hozott létre merőben új napelemes festéket! Ez egy teljesen új és minden eddiginél zöldebb megoldás.
Nyomtassunk napelemet! – a fotovoltaikus rendszerek jövője
A „nyomtatott” napelem panel, ami radikális változást hozhat a napelem piacra
5 megoldás, amit sosem várnál egy napelemtől, de megváltoztatja az életed
Napelemes házak és autók családoknak – a jövő hétköznapjai
Napelemes utak, napelem spray, 3D-s panelek és wifis tricikli – Megérkeztek a legfrissebb újdonságok
Napelemes fa és a vízszűrő pipa
Érdekességek a napenergiáról, avagy a tudás hatalom
2 találmány, ami még hatékonyabbá fogja tenni napelem rendszerünket
Angliában jelenik meg először az IKEA új napelemes energiatárolásra alkalmas rendszere
A napfény erejével termesztenek növényeket a sivatag közepén
Ezt már te sem akarod majd elhinni: a napelemek vizet is csinálnak a sivatag közepén
Ha bizonytalan lennél: a Google elmondja, melyik háztetőre érdemes napelemet szerelni!
100% megújuló energiával fog üzemelni a Google 2017-től
Fény az éjszakában ott, ahol áram sincs
Mi is ott voltunk a 2017-es Intersolar kiállításon
A két legújabb és legmegdöbbentőbb hír a napelemek világából – Veszélyes vagy életmentő?
Új generációs spanyol napelemek és a Gloucester katedrális
Napenergia akkor és most - i.e. 210-től i.sz. 2018-ig
A világ 3 legnagyobb napelemfarmja!
Csernobil területét naperőművekkel hasznosítják újra
Három kontinens, három biztató jel
Kísérletek a napenergia terjedésének ellehetetlenítésére
Megújuló energiaforrások és a jövő nemzedék
Nap vagy szél?
Az idei év leghatékonyabb napelem paneljei
Napelemmel a környezetszennyezés ellen
Hivatalosan is a megújulók a legolcsóbb energiaforrások – mit jelent ez a jövőre nézve?
Így fog változni a villanyszámla a megújulók miatt
Napelemes ablak? Egy újabb figyelemreméltó innováció!
Így csinálnak a régi napelemből újat
365-ször több emberéletbe kerül 1TWh energia előállítása szénből, mint napfényből
Ausztrália már csak megújuló energiaforrásokat használna 2030-tól
Úszó naperőmű Albániában – norvég kivitelezők szárazon és vízen
Német áttörés energiatermelésben, a mezőgazdaság és a napelemes rendszer házasításában!
Németországban már az IKEA-ban is kapható napelem, amit a hatóságok nem feltétlenül néznek jó szemmel
40 évnyi fejtörés után angol kutatók rájöttek, miért csökken a napelem cellák teljesítménye
A napelemek következő generációja, és a „cseppfolyós napfény”
Ha elöregednek a napelemek – gondolunk a jövőre is?
A jövő közlekedése a napelemes autóké?
Elérkeztek a szén végnapjai?
Mi köze a napelemeknek a kávéhoz, és a lufikhoz?
2020-ban elkezdődhet egy „zöld évtized”?
Éjszaka is működő napelemek, és 30%-os teljesítmény? Mit hozhat még a napelemek jövője?
Napelemek a balesetvédelem szempontjából
Ausztrália: újabb kísérlet a napelemes ablakok előállítására
Milyen mértékegységeket használunk a napelemekhez?
Napenergia: a járványt és válságot is kiálló energiaforrás
Bruttó elszámolás, szaldó elszámolás – milyen változások történtek?
Sokak érdeklődését csigázta fel a tervezett bruttó elszámolási rendszer, ami Európa többi részén már évek óta működik. Érdekel, hogy ezzel kapcsolatban idehaza mi változott?
Napelem rendszer és hőszivattyús bojler
A vízmelegítés is alaposan kiveszi a részét a rezsiköltségekből. Ám napelem rendszerrel és hőszivattyús bojlerrel ez is kiváltható! Érdekel, hogy hogyan? Olvass tovább a részletekért!
Fűtés elektromosan, napelemmel, vagy hőszivattyúval
A két legnépszerűbb megújuló energiát hasznosító módszer közül melyik a jobb fűtésre: a napelem rendszer, vagy a hőszivattyú? Ha érdekel a válasz, olvass tovább!
Áremelkedés várható a napelem piacon?
A 2020-as és 2021-es évek nem tettek jót a világgazdaságnak, és ez a napelem iparágat is fájdalmasan érintette. Biztos, hogy áremelkedés lesz ennek a következménye? És ha igen, meddig?
5x magasabb villanyszámlára számíthatnak a vállalkozások?
Aggódsz, hogyan fogod fizetni a vállalkozásod rezsi költségeit? Úgy érzed, hogy még el sem kezdődött a 2022-es év, de már bizonytalan a kiadások finanszírozása? Van rá megoldás!
Elektromos fűtéshez mekkora napelem rendszerre van szükségem?
Ha az elektromos fűtést napelemekkel kombinálod, akkor akár a fűtés költségétől is megszabadulhatsz. De vajon mekkora teljesítményű napelem rendszerre van ehhez szükség?
Kötelező lesz új ingatlanoknál a megújuló energia használata
2022 nyarán életbe lép egy rendelet, melynek következtében az új építésű ingatlanoknak kötelező legalább 25%-ban megújuló forrásokból nyerni az energiát. Mutatjuk, mivel jár ez pontosan!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Elektromos kazán és napelem rendszer
Ha napelemes rendszerrel termeled az energiát, akkor a villanyszámlát már kipipálhattad. Vajon hogyan tudod ugyanezt megtenni a fűtéssel is? Milyen alternatív megoldások léteznek?
Hűtés-fűtés klímával és napelemmel
A klímaberendezés használata okos választás, amennyiben megoldást keresel otthonod hűtésére vagy akár fűtésére. De miért érdemes a berendezést napelem rendszerrel üzemeltetni?
Napelem rendszer garázstetőre? Biztos, hogy jó ötlet ez?
Tudj meg többet a napelem rendszer telepítéssel kapcsolatos lehetőségeidről! Ha garázstetőre vagy autóbeállóra szerelnéd fel a napelem paneleket, akkor ismerj meg minden fontos tudnivalót!
Infrafűtés és napelem rendszer – kell ennél jobb kombó?
Ki akarod kerülni az egyre magasabb energiaárakat, és egy gazdaságosabb fűtésrendszert használni? Használj infrafűtést és napenergiát! Ez egy költség- és környezethatékony megoldás!
Napelem rendszer nyaralóra: így csökkentsd a nyaralód rezsiköltségét
Bizonyára te is elgondolkodtál már azon, hogyan lehetne minimálisra csökkenteni a nyaralód rezsiszámláját. Megsúgjuk: a megoldás nem abban rejlik, hogy kevesebb időt tölts ott!
Napelem rendszer garancia – legyen garantált a minőség!
Tartasz tőle, hogy a frissen vásárolt napelem rendszered idő előtt elromlik, és ez anyagilag komolyan fog súlytani Téged? Tudj meg többet a napelemes rendszerekkel kapcsolatos garanciákról!
Autóval is zölden: napelem rendszer kocsibeállóra
Manapság már semmi nem akadályoz meg abban, hogy saját napelem rendszered lehessen, még az sem, ha a tetőd nem alkalmas rá. Bemutatunk egy remek alternatívát, a napelemes kocsibeállót!
Prémium napelem rendszer – mi tesz felső kategóriássá egy háztartási naperőművet?
Prémium kategóriássá nem akármit lehet minősíteni, és ez alól a PV rendszerek sem képeznek kivételt. Tudd meg, mi mindenből állhat össze egy prémium napelem rendszer!
Szemfényvesztés? Gyakori napelem rendszer tévhitek
Ha fotovoltaikus rendszert szeretnél a háztartásodba, biztosan Te is találkoztál már a cikkben találkozó állításokkal. Nézzük, mik a legnépszerűbb napelem rendszer tévhitek, és mi az igazság!
0 energiás ház napelemmel
Egy minimális, vagy 0 energiaigényű ház igen komoly befektetés, de az alacsony fenntartási költségek miatt megéri. És ebben a napelem rendszereknek is fontos szerep jut!
Túlfeszültségvédelem napelemeknél, és egyéb biztonsági intézkedések
A biztonsági előírások és intézkedések egy napelem rendszernél is fontosak, hiszen elektromos áramot termel és alakít át. A túlfeszültség és villámvédelem fontosságát ismerheted meg cikkünkből!
Most vagy soha? – A globális chiphiány hatása a napelem rendszerekre
A chiphiány utoléri a napelemipart is. Összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni a válságról, és mit tegyél, ha el szeretnéd kerülni a negatív hatásait, mikor saját napelem rendszert vásárolsz!
Napelem rendszer és padlófűtés – a komfort és a praktikum együtt jár!
Szeretnél padlófűtést, de tartasz attól, hogy a munkálatok túl sok problémával járnak, és emiatt nem éri meg? Emiatt egy percig se aggódj! Olvasd el cikkünket, hogy megszűnjenek a kételyeid!
Minden, amit tudnia kell a jelenlegi csúcsteljesítményű napelemekről!
Manapság egyre több csúcsteljesítményű, akár 800 W-os napelem érhető el a piacon. De mit is jelent ez a gyakorlatban és tényleg megéri-e ilyen fotovoltaikus rendszerekbe fektetni?
Napelem rendszer szállodáknak – a vendéglátás egy következő szintje
A lakosság és a vállalkozások egy része már jó ideje boldogan élvezi a napelemek nyújtotta előnyöket. De mi a helyzet a szállodákkal? Ez egy óriási lehetőség nekik is!
Napelem újépítésű lakásokra – több szempontból is megéri!
Az újépítésű ingatlanokra 2022 nyarától új szabályok vonatkoznak, melyeknek része a megújuló energia is. Szeretnéd tudni, milyen fontos szerep juthat ebben a napelemeknek?
Biztosítás napelem rendszerre – hogyan működik?
Ma már egyre többet lehet hallani, hogy napelem rendszer esetén is ajánlott biztosítást kötni. De milyen lehetőségeink vannak erre, és mire érdemes odafigyelni a szerződés megkötésekor?