Ad-vesz mérőóra napelemes rendszerhez – mennyi napenergiát használtunk ma?
Ahogy az energiafogyasztó berendezésekhez, úgy a napelem rendszerhez is szükséges mérőórát használni.
Azt, hogy pontosan milyen villanyórára is lesz szükség, nagyban meghatározza, hogy milyen típusú napelemes rendszer lesz telepítve.
A napelemes rendszereknél használt egyik mérőóra típus az ad-vesz mérőóra (vagy másnéven kétirányú mérő), amit most közelebbről is megvizsgálunk.
Miből is áll a napelemes villanyóra értelmezése?
Ahhoz, hogy nyomon követhessük a megtermelt és felhasznált áram mennyiségét, egy speciális kétirányú mérőberendezésre lesz szükség, amely a csatlakozási pontokon van elhelyezve.
Ezeket nevezzük ad-vesz mérőóráknak, amelyeknél a megtermelt és az elfogyasztott energia mennyiséget külön számláló vezeti.
Az ilyen típusú mérőóráknak fázisonként van mérőműve, és így akkor is tudják pontosan vezetni a termelési és fogyasztási adatokat, hogyha a csatlakozás három fázissal rendelkezik, viszont csak az egyik fázisra kapcsolódik a napelem rendszer.
Elszámolás ad-vesz mérőórával
Az elszámolás során leolvassák az ad-vesz mérőórákról a mérési adatokat, és ez alapján végzik el a szükséges számításokat.
Megállapítják a megtermelt többlet energiát és a felhasznált mennyiséget is, és ezek egyenlegének meghatározása után állítják ki az elszámoló számlát.
Amennyiben HMKE-vel (háztartási méretű kiserőmű) rendelkezünk, akkor a hálózatra adott és vételezett energia mérése külön-külön történik a csatlakozási ponton.
Ha a fogyasztásmérő nem alkalmas a kétirányú mérésre, akkor le kell cserélni, hogyha pedig megfelelő rá a berendezés akkor át kell programozni.
A mérőóra beszerelését, átállítását végezze szakember!
Az ad-vesz mérőórával kapcsolatos beszerelési és átállítási műveleteket mindenképpen szakemberre kell bízni, pontosabban a hálózati engedélyes végzi el egy előre megbeszélt időpontban.
A fogyasztónak is van dolga ezzel kapcsolatban: a mérés helyének kialakítása a rá vonatkozó szabványok szerint.
Miután ez utóbbi megtörtént, egy regisztrált szerelőnek nyilatkoznia kell a napelemes mérőhely szabályosságáról és az indokolt átalakításokról.
Természetesen, ez a kétirányú napelemes fogyasztásmérő eszköz is elektromossággal működik.
Ahhoz, hogy ez programozható, kezelhető és könnyedén leolvasható legyen, figyelni kell arra, hogy a mérőszekrény megközelíthető és könnyen nyitható módon legyen kivitelezve.
Van plusz költsége a mérőóra felszerelésének?
A napelemes fogyasztásmérő berendezések költségeire 3x16A teljesítmény határáig a fogyasztói és felette pedig az erőművekre érvényes szabályok érvényesek.
Vagyis ez annyit jelent, hogy az ad-vesz mérő berendezés 3x16A teljesítményig ingyenes, és ezt meghaladva pedig a fogyasztó díjkötelessé válik, amely szolgáltatótól függően változó lehet.
Egy napelem rendszernél tehát mindenképpen szükségünk lesz egy mérőrendszerre, hogy szabályosan lehessen mérni a megtermelt és elfogyasztott energia mennyiségét.
Ezt normál esetben, miután megtörtént a napelem rendszer telepítése, az áramszolgáltató szakemberei felszerelik nekünk, és ezt követően a megtermelt többlet energiát már tudjuk is értékesíteni.
Ennek a kétirányú mérőórának a segítségével az áramszolgáltató biztosítja a fogyasztó számára a szaldós elszámolás lehetőségét, vagyis a hálózatba táplált és vételezett energia különbözetét kell majd kifizetni.
Ilyen módon akár le is nullázhatók a villanyszámlák, de persze az is előfordulhat, hogy több energiát termelünk, mint amennyit felhasználunk.
Változások az elszámolásban 2022. október 31. után
A szaldó elszámolás az egyik fő oka annak, hogy ennyien döntöttek a napelem rendszerek mellett, mely Európán belül hazánkban egy egyedülálló lehetőséget jelentett.
Azonban a 2022-es energiaválság mellett a napelemek sem úszták meg a korlátozásokat, és a kormány amellett, hogy ideiglenesen felfüggesztette a visszatápláló rendszerek engedélyeztetését, a szaldó elszámolás kérdésére is pontot tett.
Nem lehetett ugyanis tudni korábban, hogy meddig számíthatunk még erre az elszámolási formára, csak az volt ismeretes, hogy egyszer ki kell vezetni, az EU-s elvárásoknak megfelelve.
2022. októberében aztán végül kiderült: minden napelem rendszer tulajdonos a csatlakozást követő 10. év végéig, legkorábban pedig a 2024-es éves elszámolásig jogosult a szaldóra, utána más, ún. bruttó elszámolásra kell átállnia, ami meghatározott tarifákon, kereskedelmi alapon számolja el a megtermelt és vételezett áramot.
Így leghamarabb a 2014 előtt telepítők esnek el a szaldótól, legkésőbb pedig azok, akik még 2022. október 31-e előtt megkapták az engedélyt, és 2023 folyamán készül el a rendszerük.
Miért volt szükség a szigorításra?
Sajnos hiába jelezték már évek óta a szakértők, hogy a magyar központi elektromos hálózat elavult, a fejlesztések közel sem haladtak olyan ütemben, mint amire szükség lett volna.
Így az energiaválság kezdetekor, mikor rengetegen akartak egyszerre napelem rendszerre váltani, kénytelenek voltak letiltani a csatlakozást, mert a hálózat egyszerűen nem bírt volna el ennyit.
Így 2022. október 31-e után csak olyan napelem rendszer kaphat engedélyt, amely kizárólag azonnali, belső fogyasztásra termel, és teljesítménykorlátozó berendezéssel van ellátva.
Arról egyelőre nincs információ, hogy a tilalom meddig él, de mindenképpen beszámolunk róla, ha a helyzet változik!
Élet a szaldó után
Még elég keveset tudni arról, hogyan is fog kinézni az újfajta elszámolás azok számára, akik a 10. év után kénytelenek lesznek az új elszámolásba lépni.
Annyi bizonyos, hogy változnak a tarifák, de még mindig nem mutattak be olyan ad-vesz mérőt, ami alkalmas lenne erre.
Ezen felül az is szóba került, hogy az éves elszámolás helyett ismét visszatér a kétirányú villanyóra leolvasása havi szinten, és arra is készülnie kell a tulajdonosoknak, hogy ismét villanyszámlát fognak kapni, még ha közel sem olyan mértékűt, mint korábban.
Jelenleg azonban még sok a kérdőjel, fehér folt, így hát érdemes figyelni a híreket, közleményeket az újabb információkért.
Miből áll a napelemes ad-vesz villanyóra leolvasása?
Háztartási méretű napelemes kiserőművek esetében az áramszolgáltató szerelteti fel az ad-vesz mérőórát, amelynek a segítségével mérni lehet a felvett és a hálózatra leadott energiát is.
Az előző két adat szükséges az év végi elszámoláshoz.
A megtermelt napenergia egy része rögtön felhasználásra kerül a termelés közben működő fogyasztók révén.
Ezt az elfogyasztott energia mennyiséget a kétirányú villanyóra már nem számolja.
Így tehát látszik, hogy egy szakszerűen bekötött fotovoltaikus rendszernél sokkal kevesebb az ad-vesz órán keresztül bevezetett energia, mint amennyit a naperőmű megtermel.
Ebből adódóan az is következik, hogy az oda-vissza mérő villanyóra alapján felhasznált energia mennyiség sokkal kevesebb, mint a háztartás fogyasztása.
Számold ki a valós éves fogyasztásodat!
Az évenkénti valós fogyasztásunkat igazán egyszerűen ki lehet számolni:
- az inverteren feltüntetett éves termelés (kWh) + a vételezett fogyasztás a villanyóra alapján (kWh) - a betáplált termelés a villanyóra alapján (kWh).
A vételezett fogyasztás és a betáplált termelés adatai megtalálhatók az ad-vesz villanyórán, ami felváltva mutatja őket.
Többnyire egy kicsi nyíl jelöli, hogy az éppen mutatott érték a vételezett vagy a betáplált adat-e, de olyan eset is előfordulhat, hogy egy háromjegyű számkód mutatja meg.
Értelemszerűen, hogyha a fogyasztott energia több, mint a betáplált, akkor a különbözetet a szolgáltató ki fogja számlázni.
Fordított esetben pedig mi számlázhatjuk az áramszolgáltató felé a különbséget, amennyiben megtehetjük ezt (éppen ezért sokkal inkább ajánlott nullára kijönni).
Általában az szokott hibaként előfordulni, hogy csak az egyik adat kerül leolvasásra, vagy a két adatot felcserélve adjuk meg.
Emiatt fontos, hogy mindig le legyen ellenőrizve az éves elszámoló villanyszámla.
Az ad-vesz mérőóra megmutatja számodra, hogy milyen hatékony a napelem rendszered!
Egy napelem rendszer bevezetése sok mindent megváltoztat, többek között azt is, hogy az energia fogyasztásunkat és termelésünket (ami ugye újdonságnak számít), milyen módon mérjük és számoljuk el.
Az ad-vesz mérőóra segítségével könnyedén megállapítható, hogy mennyi energiát termelünk és fogyasztunk, és ez alapján egyszerűen ki lehet számolni, hogy mi fizetünk vagy nekünk fizetnek.
Így már nemcsak élvezhetjük a napelem rendszer előnyeit, hanem figyelemmel kísérhetjük a működését is.
Hogyha szeretnél többet megtudni a napenergia mennyiségének méréséről, vagy esetleg már megvan a csatlakozási engedélyed, de még keresed a megfelelő kivitelezőt a rendszered mielőbbi kiépítéséhez, akkor töltsd ki űrlapunkat!
Így területileg illetékes partnerünk felveheti Veled a kapcsolatot, és megtárgyalhatjátok a további részleteket, a projekted nyélbe ütését!
Ezért csökken folyamatosan a napelem rendszerek ára
Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy milyen tényezők játszottak szerepet a fotovoltaikus rendszerek árának csökkenésében.
Az ausztrál áruházaknál is népszerű a napelem
Fűtés napelemek segítségével
Fűtés napelemmel: nem csak sci-fi! Szabadulj meg örökre fűtésszámláidtól! A napelem rendszer elektromos fűtéssel kombinálva akár örökre megszabadíthat a fűtési költségektől.
A napenergián kívül is léteznek még megújuló energiaforrások
A napenergián kívül számos megújuló energiaforrás létezik még, amelyeket a nem megújulók helyett használhatnánk. Ebben a cikkben ezeket az energiaforrásokat szeretnénk ismertetni.
Napelemek a termőföldön? Egyre több jel mutat afelé, hogy az agrivoltaika működőképes!
Annak ellenére, hogy a mezőgazdasági napelem-technológia mennyi kritikát kap, a kísérletek visszajelzései továbbra is egyöntetűen pozitívak. Most mutatunk is pár példát!
A napelemek teljesítményének növelése egy új szemszögből
A növényi hulladék egy újabb felhasználása – ezúttal napelemekhez!
Egy fiatal, fülöp-szigeteki mérnök hallgató növényi hulladék újrahasznosításával hozott létre merőben új napelemes festéket! Ez egy teljesen új és minden eddiginél zöldebb megoldás.
A „nyomtatott” napelem panel, ami radikális változást hozhat a napelem piacra
Napelemes házak és autók családoknak – a jövő hétköznapjai
Érdekességek a napenergiáról, avagy a tudás hatalom
2 találmány, ami még hatékonyabbá fogja tenni napelem rendszerünket
Angliában jelenik meg először az IKEA új napelemes energiatárolásra alkalmas rendszere
A napfény erejével termesztenek növényeket a sivatag közepén
Ezt már te sem akarod majd elhinni: a napelemek vizet is csinálnak a sivatag közepén
Ha bizonytalan lennél: a Google elmondja, melyik háztetőre érdemes napelemet szerelni!
Fény az éjszakában ott, ahol áram sincs
Mi is ott voltunk a 2017-es Intersolar kiállításon
A két legújabb és legmegdöbbentőbb hír a napelemek világából – Veszélyes vagy életmentő?
A világ 3 legnagyobb napelemfarmja!
Csernobil területét naperőművekkel hasznosítják újra
Három kontinens, három biztató jel
Kísérletek a napenergia terjedésének ellehetetlenítésére
Megújuló energiaforrások és a jövő nemzedék
Nap vagy szél?
Az idei év leghatékonyabb napelem paneljei
Napelemmel a környezetszennyezés ellen
Hivatalosan is a megújulók a legolcsóbb energiaforrások – mit jelent ez a jövőre nézve?
Így fog változni a villanyszámla a megújulók miatt
Napelemes ablak? Egy újabb figyelemreméltó innováció!
Így csinálnak a régi napelemből újat
365-ször több emberéletbe kerül 1TWh energia előállítása szénből, mint napfényből
Ausztrália már csak megújuló energiaforrásokat használna 2030-tól
Úszó naperőmű Albániában – norvég kivitelezők szárazon és vízen
Német áttörés energiatermelésben, a mezőgazdaság és a napelemes rendszer házasításában!
Németországban már az IKEA-ban is kapható napelem, amit a hatóságok nem feltétlenül néznek jó szemmel
40 évnyi fejtörés után angol kutatók rájöttek, miért csökken a napelem cellák teljesítménye
A napelemek következő generációja, és a „cseppfolyós napfény”
Ha elöregednek a napelemek – gondolunk a jövőre is?
A jövő közlekedése a napelemes autóké?
Elérkeztek a szén végnapjai?
Mi köze a napelemeknek a kávéhoz, és a lufikhoz?
2020-ban elkezdődhet egy „zöld évtized”?
Éjszaka is működő napelemek, és 30%-os teljesítmény? Mit hozhat még a napelemek jövője?
Napelemek a balesetvédelem szempontjából
Ausztrália: újabb kísérlet a napelemes ablakok előállítására
Milyen mértékegységeket használunk a napelemekhez?
Napenergia: a járványt és válságot is kiálló energiaforrás
Bruttó elszámolás, szaldó elszámolás – milyen változások történtek?
Sokak érdeklődését csigázta fel a tervezett bruttó elszámolási rendszer, ami Európa többi részén már évek óta működik. Érdekel, hogy ezzel kapcsolatban idehaza mi változott?
Napelem rendszer és hőszivattyús bojler
A vízmelegítés is alaposan kiveszi a részét a rezsiköltségekből. Ám napelem rendszerrel és hőszivattyús bojlerrel ez is kiváltható! Érdekel, hogy hogyan? Olvass tovább a részletekért!
Fűtés elektromosan, napelemmel, vagy hőszivattyúval
A két legnépszerűbb megújuló energiát hasznosító módszer közül melyik a jobb fűtésre: a napelem rendszer, vagy a hőszivattyú? Ha érdekel a válasz, olvass tovább!
Áremelkedés várható a napelem piacon?
A 2020-as és 2021-es évek nem tettek jót a világgazdaságnak, és ez a napelem iparágat is fájdalmasan érintette. Biztos, hogy áremelkedés lesz ennek a következménye? És ha igen, meddig?
5x magasabb villanyszámlára számíthatnak a vállalkozások?
Aggódsz, hogyan fogod fizetni a vállalkozásod rezsi költségeit? Úgy érzed, hogy még el sem kezdődött a 2022-es év, de már bizonytalan a kiadások finanszírozása? Van rá megoldás!
Elektromos fűtéshez mekkora napelem rendszerre van szükségem?
Ha az elektromos fűtést napelemekkel kombinálod, akkor akár a fűtés költségétől is megszabadulhatsz. De vajon mekkora teljesítményű napelem rendszerre van ehhez szükség?
Kötelező lesz új ingatlanoknál a megújuló energia használata
2022 nyarán életbe lép egy rendelet, melynek következtében az új építésű ingatlanoknak kötelező legalább 25%-ban megújuló forrásokból nyerni az energiát. Mutatjuk, mivel jár ez pontosan!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Elektromos kazán és napelem rendszer
Ha napelemes rendszerrel termeled az energiát, akkor a villanyszámlát már kipipálhattad. Vajon hogyan tudod ugyanezt megtenni a fűtéssel is? Milyen alternatív megoldások léteznek?
Hűtés-fűtés klímával és napelemmel
A klímaberendezés használata okos választás, amennyiben megoldást keresel otthonod hűtésére vagy akár fűtésére. De miért érdemes a berendezést napelem rendszerrel üzemeltetni?
Napelem rendszer garázstetőre? Biztos, hogy jó ötlet ez?
Tudj meg többet a napelem rendszer telepítéssel kapcsolatos lehetőségeidről! Ha garázstetőre vagy autóbeállóra szerelnéd fel a napelem paneleket, akkor ismerj meg minden fontos tudnivalót!
Infrafűtés és napelem rendszer – kell ennél jobb kombó?
Ki akarod kerülni az egyre magasabb energiaárakat, és egy gazdaságosabb fűtésrendszert használni? Használj infrafűtést és napenergiát! Ez egy költség- és környezethatékony megoldás!
Napelem rendszer nyaralóra: így csökkentsd a nyaralód rezsiköltségét
Bizonyára te is elgondolkodtál már azon, hogyan lehetne minimálisra csökkenteni a nyaralód rezsiszámláját. Megsúgjuk: a megoldás nem abban rejlik, hogy kevesebb időt tölts ott!
Napelem rendszer garancia – legyen garantált a minőség!
Tartasz tőle, hogy a frissen vásárolt napelem rendszered idő előtt elromlik, és ez anyagilag komolyan fog súlytani Téged? Tudj meg többet a napelemes rendszerekkel kapcsolatos garanciákról!
Autóval is zölden: napelem rendszer kocsibeállóra
Manapság már semmi nem akadályoz meg abban, hogy saját napelem rendszered lehessen, még az sem, ha a tetőd nem alkalmas rá. Bemutatunk egy remek alternatívát, a napelemes kocsibeállót!
Prémium napelem rendszer – mi tesz felső kategóriássá egy háztartási naperőművet?
Prémium kategóriássá nem akármit lehet minősíteni, és ez alól a PV rendszerek sem képeznek kivételt. Tudd meg, mi mindenből állhat össze egy prémium napelem rendszer!
Szemfényvesztés? Gyakori napelem rendszer tévhitek
Ha fotovoltaikus rendszert szeretnél a háztartásodba, biztosan Te is találkoztál már a cikkben találkozó állításokkal. Nézzük, mik a legnépszerűbb napelem rendszer tévhitek, és mi az igazság!
0 energiás ház napelemmel
Egy minimális, vagy 0 energiaigényű ház igen komoly befektetés, de az alacsony fenntartási költségek miatt megéri. És ebben a napelem rendszereknek is fontos szerep jut!
Túlfeszültségvédelem napelemeknél, és egyéb biztonsági intézkedések
A biztonsági előírások és intézkedések egy napelem rendszernél is fontosak, hiszen elektromos áramot termel és alakít át. A túlfeszültség és villámvédelem fontosságát ismerheted meg cikkünkből!
Most vagy soha? – A globális chiphiány hatása a napelem rendszerekre
A chiphiány utoléri a napelemipart is. Összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni a válságról, és mit tegyél, ha el szeretnéd kerülni a negatív hatásait, mikor saját napelem rendszert vásárolsz!
Napelem rendszer és padlófűtés – a komfort és a praktikum együtt jár!
Szeretnél padlófűtést, de tartasz attól, hogy a munkálatok túl sok problémával járnak, és emiatt nem éri meg? Emiatt egy percig se aggódj! Olvasd el cikkünket, hogy megszűnjenek a kételyeid!
Minden, amit tudnia kell a jelenlegi csúcsteljesítményű napelemekről!
Manapság egyre több csúcsteljesítményű, akár 800 W-os napelem érhető el a piacon. De mit is jelent ez a gyakorlatban és tényleg megéri-e ilyen fotovoltaikus rendszerekbe fektetni?
Napelem rendszer szállodáknak – a vendéglátás egy következő szintje
A lakosság és a vállalkozások egy része már jó ideje boldogan élvezi a napelemek nyújtotta előnyöket. De mi a helyzet a szállodákkal? Ez egy óriási lehetőség nekik is!
Napelem újépítésű lakásokra – több szempontból is megéri!
Az újépítésű ingatlanokra 2022 nyarától új szabályok vonatkoznak, melyeknek része a megújuló energia is. Szeretnéd tudni, milyen fontos szerep juthat ebben a napelemeknek?
Biztosítás napelem rendszerre – hogyan működik?
Ma már egyre többet lehet hallani, hogy napelem rendszer esetén is ajánlott biztosítást kötni. De milyen lehetőségeink vannak erre, és mire érdemes odafigyelni a szerződés megkötésekor?
Napelem telepítés bölcsődék, óvodák és iskolák számára
A napelemes rendszerek nem csak magánszemélyeknek elérhetőek, hanem közintézmények, tehát iskolák vagy óvodák is élhetnek a lehetősséggel. Sőt, mindezt akár támogatással is megtehetik!
Napelem rendszer borászatok számára – mert nem csak borban az igazság!
Egy borászat nem csak a szőlő érése révén láthatja a napsütés hasznát, hanem napelem rendszerrel is! Érdekel, hogyan hasznosíthatók a napelemek a bortermelésben?
Napelem rendszer lovardáknak
A napenergia alkalmazása nemcsak a háztartások számára előnyös befektetés. De vajon egy lovarda esetében is csökkentheti a kiadásokat? Olvasd el cikkünket, hogy többet megtudj róla!
Napelem edzőtermeknek, fitnesztermeknek – a mozgás jó a testünknek, a napelem a vállalkozásunknak
Számos vállalkozás döntött már a napelemesítés mellett, egy edzőterem vagy fitneszterem pedig különösen alkalmas lehet rá! Hogy miért? Ha érdekel, most megtudhatod!
Napelem rendszer állattartó telepre – miért jó döntés?
Hazánkban a napelem rendszerek elterjedése mellett bővülnek az igénybe vehető pályázatok is. Tudd meg cikkünkből, miért érdemes napelemet kiépíteni állattartó telepre!
Napelem rendszer műanyag fröccsöntő üzemeknek
Műanyag fröccsöntő üzemek nélkül az életünk szinte elképzelhetetlen lenne, annyi termékkel látnak el. Ám a folyamat energiaigényes. Ezen segíthetnek a napelemek!
Napelem rendszer sertéstelepeknek – mert az állattenyésztés energiaigényes műfaj
A sertéstelepek üzemeltetése energia szempontjából igen költséges lehet. Van azonban megoldás, mellyel takarékosabbá és fenntarthatóbbá tehetők! Igen, napelemekkel!
Napelem rendszer telepítése hűtőházra – érdemes belevágni?
Napelem rendszert nem csak családi házra érdemes telepíteni, hanem akár hűtőházra is. Ismerd meg, hogyan működik a hűtőházakra való kivitelezés, és miért éri meg!
A napelem rendszer és a szél – kell-e aggódnunk, hogy megrongálja rendszerünket a heves légmozgás?
A szélről tudjuk, hogy komoly természeti és anyagi károkat tud okozni, a napelemek pedig közvetlenül ki vannak neki téve! Kell-e aggódnunk a szél okozta károk miatt?
Napelem rendszer magtárhoz – mert a gabonatároláshoz is jól jön a megújuló energia
Miért ne lehetne napelem rendszert telepíteni egy magtárra is? Kitűnő lehetőség, hogy az épületet jobban kihasználd, és energiahatékonyabbá tedd vállalkozásodat!
Napelem rendszer pékségeknek
Akinek péksége van, vérbeli vállalkozóként biztosan tudja, hogy a cég fejlesztése elengedhetetlen a sikerhez. Ehhez egy napelemes rendszer remek lehetőség lehet!
Baromfitelep és napelem rendszer? Biztos, hogy nyerő páros!
Szeretnéd még sikeresebbé tenni baromfitelepedet, de sok a rendszeres kiadás? Napenergia segítségével könnyedén csökkentheted költségeidet! Olvasd el cikkünket!
Te is aggódsz az energiaválság miatt? Védekezz napelem rendszerrel az elszálló áram- és gázárak ellen!
Miért jelent megoldást a napelem rendszer az energiaválságra, és az egyre növekvő energiaárakra? Európa egyre több országában is terjed emiatt a napenergia felhasználása!
2022-es napelemstop: kell-e aggódni miatta, ha napelem rendszert szeretnél?
2022 májusában a felügyelő szervek bejelentették, hogy a hálózatban nincs több hely új naperőműnek. Vajon mennyiben érinti ez a háztartási méretű napelem rendszereket?
Napelem rendszer lapszabászatoknak – a gyors és precíz munka stabil energiaellátást igényel
Egy lapszabászat bárki számára hasznos lehet, aki precízen kivágott bútorlapot keres. Ám az üzemeltetés igencsak energiaigényes, amin segíthet egy napelem rendszer!
Jó hír: óriási összegből bővítik az elektromos hálózatot a megújulók számára!
A 2022 májusában bejelentett erőmű-stop a napenergiában érdekelteket is érzékenyen érintette. De már itt a megoldás! Fejlesztések jönnek hatalmas támogatásból!
Napelem rendszer ruházati varróüzemek számára
Azt mondják, a napelem rendszerekből mindenki profitálhat, de vajon ez igaz egy ruházati varróüzemre is? Cikkünkben bemutatjuk, miért és hogyan lehet ez előnyös!
Nincs rezsicsökkentés a vállalkozásoknak: csődbe mehet a cég, ha most nem fektet napelem rendszerbe?
Egyre nagyobb bajban vannak a magyar cégek és önkormányzatok a magas energiaárak miatt. Kik azok, akik mégis talpon tudnak maradni? Megmutatjuk, mi a titkuk!
Az állandóan felmerülő kérdés: környezetszennyező-e a napelem?
A napelemek kapcsán sokszor felmerül a kérdés: valóban szennyezi a környezetet az előállításuk? És mit tudunk az újrahasznosíthatóságukról? Cikkünkből kiderül.
Napelem rendszer asztalos műhelyeknek
A napelemes rendszerek nemcsak a családok számára jelentenek nagy könnyebbséget, hanem egy vállalkozás, például egy asztalos műhely számára is. Tudd meg, miért!
Napelem rendszer uszodákra
Miért ne működhetne egy uszoda környezetkímélő módon? Ez már nem utópia, hanem valóság! A napelemes rendszerek segítségével környezetbarát módon biztosítható az energia.
3 kérdés, amit ha nem gondolsz át, nem térül meg a napelem rendszered
Könnyebben, gyorsabban juthatsz napelem rendszerhez, ha pontosan tudod, mire van szükséged. Ezt a három kérdést tedd föl magadnak, ha napelemen gondolkodsz!
És te miért akarsz napelem rendszert? – Az 5 leggyakoribb motiváló erő
Kérdezték már meg tőled, hogy pontosan miért is akarsz napelem rendszert telepíttetni a háztetődre? Biztos, hogy ezek közül valamelyik ott volt a válaszaid között:
Ha fontos a minőség: Tier 1 besorolású napelemek
A napelemek kapcsán gyakran lehet hallani a Tier 1 besorolásról. De mit is jelöl ez pontosan? Cikkünkből most mindent megtudhatsz a prémium minőségű napelemekről!
Napenergiával egy jól működő fémforgácsoló műhelyért!
Szeretnéd korszerű technológiával csökkenteni a fémforgácsoló műhelyed kiadásait? Esetleg a zöld gondolkodás sem áll távol tőled? Tudj meg többet a témáról!
3-4 év alatt megtérülő napelem rendszer? Ezért érdemes vállalkozásként MOST befektetni!
Hogyan tudnak a vállalkozások gyorsabb megtérüléssel napelem rendszerbe fektetni? Furcsának hangozhat, de épp a sokat emlegetett energiaválság segít ebben.
Napelemek és rezsicsökkentés: most már 5-7 év alatt térül meg a napelem rendszer a lakosságnak (10 év helyett)?
A rezsiárak emelkedése tömegeket mozgatott meg a napelem rendszerek irányába, és ez nem csoda: hatalmasat zuhantak a megtérülési idők, ezért most a legjobb befektetni!
Split klíma napelem rendszerrel: a megoldás a rezsigondjaidra?
Egyre több háztartásban találhatunk manapság klíma berendezést, és ezek többsége már a fűtésre is alkalmas. Olyan lehetőség rejlik benne, ami maximálisan pénztárcabarát.
Válasz az energiaválság hatására: fektess napelembe!
A jelenleg tetőző energiaválság hosszútávon befolyásolhatja hazánkban is az árakat. De miként lehet védekezni ellene? Válassz biztos energiaellátást: telepíts napelemet!
Hogyan csökkentheted a fogyasztásod energiaválság idején?
A jelenleg elszabaduló energiaárak már mindenkit sújtanak. De mi a megoldás? Összegyűjtöttük a legfontosabb tippeket, amelyekkel csökkenteni tudod kiadásaidat!
Miért érdemes napelemes rendszerrel spórolni a fűtésen?
A háztartásra elköltött pénz mindig értékes. Pont ezért nem mindegy, hogy ugyanannyi felhasznált villany- és gáz fogyasztásáért mekkora árat kell kifizetni.
Az EU mesterterve az energiaválságra – kötelezővé válhat a napelem?
Az Európát sújtó energiaválság mindannyiunk életét befolyásolja, éppen ezért az EU egy átfogó stratégiát dolgozott ki az energiafüggőség leküzdésére napelemekkel!
Miért a napelem a legnépszerűbb és leghatékonyabb megújuló energia?
A napelem rendszer már évek óta bizonyítja hatékonyságát, és az emberek elvárásainak is egyre jobban megfelelnek a legújabb termékek. Nem véletlenül választják ezt.
Villanyszámla 10 és 20 000 Ft között – hogyan csökkenthetem ezt?
Érdekel, hogy a villanyszámlád alapján mekkora napelem rendszerre lenne szükséged? Olvasd el cikkünket, mert most adunk némi támpontot!
Ezért sietős, ha társasházra szeretnétek napelem rendszert szerelni
Te tudtad, hogy nem árt sietned, ha napelem rendszert szeretnél a társasházra, ahol élsz? Ehhez kapsz segítséget a cikkben, de egy kicsit a jogi tudnivalókra is kitérünk.
Érdekel a házad napelem rendszerének a potenciálja? Ebben segít ez az alkalmazás!
A napelem rendszerek iránti igény láthatóan egyre csak növekedik, és ezért is jött létre a Budapest Szolár Térkép alkalmazása, ami egyszerűbbé teszi a tervezést!
Kiderült, meddig elérhető a szaldós elszámolás – még nem késő csatlakozni!
Sok volt a nyitott kérdés az egyik legfontosabb napelemes előny, a szaldó elszámolás körül. Marad? Ha igen, akkor meddig? Lehet még hozzá csatlakozni? Tudj meg többet!
Hány fokra érdemes felfűtenünk a lakás különböző helyiségeit? (És hogyan segít ebben a napelem rendszer?)
A rezsicsökkentés korábbi formájának eltörlése sok háztartásnak okozott nehézséget. Legtöbben a fűtéssel szeretnének takarékoskodni, elvégre ez lett sokkal drágább.
A napelem rendszerek és más módszerek a rezsiemelkedés ellen
Az energiaköltségeknek az emelkedése és a rezsitámogatás megnyirbálása együttesen borzasztó hatást gyakorol a lakosságra. Itt bemutatjuk a védekezési lehetőségeket!
A homokakkumulátorok csúcsra járatják a napelem rendszereket!
Eddig is tudni lehetett, hogy a napelem rendszerek által generált energia tárolása drága és nehézkes, de itt bemutatunk egy megoldást, amivel mindez egyszerűbbé válhat!
Egy napelem rendszerrel Te is követheted a dán példát!
Dániában nagyon tudhatnak valamit, ha képesek voltak elérni, hogy egy teljes órán át ingyenes legyen számukra az áram. Bemutatjuk, hogyan is érték el megújuló energiával!
Már folyamatban van a lakossági napelem rendszerek korlátozásának felülvizsgálata
A legújabb hírek igen biztatóak, hiszen már folyamatban van a visszatápláló napelem rendszerek csatlakozás korlátozásának felülvizsgálata! Érdekelnek a további részletek?
Okos mérők tehetik gyorsabban megtérülővé a napelem rendszereket?
Mi az a smart meter, és hogyan tudja új szintre emelni a napelem rendszerek működését? Ha még nem hallottál erről az eszközről, érdemes most megismerkedned vele!
AI és napelem: mesterséges idegsejt hálózatot alkalmaztak a napelem rendszerekkel kapcsolatos kutatásokhoz
Mesterséges idegsejt hálózatot használtak fel a magyarországi napelem rendszerek kutatása során. Az eredmények mindenki számára tanulsággal szolgálhatnak a témában!
Mesterséges intelligenciával, üvegházzal és sínekkel a napelemekért
Az amerikai Sarcos Robotics, a svájci Sun-Ways, illetve a japán Waseda Egyetem legújabb fejlesztései fényes jövőt vetítenek előre a napenergia számára.
Innováció lakásban élők számára! – Ez az új fejlesztés lakótömbökben is lehetővé teszi a hatékony napenergia felhasználást
Eddig talán lehetetlennek tűnt a lakásban élők számára, hogy hatékonyan hasznosítsák a napenergiát, de ez az innovatív megoldás új lehetőséget teremt!
A napelem rendszerek térnyerése miatt a lakáspiac jelentősen átalakul – többet ér egy napelemes ingatlan, mint korábban bármikor
Az ingatlanpiacon már lehet érzékelni, hogy az épületek energiahatékonysága az egyik legfontosabb szemponttá válik. Mennyivel ér többet egy ház, ha napelem van a tetején?
Így spórolnak most rengeteget a cégek a számláikon! (Jól sejted: a napelemeknek is közük van hozzá)
Az ipari létesítmények számára nehézséget jelent az energiaárak hektikus változása, hiszen ez számos akadályt gördít a sikeres működés felé. A napelem rendszer a megoldás!
Németországban többet termeltek a napelemek, mint minden más együttvéve
Németországból olyan adatok érkeztek a napelemekkel kapcsolatban, melyek tanulságosak lehetnek azok számára, akik itthon terveznek napelem rendszerekbe beruházni.
Ausztriában áfamentessé válik a napelem – állami támogatásban részesül 100 ezer vásárló
Áfamentes lesz Ausztriában a napelem, továbbá csaknem 100 ezren részesülnek állami támogatásban. Összegyűjtöttünk mindent a legújabb ausztriai napelemes intézkedésekről..
Napelemek a földeken: fenntartható jövő vagy veszélyes trend?
Hogyan befolyásolhatják a napelemek a mezőgazdaság jövőjét? Ismerd meg a legújabb kutatásokat a témában! A napelemek előnyei, kihívásai és hatása a mezőgazdaságra.
Napelemes generátor vagy benzines? Melyikkel járunk jobban?
A napelemes generátorok nagy segítségünkre lehetnek, ha áramellátásról van szó. Összegyűjtöttük, milyen előnyökkel rendelkeznek az üzemanyaggal működőekkel szemben.
Jelenleg mi a helyzet a visszatápláló rendszerek korlátozásával? Várható változás belátható időn belül?
Rengetegen várják, mi is lesz a hálózatra csatlakozás korlátozásának a végkifejlete. Ha Te sem szeretnél lemaradni, most megtudhatod, mi is a helyzet pillanatnyilag!
Hatalmas hiba temetni a napelemeket! Ezek alapján bőven van még jövője a magyar és a külföldi napelempiacnak:
A hazai és a külföldi napelempiacon egyaránt változások várhatók a közeljövőben. Itt megtudhatod, milyen új rendeletekkel kell majd megbékélniük a napelemeseknek!
A nyári kánikula idején felszökő villanyszámla is kordában tartható napelem rendszerrel!
A nyárnak is megvan a maga nehézsége, mégpedig az elviselhetetlen hőség. Ám a klímaberendezés komoly rezsiköltséggel is jár. Erre is megoldással szolgálnak a napelemek?
Az ausztrál napelem intézkedés, ami ezrek életét fogja megváltoztatni
Gondolkodtál már a túltermeléssel keletkező „felesleges” napenergia felhasználásán? Az ausztrálok egy sajátos módszerrel álltak elő, amiről te is hallani szeretnél!
Megéri napelem rendszert telepíteni 2023-ban?
Az utóbbi években szinte mindenki napelem rendszert telepített köszönhetően a rengeteg támogatási formának. De mi a helyzet idén? Most kivesézzük a 2023-as helyzetet!
Miért szakadtak be a napelem árak? - Az olcsóbb napelemek és az európai túlkínálat
Ebben a cikkben megvizsgáljuk, miért csökkentek jelentősen a napelem modulok árai (spoiler: részben az európai túlkínálatnak köszönhetően, de van itt azért más is)
Az olcsó napelemek új korszaka: történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak
A kínai napelem modulok ára elérte minden idők legalacsonyabb szintjét. Ismerd meg ennek a hátterét és az olcsó napelemek szerepét a fenntartható energiaellátásban.
Napelemek – megéri az önerőből történő befektetés?
Az önerőből történő napelem rendszer kiépítése számos előnnyel jár. Gyorsabb és rugalmasabb megvalósítást tesz lehetővé, lehetőséget ad személyre szabott rendszer tervezésére.
Használt napelem: jó ötlet vagy sem?
A használtcikkek piacán számos hasznos dolgot vehetünk, de vajon napelemet is érdemes így beszerezni? Cikkünkben ezt a témát járjuk körbe, hogy lásd, megéri-e ezzel foglalkozni.
Perovszkit napelemek: továbbfejleszthető a napelemek hatékonysága? Olcsóbbá válhat valaha ez a beruházás?
Hallottál már a perovszkit napelemekről? Ha Téged is érdekelnek a legújabb innovációk és a jövőbeli lehetőségek, akkor cikkünkből megismerheted közelebbről ezt az újdonságot!
Újabb nagy fordulat a szaldós elszámolásban – Ez várhat a napelemesekre 2024-ben!
Havi és a negyedórás elszámolás? Itt a vége az éves szaldónak? Mutatjuk, milyen eljárásokat vezetne be a kormány és hogyan befolyásolná mindez a napelem tulajdonosok életét!
Változások jönnek 2024-től a napelemes elszámolásban
Az energiaügyi miniszter 2023 augusztusának végén fontos bejelentéseket tett, amik érintik a korlátozás feloldását és az elszámolási rendszert.
A napelem piac robbanni készül – Egyre komolyabb hírek érkeznek!
Hol jó, hol rossz hírek ütik fel a fejüket a napelem piacon, emiatt pedig sokan válnak bizonytalanná. Pedig ez továbbra is kiváló befektetés lehet!
A napelem piac új főszereplőjévé a társasházak válnak?
A napelem rendszerek piaca elsősorban a családi házak számára nyújtott lehetőséget, de ez most megváltozik, hiszen új szabályozás érkezik a társasházakra.
Módosulnak a Napenergia Plusz Program feltételei? – Most nagyon kell figyelni!
A Napelem Plusz Program eddig is brutális lehetőséget jelentett sokak számára, de ez most hatványozódik, köszönhetően a mostani módosításoknak!
Padlóra zuhannak a napelem árak! De miért, és milyen hatása lesz ennek?
A kínai piacokon már a felére csökkentek a napelem modulok árai a tavalyi évhez képest! És ki tudja, hol van ennek a vége! Ez a lehetőség, amire eddig vártál!
Napelem rendszerek és a bruttó elszámolás – Te dönthetsz: érzelmek vagy a józanész?
A Smart Meter egy válasz a bruttó elszámolásra, de nem mindegy, hogyan használjuk! Nézzük meg hogyan érdemes kihasználni az ebben rejlő lehetőségeket!
Napelem rendszer, bruttó elszámolás és elektromos autó – Így termeld a hasznot magadnak és ne az áramszolgáltatódnak
A bruttó elszámolásra sok napelemes keresi a megfelelő választ. Egy elektromos autó napelemekkel történő töltése is pontosan ilyen megoldás lehet.