0 energiás ház napelemmel – elég hozzá ennyi, vagy többre van szükség?
Az ipar, technológia fejlődésének van egy tagadhatatlan előnye: egyre kényelmesebbé, biztonságosabbá és takarékosabbá teheti az életünket, ha jól használjuk.
Mindig van valami újdonság, valami elérhető cél, amire érdemes törekedni, és ez az energetikában, energia-felhasználásban sincs másképp.
Mostanra elértünk oda, hogy valóban megvalósítható egy olyan ház építése, ami ténylegesen 0 energiafelhasználású, semmilyen külső forrás nem szükséges a fenntartásához, vagy csak egészen minimális.
Legalábbis papíron, hiszen bármikor adódhat olyan helyzet, amit valahogy meg kell oldani, de összességében kijelenthetjük, hogy aki ilyen házat tervez és építtet, annak többé nemigen kell a rezsivel számolnia – és ebben a napelemeknek is kulcsszerep jut.
De mi tesz egy ilyen 0 energiás házat ténylegesen energia-függetlenné, és milyen elemekre, berendezésekre lehet szükség ahhoz, hogy mindez meg is valósulhasson?
És ami talán még érdekesebb: mekkora befektetésre van ehhez szükség?
Ha mindez Téged is érdekel, mindenképpen olvass tovább!
Az energetikai szempontból passzív otthon
Teljes mértékben megszokott és általános dolog, hogy ha az otthonodat fenn szeretnéd tartani, annak bizony költségei vannak.
Itt most nem az olyan esetlegesen előforduló dolgokra gondolunk, mint például az itt-ott előforduló javítások, tatarozások, stb.
Ami állandó terhet jelent, az az energiaigény, ami az ingatlan lakhatóságának egyik kulcsfontosságú feltétele.
Egyszerűbben megfogalmazva: a fűtés, világítás, vízmelegítés, stb. állandó energia-utánpótlást igényelnek, amit mind-mind ki kell fizetni.
És minél rosszabb műszaki és energetikai állapotban van egy ingatlan, annál drágább a fenntartása, hiszen ugyanazoknak a körülményeknek a fenntartásához jelentősen több energiára van szükség.
Felmerül hát a kérdés: létezhet olyan ház, ami nem igényel állandó szolgáltatói energiát, tehát nincs folyamatosan vele járó rezsiköltség?
Szerencsére a válasz igen, ám ehhez teljesülnie kell bizonyos feltételeknek, illetve meg kell felelni építkezési szabályoknak ahhoz, hogy valóban létrejöhessen a 0 energiaigényű ingatlan.
És ebben a napelemeknek is jelentős szerep juthat!
Mitől 0 (vagy közel 0) energiaigényű egy ház?
Az, hogy egy ház közel 0 energiaigényű, vagy teljesen az, jól mérhető számokban is – ami azt illeti, szabályban is meg van határozva, hogy mekkora energiaszükséglettel lehet ennek nevezni egyet.
Egészen konkrétan az az ingatlan minősül közel 0 energiaigényűnek, amelyiknek a primer energiafogyasztása 15 kWh/m2, vagy annál is kisebb.
Ha esetleg nem ismerős a fogalom, a primer energiafogyasztás az ingatlan éves fűtési és vízmelegítési energiaigényét jelöli négyzetméterre levetítve.
Hogy legyen összehasonlítási alapod, egy átlagos háznál ez az érték 151-190 kWh/m2, vagyis egy közel 0 energiaigényű épületé ennek csak a tizede!
Azaz, ha valaki passzívházat építtet, akkor akár 90% feletti is lehet az energia-megtakarítás.
Ám ennek eléréséhez igen komoly tervezőmunkára, építőanyagokra, és megújuló energiára, például napelemekre is szükség van.
Érdekel, pontosan hogyan is adódik össze mindez?
Amire egy 0 energiás házhoz szükség van
Mindenek előtt, ami lényeges ahhoz, hogy minimális energia-befektetéssel is lakható legyen egy ház, azt kell megoldani, hogy minél kisebb legyen a veszteség.
Vagyis egyrészt megfelelő minőségű és a követelményeknek megfelelő agyagokat kell használni az épület szerkezetéhez, az előírások szerinti nyílászárókat kell beépíteni, másrészt nagyon körültekintően és hatékonyan kell elkészíteni a hőszigetelést.
Minél több lehetősége van a hőnek elszökni egy-egy nyíláson keresztül vagy felületen át, annál energiaigényesebb az állandó hőmérséklet fenntartása.
Ám egy olyan ház, aminek nem csak a falai vannak legalább 20 centiméter vastag szigeteléssel ellátva, hanem a padló és a födém is hőszigetelt, már jóval nagyobb eséllyel tartja meg akár hosszabb ideig is a fűtött szobák melegét.
Azonban az is számít, hogy milyen energiaforrást használunk a fűtéshez, hiszen ha gázzal vagy hálózati árammal üzemeltetnénk, máris megkérdőjelezhető lenne a minimális vagy 0 energiaigény.
Éppen ezért követelmény az ilyen, és valamivel alacsonyabb besorolású házaknál a megújuló energia!
Passzívház elektromos fűtéssel és napelemekkel
Egy 0 vagy közel 0 energiaigényű ingatlan esetén az egyik legcélszerűbb fűtési mód valamilyen elektromos eljárás.
Legyen szó akár konvektorokról, elektromos padlófűtésről vagy infrafűtésről, mindegyik tökéletesen megfelel, hiszen hatékonyak, hangtalanok és nem járnak semmilyen károsanyag-kibocsájtással.
Csakhogy a működtetésükhöz sokszor igen komoly mennyiségű áramra van szükség attól függően, hogy mennyire energiahatékony az épület.
De egy megfelelően megtervezett és kivitelezett napelem rendszerrel tökéletesen ellátható ezeknek a fűtőeszközöknek az áramigénye.
Ehhez persze arra van szükség, hogy amikor az épület megszületik a tervezőasztalon, már eleve úgy legyen minden kikalkulálva, hogy a rendszer önfenntartó lehessen.
Ha tudjuk, hogy összesen mekkora a fűtőtestek, világítás, vízmelegítés, stb. energia-felvétele, akkor ahhoz mérten lehet egy mindent ellátni képes napelem rendszert is hozzátervezni.
Persze ezek mellé még bele kell kalkulálni az egyéb fogyasztókat is, mint a televízió, számítógép, hűtő, mosógép, és esetleg arra sem árt gondolni, hogy a későbbiekben a PV rendszer még bővíthető legyen.
Hőszivattyúval is kiegészíthető a napelem rendszer
Ha esetleg nem elektromos úton szeretnéd megoldani a 0 energiás ház fűtését, kitűnő alternatíva még hozzá a hőszivattyú is.
Ez egy szintén megújuló energiát hasznosító rendszer, ami külső forrásból (talaj, levegő, talajvíz) von el hőenergiát, és átadja azt a fűtésrendszerben keringő víznek.
Ilyen módon igen hatékonyan lehet például padlófűtést üzemeltetni, de a kellő teljesítményű hőszivattyúval akár radiátorosat is – viszont a működtetéséhez elektromosságra van szükség.
Itt jön képbe ismét a napelem rendszer, hiszen ha az ellátja árammal a háztartást, akkor hőszivattyú is üzemeltethető róla.
Így maradéktalanul megvalósul, hogy a ház fűtéséhez egyáltalán ne, vagy csak minimális mértékben legyen szükség szolgáltatótól vásárolt hálózati áramra.
Értelemszerűen egy ennyire alacsony energiaigényű háznak egy nagy hátránya van: igencsak költséges a kivitelezése, főleg, ha két zöldenergiás rendszer is tartozik hozzá.
Viszont figyelembe véve a továbbiakban az elképesztően alacsony fenntartási költségeket, ha valaki megteheti, hogy eszerint tervezteti meg otthonát, akkor megéri.
Nem csak 0 energiás házhoz jó a napelem rendszer!
Még ha nem is arra törekszel, hogy a házad minimális vagy 0 energiaigényű legyen, egy napelem rendszer a Te otthonod fenntartása is jelentősen olcsóbbá tehető egy napelem rendszerrel!
Ha a kellő szakértelemmel van megtervezve és kivitelezve, akkor már az első hónaptól tapasztalhatod a változásokat, hiszen villanyszámla nélkül egy egészen más minőségű élet vár rád, és a 8-10 éves megtérülési időt követően tényleg kijelentheted magadról, hogy ingyen van neked az áram!
Mindehhez csak annyi a dolgod, hogy kitöltöd az ajánlatkérő űrlapot oldalunkon a megfelelő adatokkal, és a lakhelyed szerint illetékes partnerül felveszi Veled a kapcsolatot a további részletekkel felmérésről, finanszírozásról, további lépésekről.
Vágj hát bele bátran, és légy Te is boldog, tudatos napelem tulajdonos!
Talán már nincs is olyan messze az átlátszó napelemek korszaka?
Elindulhat a jövőben az átlátszó napelemek korszaka? Hamarosan a szoba ablakunk fogja termelni a szükséges energiát?
Napelemek és napenergia az űrből
A napelemek használata már igen elterjedt a Földön. De mi lenne, ha az űrből érkezne hozzánk a napelemek által megtermelt energia?
Ezért csökken folyamatosan a napelem rendszerek ára
Ebben a cikkben arról olvashatsz, hogy milyen tényezők játszottak szerepet a fotovoltaikus rendszerek árának csökkenésében.
Az ausztrál áruházaknál is népszerű a napelem
Bebizonyosodott: a gazdasági visszaesés sem állhat a napenergia útjába
Az elmúlt két évben jelentősen megugrott a megújuló energiafelhasználás. Mivel kecsegtet majd 2021?
Fűtés napelemek segítségével
Fűtés napelemmel: nem csak sci-fi! Szabadulj meg örökre fűtésszámláidtól! A napelem rendszer elektromos fűtéssel kombinálva akár örökre megszabadíthat a fűtési költségektől.
A napenergián kívül is léteznek még megújuló energiaforrások
A napenergián kívül számos megújuló energiaforrás létezik még, amelyeket a nem megújulók helyett használhatnánk. Ebben a cikkben ezeket az energiaforrásokat szeretnénk ismertetni.
Napelemek a termőföldön? Egyre több jel mutat afelé, hogy az agrivoltaika működőképes!
Annak ellenére, hogy a mezőgazdasági napelem-technológia mennyi kritikát kap, a kísérletek visszajelzései továbbra is egyöntetűen pozitívak. Most mutatunk is pár példát!
A napelemek teljesítményének növelése egy új szemszögből
Napelemes kikötő és kamionok Svédországból
Svédország is kiveszi a részét a napelemes fejlődésből: a skandináv ország nyugati partján egy egész kikötőt napelemesítettek. A Scania napelemes hibrid kamionokat tesztel.
A növényi hulladék egy újabb felhasználása – ezúttal napelemekhez!
Egy fiatal, fülöp-szigeteki mérnök hallgató növényi hulladék újrahasznosításával hozott létre merőben új napelemes festéket! Ez egy teljesen új és minden eddiginél zöldebb megoldás.
Nyomtassunk napelemet! – a fotovoltaikus rendszerek jövője
A „nyomtatott” napelem panel, ami radikális változást hozhat a napelem piacra
5 megoldás, amit sosem várnál egy napelemtől, de megváltoztatja az életed
Napelemes házak és autók családoknak – a jövő hétköznapjai
Napelemes utak, napelem spray, 3D-s panelek és wifis tricikli – Megérkeztek a legfrissebb újdonságok
Napelemes fa és a vízszűrő pipa
Érdekességek a napenergiáról, avagy a tudás hatalom
2 találmány, ami még hatékonyabbá fogja tenni napelem rendszerünket
Angliában jelenik meg először az IKEA új napelemes energiatárolásra alkalmas rendszere
A napfény erejével termesztenek növényeket a sivatag közepén
Ezt már te sem akarod majd elhinni: a napelemek vizet is csinálnak a sivatag közepén
Ha bizonytalan lennél: a Google elmondja, melyik háztetőre érdemes napelemet szerelni!
100% megújuló energiával fog üzemelni a Google 2017-től
Fény az éjszakában ott, ahol áram sincs
Mi is ott voltunk a 2017-es Intersolar kiállításon
A két legújabb és legmegdöbbentőbb hír a napelemek világából – Veszélyes vagy életmentő?
Új generációs spanyol napelemek és a Gloucester katedrális
Napenergia akkor és most - i.e. 210-től i.sz. 2018-ig
A világ 3 legnagyobb napelemfarmja!
Csernobil területét naperőművekkel hasznosítják újra
Három kontinens, három biztató jel
Kísérletek a napenergia terjedésének ellehetetlenítésére
Megújuló energiaforrások és a jövő nemzedék
Nap vagy szél?
Az idei év leghatékonyabb napelem paneljei
Napelemmel a környezetszennyezés ellen
Hivatalosan is a megújulók a legolcsóbb energiaforrások – mit jelent ez a jövőre nézve?
Így fog változni a villanyszámla a megújulók miatt
Napelemes ablak? Egy újabb figyelemreméltó innováció!
Így csinálnak a régi napelemből újat
365-ször több emberéletbe kerül 1TWh energia előállítása szénből, mint napfényből
Ausztrália már csak megújuló energiaforrásokat használna 2030-tól
Úszó naperőmű Albániában – norvég kivitelezők szárazon és vízen
Német áttörés energiatermelésben, a mezőgazdaság és a napelemes rendszer házasításában!
Németországban már az IKEA-ban is kapható napelem, amit a hatóságok nem feltétlenül néznek jó szemmel
40 évnyi fejtörés után angol kutatók rájöttek, miért csökken a napelem cellák teljesítménye
A napelemek következő generációja, és a „cseppfolyós napfény”
Ha elöregednek a napelemek – gondolunk a jövőre is?
A jövő közlekedése a napelemes autóké?
Elérkeztek a szén végnapjai?
Mi köze a napelemeknek a kávéhoz, és a lufikhoz?
2020-ban elkezdődhet egy „zöld évtized”?
Éjszaka is működő napelemek, és 30%-os teljesítmény? Mit hozhat még a napelemek jövője?
Napelemek a balesetvédelem szempontjából
Ausztrália: újabb kísérlet a napelemes ablakok előállítására
Milyen mértékegységeket használunk a napelemekhez?
Napenergia: a járványt és válságot is kiálló energiaforrás
Bruttó elszámolás, szaldó elszámolás – milyen változások történtek?
Sokak érdeklődését csigázta fel a tervezett bruttó elszámolási rendszer, ami Európa többi részén már évek óta működik. Érdekel, hogy ezzel kapcsolatban idehaza mi változott?
Napelem rendszer és hőszivattyús bojler
A vízmelegítés is alaposan kiveszi a részét a rezsiköltségekből. Ám napelem rendszerrel és hőszivattyús bojlerrel ez is kiváltható! Érdekel, hogy hogyan? Olvass tovább a részletekért!
Fűtés elektromosan, napelemmel, vagy hőszivattyúval
A két legnépszerűbb megújuló energiát hasznosító módszer közül melyik a jobb fűtésre: a napelem rendszer, vagy a hőszivattyú? Ha érdekel a válasz, olvass tovább!
Áremelkedés várható a napelem piacon?
A 2020-as és 2021-es évek nem tettek jót a világgazdaságnak, és ez a napelem iparágat is fájdalmasan érintette. Biztos, hogy áremelkedés lesz ennek a következménye? És ha igen, meddig?
5x magasabb villanyszámlára számíthatnak a vállalkozások?
Aggódsz, hogyan fogod fizetni a vállalkozásod rezsi költségeit? Úgy érzed, hogy még el sem kezdődött a 2022-es év, de már bizonytalan a kiadások finanszírozása? Van rá megoldás!
Elektromos fűtéshez mekkora napelem rendszerre van szükségem?
Ha az elektromos fűtést napelemekkel kombinálod, akkor akár a fűtés költségétől is megszabadulhatsz. De vajon mekkora teljesítményű napelem rendszerre van ehhez szükség?
Kötelező lesz új ingatlanoknál a megújuló energia használata
2022 nyarán életbe lép egy rendelet, melynek következtében az új építésű ingatlanoknak kötelező legalább 25%-ban megújuló forrásokból nyerni az energiát. Mutatjuk, mivel jár ez pontosan!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Elektromos kazán és napelem rendszer
Ha napelemes rendszerrel termeled az energiát, akkor a villanyszámlát már kipipálhattad. Vajon hogyan tudod ugyanezt megtenni a fűtéssel is? Milyen alternatív megoldások léteznek?
Hűtés-fűtés klímával és napelemmel
A klímaberendezés használata okos választás, amennyiben megoldást keresel otthonod hűtésére vagy akár fűtésére. De miért érdemes a berendezést napelem rendszerrel üzemeltetni?
Napelem rendszer garázstetőre? Biztos, hogy jó ötlet ez?
Tudj meg többet a napelem rendszer telepítéssel kapcsolatos lehetőségeidről! Ha garázstetőre vagy autóbeállóra szerelnéd fel a napelem paneleket, akkor ismerj meg minden fontos tudnivalót!
Infrafűtés és napelem rendszer – kell ennél jobb kombó?
Ki akarod kerülni az egyre magasabb energiaárakat, és egy gazdaságosabb fűtésrendszert használni? Használj infrafűtést és napenergiát! Ez egy költség- és környezethatékony megoldás!
Napelem rendszer nyaralóra: így csökkentsd a nyaralód rezsiköltségét
Bizonyára te is elgondolkodtál már azon, hogyan lehetne minimálisra csökkenteni a nyaralód rezsiszámláját. Megsúgjuk: a megoldás nem abban rejlik, hogy kevesebb időt tölts ott!
Napelem rendszer garancia – legyen garantált a minőség!
Tartasz tőle, hogy a frissen vásárolt napelem rendszered idő előtt elromlik, és ez anyagilag komolyan fog súlytani Téged? Tudj meg többet a napelemes rendszerekkel kapcsolatos garanciákról!
Autóval is zölden: napelem rendszer kocsibeállóra
Manapság már semmi nem akadályoz meg abban, hogy saját napelem rendszered lehessen, még az sem, ha a tetőd nem alkalmas rá. Bemutatunk egy remek alternatívát, a napelemes kocsibeállót!
Prémium napelem rendszer – mi tesz felső kategóriássá egy háztartási naperőművet?
Prémium kategóriássá nem akármit lehet minősíteni, és ez alól a PV rendszerek sem képeznek kivételt. Tudd meg, mi mindenből állhat össze egy prémium napelem rendszer!
Szemfényvesztés? Gyakori napelem rendszer tévhitek
Ha fotovoltaikus rendszert szeretnél a háztartásodba, biztosan Te is találkoztál már a cikkben találkozó állításokkal. Nézzük, mik a legnépszerűbb napelem rendszer tévhitek, és mi az igazság!
0 energiás ház napelemmel
Egy minimális, vagy 0 energiaigényű ház igen komoly befektetés, de az alacsony fenntartási költségek miatt megéri. És ebben a napelem rendszereknek is fontos szerep jut!
Túlfeszültségvédelem napelemeknél, és egyéb biztonsági intézkedések
A biztonsági előírások és intézkedések egy napelem rendszernél is fontosak, hiszen elektromos áramot termel és alakít át. A túlfeszültség és villámvédelem fontosságát ismerheted meg cikkünkből!
Most vagy soha? – A globális chiphiány hatása a napelem rendszerekre
A chiphiány utoléri a napelemipart is. Összegyűjtöttük, hogy mit érdemes tudni a válságról, és mit tegyél, ha el szeretnéd kerülni a negatív hatásait, mikor saját napelem rendszert vásárolsz!
Napelem rendszer és padlófűtés – a komfort és a praktikum együtt jár!
Szeretnél padlófűtést, de tartasz attól, hogy a munkálatok túl sok problémával járnak, és emiatt nem éri meg? Emiatt egy percig se aggódj! Olvasd el cikkünket, hogy megszűnjenek a kételyeid!
Minden, amit tudnia kell a jelenlegi csúcsteljesítményű napelemekről!
Manapság egyre több csúcsteljesítményű, akár 800 W-os napelem érhető el a piacon. De mit is jelent ez a gyakorlatban és tényleg megéri-e ilyen fotovoltaikus rendszerekbe fektetni?
Napelem rendszer szállodáknak – a vendéglátás egy következő szintje
A lakosság és a vállalkozások egy része már jó ideje boldogan élvezi a napelemek nyújtotta előnyöket. De mi a helyzet a szállodákkal? Ez egy óriási lehetőség nekik is!
Napelem újépítésű lakásokra – több szempontból is megéri!
Az újépítésű ingatlanokra 2022 nyarától új szabályok vonatkoznak, melyeknek része a megújuló energia is. Szeretnéd tudni, milyen fontos szerep juthat ebben a napelemeknek?
Biztosítás napelem rendszerre – hogyan működik?
Ma már egyre többet lehet hallani, hogy napelem rendszer esetén is ajánlott biztosítást kötni. De milyen lehetőségeink vannak erre, és mire érdemes odafigyelni a szerződés megkötésekor?