Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ha spórolásba, takarékoskodásba kezdenek, azt általában az emberek nem azért teszik, mert nincs semmi jobb dolguk.
És mi az, ami a friss kimutatások szerint igen jelentős kiadásokat jelent a családok számára minden évben, az őszi-téli időszakban fokozottan?
Bizony, a lakóhely fenntartásának költségei.
Ennek nagy részét elsősorban a fűtés és az áramhasználat teszi ki, hiszen ha ezek a rendszerek korszerűtlenek, sőt, maga az épület sincs a topon, akkor a költségek igen hamar megugranak.
Sokak esetében ez egy 22-es csapdája, mivel a magas fenntartási költségek mellett képtelenek felújításra félretenni, így viszont marad a magas rezsi, amit mindenképpen ki kell fizetni.
De vajon létezhet kiút ebből a körforgásból?
Épületes kritika
A Magyarországon jelenleg megtalálható, körülbelül 2.8 millió családi ház 80%-a energetikai szempontból alulteljesít vagy nem felel meg a normális szintnek.
Ez többek között azt eredményezi, hogy a korszerűtlen épületek lakói sok esetben éves jövedelmük 34%-át is rákölthetik csak a rezsire.
A lakók, családok viszont legtöbbször nem csak emiatt, hanem egyébként is nehéz anyagi körülmények között élnek, a napi fogyasztás mellett nincs lehetőségük spórolni, tartalékolni.
Egy-egy energiahatékonysági vagy zöld beruházás pedig akkora plusz terhet róna rájuk, ami anyagi katasztrófába taszítaná őket.
Hogyan induljunk neki a pályázatoknak?
A különböző pályázatok, támogatások olykor változnak, lejárnak, módosulnak, sőt, néha túlzott kihívást jelentenek, például a tájékozottság hiánya miatt, vagy azért, mert még az alap befektetéshez szükséges tőkével sem rendelkezik a háztartás.
Éppen ezért érdemes gyakran figyelni a lehetőségeket, esetleg állami, önkormányzati támogatásért folyamodni, hiszen a ház, lakás korszerűsítése, energiatakarékossági fejlesztése hosszú távú beruházás, amit rendszerint csak egyszer kell elvégezni.
Onnantól kezdve pedig, hogy csökkent a rezsiköltség, máris szabadult fel forrás a kedvezményes vagy kamatmentes hitel törlesztésére.
A hő útját állni
Az egyik legalapvetőbb ilyen energetikai fejlesztés, amit megtehetsz a házad és a pénztárcád érdekében, az a hőszigetelés készíttetése.
Hazánkban nagyjából négymillió olyan lakás van, ami energetika szempontjából korszerűsítésre szorulna.
Ennek első és legfontosabb lépése az utólagos hőszigetelés, a hőveszteség minimalizálása érdekében.
A legtöbb esetben ennek a legfőbb anyaga, eszköze a 16-20 cm vastag EPS szigetelő lap, mellyel az épületek külsejét kell bevonni, lehetőleg teljes egészében.
Ha szakszerűen és megfelelően van a külső szigetelés felrakva, akkor az akár 40%-kal is csökkentheti a hőveszteséget, ezzel együtt pedig a fűtési költségeket.
Minél több hőt képes egy lakás magába zárni, annál kevesebb energia kell a felmelegítéséhez és a hőfok szinten tartásához.
Viszont a külső szigetelés mellé fontos, hogy a nyílászárók is legyenek vagy újak, vagy felújítottak.
Miért fontos a teljes körű szigeteltség?
Egy hézagos, szelelő ablak vagy ajtó egy hőszigetelt ház esetén rés a pajzson, ha pedig az összes nyílászáró átereszt, akkor ugyanúgy az utcát fűtöd.
Igaz, az ablakok és ajtók cseréje nem egy olcsó mulatság, de ha nem teljes egészében használhatatlan, százéves darabokról van szó, akkor a felújítás és a hőszigetelő csíkkal való kiegészítés is sokat számít.
Ezen kívül a plafont is befedhetjük polisztirolhab-lapokkal, így a tetőtérbe jutó hőnek is útját állhatjuk, tovább csökkentve a veszteséget.
A fűtésre költött összeg akár a felére is csökkenhet szigetelés után, plusz a kedvezőbb energetikai besorolású ingatlannak az értéke is jóval nagyobb.
És a megfelelő hőtartás igen fontos tényező például a napelemes rendszereknél.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy e nélkül ne lenne működőképes a fotovoltaikus rendszer, azonban jelentősen képes javítani a hatásfokán.
A nap energiájával spórolni
A napelemes rendszer nem véletlenül olyan népszerű, sőt, egyre népszerűbb mind a lakosság, mind a beruházók körében.
Polgári felhasználása esetén, ha megfelelően van kalibrálva, akkor akár a teljes éves fogyasztást is megtermelheti egy rendszer egy családi ház számára, ezzel megszűntetve, vagy minimálisra csökkentve az elektromos áramra áldozott összegeket.
Igaz, hogy nem egy filléres beruházás, szó se róla, de miután megtérült a befektetés, onnantól kezdve tovább erősödik az ingatlan és a benne lakók függetlensége az áramszolgáltatótól.
Ráadásul a napelemes fejlesztésekre vonatkozó pályázatok, például a 2021-ben újrainduló lakossági támogatás vagy az otthonfelújítási program akár 50%-os segítséget is nyújthat.
Miért lehet érdemes pályázni?
Mind az önerő mellé igényelhető pénzzel, mind az utólagos visszatérítéssel a családi kasszában maradhat a beruházásra szánt összeg egy jelentős része, aminek bizonyosan máshol is lenne helye.
Mindemellett az így megtermelt energiát használhatjuk fűtésre, világításra, de akár még elektromos járművek töltésére is.
Abban az esetben, ha fűteni szeretnénk a napelemek termelte energiával, úgy célszerű új, korszerű elektromos fűtőtesteket is beszerezni, hiszen a hőszigetelés mellett ezek is bőségesen képesek melegen tartani a lakást a téli hidegben is.
Ezen kívül érdemes a ház, lakás elektromos hálózatát is átnézetni, ugyanis az elavult, korszerűtlen rendszer is képes sok veszteséget okozni, mindemellett balesetveszélyes is lehet, ha már nem bírja a terhelést.
Haladó szint
Azok számára, akik már egy lépéssel előrébb járnak, kiváló választás és beruházás lehet, ha otthonukat okosotthonná alakíttatják.
Ennek a lépésnek, mindamellett, hogy már meglévő házakat, lakásokat is át lehet alakítani, a legnagyobb előnye, hogy igazán optimálissá lehet vele varázsolni az ingatlan energiafogyasztását.
Az okosotthon-rendszer először felméri, kiértékeli az ott lakók energiafogyasztási igényeit, szokásait, majd szabályozza azt, így érve el, hogy csak annyi energia fogyjon, amennyi feltétlenül szükséges.
Az egységenként, szobánként történő fűtésszabályozással, valamint a világítótestek központi, netán távolról történő irányításával rengeteg gáz és áram, ezáltal pedig pénz spórolható meg.
Ha a rendszer felméri, hogy melyek a leginkább használt helységek, és melyek azok, amik kevésbé, akkor be tudja állítani, hogy a kevéssé preferált szobák például alacsonyabb hőfokon maradjanak.
Nincs többé égve maradt villany, vagy feleslegesen túlfűtött szoba, csak annyi, amennyire szükség van.
Futurisztikus technológia
Milyen lenne egy önfűtő szoba, lakás, ahol csak a hőmérsékletet kell beállítani, és perceken belül jó idő lesz?
Nos, a tavalyi évben egy magyar fejlesztés került bemutatásra, a fűtő falfesték, ami már igen közel áll a futurisztikus jövőhöz.
Törpefeszültséget alkalmazva a rendszer infrasugárzással működik, vagyis a tárgyakat melegítve fűti fel a helységet.
Egy 6 négyzetméteres, ilyen bevonattal rendelkező felület kellemesen kifűt egy 60-70 négyzetméter területű lakást, nem nagyobb költségen, mint egy elektromos fűtőrendszer.
A biztonság is kiemelt szempont volt a fejlesztésnél, az égési sérülés kizárt, és beázás esetén sem keletkezik károsodás a festék szerkezetében.
Ha Te is szeretnél faragni a fenntartási költségeken, és már testileg-lelkileg-ingatlanilag is készen állsz rá, akkor kérj árajánlatot, és lépj szintet a tudatos, alacsony fogyasztású lakás felé!
Töltsd ki ajánlatkérő formulánkat, és a Te megyédben illetékes partnerünk kapcsolatba lép Veled, hogy megbeszélhessétek a részleteket!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!
A napelem STOP végnapjai: 4 ok, ami miatt muszáj, hogy hamarosan véget érjen a csatlakozási tilalom
Továbbra is életben van a napelem rendszerek teljes csatlakozási korlátozása, ez azonban komoly hatással van a gazdaságra. Vajon van kiút ebből a csapdából?
Érdemes még várni egy napelem rendszer beruházásának megkezdésére?
2024. január 1-je az a dátum, mikor bevezetik a bruttó elszámolási rendszert, és emiatt sokan várnak a napelemes beruházások megkezdésével. De biztos, ez a jó stratégia?
Jól járhatnak azok a vállalkozások, akik most fektetnek napelemekbe!
Vállalkozásod villanyszámláját csökkentenéd, de túl bizonytalan a jelenlegi helyzet? Megmutatjuk, hogy céged számára miért a napelem a legjobb választás még most is!
Úton az energiafüggetlenség felé – növekszik a magyar napelemes piac kapacitása
Mozgolódik a napelemes piac, megvalósulni látszik a kapacitás növekedése. Mit is jelent ez pontosan? Mikorra valósulhat meg? Tudj meg többet a témáról!
A hazai napelem piac újra elstartol? – Frissítések a pályázatokban
A napelem pályázatokkal kapcsolatos könnyítések mindenképp annak a jelei, hogy lassan vége az iparágat jellemző kétes időszaknak. Miért bizakodhatunk a jövőt illetően?
A napelemek új hajnala – Új fejezet kezdődik a pályázatokban
Egyértelműen mutatnak arra jelek, hogy a magyar napelemes piac helyzete javulni fog a közeljövőben. De pontosan miből is látható ez? Nézzük meg most együtt!
Fellendülhet végre a napelemek piaca? Ezek a jelek erre utalnak!
Nem volt egyszerű időszaka a hazai napelemes piacnak – de lehet, hogy ez a közeljövőben változik majd? Úgy tűnik, igen: megmutatjuk, pontosan miben is látjuk ezt!
Napelem piac – A rossz hírek lavinája közepette sokan észre sem veszik: most érdemes igazán beruházni
Sok negatív hatás sújtotta a napelem piacot az utóbbi évben, de aki figyel, az tudja: a lehetőség most is adott azok számára, akik lecsapnak rá. De sietni azért nem árt!
Napelemes növekedési rekord: fél év alatt akkora bővülés, mint a teljes 2022-es évben!
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a csatlakozási korlátozás ellenére 2023 első félévében rekord dőlt a napelem telepítésekben! Érdekel, mi a magyarázat a jelenségre?
Tényleg feloldásra kerül a csatlakozási stop? – Íme minden infó, amit eddig tudni lehet!
Igazak a fejlemények, amik a korlátozások feloldását taglalják?Bízhatunk abban, hogy minden visszakerül a régi kerékvágásba? Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit érdemes tudni!
Napelemes parkolók és energiaközösségek Magyarországon: Te hallottál már erről a két új napelemes tervezetről? – Erre számíthat a napelempiac a közeljövőben!
Jönnek a napelemekkel felszerelt parkolók? Megjelenhetnek az energiaközösségek? Két új napelemes tervezet került a köztudatba, ami hatalmas változásokat hozhat a napelempiacon!
Most már biztos: Érkezik a havi szaldó elszámolás és megszűnik a csatlakozási stop a napelemeknél!
Felváltja az éves szaldót a havi szaldó elszámolás? Véget ér a csatlakozási stop? Cikkünkben összeszedtünk mindent, amit tudnod kell a hivatalos közleményekről!
A napelemek jövője Magyarországon: amiről a nagy pánikban elfelejtenek beszélni
Rengeteg negatív hír robbant be a napelemekkel kapcsolatban, ami miatt sokan nem mernek most beruházni. De biztos, hogy megéri ezek miatt elodázni a döntést?
Az új feltételekkel is megtérülő lehet egy napelem rendszer? Egyelőre úgy tűnik, hogy igen!
A szaldó elszámolás nagyon fontos változás előtt áll: éves ciklus helyett havi rendszerre kell áttérni. Vajon mindez hatással lesz a rendszerek megtérülésére?
Végre itt vannak a friss rendeletek a napelemes elszámolásról!
Legutóbbi hivatalos bejelentésében több olyan könnyítésről is beszámolt a kormány, ami remek hírként szolgál a napelem tulajdonosok számára.
Totálisan megszűnt a bizonytalanság a napelem piacon? – Innen már a háztartásokon múlik!
A napelem piacra jellemző bizonytalanság végre eltűnt, újra számításba jöhet azok számára, akik a tudatos befektetéseket keresik! Érdemes napelemben gondolkodni!
A hibrid napelem rendszerek jelenthetik a biztos megtérülést az új elszámolási rendszerben?
A bruttó elszámolás frissen napvilágot látott tarifái alapjaiban formálhatják át a napelemek megtérülését. Megoldás lehet erre a hibrid napelem rendszer?
Tényleg van valódi ok a pánikra az itthoni napelem piacon? Szerintünk csak a laikusok körében…
Bruttó elszámolás éves szaldó helyett? Ha te is megijedtél, ne tedd. Lehet, hogy félreértesz a napelemekkel kapcsolatban ezt-azt. Messze nincs minden veszve!
Most már hivatalos: Itt a vége a betáplálási stopnak!
A napelemek betáplálási korlátozása, amely hatalmas zűrzavart okozott az egész napelem piacon, hivatalosan is megszűnik. Összeszedtünk mindent, amit tudnod kell!
Itt az új pályázat! A napelem piac már felkészült a jövőre – És Te tartod a lépést?
Az új elszámolási rendszer miatt sosem volt még ennyire érdemes akkumulátoros napelem rendszerben gondolkodni! Az új támogatás segíthet a háztartásoknak!
Új napenergia-program: miként lesz 2024 a többségnek előnyös, és hogyan alakulhat a jövőbeni megtérülésünk?
Hogyan alakul mostantól a megtérülés a napelemeseknél Magyarországon? Jobban járunk-e, és ha igen, mennyivel 2024-től? Ismerd meg a részleteket!
A nagyvállalatok már tudják: a napelem rendszerek jelentik a biztonságot! (És ezt az utat Te is követheted)
A nagyvállalati szektor már eddig is komoly lépéseket tett a napelem rendszeres fejlesztések irányába, és a jövőben tovább várható a tendencia erősödése.
Még mindig nincs veszve a szaldó!? Talán nem tudsz róla, de neked sem biztos, hogy kötelező a bruttó elszámolás!
Ha már korábban is napelemet szerettél volna, elképzelhető, hogy neked sem kell még a bruttó elszámolás hatálya alá tartoznod! Mutatjuk a részleteket!
Balatoni éttermek napelemekkel: ők lehetnek még mindig az önerős napelem-beruházások nyertesei?
A balatoni éttermi szektor és a vendéglátósok még mindig tudnak profitálni abból, ami a lakossági felhasználóknak esetleg komoly fejfájást okoz!