A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Míg egy évtizeddel ezelőtt egy napelemes rendszer kiépítése akár 3-4 millió forintos beruházást jelentett, addig ma már egy használt autó árából, nagyjából akár 1,2-1,5 millióból is kiépíthető a fejlesztés, azaz közel a harmadára-negyedére csökkent a ráfordítandó költség!
Szolnoki Ádám, a Magyar Napelem Iparági Egyesület elnöke szerint az árak csökkenésével és a hatékonyság dinamikus emelkedésével egy ilyen befektetés lenullázza egy, nem villamos energiával fűtött átlagos magyar családi ház áramfogyasztását.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szerint a 2018-as év első 9 hónapjában 7700 új napelem csatlakozott a hálózatra, a teljesítmény pedig közel 60 MW-tal növekedett, ami egyre növekvő lakossági érdeklődést jelez.
Ebben többek között közrejátszik a Magyar Fejlesztési Bank által kínált nullaszázalékos lakossági hitel is, ami még vonzóbbá teszi magánszemélyek számára a beruházást.
A nemzetközi változások minket is érinthetnek?
Az Európai Unió energiapolitikájában nem kis célt tűzött ki: 2030-ra a megújuló energia részarányát 32%-ra kívánja emelni.
A tagállamoknak ez év végéig kell kidolgozniuk a stratégiájukat, hogy a 2021 és 2030 közé eső időszakban hogyan, milyen fejlesztésekkel tervezik megvalósítani a kitűzött célt.
Az Unió ennek kapcsán tavaly feloldotta azt a határozatát, mellyel emelt tarifával sújtották az import, elsősorban Kínából és más ázsiai országokból érkező napelemeket.
2013 óta igyekeztek ezzel védeni az európai gyártókat a dömpingtől, de belátták, hogy ez nem befolyásolta olyan mértékben a nemzetközi piacot, mint remélték, hiszen a napelemgyártás zöme már így is Ázsiában koncentrálódik.
Az intézkedés eltörlése viszont érezhető zuhanást hozott az árakban, ami nem feltétlenül hátrányos, tekintve, hogy a világon Európában voltak a legdrágábbak a napelemek.
Megindult a napelem árzuhanás
Globálisan nézve a fotovoltaikus rendszerek költségei átlagosan évi 15%-kal csökkennek, emiatt egyre többen döntenek úgy, hogy elektromos energiaszükségleteiket, vagy annak bizonyos részét napenergia hasznosításával kívánják fedezni.
Ezzel kapcsolatos felmérés egyelőre még csak Ausztráliában készült, az ottani adatokból pedig az látszik: a napelemes rendszerek kifejezetten az alsó- és középosztálybeli háztartások körében népszerű.
Érdekes módon a felsőbb társadalmi rétegek számára kevésbé vonzó az ilyen jellegű befektetés, ennek oka elsősorban a villamos energia árának változásában, pontosabban az arra való érzékenységben keresendő.
Ausztráliában mellesleg a telepítések száma 2017-hez képest 2018-ban megháromszorozódott, tehát elképesztő iramban terjed a technológia!
Kezdeményezések, fejlesztések Magyarországon
Az Európai Unió célkitűzésével összhangban Magyarországnak is feladata újragondolnia energiastratégiáját.
Szolnoki Ádám, MANAP elnök szerint hazánk fő áram-előállítási forrása, a nukleáris energián túl, a napenergia lesz, mivel az országos napelem-kapacitás a 2017-es év végihez képest 2030-ra várhatóan meg fog tízszereződni.
Számokban ez azt jelenti, hogy a teljes áramtermelés 12-14%-át fogja kitenni, ami elsőre nem hangzik soknak, de a jelenlegi 0,5-1%-hoz képest markáns előrelépés.
Már csak azért is, mert a hazai elektromos áramfogyasztás igen nagy része, azaz harminc-negyven százaléka import energiából van fedezve, tehát ha ez a szám nem is teljesen, de legalább bizonyos hányadában kiváltható lenne napenergiával, az igen jót tenne a gazdaságnak.
Az már merőben más téma, hogy a tervezett bővítésnek mekkora százalékát teszik majd ki a lakossági, háztetőre szerelt napelem-rendszerek és a nagykapacitású erőművek.
Az Energetikai Innovációs Tanács kutatói már vizsgálják, hogy milyen nagyságú fotovoltaikus telepeket lehetne a magyar hálózatra csatlakoztatni, és mindezt mekkora költségek mellett lehetne megvalósítani.
Ezen kívül meg kell oldaniuk a tárolás és a kiegyenlítés kérdését is, de ahogyan azt az akkumulátor-technológia, különösen az elektromos autók fejlődéséből láthatjuk, az energiatárolás terén is jelentős előrelépések várhatóak.
Szívesebben fektetünk napelembe, mint bankba
Egy átlagos hazai háztartás éves áramszükséglete körülbelül 2050 kWh, amit egy 2 kW-os kiserőmű képes fedezni, ám ha a fűtési rendszer is elektromos, akkor egy 5 kW teljesítményű az ideális.
Egy napelem rendszerbe fektetett 1,2-1,5 millió forint körülbelül 9-12 éven belül térül meg a fogyasztásban, vagyis évente több, mint 100 000 forint spórolható meg vele (persze háztartása válogatja, mekkora napelem rendszer kell, de az átlag 10 év körül megtérüléssel bátran számolhatunk majdnem minden esetben).
Jelenleg ez csábítóbb egy átlagfogyasztó számára, mint egy bankbetét, ugyanis a hasznát már az elejétől kezdve érezheti.
A szabályozás idehaza egy éves ingyen szaldósítást enged, azaz a nappal megtermelt áramot este visszafogyaszthatjuk, a nyáron megtermeltet télen, csak az év végi elszámolásnak kell nullára kijönnie.
Ráadásul Magyarországon a támogatási szabályok nem teszik kötelezővé az otthoni, akkumulátoros tárolást, mint sok más országban, hanem közvetlenül használható az elektromos hálózat – bár még eldöntetlen kérdés, hogy melyik a jobb megoldás, de a hálózati tárolás mellett több érv szól.
Mihez kezdjen az, aki nem tudja zsebből kifizetni?
Kétségbe semmiképp se essen, ugyanis a lehetőség mindenki előtt nyitva áll, támogatások vagy kedvezményes hitel formájában.
A Magyar Fejlesztési Bank által erre a célra kínált, nulla százalékos kamatú kölcsönt már 10 %-os önerővel, vagyis egy 1,5 millió forintos beruházásnál 150 000 forinttal is lehet igényelni, akár 20 éves futamidőre.
Tehát nagyjából az addigi villanyszámla felét kell a hitelre fizetni a futamidő alatt, de egy mai korszerű napelem körülbelül 30-40 évig kitart, így a befektetés már a kifutási idő felénél megtérül.
Továbbá elengedik az előtörlesztési- és szerződésmódosítási díjat, a kezelési költséget, és 5 millió forint hitelösszeg alatt zálog adása sem szükséges.
A Magyarországon napelemes rendszerekkel foglalkozó cégek túlnyomó többsége átvállalja az ügyintézés jelentős részét, tehát úgy is mondhatjuk, hogy aki belevágna, annak egyszerű dolga lesz.
Azt azonban nem árt észben tartani, hogy ez a konstrukció csak lakóépületre igényelhető, nyaralóra, víkendházakra nem.
Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke szerint ma már szinte alap, hogy az új ingatlanokat valamilyen elektromos fűtésrendszerrel, legtöbbször hőszivattyús megoldással kivitelezik, mivel ezek fűtésre és hűtésre egyaránt alkalmasak, továbbá olcsóbbak, mint bármelyik gázfűtés.
VRF vagy Split klímarendszer működtetése a hagyományos villanyfűtéshez képest harmad-negyedakkora áramfelvételt igényel, tehát napelemes rendszerrel tökéletesen fedezhető.
A 2020-as évtől a tervezet szerint már csak közel nullenergiás ingatlanok lesznek építhetőek, vagyis az ágazat további fellendülése, és még jelentősebb árcsökkenés várható.
Mit várhatunk a jövőtől?
Mivel mind az Európai Unió, mind pedig a magyar állam legalább egy évtizedre előre gondolkodik, így mindenképpen újabb és újabb támogatási- és hitellehetőségek fognak megnyílni, ezért érdemes figyelni a közzé tett tervezeteket.
A gyártástechnológia fejlődésével a hatásfok javulása mellett további árcsökkenésre lehet számítani – ennek valószínűleg lesz alsó határa, ne várjuk, hogy ingyen hozzánk vágják – ettől függetlenül érdemes minél hamarabb belekezdeni a fejlesztésbe.
Ha Téged is érdekel, hogy mik a lehetőségeid, milyen feltételek adottak a számodra, akkor mindenképpen érdemes árajánlatot kérned , hogy megyei partnerünktől minden kérdésedre választ kaphass!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!
A napelem STOP végnapjai: 4 ok, ami miatt muszáj, hogy hamarosan véget érjen a csatlakozási tilalom
Továbbra is életben van a napelem rendszerek teljes csatlakozási korlátozása, ez azonban komoly hatással van a gazdaságra. Vajon van kiút ebből a csapdából?
Érdemes még várni egy napelem rendszer beruházásának megkezdésére?
2024. január 1-je az a dátum, mikor bevezetik a bruttó elszámolási rendszert, és emiatt sokan várnak a napelemes beruházások megkezdésével. De biztos, ez a jó stratégia?
Jól járhatnak azok a vállalkozások, akik most fektetnek napelemekbe!
Vállalkozásod villanyszámláját csökkentenéd, de túl bizonytalan a jelenlegi helyzet? Megmutatjuk, hogy céged számára miért a napelem a legjobb választás még most is!
Úton az energiafüggetlenség felé – növekszik a magyar napelemes piac kapacitása
Mozgolódik a napelemes piac, megvalósulni látszik a kapacitás növekedése. Mit is jelent ez pontosan? Mikorra valósulhat meg? Tudj meg többet a témáról!
A hazai napelem piac újra elstartol? – Frissítések a pályázatokban
A napelem pályázatokkal kapcsolatos könnyítések mindenképp annak a jelei, hogy lassan vége az iparágat jellemző kétes időszaknak. Miért bizakodhatunk a jövőt illetően?
A napelemek új hajnala – Új fejezet kezdődik a pályázatokban
Egyértelműen mutatnak arra jelek, hogy a magyar napelemes piac helyzete javulni fog a közeljövőben. De pontosan miből is látható ez? Nézzük meg most együtt!
Fellendülhet végre a napelemek piaca? Ezek a jelek erre utalnak!
Nem volt egyszerű időszaka a hazai napelemes piacnak – de lehet, hogy ez a közeljövőben változik majd? Úgy tűnik, igen: megmutatjuk, pontosan miben is látjuk ezt!
Napelem piac – A rossz hírek lavinája közepette sokan észre sem veszik: most érdemes igazán beruházni
Sok negatív hatás sújtotta a napelem piacot az utóbbi évben, de aki figyel, az tudja: a lehetőség most is adott azok számára, akik lecsapnak rá. De sietni azért nem árt!
Napelemes növekedési rekord: fél év alatt akkora bővülés, mint a teljes 2022-es évben!
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a csatlakozási korlátozás ellenére 2023 első félévében rekord dőlt a napelem telepítésekben! Érdekel, mi a magyarázat a jelenségre?
Tényleg feloldásra kerül a csatlakozási stop? – Íme minden infó, amit eddig tudni lehet!
Igazak a fejlemények, amik a korlátozások feloldását taglalják?Bízhatunk abban, hogy minden visszakerül a régi kerékvágásba? Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit érdemes tudni!
Napelemes parkolók és energiaközösségek Magyarországon: Te hallottál már erről a két új napelemes tervezetről? – Erre számíthat a napelempiac a közeljövőben!
Jönnek a napelemekkel felszerelt parkolók? Megjelenhetnek az energiaközösségek? Két új napelemes tervezet került a köztudatba, ami hatalmas változásokat hozhat a napelempiacon!
Most már biztos: Érkezik a havi szaldó elszámolás és megszűnik a csatlakozási stop a napelemeknél!
Felváltja az éves szaldót a havi szaldó elszámolás? Véget ér a csatlakozási stop? Cikkünkben összeszedtünk mindent, amit tudnod kell a hivatalos közleményekről!
A napelemek jövője Magyarországon: amiről a nagy pánikban elfelejtenek beszélni
Rengeteg negatív hír robbant be a napelemekkel kapcsolatban, ami miatt sokan nem mernek most beruházni. De biztos, hogy megéri ezek miatt elodázni a döntést?
Az új feltételekkel is megtérülő lehet egy napelem rendszer? Egyelőre úgy tűnik, hogy igen!
A szaldó elszámolás nagyon fontos változás előtt áll: éves ciklus helyett havi rendszerre kell áttérni. Vajon mindez hatással lesz a rendszerek megtérülésére?
Végre itt vannak a friss rendeletek a napelemes elszámolásról!
Legutóbbi hivatalos bejelentésében több olyan könnyítésről is beszámolt a kormány, ami remek hírként szolgál a napelem tulajdonosok számára.
Totálisan megszűnt a bizonytalanság a napelem piacon? – Innen már a háztartásokon múlik!
A napelem piacra jellemző bizonytalanság végre eltűnt, újra számításba jöhet azok számára, akik a tudatos befektetéseket keresik! Érdemes napelemben gondolkodni!
A hibrid napelem rendszerek jelenthetik a biztos megtérülést az új elszámolási rendszerben?
A bruttó elszámolás frissen napvilágot látott tarifái alapjaiban formálhatják át a napelemek megtérülését. Megoldás lehet erre a hibrid napelem rendszer?
Tényleg van valódi ok a pánikra az itthoni napelem piacon? Szerintünk csak a laikusok körében…
Bruttó elszámolás éves szaldó helyett? Ha te is megijedtél, ne tedd. Lehet, hogy félreértesz a napelemekkel kapcsolatban ezt-azt. Messze nincs minden veszve!
Most már hivatalos: Itt a vége a betáplálási stopnak!
A napelemek betáplálási korlátozása, amely hatalmas zűrzavart okozott az egész napelem piacon, hivatalosan is megszűnik. Összeszedtünk mindent, amit tudnod kell!
Itt az új pályázat! A napelem piac már felkészült a jövőre – És Te tartod a lépést?
Az új elszámolási rendszer miatt sosem volt még ennyire érdemes akkumulátoros napelem rendszerben gondolkodni! Az új támogatás segíthet a háztartásoknak!
Új napenergia-program: miként lesz 2024 a többségnek előnyös, és hogyan alakulhat a jövőbeni megtérülésünk?
Hogyan alakul mostantól a megtérülés a napelemeseknél Magyarországon? Jobban járunk-e, és ha igen, mennyivel 2024-től? Ismerd meg a részleteket!
A nagyvállalatok már tudják: a napelem rendszerek jelentik a biztonságot! (És ezt az utat Te is követheted)
A nagyvállalati szektor már eddig is komoly lépéseket tett a napelem rendszeres fejlesztések irányába, és a jövőben tovább várható a tendencia erősödése.
Még mindig nincs veszve a szaldó!? Talán nem tudsz róla, de neked sem biztos, hogy kötelező a bruttó elszámolás!
Ha már korábban is napelemet szerettél volna, elképzelhető, hogy neked sem kell még a bruttó elszámolás hatálya alá tartoznod! Mutatjuk a részleteket!
Balatoni éttermek napelemekkel: ők lehetnek még mindig az önerős napelem-beruházások nyertesei?
A balatoni éttermi szektor és a vendéglátósok még mindig tudnak profitálni abból, ami a lakossági felhasználóknak esetleg komoly fejfájást okoz!