2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
2019 áprilisában minden eddigi rekord megdőlt a hazai napenergia-termelésben, derült ki a Mavir Zrt. közleményéből.
Az eredmény nem kimondottan meglepő, hiszen az elmúlt években végbe ment fejlesztések és a folyamatosan épülő-bővülő napenergia beruházások előbb vagy utóbb meg kellett, hogy hozzák az eredményüket.
A 2016 végén hatályát vesztett kötelező átvételi rendszer után valóságos napelem-boom ment végbe az országban, nagyon hasonlóan ahhoz, ami Németországban például már évekkel ezelőtt megtörtént.
Április közepén, csúcsidőben az országos napenergia-termelés meghaladta a 400 MW-ot, ami már szépen meg is jelenik a termelési kimutatásokban.
Akik kivették a részüket
Az energetikai és egyéb tevékenységi körben mozgó nagyvállalatok mostanra már szép számban telepítettek naperőműveket az ország különböző területeire.
Ezek közül a jelentősebbek: az MVM Zrt., a Mátrai Erőmű Zrt., a MET Zrt., az Alteo Nyrt., ezen kívül több kisebb hazai és külföldi tulajdonú vállalat.
A Mavir Zrt. óránként monitorozza a megtermelt napenergia szintjét, és a nyilvánosságra hozott diagramokon gyönyörűen és tisztán kirajzolódik
- egyrészt az országos termelés növekedő tendenciája, hiszen a 2018-as adatokhoz képest máris több, mint kétszeres az elért csúcsteljesítmény
- másrészt, hogy az össztermelés a hónap legnaposabb napjain a becsült értékek szerint jócskán átlépte a 400 MW-os össztermelést.
Csak úgy összehasonlításképpen: a Paksi atomerőmű blokkjai is 500-505 MW teljesítményűek egyenként, azaz még ha csak időszakosan is, de a napenergia termelés már megkerülhetetlen értékeket produkál.
És ebbe nem tartozik bele a háztetőre szerelt, háztartási kiserőművek által termelt áram-mennyiség, az eredményt csupán a nagyvállalatok által üzemeltetett napelemparkok produkálták.
Láttunk már hasonlót
2013-ban szinte sokkolta a világot (és magukat a németeket is), hogy Németországban július elején minden addigi napenergia-termelési rekord megdőlt.
A közel 24 (!) gigawattos össztermeléstől volt hangos a magyar sajtó, ez pedig alapjaiban rázta meg a hazai vélekedést a napelemes rendszerekről.
A Paksi atomerőmű „mindössze” 2 GW-os teljesítményével összehasonlítva egészen hajmeresztő volt akkoriban szembesülni azzal, hogy a naperőművek micsoda termelékenységre képesek, jelen esetben Németország teljes energiatermelésének 40 százalékának lefedésére.
Azóta tapasztaltunk már ennél magasabb értéket is, a tavalyi évben német földön a megújuló energiaforrások a termelésnek már több, mint a felét adták, mint arról egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, most viszont ez a pár éves lemaradás, úgy tűnik, behozható.
Azelőtt a magyar energetikában elég kétes megítélése volt a fotovoltaikus rendszereknek, de a németországi csúcsteljesítmény kinyitotta az itteni szakértők szemét is.
A zöld energiaforrások élén
Hazánk igen előnyös helyzetben van, ami a napsütéses órák éves mennyiségét illeti, azaz ha valamiben meg kellene látnunk a lehetőséget, az a napenergia.
Összehasonlításképpen: a sorban a második legnagyobb potenciált képviselő ágazat a szélenergia, amelyik 329 MW, a sorban a harmadik vízenergia pedig összesen 55 MW teljesítmény produkálására képes, vagyis igenis megéri nagyobb léptékben is a napenergiában gondolkodni.
Ez a 400+ MW-os teljesítménycsúcs annyit tesz, hogy abban az időszakban a naperőművek képesek voltak több energiát termelni, mint majdnem az összes széntüzeléssel vagy barnaszénnel kevert biomasszát égető nagyobb erőmű együttvéve!
Mivel lassacskán már trenddé kezd alakulni nagyvállalati körökben is, hogy az általuk felhasznált villamos energiának legalább egy részét valamilyen megújuló forrásból, legtöbb esetben napenergiából nyerjék, így várható, hogy ez a termelési teljesítmény rövid időn belül még tovább fog növekedni.
Figyelembe véve, hogy a rekord adatok áprilisra vonatkoztak, tehát az év naposabbik szakaszának oroszlánrésze még hátra van, újra és újra meg fog dőlhetett a rekord, rövid időn belül.
A múlt félelmei
Egy évtizeddel ezelőtt az energetikai szakértők még úgy vélekedtek, hogy a magyar hálózat képtelen lenne megbirkózni ilyen mennyiségű megújuló energia rendszerbe táplálásával.
A helyzet az, hogy nagyobbat nem is tévedhettek volna: a magyarországi elektromos hálózat igenis kibírja még az ilyen nagy kilengésekkel működő energiaforrások felcsatlakozását is, mint a naperőművek.
Az első ezirányú lépés 2006-ban történt, amikor első ízben engedélyezték szélerőművek hálózatra csatlakozását, összesen 330 MW összteljesítményben.
Akkoriban még a szakértők azt hangoztatták, hogy a rendszer nem bírna el többet, de jócskán alábecsülték a kapacitását.
Sajnálatos módon az akkori vélekedés is hozzájárult ahhoz, hogy jelenleg körülbelül egy évtizedes lemaradásban vagyunk például a sokat emlegetett németekhez képest, de mindenképpen kedvező jelnek tekinthetjük, hogy már az eddig telepített erőművek is ekkora teljesítményre képesek.
Menni fog egyedül?
A Robin Hood-adónak is nevezett, az energiaellátókra kivetett meghökkentően magas, 31%-os jövedelemadó sajnos továbbra is egy elriasztó erő a külföldi befektetők számára.
Ez még a normál 9%-os társasági adón felül terheli a vállalatokat, vagyis csak ennek a két adónak az összege meghaladja a 40%-ot, ami régión belül is kiugróan magas.
Egy nemzetközi energetikai befektetőcsoport vagy nagyvállalat számára ez azt jelentheti, hogy még ha szeretne is Közép-Európában terjeszkedni, akkor sem hozzánk, hanem valamelyik szomszédunkhoz települ, mi pedig ismét ott tartunk, hogy kénytelenek vagyunk energiát importálni.
A villamos energia-szektor több nagy szereplőjének vezetője jelezte már, hogy komoly reformokra van szükség, ha azt szeretnénk, hogy Magyarország is népszerű célpont legyen energetikai befektetések szempontjából.
Mindamellett, hogy a lakosság körében továbbra is dinamikusan terjednek a háztetőre szerelt törpeerőművek, valamint az önkormányzatok is folyamatosan pályáznak és szerelik fel napelem rendszerekkel a középületeket, óvodákat, iskolákat, sajnos ez a brutális mértékű adóteher még mindig visszaveti a „nagyüzemi” napenergia hasznosítást.
Mindenesetre bízzunk benne, hogy az ilyen csúcsteljesítmények és a Nyugat-Európából érkező hírek és eredmények rövid időn belül képesek lesznek reformot hozni hazánk energiapolitikájában is.
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!
A napelem STOP végnapjai: 4 ok, ami miatt muszáj, hogy hamarosan véget érjen a csatlakozási tilalom
Továbbra is életben van a napelem rendszerek teljes csatlakozási korlátozása, ez azonban komoly hatással van a gazdaságra. Vajon van kiút ebből a csapdából?
Érdemes még várni egy napelem rendszer beruházásának megkezdésére?
2024. január 1-je az a dátum, mikor bevezetik a bruttó elszámolási rendszert, és emiatt sokan várnak a napelemes beruházások megkezdésével. De biztos, ez a jó stratégia?
Jól járhatnak azok a vállalkozások, akik most fektetnek napelemekbe!
Vállalkozásod villanyszámláját csökkentenéd, de túl bizonytalan a jelenlegi helyzet? Megmutatjuk, hogy céged számára miért a napelem a legjobb választás még most is!
Úton az energiafüggetlenség felé – növekszik a magyar napelemes piac kapacitása
Mozgolódik a napelemes piac, megvalósulni látszik a kapacitás növekedése. Mit is jelent ez pontosan? Mikorra valósulhat meg? Tudj meg többet a témáról!
A hazai napelem piac újra elstartol? – Frissítések a pályázatokban
A napelem pályázatokkal kapcsolatos könnyítések mindenképp annak a jelei, hogy lassan vége az iparágat jellemző kétes időszaknak. Miért bizakodhatunk a jövőt illetően?
A napelemek új hajnala – Új fejezet kezdődik a pályázatokban
Egyértelműen mutatnak arra jelek, hogy a magyar napelemes piac helyzete javulni fog a közeljövőben. De pontosan miből is látható ez? Nézzük meg most együtt!
Fellendülhet végre a napelemek piaca? Ezek a jelek erre utalnak!
Nem volt egyszerű időszaka a hazai napelemes piacnak – de lehet, hogy ez a közeljövőben változik majd? Úgy tűnik, igen: megmutatjuk, pontosan miben is látjuk ezt!
Napelem piac – A rossz hírek lavinája közepette sokan észre sem veszik: most érdemes igazán beruházni
Sok negatív hatás sújtotta a napelem piacot az utóbbi évben, de aki figyel, az tudja: a lehetőség most is adott azok számára, akik lecsapnak rá. De sietni azért nem árt!
Napelemes növekedési rekord: fél év alatt akkora bővülés, mint a teljes 2022-es évben!
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a csatlakozási korlátozás ellenére 2023 első félévében rekord dőlt a napelem telepítésekben! Érdekel, mi a magyarázat a jelenségre?
Tényleg feloldásra kerül a csatlakozási stop? – Íme minden infó, amit eddig tudni lehet!
Igazak a fejlemények, amik a korlátozások feloldását taglalják?Bízhatunk abban, hogy minden visszakerül a régi kerékvágásba? Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit érdemes tudni!
Napelemes parkolók és energiaközösségek Magyarországon: Te hallottál már erről a két új napelemes tervezetről? – Erre számíthat a napelempiac a közeljövőben!
Jönnek a napelemekkel felszerelt parkolók? Megjelenhetnek az energiaközösségek? Két új napelemes tervezet került a köztudatba, ami hatalmas változásokat hozhat a napelempiacon!
Most már biztos: Érkezik a havi szaldó elszámolás és megszűnik a csatlakozási stop a napelemeknél!
Felváltja az éves szaldót a havi szaldó elszámolás? Véget ér a csatlakozási stop? Cikkünkben összeszedtünk mindent, amit tudnod kell a hivatalos közleményekről!
A napelemek jövője Magyarországon: amiről a nagy pánikban elfelejtenek beszélni
Rengeteg negatív hír robbant be a napelemekkel kapcsolatban, ami miatt sokan nem mernek most beruházni. De biztos, hogy megéri ezek miatt elodázni a döntést?
Az új feltételekkel is megtérülő lehet egy napelem rendszer? Egyelőre úgy tűnik, hogy igen!
A szaldó elszámolás nagyon fontos változás előtt áll: éves ciklus helyett havi rendszerre kell áttérni. Vajon mindez hatással lesz a rendszerek megtérülésére?
Végre itt vannak a friss rendeletek a napelemes elszámolásról!
Legutóbbi hivatalos bejelentésében több olyan könnyítésről is beszámolt a kormány, ami remek hírként szolgál a napelem tulajdonosok számára.
Totálisan megszűnt a bizonytalanság a napelem piacon? – Innen már a háztartásokon múlik!
A napelem piacra jellemző bizonytalanság végre eltűnt, újra számításba jöhet azok számára, akik a tudatos befektetéseket keresik! Érdemes napelemben gondolkodni!
A hibrid napelem rendszerek jelenthetik a biztos megtérülést az új elszámolási rendszerben?
A bruttó elszámolás frissen napvilágot látott tarifái alapjaiban formálhatják át a napelemek megtérülését. Megoldás lehet erre a hibrid napelem rendszer?
Tényleg van valódi ok a pánikra az itthoni napelem piacon? Szerintünk csak a laikusok körében…
Bruttó elszámolás éves szaldó helyett? Ha te is megijedtél, ne tedd. Lehet, hogy félreértesz a napelemekkel kapcsolatban ezt-azt. Messze nincs minden veszve!
Most már hivatalos: Itt a vége a betáplálási stopnak!
A napelemek betáplálási korlátozása, amely hatalmas zűrzavart okozott az egész napelem piacon, hivatalosan is megszűnik. Összeszedtünk mindent, amit tudnod kell!
Itt az új pályázat! A napelem piac már felkészült a jövőre – És Te tartod a lépést?
Az új elszámolási rendszer miatt sosem volt még ennyire érdemes akkumulátoros napelem rendszerben gondolkodni! Az új támogatás segíthet a háztartásoknak!
Új napenergia-program: miként lesz 2024 a többségnek előnyös, és hogyan alakulhat a jövőbeni megtérülésünk?
Hogyan alakul mostantól a megtérülés a napelemeseknél Magyarországon? Jobban járunk-e, és ha igen, mennyivel 2024-től? Ismerd meg a részleteket!
A nagyvállalatok már tudják: a napelem rendszerek jelentik a biztonságot! (És ezt az utat Te is követheted)
A nagyvállalati szektor már eddig is komoly lépéseket tett a napelem rendszeres fejlesztések irányába, és a jövőben tovább várható a tendencia erősödése.
Még mindig nincs veszve a szaldó!? Talán nem tudsz róla, de neked sem biztos, hogy kötelező a bruttó elszámolás!
Ha már korábban is napelemet szerettél volna, elképzelhető, hogy neked sem kell még a bruttó elszámolás hatálya alá tartoznod! Mutatjuk a részleteket!
Balatoni éttermek napelemekkel: ők lehetnek még mindig az önerős napelem-beruházások nyertesei?
A balatoni éttermi szektor és a vendéglátósok még mindig tudnak profitálni abból, ami a lakossági felhasználóknak esetleg komoly fejfájást okoz!