Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
Talán nem túlzás azt gondolni, hogy legalább egyszer az eddigi élete folyamán mindenki elgondolkodott rajta, hogy milyen lehet hátrahagyni a nyüzsgést, a teperést, és letelepedni valahol vidéken.
Persze van, aki azon nyomban el is hessegeti ezt a gondolatot, hiszen neki a városi pörgés a mindene, el se tudná képzelni az életét anélkül, hogy minden egy karnyújtásnyira lenne.
Igaz, ami igaz, a tanyára, esetleg faluba költözésnek vannak nehézségei, hiszen itt már távolságok is előfordulhatnak, nincsen minden utca sarkán vegyesbolt, vagy ha van is, akkor időben bezár, ezen kívül a különböző szolgáltatókból sem jut egy minden ujjadra.
Meg kell békélni azzal a tudattal, hogy egy kicsit előre kell gondolkodni a beszerzéseknél, ha vásárolni mész, különben minden nap ülhetsz autóba vagy kerékpárra, és teheted meg a kört a legközelebbi nyitva lévő boltig.
Mindezek ellenére azt a csendet, nyugalmat és jó levegőt semmilyen város nem tudja pótolni, még akkor sem, ha a külső, kertes házakkal beépült részéről is van szó.
A táj, a zöld mezők, a fák, a madárcsicsergés mind-mind olyan dolgok, amit csak a városhatártól eltávolodva tapasztal meg igazán az ember.
Valahogy így volt ezzel egy fejér-megyei, perkátai házaspár is, akik ugyan nem nagyvárosi életet hagytak maguk mögött, de régi álmukat valósították meg egy teljes egészében önellátó, ökofarm létrehozásával.
Amikor a gyerekkori álom tovább él
Szalóki Zsuzsanna már egészen gyermekkorától kezdve arra vágyott, hogy egyszer egy szép tájon, mezők és hegyek között élhessen, közel a természethez.
Vágyának forrása egy, a szobájában található óriási poszter volt, ami pont egy ilyen idilli életképet ábrázolt, egy kicsi házzal.
Már akkor megfogalmazódott benne a vágy, hogy egyszer majd ilyen körülmények között szeretne élni, távol a világ zajától, gondjaitól.
Később aztán, mint ahogy az lenni szokott, messzire sodródott a vágyaitól, és teljesen mással kezdett foglalkozni.
Városba költözött, főiskolára járt gyógypedagógia szakra, és újságírónak készült, a poszter sugallta elképzelés pedig lassan a háttérbe szorult.
Sokszor láttunk, sőt talán már tapasztaltunk is hasonlót, amikor a realitások egyszerűen maguk alá gyűrik a vágyakat, és egyelőre úgy tűnt, hogy Zsuzsannánál sem alakul másképp.
Azonban ha az álmok magjai elég termékeny talajra találnak, akkor idővel jó eséllyel szárba is szökkennek és utat törnek maguknak.
Zsuzsanna megismerkedett élete párjával, férjével, Andrással, akivel nagyon hasonló elképzeléseik voltak az ideális élet és lakhely kapcsán, így már közös erővel dolgozhattak tovább a céljaik eléréséért.
Perkátai otthonukban így kezdtek kecskéket tartani, ezzel megtéve az első lépést az álmaik felé.
Boldogok a sajtkészítők
A házaspár elmondása szerint, mivel sok tejet termeltek a kecskéik, ők pedig nagyon szeretik a sajtot, így kézenfekvő volt az ötlet, hogy kitanulják a sajtkészítés csínját-bínját.
Aki kóstolta már, netán szereti is, az tudja, hogy a jó, háztáji kecskesajtnál kevés ízletesebb csemegét találni a tejtermékek világában.
Miután odáig fejlődött a tevékenységük, már árulni is elkezdték sajtjukat, egyre nagyobb sikerrel.
Csakhogy a növekvő kereslet növekvő kecskenyájat is jelentett, ami viszont minél kisebb helyen koncentrálódik, annál nehezebben kezelhető.
Viszont ez is komoly indikátora volt annak, hogy újra életre keljen a régi vágyálom a hegyek közt lévő, mezővel határolt házikóról.
Csakhogy az álomban ezúttal már a kecskék is szerepeltek, és közel sem volt olyan elérhetetlen, mint amilyennek annak idején tűnt.
Zsuzsanna elmondása szerint ekkor hallottak először az ökofaluról, a Baranya megyei Gyűrűfűről, amely elnéptelenedett, majd az 1990-es években újra benépesült.
A feltámadt településen egyetlen építkezési szabály volt: csak és kizárólag vályogházak épülhettek.
Mikor először jártak ott, akkor igen zord téli időjárás uralta a tájat, mindent hó fedett; ennek ellenére azonnal beleszerettek a zselici tájba, ami teljesen rabul ejtette őket.
Végül már nem az volt a kérdés a számukra, hogy áttegyék-e székhelyüket Gyűrűfűre, hanem hogy milyen típusú házat építsenek.
Mesebeli házikó
Az új, faszerkezetes vályogház építése 1997-ben kezdődött el, és a kezdetekkor csak a családfő, András járt ki, Zsuzsanna a kecskékkel és a gyerekekkel otthon maradt.
1999-ben költözött oda véglegesen az egész család, azonban a munkálatok még távolról sem voltak befejezettnek mondhatóak.
Addigra a házon kívül még csak az istálló alsó szintje és a sajtüzem volt nagyjából készen, tehát még bőven volt mit dolgozni az álom-birtokon, viszont kezdetnek már ez is tökéletes volt.
Most, húsz évvel később már minden olyan, mint amilyennek annak idején elképzelték.
Az épületegyüttes teljes egészében független a közművektől: a vízellátást saját kút biztosítja, van házi szennyvíztisztító, a fűtés fával történik, az elektromosságot pedig napelem rendszer biztosítja.
Így ha valami miatt nem kell aggódniuk, akkor azok a sárga közüzemi csekkek, melyek oly sokunk rémálmait kísértik.
Így valósuljanak meg mindenki vágyai
A sajtüzem szintén vályogból épült, és a mai napig is a legfinomabb bio kecskesajtokat állítja elő benne a házaspár, amit azután a fővárosi öko piacon értékesítenek.
Mivel a gyermekeik már kirepültek, így minden feladat Zsuzsannára és Andrásra hárul, azonban a kecskenyáj boldogan legelészik a környező dombokon, nekik pedig állításuk szerint minden álmuk valóra vált.
Zsuzsanna elmondása szerint nemrég átrendezést tartottak az egykori szülői házában, és akkor fedezte fel újra egy szekrény mögött a régi posztert, melyet szinte már el is felejtett azóta.
Ekkor tudatosult benne, hogy tulajdonképpen minden álma megvalósult, sőt, még annál is több.
Ha Te is szeretnéd, hogy valóra váljon a vágyad, és legalább részben lerázd magadról a közműszolgáltatók terheit, akkor kérj árajánlatot, és a Te házad is egy lépéssel közelebb kerülhet az önfenntartósághoz!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!