Fordulat előtt áll a MOL?
Forrás: autonavigator.hu
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Magyarország elmaradott országnak számít, hiszen kicsi ország vagyunk, alig veszünk részt a világgazdaságban, szinte elhanyagolható a szerepvállalásunk, illetve aligha veszélyeztetjük bármelyik nagyhatalmat, Kínát vagy az Egyesült Államokat például.
Gyakran szokás példálózni olyasmivel, hogy a környező, európai országokban a technológia mérföldekkel kifinomultabb, hogy más országokban számos olyan alternatív lehetőség merül fel, amelyről mi még csak nem is hallhattunk korábban.
Egyes országokban e-autótöltő-szerelőket képeznek, hiszen az elektromos autók száma igencsak megugrott, így szükség van olyan szakemberekre, akik képesek arra, hogy üzemeltessenek elektromosautó-töltőállomásokat.
Ehhez járul hozzá a villamos- és információtechnikai képzés, az olyan villanyszerelők számára, akik szeretnének ezzel az alternatív megoldással is foglalkozni a szakmájukon belül.
Érdekes, és nem gondolnánk…
De Magyarország azok közé az országok közé tartozik, amelyek elkezdték az elektromos autókhoz kellő infrastrukturális szükségletek kiépítését.
Ez ugyanakkor nem pusztán az elektromos járművek tulajdonosainak jelent kedvező fordulatot: január végén ugyanis a MOL elindította a MOL Limo nevű közösségi autómegosztó szolgáltatását, amely háromszázas autóflottával rendelkezik.
A járműveket kedvező áron vehetik igénybe a felhasználók, az első harminc napban ráadásul fél áron közlekedhetnek.
Nem gondoltad volna, hogy Magyarország is vállalkozik ilyesmire? Ezek után aztán biztosan szükség lesz a szakképzett villanyszerelőkre!
Alapvetően mit kell tudnunk a MOL-ról?
Rögtön belevágtam a közepébe, ugyanakkor nem árthat néhány szót szólni a vállalatról, hogy mindenki megfelelő mennyiségű információ birtokában olvassa tovább a cikket.
A MOL rövidítés föloldása: Magyar Olaj- és Gázipari Nyilvánosan működő Részvénytársaság.
Jelenlegi vezetője Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató.
A céget 1991-ben alapították, és bár a magyar tulajdonhányad nagyobb részben külföldi, a multinacionális vállalat rendkívüli jelentőséggel bír hazánk gazdaságának tekintetében.
Finomítóval rendelkezik többek között Százhalombattán is, ahol közel 1,5 millió tonna benzint, és megközelítőleg 4 millió tonna gázolajat termel.
Mindemellett csaknem 500 MOL benzinkutat működtetnek itthon.
Ezek igencsak nagy számok!
Forrás: mol.hu
De mit keres egy megújuló napenergiával foglalkozó portálon egy ilyen cég?
A MOL 2016-ban közzétette stratégiáját, amelyben a 2030-ig tervezett változtatásokat és célokat sorolta föl.
Ebben a nyilatkozatban többek között fölmerült a megújuló energiák fölhasználása is, hogy igyekeznek elkötelezni magukat az alternatív források mellett.
Fasimon Sándor, a MOL ügyvezető-igazgatója egy februári interjúban azt nyilatkozta, hogy bár a fosszilis anyagokat nem tudják nullára redukálni, igyekeznek 50% alá szorítani a felhasználásukat.
Ráadásul a MOL petrolkémiai vállalata – nemrégiben hozták le a hivatalos oldalukon a hírt -, elnyerte az Energiahatékony Vállalat díját.
Forrás: mol.hu
A technológiai innovációk és fejlesztések végett ugyanis mintegy 32 850 tonnával minimalizálta a CO2 kibocsátást.
Zsinkó Tibor, a MOL Petrolkémia Zrt. Vezérigazgatója nyilatkozatában kijelentette, hogy legújabb projektjeik tervezésekor különös jelentőséget tulajdonítanak a környezetvédelmi szempontoknak.
Törekednek arra, hogy csökkentsék a felhasznált energia mennyiségét, illetve a szén-dioxid kibocsátására is sokkal jobban ügyelnek.
Összességében elmondható tehát, hogy a cég igyekszik növelni a zöldenergiák felhasználását, és stratégiájukat is ehhez az elképzeléshez képest határozzák meg.
Ez minden?
Azt kell, hogy mondjuk: nem.
A MOL tényleg nagy vállalkozásba kezdett, nagy fába vágta a fejszéjét, és ez igazán nagy szó egy eredetileg fosszilis energiákat működtető cég esetében.
A vállalat fejlesztései már odáig jutottak, hogy az elektromos autók számára töltőpontokat építettek ki, még az autópályák mentén is (Csehország határától egészen az Adriáig).
Ha mindez nem lenne elég, a MOL még áramellátóként is működik: megújuló energiák segítségével egy éve biztosítja az Aldi számára az áramot.
A napokban robbant a hír…
Néhány napja a MOL budapesti sajtótájékoztatóján Fasimon Sándor azt nyilatkozatot tette, hogy a cég az alternatív technológiák mellett áll - továbbra is.
A MOL ugyanakkor nem csak ígér és szóban „teljesít”, hanem beláthatjuk, hogy olyan folyamatokat indított el, amelyeknek most már lassacskán tényleg elkezdhetünk hinni, már ami a megújuló energiákat illeti.
Forrás: piacesprofit.hu
Legújabb célkitűzéseikről is beszámoltak, a hír pedig szinte futótűzként terjedt el az interneten: Százhalombattán, Füzesgyarmaton és Tiszaújvárosban hatalmas beruházás készül - napelem parkok építkezésébe kezdett a vállalat.
Ismét emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy a MOL alapvetően egy fosszilis anyagokkal dolgozó vállalat, amely a fosszilis energiák felhasználásának mechanizmusára épül.
Ezt figyelembe véve a napelem parkok kiépítése óriási hír, és óriási előrelépés a magyarországi viszonylatban!
A MOL a munkálatokat már elkezdte
Úgy tervezik, valamivel kevesebb, mint negyven hektáron fognak építkezni, a napelem rendszerek telepítésével pedig, ha minden jól megy, 2019 elejére már készen lesznek.
Az üzemekben, a napelem parkokban termelt villamos energiával csaknem 9000 tonna CO2 kibocsátásától óvhatják meg a levegőt.
Úgy tervezik az erőműveket, hogy együttesen 18 megawattal funkcionáljanak majd, és képesek lesznek megközelítőleg 9000 háztartás energiaellátását kielégíteni.
Az, hogy a barnamezős beruházás mennyibe fog fájni a MOL-nak, sajnos nem tudjuk megválaszolni pontosan, mivel cég az összeget nem publikálta.
Milliárdokról lehet szó (annyi bizonyos, hogy ezt az összeget a MOL saját maga fedezi), ugyanakkor a vállalat állítja, hogy a befektetett pénz megtérül majd.
A hatalmas beruházást a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is értékelte, az államtitkár ugyanis kijelentette, hogy a terv elősegíti a magyarországi gazdaság vállalt energetikai célkitűzéseit
Belátható tehát, hogy a most már valóban visszafordíthatatlanul és megállíthatatlanul elindult Magyarországon a megújuló energiaforrások kiépítése.
Ha még egy MOL-hoz hasonló jelentőségű vállalat is elfogadta, hogy a zöldenergiák forradalma elérkezett, mi miért ne forduljunk bizalommal a környezettudatos energiafelhasználás felé?
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!