A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Forrás: twitter.com
Nem először írunk a Neumann János Egyetem hallgatóiról: ők azok, akik saját tervezésű és fejlesztésű napelemes autójukkal indulnak a világ legnagyobb napelemes autóversenyein, és nem akármilyen eredményekkel térnek haza!
Idén szeptemberben a European Solar Challenge-en is elindultak, hogy egy 24 órás kihívásnak vessék alá autójukat, a MegaLuxot.
18 egyetemi csapat indult, és a magyarok végül az előkelő 3. helyen végeztek (bár jó ideig úgy tűnt, a hogy a dobogó csúcsára fognak végül állni).
Nézzük, hogyan lehetséges, hogy néhány lelkes kecskeméti fiatalból összeálló csapat a világ legjobbjai közé kerüljön a napelemes autózás kategóriájában!
Megalux: a magyar napelemes csodaautó
A belgiumban megrendezett versenyre ezúttal is Európa legjobb egyetemei és főiskolái küldték el napelemes csapatunkat, ám Magyarországról csak a Neumann János Egyetem képviseltette magát.
Hazánk egyetlen napelemes autóipari csapata egyébként 12 fejlesztőből és 3 pilótából áll, és ha ez elsőre soknak is tűnik, azért azt tudni kell, hogy egy ilyen autót megépíteni nem egyszerű feladat.
Közös munkájuk eredménye pedig a MegaLux lett, rajta 6 négyzetméternyi napelemmel, benne egy 20kg-os akkumulátorral, és még így sem nehezebb az egész jármű 250kg-nál, pilótával együtt.
Az egész autót mindössze 1 kerék hajtja, de rendkívüli könnyűségének és kiváló aerodinamikai tulajdonságainak köszönhetően már nem egyszer bizonyította a világnak, hogy a legjobb napelemes autók közé tartozik.
2015: az első nagy megmérettetés
Forrás: australia.com
A World Solar Challenge-el mondhatni mély vízbe ugrott a magyar csapat, ugyanis sikerült a világ legnagyobb, és egyben legkomolyabb napelemes autóversenyével kezdeni pályafutásukat.
A több mint 3000km-es ausztráliai kihívás komolyságáról elég sokat elárul a tény, hogy 2013-ban a 33 indulóból mindössze 10 ért célba.
2015-ben a MegaLux is rajtvonalhoz állt, és 7.-ként hajtott át a célvonalon Aelaide-ben, ami óriási teljesítmény, főleg úgy, hogy a csapatok kizárólag a nap erejét használhatták fel az autóik hajtásához.
2016: az első dobogós helyezés
Egy évvel az ausztrál kaland után a MegaLux már a South African Solar Challenge-en indult, amelynek során Pretoriából Fokvárosba kellett eljutnia a napelemes autóknak.
Kihívásban nem volt hiány, hiszen az 1000-1500 méter magas hegyvidékektől kezdve az óceán partjáig mindenhol elszáguldottak a kocsik, míg végül a 2000 kilométeres verseny végére értek.
A magyar csapat autója 8 nap alatt 4033 km-t tett meg – hogyan?
Úgy, hogy a kötelező távon túl, amennyiben volt még idejük, bőven mehettek plusz kilométereket is a különböző „hurokszakaszok” megtételével.
Átlag 70km/h sebességgel haladtak, összesen 9 defektet kaptak, és még ennek ellenére is sikerült végül a 3. helyet megszerezniük, köszönhetően a gyors reagálásnak és a felkészültségnek.
De voltak itt más akadályok is: az akkumulátor tönkrement az elején, a CB antenna letört, sőt, egyszer még a rendőrök is megállították a furcsa alakú járművet.
Ennek ellenére nem csak a dobogós helyet szerezte meg a MegaLux csapata, de két különdíjat is nyert: a legsikeresebb újoncoknak járót, valamint a Nemzetközi Napenergia-szövetség elismerő díját.
Belgium mindenképp új volt
A fiatal mérnökök azokban nem váltak elbizakodottá a nagy sikerek után: mindkét korábbi verseny után tovább folytatták az autó fejlesztését, ami új futóművet, felfüggesztéseket is jelentett – ám a legfontosabb tulajdonságokon nem változtattak.
A belga Zolder versenypálya több újdonságot is rejtett: a MegaLux korábban soha nem versenyzett zárt pályán, ráadásul a futam ideje alatt folyamatosan esett az eső, ami egy napelemes autónál azért komoly gondokat tud okozni.
A szabályok szerint azonban ilyen körülmények között is csak kétszer volt lehetőség tölteni az autót a 24 óra alatt, míg a két pilóta 2 óránként váltotta egymást a kormány mögött.
Csak a véletlenen múlott az első hely
A profi tervezés, a hihetetlen energia és a kivételes aerodinamika megmutatta a hatását: a MegaLux nagyon sokáig állt az 1. helyen, és valószínűleg ott is maradt volna, ha nem jön közbe egy apró hiba.
Egy technikai probléma miatt a bal hátsó lengőkar ugyanis megrepedt, amit helyre kellett rakni – ez pedig értékes időt vett el a magyar csapattól.
Végül a 878 megtett kilométerrel a MegaLux a 3. helyre csúszott vissza – viszont ezzel is bizonyította, hogy Európa élvonalában vannak a magyar napelemes autó tervezők.
Már készülnek a következő megmérettetésre
Forrás: bacsmegye.hu
„Ott vagyunk az élmezőnyben és törekszünk arra, hogy ott is maradjunk, ezért folyamatosan fejlesztjük autónkat.”- mondta Kutasi Zoltán, a MegaLux csapat tagja, és szavaiból már sejthetjük, hogy nem ez volt a magyar napelemes autó utolsó szereplése, mint azt egyébként a dél-afrikai verseny után ígérték annak idején.
A kecskeméti egyetem hallgatói úgy döntöttek, ismét megmérettetik majd magukat a minden páratlan évben megrendezett ausztrál Bridgestone World Solar Challenge-en, és megpróbálják följebb tornászni a már egyébként is kiemelkedőnek számító 7. helyezést.
Valószínű, hogy a MegaLux addig még át fog esni néhány kisebb-nagyobb változáson, már csak azért is, hogy elkerülhessék a különböző technikai meghibásodásokat a jövőben.
A csapat legnagyobb támogatója egyébként maga a Bridgestone, ami egyedi, kifejezetten erre az autóra tervezett abroncsokkal segíti a csapat munkáját.
Hogy a gumi nem sokat számít?
Egy átlagos autónál akár a fogyasztás ötödéért is felelhet a gumiabroncsok állapota – a MegaLux gumijai mindössze 1,5 kilogrammot nyomnak, gördülési ellenállásuk pedig 30%-kal alacsonyabb, mint a hagyományos abroncsoké – ez óriási előnyt jelent egy olyan versenyen, ahol gyakorlatilag minden másodperc számít.
Egy újabb bizonyíték a napelemek erejére
Már előre várjuk, hogy 2019-ben milyen hírről fogunk majd tudni írni Neked a MegaLux kapcsán.
Az ilyen események mutatják meg, hogy a megújuló energia mennyire a jelenünkhöz és a jövőnkhöz tartozik – ha ma napelemes autóversenyeket rendeznek, akkor ki tudja, hogy mennyi idő múlva fognak napelemes személyautók is járni az utakon?
Addig is, amíg ez az idő eljön, a háztetőkön még mindig kiválóan működnek a fotovoltaikus rendszerek.
Ha Te is szeretnéd kiváltani az áramszámláidat, akkor érdemes most árajánlatot kérned a megfelelő adatok megadásával – a napelemek erejét már látod, érdemes hát a saját szolgálatodba is állítani őket!
A Te megyédben tevékenykedő partnerünk árajánlatkérésedet követően rövid időn belül felveszi Veled a kapcsolatot a további részletekkel!
Ne szalaszd el a lehetőséget, légy Te is boldog napelem tulajdonos!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?