2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023. február 21-én olyasmi történt, ami, bár valamilyen szinten azért várható volt, mégis meglepetésként érte a hazai energiaszektort: a napelem parkok, tehát az 50 kW feletti teljesítményű napelemes létesítmények termelése túlszárnyalta a Paksi Atomerőmű termelését.
Ezzel egy olyan határt sikerült átlépni, ami egyértelműen bizonyítja, hogy a megújuló energia igenis képes felvenni a versenyt az atomenergiával is, hogy a fosszilis forrásokat már ne is említsük.
Először történt ilyesmi, de valószínűleg nem utoljára.
Figyelembe véve, hogy a február nem éppen a sok napközbeni napsütésről híres, és mégis összejöhetett ekkora termelés, igen biztatóak az előjelek.
Ettől függetlenül a történtek nem jelentik azt, hogy ideje lekapcsolni az atomerőművet, mert többé nincs rá szükség, azonban azt remekül bizonyítják, hogy van kiút az energiafüggőségből.
Nem szeretnénk messzemenő következtetéseket levonni, ám a jelen tendencia bizakodásra ad okot.
Záporoztak a rekordok
Külön érdekesség, hogy a február 21-én megdőlt rekord nem volt éppen régi, sőt, mindössze néhány napot élt az előző csúcs.
Ugyanis 2023. február 10-én állt be az előző, amikor az országos napelem farmok összességében 1953 MW energiát termeltek, és ez még nem minden!
Ezt megelőzően 2022 júliusában történt hasonló 1859,2 MW termeléssel, vagyis az első februári rekord is csaknem 100 MW-tal lépte túl az előző nyárit.
Ehhez képest február 21-én a teljes termelés már 2030,5 MW volt, ami nagyobb, mint a Paksi Atomerőmű teljes beépített kapacitása, azaz 2026,6 MW.
Vagyis igaz, hogy nem sokkal, és nem is hosszú időre, de a naperőművek átvették a legfőbb energiatermelői szerepet, amire eddig nem volt példa.
A megújulók előre törőben
Az is a dologhoz tartozik, hogy az aznapi megújuló energia-termelés összességében csúcsot döntött, hiszen elérte a körülbelül 2300 megawattot.
Ebbe beletartozik a szélerőművek által megtermelt energia is, ami körülbelül 270 MW-nak felel meg; ez szintén szép teljesítmény.
Vagyis 2023. február 21-én csak megújuló forrásból több elektromosság termelődött hazánkban, mintha a Paksi Atomerőmű teljes erőbedobással dolgozott volna!
Ennél ékesebb bizonyítékra nemigen hisszük, hogy szükség lenne a megújulók hatékonyságára, ha esetleg valakiben lettek volna kételyek.
Ha a tendencia így folytatódik, akkor könnyen lehet, hogy még belátható időn belül kiszabadulunk az energia-importálás csapdájából, tekintve, hogy az emlegetett napon az exportálás világába is sikerült belépni.
Rövid időre energiaexportőrökké váltunk
Hangozzon ez bármilyen hihetetlenül is, most fordult a kocka, hiszen a megtermelt elektromos energia több volt, mint az elfogyasztott, tehát a nemzetközi rendszeren keresztül külföldre is jutott belőle!
Ilyen korábban még sosem fordult elő, de talán még megközelíteni sem sikerült ennyire.
A Mavir közleménye szerint a magyar import-export szaldó több órára negatív tartományba esett a déli órákban.
Számszerűsítve 15 és 355 MW közötti nagyságban Magyarország nettő energiaexportőri helyzetben volt ebben az időszakban, tehát a teljes hazai igény lefedése mellett még külföldre is szállítódott itt termelt elektromos energia.
Figyelembe véve, hogy hazánk az éves villamosenergia-fogyasztásának 25-30 százalékát importból fedezi, ez kimondottan előremutató jel.
Sőt, abból a szempontból is jó, hogy már ilyen sokat képesek termelni a megújulót hasznosító erőművek, hiszen a Paksi Atomerőműben február 16-ától kezdődően karbantartást végeznek, és így a maximális kiadható teljesítmény 1500 MW-ra csökkent.
A tendencia az év előrehaladtával csak javulni fog
Ahogy azt már kiemeltük, ez a kiugróan magas termelés nem a nyár közepén, hanem februárban történt, ami az egyik leghidegebb és legzordabb hónapként él a köztudatban – elvileg.
Tény, hogy a 2022/23-as tél volt a valaha mért második legenyhébb, ezt a Meteorológiai Szolgálat is megerősítette, azonban a napos órák számára ez nincs hatással.
Annak ellenére, hogy az évnek ebben a szakában már kifelé jövünk a téli időszámításból, amikor jóval rövidebbek a nappalok, azért február vége felé még a legkevésbé sem beszélhetünk hajnali napkeltéről és késő esti napnyugtáról.
Viszont az, hogy a magyarországi naperőművek még ilyen kevéssé kedvező körülmények között is képesek voltak túlszárnyalni a Paksi Atomerőmű teljesítményét, egészen történelmi.
Így már gyakorlatilag biztosra vehetjük, hogy a tavaszi-nyári termelés újabb és újabb csúcsokat fog dönteni, még akkor is, ha egyetlen megawattal sem növekszik idén a kapacitás!
Ha minden jól alakul, akár a kitűzött célok is túlteljesíthetőek!
A friss adatok alapján hazánkban az 50 kW feletti, vagyis ipari teljesítményű naperőművek összesített kapacitása meghaladja a 2545 MW-ot, ami nagyjából a negyede a teljes magyarországi beépített villamosenergia-teljesítőképességnek, 11 062 MW-nak.
Ehhez jönnek még hozzá a háztartási méretű napelem rendszerek, melyek ugyan nem szerepelnek se a termelési statisztikákban, sem a termelőképességi számításokban, azonban ezek összteljesítménye sem elhanyagolható: körülbelül 1530 MW-ot tesznek ki.
A Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) eredeti kitűzése szerint 2030-ra összesen 6500 MW-os napelemes kapacitás elérése a cél, ennek nagyjából a hétharmada már 2023-ban is teljesül.
Sajnos a visszatápláló rendszerek korlátozása miatt meglassult a tempó, ám ha sikerül rövid időn belül megoldani ezt, akkor akár sokkal hamarabb is elérhető lesz a kitűzött cél, talán a 2020-as évek közepére is!
Mi több, a legújabb tervezetekben már az szerepel, hogy 2024 végére 8000, 2026-ra pedig 10 000 MW-ra kell a teljes kapacitásnak bővülnie.
Kíváncsian várjuk az eredményeket!
Lépj Te is időben a saját napelem rendszered ügyében!
Habár a korlátozások egy időre ellehetetlenítették a napelemes terveket, a rendelet felülvizsgálata már folyamatban van, tehát jelenleg akár még bizakodóak is lehetünk!
Ha ismét nyitottak lesznek a lehetőségek, bizonyára Te sem szeretnél lemaradni az első adandó alkalomról.
Éppen ezért azt javasoljuk: kérj árajánlatot akár már ma, és mire eldördül a startpisztoly, már sokkal előrébb fogsz járni a folyamatban, mint azok, akik csak akkor kapnak észbe!
Töltsd hát ki ajánlatkérő adatlapunkat, és engedd, hogy regionális partnerünk felvegye veled a kapcsolatot a további részletekkel!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?