2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Az óév végén, az újév küszöbén járva érdemes megnézni, mennyit haladtunk előre az utóbbi időben a napelemek terén.
Alig egy évtizede még a legtöbben csupán furcsa hóbortként tekintettek a fotovoltaikus rendszerekre: lehetett látni belőlük 1-2 háztetőn elszórtan, de a legtöbben nem igazán gondoltak bele abba, hogy nekik is lehetne ilyenjük.
Aztán hirtelen elindult a napelem telepítési láz, ma pedig már ott tartunk, hogy a szolgáltatóknak külön gondot jelent, hogy a rengeteg háztartási méretű kiserőmű által termelt áramot valahogy eltárolják.
Óriásit nőtt Magyarországon a napelemes közösség: nézzük meg, hogy ennek milyen jelei vannak most, és mit hoz a 2019-es év ebben a tekintetben.
Már így is rekordmennyiségű áramot fogyasztunk
2018. december 6-án Magyarország megdöntötte azt az áramfogyasztási rekordot, amit egyébként ugyanezen év márciusában állított fel.
Egészen pontosan úgy tűnik, hogy Szent Miklós napján 6843 megawatt energiára volt szüksége az országnak az egyébként átlagos téli 6000-6600 megawatt helyett.
A MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.) adatai szerint ezzel a március 2-án mért rekordot 18MW-tal léptük át decemberben.
A jó hír szerencsére, hogy ezt a nagymértékű igényt ki is tudták elégíteni, hiszen a szolgáltatók mindig ehhez mérten szerzik be a szükséges áramot a hazai és külföldi erőművektől.
Már készülnek a hálózati energiatároló rendszerek
A Nemzeti Közművek is látja már, hogy szükséges a napelemek által megtermelt energiát eltárolni, ezért az alá tartozó NKM Áramhálózati Kft. a Bács-Kiskun megyei Kecelen és a csongrádi Zsombón akkumulátoros energiatároló egységeket telepít.
Ez a kettő még a kisfeszültségű hálózatra fog csatlakozni, de 2019 tavaszára elkészül majd a most még engedélyeztetés alatt lévő, Óföldeák mellé tervezett, középfeszültségű hálózatra kapcsolódó energiatároló rendszer is.
Bár a telepítés viszonylag gyorsan megy, természetesen az üzembe helyezés előtt komoly tesztelések történnek, hiszen nem akármilyen feladatot kell ezeknek a rendszereknek elvégezniük.
Miért van szükség energiatárolásra?
Mivel egyre többen váltanak napelemekre, új helyzet állt elő a villamos energia hálózatban, amihez az elosztóhálózatoknak alkalmazkodniuk kell.
Tegyük fel, hogy napelem rendszer van a háztetődön: nappal ezek folyamatosan termelik az áramot, jóval nagyobb mértékben, mint arra Neked szükséged lenne.
Mi legyen azzal az energiával, amit nem használsz fel?
A legszerencsésebb, ha visszatöltöd a hálózatba, hiszen ezt az áramot a szolgáltató megveszi tőled – persze alacsonyabb áron, mint amennyiért Te veszed tőle éjszaka, vagy borús időben, de egy jól megtervezett napelem rendszer képes arra, hogy a kettő különbsége így is 0-át adjon ki, tehát Te megszabadulj a havi villanyszámláktól.
A másik lehetőség egyébként, hogy a megtermelt „felesleges” áramot akkumulátorokba töltöd, hogy azt használd fel szükség esetén – de ez messze kevésbé megbízható megoldás, mintha a szolgáltatóra támaszkodnál.
Ha az áramot a hálózatra töltöd vissza, akkor részedről a probléma le van tudva – de nem így van ezzel a szolgáltató!
Valamit kezdeni kell a rengeteg plusz árammal
A hálózatban lévő feszültségre természetesen nagy hatással van, ha rengeteg helyről érkezik energia egyszerre, és a fellépő komoly eltéréseket valahogy ki kell egyenlíteni.
Hogy a hálózat feszültsége egészen biztosan az engedélyezett értékeken belül maradjon, a legjobb megoldás, ha valahogy a plusz energiát eltároljuk: erre szolgálnak majd zsombói és keceli rendszerek.
Amikor a napelemek termelnek, akkor az akkumulátorok feltöltődnek, amikor pedig csökken a hálózatban lévő feszültség mértéke, akkor kisütik őket.
A folyamat tehát a következő: a napfényből a napelem egyenáramot termel, azt az inverter váltakozó árammá alakítja, a fel nem használt energia az ad-vesz mérőórán keresztül a hálózatra töltődik, onnan pedig az energiatároló rendszerekbe kerül.
Az E.ON már hozott létre hasonló egységet kísérleti jelleggel, de ilyen projektek indultak az Elmű-ÉMÁSZ, és az ALTEO Csoport részéről is – ez utóbbihoz pedig még egyéb napelemes hírek is kapcsolódnak.
Elkészült az Alteo második napelem telepe
2018. november 29-én befejeződött az Alteo 4MW-os naperőművének építése Monoron.
A 8db, egyenként 488kW-os napelem telepítése egészen pontosan november 23-án ért véget, és kevesebb mint egy hétre volt utána csak szüksége ahhoz, hogy üzembe tudjon állni.
A teljes projekt 1,7 milliárd forintba kerül, az erőmű pedig decembertől kezdve kedvezményes áron tudja értékesíteni a napfényből termelt áramot a következő 25 évben.
Hivatalosan ez az Alteo második naperőműve, de az első, ami teljesen saját kivitelezésű, viszont az is biztos, hogy nem az utolsó: 2db, 7 MW-os napelem rendszer fog kikerülni Balatonberénybe és Nagykőrösre is 2019 nyarán – ezekkel együtt az Alteo végre eléri majd a 20 megawattos névleges teljesítményt.
Még több elektromos töltő Magyarországra!
Amíg az energiatermelésben komoly előrelépések történnek hazánkban, addig annak felhasználására is gondolni kell.
A MOL közel 30 millió eurót tervez 2020-ig az elektromos töltőkbe fektetni nem csak itthon, de Romániában, Horvátországban, Szlovéniában, Szlovákiában és Csehországban is.
És nem véletlen ez a lépés, hiszen a tervek szerint 2040-re a MOL kiskereskedelmi forgalmának akár 50%-át is az elektromos járművek töltése fogja kitenni.
Mindeközben egyébként a cseh CEZ is hasonló e-töltő telepítési kampányba akar kezdeni: először még csak Csehországban, de aztán a MOL-hoz hasonlóan ő is megjelenne ezekkel a régió több országában, így például nálunk is.
A kimutatások szerint 2020-ra akár a 30 ezret is elérheti a forgalomba helyezett e-autók száma, így a töltőhálózat terjedése mindenképp fontos előrelépés – ha pedig az energiát sikerül megújuló forrásokból előállítani, akkor a környezet számára is sikerül valamit hasznosat tenni.
Persze nem csak ennyit lehet várni 2019-től
Mindez csak néhány hír volt arról, milyen fejlesztésekre lehet számítani 2019-ben, és ezek mellett még rengeteg másik projekt is meg fog valósulni majd.
Az eddigi példák is azt szemléltetik, hogy mekkora jelentősége van már a megújuló energiaforrások felhasználásának itthon.
Nem csak a lakosságot izgatja a környezetvédelem, és a takarékosság gondolata, de a nagyvállalatok, cégek, és szolgáltatók is elindultak a zöld úton.
Kövess minket az újévben is, hogy minden fontos napelemes hír eljuthasson hozzád, ha pedig Te is szeretnél napelem tulajdonossá válni, akkor kérj tőlünk árajánlatot!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!
A napelem STOP végnapjai: 4 ok, ami miatt muszáj, hogy hamarosan véget érjen a csatlakozási tilalom
Továbbra is életben van a napelem rendszerek teljes csatlakozási korlátozása, ez azonban komoly hatással van a gazdaságra. Vajon van kiút ebből a csapdából?
Érdemes még várni egy napelem rendszer beruházásának megkezdésére?
2024. január 1-je az a dátum, mikor bevezetik a bruttó elszámolási rendszert, és emiatt sokan várnak a napelemes beruházások megkezdésével. De biztos, ez a jó stratégia?
Jól járhatnak azok a vállalkozások, akik most fektetnek napelemekbe!
Vállalkozásod villanyszámláját csökkentenéd, de túl bizonytalan a jelenlegi helyzet? Megmutatjuk, hogy céged számára miért a napelem a legjobb választás még most is!
Úton az energiafüggetlenség felé – növekszik a magyar napelemes piac kapacitása
Mozgolódik a napelemes piac, megvalósulni látszik a kapacitás növekedése. Mit is jelent ez pontosan? Mikorra valósulhat meg? Tudj meg többet a témáról!
A hazai napelem piac újra elstartol? – Frissítések a pályázatokban
A napelem pályázatokkal kapcsolatos könnyítések mindenképp annak a jelei, hogy lassan vége az iparágat jellemző kétes időszaknak. Miért bizakodhatunk a jövőt illetően?
A napelemek új hajnala – Új fejezet kezdődik a pályázatokban
Egyértelműen mutatnak arra jelek, hogy a magyar napelemes piac helyzete javulni fog a közeljövőben. De pontosan miből is látható ez? Nézzük meg most együtt!
Fellendülhet végre a napelemek piaca? Ezek a jelek erre utalnak!
Nem volt egyszerű időszaka a hazai napelemes piacnak – de lehet, hogy ez a közeljövőben változik majd? Úgy tűnik, igen: megmutatjuk, pontosan miben is látjuk ezt!
Napelem piac – A rossz hírek lavinája közepette sokan észre sem veszik: most érdemes igazán beruházni
Sok negatív hatás sújtotta a napelem piacot az utóbbi évben, de aki figyel, az tudja: a lehetőség most is adott azok számára, akik lecsapnak rá. De sietni azért nem árt!
Napelemes növekedési rekord: fél év alatt akkora bővülés, mint a teljes 2022-es évben!
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a csatlakozási korlátozás ellenére 2023 első félévében rekord dőlt a napelem telepítésekben! Érdekel, mi a magyarázat a jelenségre?
Tényleg feloldásra kerül a csatlakozási stop? – Íme minden infó, amit eddig tudni lehet!
Igazak a fejlemények, amik a korlátozások feloldását taglalják?Bízhatunk abban, hogy minden visszakerül a régi kerékvágásba? Cikkünkben mindent összeszedtünk, amit érdemes tudni!
Napelemes parkolók és energiaközösségek Magyarországon: Te hallottál már erről a két új napelemes tervezetről? – Erre számíthat a napelempiac a közeljövőben!
Jönnek a napelemekkel felszerelt parkolók? Megjelenhetnek az energiaközösségek? Két új napelemes tervezet került a köztudatba, ami hatalmas változásokat hozhat a napelempiacon!
Most már biztos: Érkezik a havi szaldó elszámolás és megszűnik a csatlakozási stop a napelemeknél!
Felváltja az éves szaldót a havi szaldó elszámolás? Véget ér a csatlakozási stop? Cikkünkben összeszedtünk mindent, amit tudnod kell a hivatalos közleményekről!
A napelemek jövője Magyarországon: amiről a nagy pánikban elfelejtenek beszélni
Rengeteg negatív hír robbant be a napelemekkel kapcsolatban, ami miatt sokan nem mernek most beruházni. De biztos, hogy megéri ezek miatt elodázni a döntést?
Az új feltételekkel is megtérülő lehet egy napelem rendszer? Egyelőre úgy tűnik, hogy igen!
A szaldó elszámolás nagyon fontos változás előtt áll: éves ciklus helyett havi rendszerre kell áttérni. Vajon mindez hatással lesz a rendszerek megtérülésére?
Végre itt vannak a friss rendeletek a napelemes elszámolásról!
Legutóbbi hivatalos bejelentésében több olyan könnyítésről is beszámolt a kormány, ami remek hírként szolgál a napelem tulajdonosok számára.
Totálisan megszűnt a bizonytalanság a napelem piacon? – Innen már a háztartásokon múlik!
A napelem piacra jellemző bizonytalanság végre eltűnt, újra számításba jöhet azok számára, akik a tudatos befektetéseket keresik! Érdemes napelemben gondolkodni!
A hibrid napelem rendszerek jelenthetik a biztos megtérülést az új elszámolási rendszerben?
A bruttó elszámolás frissen napvilágot látott tarifái alapjaiban formálhatják át a napelemek megtérülését. Megoldás lehet erre a hibrid napelem rendszer?
Tényleg van valódi ok a pánikra az itthoni napelem piacon? Szerintünk csak a laikusok körében…
Bruttó elszámolás éves szaldó helyett? Ha te is megijedtél, ne tedd. Lehet, hogy félreértesz a napelemekkel kapcsolatban ezt-azt. Messze nincs minden veszve!
Most már hivatalos: Itt a vége a betáplálási stopnak!
A napelemek betáplálási korlátozása, amely hatalmas zűrzavart okozott az egész napelem piacon, hivatalosan is megszűnik. Összeszedtünk mindent, amit tudnod kell!
Itt az új pályázat! A napelem piac már felkészült a jövőre – És Te tartod a lépést?
Az új elszámolási rendszer miatt sosem volt még ennyire érdemes akkumulátoros napelem rendszerben gondolkodni! Az új támogatás segíthet a háztartásoknak!
Új napenergia-program: miként lesz 2024 a többségnek előnyös, és hogyan alakulhat a jövőbeni megtérülésünk?
Hogyan alakul mostantól a megtérülés a napelemeseknél Magyarországon? Jobban járunk-e, és ha igen, mennyivel 2024-től? Ismerd meg a részleteket!
A nagyvállalatok már tudják: a napelem rendszerek jelentik a biztonságot! (És ezt az utat Te is követheted)
A nagyvállalati szektor már eddig is komoly lépéseket tett a napelem rendszeres fejlesztések irányába, és a jövőben tovább várható a tendencia erősödése.
Még mindig nincs veszve a szaldó!? Talán nem tudsz róla, de neked sem biztos, hogy kötelező a bruttó elszámolás!
Ha már korábban is napelemet szerettél volna, elképzelhető, hogy neked sem kell még a bruttó elszámolás hatálya alá tartoznod! Mutatjuk a részleteket!
Balatoni éttermek napelemekkel: ők lehetnek még mindig az önerős napelem-beruházások nyertesei?
A balatoni éttermi szektor és a vendéglátósok még mindig tudnak profitálni abból, ami a lakossági felhasználóknak esetleg komoly fejfájást okoz!