Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Ahogyan azt meg is írtuk, 2018 egyértelműen a napelemek éve volt, viszont 2019 már most erősen indított: ha így halad, elképzelhető, hogy a tavalyi év sikereit is túlszárnyalja!
Az idei év egyik legnagyobb napelemes dobása hazai téren, hogy az amerikai Solar Decathlon Europe egyetemi verseny helyszínének idén Szentendrét választották és nyáron rendezik majd azt meg hazánkban.
A verseny történetében először lehet majd Magyarország szervező és 10 versenyszámban mérkőzhetnek majd meg a résztvevők az építészettől a kényelmi kondíciókon át egészen az energiaelosztásig.
A Solar Decathlon kezdetei
Az eredeti Solar Decathlon versenyeket az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Hivatala rendezte meg először Washington, D.C.-ben, 2002-ben.
A verseny kezdeményezésének fő célja az egyetemi kutatók, fejlesztők összekapcsolása az iparban dolgozókkal és szponzorokkal, és nagy mértékben támaszkodtak a fiatalok kreativitására és innovatív gondolkodására ebben.
Az alapítók fontosnak tartották az innovatív és fenntartható házak tervezését annak érdekében, hogy bemutathassák a házak fenntarthatósági lehetőségeit, amiket megújuló energiára és egyéb tudatosan használt források felhasználására építenek.
A nemzetközi csapatok nemcsak tervekkel versenyeznek, hanem a kiválasztott pályázatokat meg is kell építeniük a döntők helyszínén.
A házak ugyan nagyon változatosak, de általánosságban elmondható róluk, hogy mindegyik lakható, emberközpontú, és kielégíti a benne élők mindennapi igényeit, természetesen környezetbarát módon.
A verseny után az úgynevezett Mintaház Park (Showcase House Park) pedig nemcsak a szakma emberei számára, hanem a nagyközönség által is látogatható, ahol minden érdeklődő megtekintheti a felépített házakat.
A Solar Decathlon versenyekre egyetemi csapatok a világ bármely pontjáról jelentkezhetnek, a pályázatukat pedig egy nemzetközi bizottság értékeli.
A Solar Decathlon versenyek célkitűzései
A kutatók és kreatív fiatalok kapcsolatba hozása mellett a verseny elindításának egyéb innovatív okai is voltak, amiket a mai napig magába foglal a verseny.
A versenyek legfőbb missziója, hogy az energiapazarlás csökkentésére irányítsa a figyelmet azzal, hogy bebizonyítja, hogy igenis ki tudjuk elégíteni a mindennapi energiaszükségletünket fenntartható forrásokkal, a megfelelő technológiák segítségével.
A meggyőzés érdekében a megmérettetések során demonstrálja, hogyan lehet biztosítani a folyamatosan növekvő energiaszükségletünket olyan megújuló energiaforrásokkal, mint a napenergia és az elérhető technológiákat hogyan lehet integrálni megbízható és megfizethető építészeti megoldásokkal.
Solar Decathlon Europe
A Solar Dechatlon európai versenyek 2010 óta kerülnek megrendezésre az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Hivatalával együttműködésben.
Az első versenyre vonatkozó partnerkapcsolatot 2007-ben a spanyol kormánnyal kötötték az amerikaiak, a spanyolok pedig 2010-ben és 2012-ben is maguk rendezték meg a versenyeket.
A 2012-es verseny már a magyarok számára is emlékezetes volt, hiszen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapatának sikerült a 6. helyet megcsípnie a 18 résztvevő országot számoló megmérettetésben.
A spanyol sikerek után a verseny a franciaországi Versailles-ba költözött 2014-ben, ahol a franciák feleltek a szervezésért.
Négy év kihagyás után fogják megrendezni a versenyt idén a magyarok és a 2019-es megmérettetés után 2021-ben szállhatnak szembe újra a nemzetközi csapatok majd Németországban.
Solar Decathlon Europe 2019
A 2019-ben megrendezésre kerülő 17. Solar Decathlon Europe házigazdája Szentendre lesz.
Az idei verseny szervezői közé tartozik az ÉMI Nonprofit Kft., Szentendre Város Önkormányzata és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem is, akik közösen nyújtották be pályázatukat a hollandiai Energy Endeavour Foundationnek (EEF) a szervezésre.
A hollandok 2017. elején kötöttek megállapodást az Amerikai Egyesült Államok Energiaügyi Hivatalával a Solar Decathlon Europe márka „márkaőri” feladatainak ellátására.
A 2017-es pályázatkiírás során beérkezett rendezővárosi tervezeteket egy nemzetközi zsűri értékelte, aki a magyarok által benyújtott pályázatot találták a legmegnyerőbbnek a 2019-es verseny megrendezésére.
A Solar Decathlon 2019-re 16 csapat nyert meghívást, melyek diákjai 4 kontinens 14 országát fogják képviselni.
Az idei verseny fő szakmai témájának a már meglévő épületek felújítására összpontosító megoldásokat határozták meg, amit számos innovatív kihívással hirdetnek majd, mint például:
- a helyi, újrahasznosítható anyagok alkalmazása
- az épületek nyári túlmelegedés elleni védelmének megoldása
- a szoláris elemek esztétikus és magas szintű összekapcsolása
- a magas teljesítményű kompozit anyagok használata,
- valamint a bioklimatikus tervezés és a természet-alapú megoldások alkalmazása.
A szakmai témát tíz versenyszámban fogják megjeleníteni a szervezők, melyek közé tartozik az építészet, energiahatékonyság, komfort feltételek és a lakóház funkcionalitás is.
A verseny 14 napon át fog tartani nyáron, amit majd egy kéthónapos kiállítási időszak követ.
A szervezők körülbelül 800 versenyzőt és kísérőiket, illetve megközelítőleg százezer magyar és külföldi látogatót várnak a verseny ideje alatt, a tervezett látogatóközpontban pedig belátásuk szerint évente akár 25 ezer érdeklődő is megfordulhat majd.
A magyar támogatás
Az elmúlt években Magyarországon is egyre népszerűbbek lettek a napelem rendszerek és a napelemes beruházások, így a nemzetközi szinten elismert versenynek óriási szerepe van a további népszerűsítésben is.
Magyarország kormánya 2019-ben 3 milliárd forinttal támogatta a Solar Decathlon Europe Szentendrén való megrendezését: több mint 1,5 milliárd forintot adott az infrastrukturális beruházásokra és körülbelül 1,5 milliárd forintot a rendezvény előkészítésére és megvalósítására.
Mindezen támogatások mellett a verseny után már megszokott Mintaház Park és Látogatóközpont működését 200 millió forinttal segítette, írja az MTI.
Ahogyan azt olvashattad, a Solar Decathlon versenyek nemcsak a fenntarthatóságot szeretnék népszerűsíteni, hanem a napelemes rendszerek elérhetőségét is a világon.
Szerencsére a lehetőség Számodra is adott, ha úgy döntesz, hogy napelem rendszerbe fektetsz!
Mindössze annyi a dolgod, hogy árajánlatot kérsz oldalunkon, és a Te megyédben illetékes kivitelező partnerünk a lehető leghamarabb felveszi Veled a kapcsolatot!
Ne habozz hát, kérj ajánlatot mielőbb, és tudd meg, mi a következő lépés!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?