Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
A magyarországi energiaszükségletek folyamatosan növekszenek, ennél fogva egyre többen döntenek úgy, hogy ebbe a területbe is belevágják a fejszéjüket és kihasítanak maguknak egy darabot.
Mind a külföldi, mind pedig a hazai befektetők számára továbbra is az egyik legkecsegtetőbb perspektíva a napenergia, mivel megbízható, korszerű, és biztos a megtérülés.
Magyarország fekvéséből és adottságaiból kifolyólag itt kimondottan előnyös napelemet, napelemparkot telepíteni, mivel az éves napsütéses órák száma a 2200-at is elérheti.
Erre valószínűleg sokan jöttek rá, ugyanis egyre-másra bukkannak fel az újabb és újabb beruházások, kivitelezések.
De természetesen ez nem baj, sőt!
Minél többen gondolják úgy, hogy a megújuló energiában van a jövő, és dolgoznak azért, hogy egy hosszú távon fenntartható, környezetbarát stratégiát alakítsunk ki, annál jobb!
Szabolcs-Szatmár-Bereg két fényes tükre
2019 közepén adták át Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Tuzsér és Mándok települések között azt a két napelemparkot, amiket még 2018 szeptemberben kezdtek el építeni.
A beruházás négymilliárd forintot emésztett fel, és a Cashline Befektetési Holding Zrt. áll mögötte.
10,2 megawattos összteljesítményével hazánkban a középmezőnyt erősíti, és a környéken található négy-öt település teljes áramfogyasztását képes fedezni.
A két parkot 17 naperőmű alkotja, összesen 2200 darab napelemtáblával, ami azt jelenti, hogy a két park összesen 1400 megawattóra termelésre is képes.
A megtermelt villamos energia a kötelező átvételi rendszeren (KÁT) keresztül jut el a fogyasztókhoz, vagyis az állam támogatott áron vásárolja fel és szolgáltatja ki.
Major Csaba, a cég igazgatója elmondta, hogy a befektetést részben önerőből, részben pedig banki hitelből finanszírozták, és körülbelül hat hónapig tartott a kivitelezés.
A próbaüzemekre az év első egyharmadában kerülhetett sor, majd a hálózatra kötést követően a két park április óta folyamatosan termel.
Alapvetően a vállalat befektetésekkel és alapkezeléssel foglalkozik, de emellett az energiaszektorban is megvetették a lábukat, hiszen a mostani beruházás mellett résztulajdonuk van a Miskolc és Győr távfűtését biztosító PannErgy Geotermikus Erőművek Zrt.-ben is.
Keletről érkező tőke
Nem sokkal ezelőtt röppent fel a hír, hogy egy hatalmas kínai pénzügyi vállalat Kaposvár mellett fogja felépíteni Közép-Európa legnagyobb naperőművét.
A China National Machinery Import & Export Corporation (CMC) összesen 32 milliárd forint értékben tervezi felépíteni a 100 megawattos, vagyis a korábban említettnél tízszer nagyobb létesítményt.
A hír szerint a vállalatóriás már minden engedélyt megkapott, megkötötte a szerződést a földterületre, úgyhogy már a kivitelezés előkészítése zajlik.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a CMC együttműködésének alapját biztosító megállapodást Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Ruan Guang vezérigazgató még áprilisban írta alá Pekingben, vagyis a kínaiakra jellemző hihetetlen tempóban kezdődött meg a munka.
A CMC különböző leányvállalatokon keresztül az elmúlt években már több tízmilliárd dollár értékben valósított meg energetikai projekteket világszerte, és a jelek szerint még közel sem terveznek lassítani.
Az ITM értesülése szerint csak Magyarországon a közeljövőben akár egy milliárd euró értékű, saját tőkéből finanszírozott beruházást is végbe vihetnek.
Terveik szerint hazánkban tervezik felállítani regionális központjukat, ahonnan 16 környékbeli országba tervezett jövőbeli projektjüket irányítanák és szerveznék.
Mindez markánsan hozzájárul az állam azon szándékához, hogy a 2018 végén már meglévő 700 MW országos napelempark-összteljesítményt öt éven belül 2-3000 MW-ra kívánja növelni.
Ahol már beváltotta a napelem a reményeket
A Csongrád megyei Pitvaroson olyannyira előrehaladott a napelemek használata, hogy az önkormányzat szinte lenullázta az áramköltségeit.
Mint ahogy arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, az önkormányzati beruházásoknak is egyre szélesebb piaca van idehaza, egyre több középületen, közhivatal tetején jelennek meg a fényes panelek.
Más települések is igen jelentősen képesek voltak csökkenteni a villamosságra kiadott költségeiket, azonban ami Pitvaroson ment végbe, az egészen egyedülálló.
Igaz, hogy egy 1400 fős, tehát nem nagy településről beszélünk, viszont ha az arányokat nézzük, akkor hazánk egyik napelemekkel legjobban ellátott községéről beszélünk.
Radó Tibor polgármester elmondása szerint napelem rendszer került legelőször is a művelődési házra, majd az általános iskolára, az óvodára, a fogászatra, és az önkormányzat épületére is.
Ezzel sikerült mindezen intézmények teljes áramfogyasztását kiváltani, azaz teljesen önfenntartóak lettek, egy fillért sem kell a villanyszámlára fizetniük.
Cél az önellátó település
A polgármester elmondása alapján a fejlesztések előtt csak a művelődési ház éves szinten 1,6 millió forintnyi áramot használt el, a többi intézményt is hozzávéve pedig évi 2,5 millióra rúgott az elektromos rezsi.
Mostanra azonban már csak a védőnői irodában és az idősek napközijében használnak „hagyományos” áramot, de e kettő havi villanyszámlája alig haladja meg a havi 10 ezer forintot.
Így tehát a 2,5 milliós éves fogyasztást sikerült bő 100 ezer forintra csökkenteni, ami egészen megdöbbentő.
A település vezetője elmondta, hogy azóta csak nőtt a használatba helyezett elektromos berendezések száma, tehát a beruházás nélkül a költségeik még a korábbinál is magasabbak lennének.
Jelenleg a piactér van felújítás alatt, ahol szintén kerülnek majd napelemek fölszerelésre, ezen kívül tervben van az említett, még korszerűsítetlen intézmény fejlesztése is.
Pitvaroson jelenleg a magánberuházásokkal együtt 4500 napelem található, vagyis több, mint háromszor annyi, mint ahányan a települést lakják.
Ha ilyen ütemben haladnak tovább a fejlesztések, akkor nincs kizárva, hogy pár éven belül már úgy fog a község a hírekben szerepelni, mint az ország első, teljes egészében napelemekkel működő települése.
Légy részese a napelemes fejlődésnek!
Ha nem szeretnél lemaradni a napelemek dinamikus gyarapodásáról, illetve elszántságot érzel magadban, hogy egy napelem rendszerbe fektess, akkor itt a lehetőség!
Kérj árajánlatot a szükséges adataid megadásával, és mi Hozzád irányítjuk a megyédben tevékeny kivitelező partnerünket!
Tudd meg tőle a következő lépéseket, illetve ismerd meg, milyen lehetőségekkel számolhatsz!
Kérj ajánlatot mielőbb, és válj Te is boldog napelem tulajdonossá!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?