Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Az EU által kitűzött célokkal összhangban a magyar állam továbbra is folyamatosan tartja az ütemet a környezetvédelmi fejlesztésekkel, többek között a megújuló energia hasznosításában is.
Az újabb és újabb pályázatok továbbra is sorozatosan nyílnak meg, legközelebb 2019 június 17-én teszik elérhetővé a következő adagot.
Ezúttal a kettős könyveléssel rendelkező mikro-, kis- és középvállalkozások számára nyílik lehetőség arra, hogy állami támogatást szerezzenek napelem rendszer kiépítésére, a saját elektromos áramfogyasztásuk fedezésére, sajnos azonban ez a lehetőség egyéni vállalkozók számára nem lesz elérhető.
Márciusban még társadalmi egyeztetési szakaszban volt a pályázat-csokor, azonban e hónap végén már ténylegesen elérhetővé válnak a támogatások.
Ezzel nem csak a környezeti terhelést kívánják tovább csökkenteni, hanem a vállalkozók számára jelentős rezsimegtakarítást is lehetővé tesznek.
Növekednek az igények
Jelenleg Magyarországon összesen 700 aktívan működő napelempark üzemel, ezek mellé terveznek 2019 folyamán további, mintegy 1500-at átadni, így több, mint megduplázódik az így megtermelt elektromosság mennyisége.
A hétszáz működő napelemparkból 680 teljesítménye 500 kW körül mozog, és további húsz nagyobb, 1 és 20 MW közötti teljesítményű üzemel, ezek adják a jelenlegi 700 megawatt összkapacitást.
Ezek engedélyeztetését zömmel 2016 folyamán igényelték, de az ideit megelőző két évben is folyamatosan voltak telepítések.
A 2019 folyamán felépíteni tervezett 1000-1500 új napelemparkkal az országos össztejlesítmény már el fogja érni a 2000 megawattot, ami egyetlen év leforgása alatt kétszeres teljesítménynövekedést jelent.
Így drasztikusan csökkenthető egyrészt az üvegházhatású gázok kibocsájtása, másrészt az ország energiafüggősége.
A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség becslése szerint egy hektár napelemmel betelepített földterület éves szinten 20-25 millió forint hasznot hozhat, viszont arra is figyelmeztet, hogy ha jövedelmezőbben is hasznosítható az adott terület, akkor érdemes többször végiggondolni a beruházást.
Napelem, vagy napraforgó?
Nagyon sok helyen látni ma már telepített napelemparkokat, ezek többsége olyan földterületen helyezkedik el, amelyet más módon nem lehet hasznosítani, például szeméttelepek helyén, ipari parkok mellett, mezőgazdasági területek mentén.
A szövetség viszont arra figyelmeztet, hogy érdemes a vállalkozásoknak, termelőknek odafigyelnie arra, hogy nem feltétlenül célszerű a lehető legtöbb területet napelemparkosítani.
Ugyanis ha egy földterület minősége van olyan jó, hogy más egyéb módon, például növénytermesztéssel, szőlőgazdálkodással is hasznosítható, akkor érdemesebb a napelemeket máshogy beosztani, vagy kiegészítő jelleggel alkalmazni.
Elsősorban meddő, vagy szikes területeket éri meg egybefüggően panelekkel betelepíteni, ahol jól megfér a dolog például az állattartással.
Természetesen az, hogy a területet milyen módon érdemes hasznosítani, a tulajdonos, illetve az önkormányzat döntése, de mindenképpen érdemes előzetes mérlegelést készíteni, mert lehet, hogy lenne alkalmasabb terület is a tervezett napelempark számára.
A nap is legyen napszámos
Azonban ha egy vállalkozó úgy ítéli meg, hogy megérné beruházni napelemes rendszerbe, mert az jelentősen csökkentené az energiaigény okozta költségeit, akkor május végétől, június első felétől mindenképpen érdemes figyelnie a megjelenő pályázatokat.
Az uniós támogatásból finanszírozott program összesen 15 milliárd forinttal gazdálkodhat, ez kerül szétosztásra a nyertes pályázók között.
Az igényelhető támogatás minimum összege 1,5 millió forint, maximuma pedig 3 millió, tehát lesznek, akik majdnem a teljes ráfordított összeget visszaigényelhetik.
A program ezúttal a mikro-, kis- és középvállalkozásokra koncentrál, vagyis nagyvállalkozások és egyéni vállalkozók ezúttal nem vehetnek részt.
Elsősorban az a cél, hogy az így telepítésre kerülő napelemes rendszerekkel a kisvállalkozások saját energiafogyasztását kiváltsák, azaz nem kereskedelmi célú áramfejlesztés a tervezett végkimenet.
Így hosszabb távon jelentősen csökkenni fognak a fenntartási költségek, és a vállalkozások az így felszabadult pénzügyi forrásokat más célra, bővítésre, fejlesztésre is fordíthatják.
Az elnyert támogatással maximum 15 kW névleges teljesítményű, tetőre telepített napelemrendszer építtethető, ezen kívül a finanszírozás alá tartozik a panelek, konzolok, tartóelemek beszerzése, az épület elektromos rendszeréhez és a hálózatra kapcsolódáshoz szükséges eszközök beszerzése és felszerelése, valamint a mérő és szabályozó eszközök és az akkumulátorok is.
A vállalkozóknak 12 hónap áll majd rendelkezésükre a fejlesztés megvalósításához.
Lépést kell tartani az irányelvekkel
A program mindamellett, hogy támogatni kívánja a kisvállalkozások energetikai felzárkózását, fejlesztését, a környezetvédelmet is szem előtt tartja.
Az Európai Unió által meghatározott károsanyag-kibocsájtás csökkentési célokkal összhangban, melyek 2040-re 40%-os üvegházhatású gázkibocsájtási csökkentést tűztek ki, a mostani fejlesztések is hozzájárulnak majd a hazai részvételhez.
Az ITM közleménye szerint 2030-ra 30%-os károsanyag-csökkentés az irány az 1990-es bázisértékhez képest, ehhez természetesen a jövőbeli beruházások, fejlesztések is markánsan hozzájárulnak majd.
Magyarországon ezeket az éghajlatvédelmi intézkedéseket igyekeznek elsősorban azokra a területekre koncentrálni, ahol a környezetvédelem mellett elősegítik az energiafüggőség csökkentését, valamint érdemben hozzájárulnak a rezsimegtakarításokhoz, gazdasági előremozduláshoz.
Az intézmény példaként hozta fel a lakossági energiahatékonysági hitelprogramot, amely a lakossági energiafejlesztéseket (napelem, hőszivattyú) hivatott támogatni kamatmentes állami hitellel.
A nagytőke sem tétlen
Szombathely és Zalaegerszeg között félúton, Nádasdon épül jelenleg az ország következő nagyméretű napelemparkja.
A beruházó egy megújuló energiával foglalkozó izraeli nagyvállalat, az Enlight Renewable Energy, a kivitelezést pedig egy magyar cég, a BNRG Kft. végzi.
45 ezer darab napelem-panel kerül telepítésre, amely összesen 18 ezer ember villamos energia szükségleteit fedezi majd a nyár közepétől.
A kivitelezést végző cég egyik vezetője, Halász Róbert elmondása szerint azért esett a választás pont erre a területre, mert itt mindhárom tényező megvalósult, ami elősegíti a hatékony építkezést és üzemeltetést: a megfelelő adottságú terület, az együttműködő és támogató önkormányzat, és a termelést bíró elektromos hálózat.
A készülő erőmű teljesítménye várhatóan 15 MW lesz, amivel a legnagyobb magyarországi erőművek közé fog tartozni a hatmilliárd forintos beruházás.
Terveik szerint legalább 25 évig fogja biztosítani az áramellátást a környékbelieknek.
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?