Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
A Duna nyugati partján sem áll az élet, különösen, ami a napelemes rendszereket illeti, ugyanis az északi és a déli részén is bejelentettek, vagy elkezdtek nemrég egy-egy komolyabb beruházást.
Úgy tűnik, folytatódik az a tendencia, hogy a lakossági beruházásokon túl a céges, nagyvállalati és állami szféra is egyre inkább előtérbe helyezi a megújuló energiaforrásokat, nem csak telepített erőműként, hanem egy-egy nagyobb építkezés részeként, még ha csak kiegészítő jelleggel is.
Azonban nincs olyan, hogy haszontalan zöldenergia-fejlesztés, hiszen minden megvalósított kezdeményezés egy kicsit hozzájárul egy fenntarthatóbb, környezetbarátabb energiahálózathoz.
Annak ellenére, hogy a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal 2018-ra vonatkozóan kiadott közleménye alapján a termelés növekedését az energiaigény-növekedés túlhaladta, mégis a napenergia szempontjából fontos része is volt az elemzésnek.
2018-ban 0,8%-kal nőtt a magyarországi villamos energia fogyasztás az előző évihez képest, viszont az idehaza megtermelt elektromosság mennyisége, vagyis 31,06 terawattóra sajnos 3,4 százalékkal kevesebb, mint a 2017-es termelés.
Mit is jelent mindez?
Ez azt jelenti, hogy változott az idehaza megtermelt és az importált energia aránya is, vagyis tovább mélyült hazánk energiafüggősége.
Az import aránya 31,6 százalékra nőtt, a termelésé viszont 68,4 százalékra csökkent, azaz közel járunk hozzá, hogy a felhasznált áram egyharmada (!) külföldi forrásból származzon.
Ez az elmúlt tíz év legmagasabb behozatali aránya, ehhez hasonló legutóbb 2013-14-ben volt, de a fogyasztás töretlen, folyamatos növekedése sajnos rákényszeríti Magyarországot az import arányának növelésére.
Azonban reménykedésre ad okot, hogy a MEKH jelentésében szereplő egyetlen olyan terület van megnevezve, amelyik látványos növekedést produkált a termelésben, ez pedig a fotovoltaikus erőművek szektora.
2019 elejére a lakossági kiserőművek nélkül a kapacitásbővülés elérte a 336 megawattot.
Bár a teljes fogyasztásnak ez még csupán egy kis hányadát fedezi, a számadatok folyamatosan javulnak, vagyis van remény, hogy egyszer kiszabadulunk ebből az energia-csapdából.
Naperőmű a Bakony kapujában
Kisbér határában jelentős napelempark telepítésébe kezdett az MVM egyik, megújuló energiával foglalkozó tagvállalata, karöltve a helyi vezetéssel.
A település önkormányzata a közigazgatási határ mellett egy 2,5 hektáros területet biztosított a vállalat számára, ahol megkezdhették az építkezést.
Hosszú távú beruházásról van szó, ugyanis a cég 25 évre kapta bérbe a földterületet, és a tevékenység után iparűzési adót is fizet.
A kivitelezés során összesen 21 darab, fél megawatt alatti teljesítményű naperőművet építenek fel, a telep az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. rendszerére lesz csatlakoztatva.
A közel 2100 áramtermelő egységből álló erőmű átlagosan évente 13,2 GWh megtermelésére lesz képes.
Ez nem kevesebb, mint 5000 háztartás áramszükségleteit fedezheti mindamellett, hogy a hazai szén-dioxid kibocsájtást is csökkenteni fogja évi 13 ezer tonnával, ami nem kis mennyiség.
A Nyugat- és Közép-Dunántúlt érintő nagyobb, átfogó projekt részeként valósul meg a beruházás, a teljes program összköltsége várhatóan 6 milliárd forint lesz, melynek egyharmadát az Európai Unió, kétharmadát pedig a Magyar Állam finanszírozza.
A termelést várhatóan már 2019 második felében megkezdheti az új erőmű.
Délen sincs tétlenség
A Baranya megyei Sellye település egyik kulcsfontosságú, központi középülete a sportcsarnok, melyet az iskolai használat mellett polgári és rendezvény célokra is igénybe szoktak venni a lakosok.
Energetikai korszerűsítése 2019. május végén kezdődött.
A fejlesztés elsősorban az önkormányzati épület energetikai korszerűsítése, ennek érdekében korszerű műanyag nyílászárókra cserélik a régieket, és napelemes rendszert helyeznek el az épület tetején.
Az önkormányzat elmondása szerint a sportcsarnok a település egyik alapintézménye, ezért hosszú távon kívánják biztosítani, hogy elláthassa a feladatait.
Az egyik fő cél a fenntarthatóság elérése, ennek érdekében először az energiaveszteséget igyekeznek a lehetőségekhez mérten minimalizálni.
Rövidtávon a napelemes és hőszigeteléses fejlesztésekkel kívánják csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsájtását és az épület energiafelhasználását.
Hosszú távra gondolkodva viszont javítani tudják a látogatók és a dolgozók komfortérzetét, munkakörülményeit.
Ezen kívül az önkormányzat nem titkolt célja, hogy példát állítsanak a lakosok és a többi település számára, ezzel is népszerűsítve a megújuló energiaforrások használatát és a környezettudatos életet.
Észak-Magyarország is lépést tud tartani
2019. március végén a Nógrád megyei Szügy településen átadták annak a napelemparknak az első ütemben elkészült hányadát, amely várhatóan tízezer család áramellátását fogja biztosítani.
A fő beruházók a kassai Radix Union napelem gyártó cég és a Greentechnic Hungary Kft. voltak; ez utóbbi egyébként a Magyar Napelem Napkollektor Szövetséget életre hívó egyik alapító cég.
18 darab napelemsor kezdte meg a termelést – a tervezett 33-ból – melyek egyenként 500 kilowatt teljesítményűek, így ha a teljes napfarm elkészül, az összteljesítménye 16,5 megawatt lesz.
A megaprojekt várható végösszege a 7 milliárd forintot is eléri majd.
Igaz, hogy ez még csak az építkezés első üteme volt, de a napelemsoroknak már több, mint a fele üzemel, és a kivitelezés április végével be is fejeződik.
Apró lépésekkel, de a helyes úton
Való igaz, hogy a nemzetközi „versenyben” még nem állunk a legelőkelőbb helyen, de a lakossági kiserőművek száma egyre szaporodik, és az állami, önkormányzati napenergia-beruházások száma is szépen gyarapszik, így okkal remélhetjük, hogy pár éven, esetleg egy évtizeden belül nálunk is sikerül egy olyan részarányt elérni az energiatermelésben megújuló energiával, ami már a globális térképen is meglátszik.
Ne maradj le, kérj árajánlatot még ma, hogy Te is részese lehess a napelem forradalomnak, hiszen a jövő a zöld energiában van!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?