Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Vannak kiszámítható dolgok minden évben, amikor beköszönt a szeptember.
Elkezdődik az iskola, megnövekszik az utasok, utazók száma, reggelente még nagyobb dugók alakulnak ki, hűvösebbre fordul az idő, és már érezhetően rövidebbek a nappalok.
Azonban még a kora ősz is hozhat meglepetéseket, főleg az energiatermelésben, hiszen ami történt, az a várakozások ellenére is komoly sikernek számít.
2019 szeptember 5-én, csütörtökön ugyanis olyasmi történt, amire korábban nem volt még példa: a napenergia-termelés hazánkban is leelőzte a fosszilis energiahordozókból származót.
Ilyesmire eddig még nem volt példa, bár az év során korábban is megesett már, hogy a napelemes áramfejlesztés rekordokat döntögetett.
Azonban ilyen kiugró értéket most sikerült először produkálni a magyar megújuló energia történetében.
A nap megelőzte a szenet
2019 szeptember 5-én, kora délután indult világnak az a hír, hogy a hazai napenergia-termelés sosem látott csúcsokba emelkedett.
Hogy egészen konkrét számadatokkal szolgáljunk: 14:30-kor a Mavir híradása szerint a naperőművekből a hálózatba érkező kapacitás meghaladta az 511 MW-ot.
Összevetve azzal, hogy a teljes hazai összteljesítmény erőművekkel, mindennel együtt mintegy 3500 MW, így máris sokkal jobban érezni a naperőművek termelte energia súlyát.
Összességében ez azt jelenti, hogy akkor Magyarország teljes áramtermelésének a 14,6%-a napenergiából származott.
Ez minden korábbi adatnál magasabb, és új rekordot jelent a megújuló energia hazai történetében.
Valójában akár azt is mondhatnánk, hogy nincs a dologban semmi meglepő: tavasszal már megjósolták az energetikával foglalkozók, hogy abban az évben valami nagy bumm van készülőben.
Aki figyelte a napelemekkel, naperőművek telepítésével foglalkozó híreket, azok számára sokkal kevésbé okozott nagy meglepetést a közzé tett eredmény, bár még így is nagy szó, hiszen a becsült értékeket sikerült igencsak túlszárnyalni.
Megtörtént, aminek meg kellett
Az utóbbi évek leforgása alatt egyre-másra érkeztek a bejelentések a közeljövőben megvalósuló céges és vállalati naperőmű-projektekről, és ezek szépen sorban meg is valósultak.
Az MVM, a MET, az ALTEO és más cégek, amelyek többé vagy kevésbé foglalkoztak eddig energiával, mind építkezésbe kezdtek, és több 20 MW körüli erőmű is megépült.
Összességében a folyamatosan épülő és beindított, frissen hálózatra kapcsolt naperőművek akkora összkapacitást érnek, mint egy mára már elavult, hagyományos erőmű.
A szénerőművek kora lassan leáldozóban van, arról érkezett a híradás, hogy az Európai Unió tagországai 2019 első felében összesített átlagban már 19%-kal csökkentettéka szénfogyasztásukat.
Ki jobban, ki kevésbé fogta vissza a szén égetését, de elmondható, hogy 2019-ben a fosszilis forrásból származó energiatermelés óriási pofont kapott, köszönhetően a káros anyag kibocsájtás megadóztatásának, és a több országban bevezetett szén- és lignit különadónak.
Az intézkedéseknek köszönhetően annyira visszaszorult ez a fajta energiatermelés, hogy a barnaszenet használó erőművek az utóbbi időben már a saját fenntartási költségeiket sem képesek kitermelni.
Senki ne ejtsen azonban könnyeket, ugyanis az áramtermelésnek ez az elavult formája felelős a légkörbe kerülő szén-dioxid igen tetemes mennyiségéért.
Sajnos a világ számos helyén még mindig ez az egyetlen forrás, de most bebizonyosodott, hogy van más út, idehaza is.
Ugyanis a 2019-es szeptember eleji napelemes teljesítmény már meghaladta a széntüzelésű Mátrai Erőmű legnagyobb teljesítményét.
Atomjaira szedve
Mindamellett, hogy a jelenleg üzemelő naperőművek már teljes egészében hozzák, sőt, túl is szárnyalják a Mátrai Erőmű teljesítményét, még egy érdekessége van a dolognak.
A Paksi Atomerőmű négy blokkjából jelenleg csak három üzemel, vagyis a 2000 MW bruttó termeléséből momentán 1500 MW elérhető.
Az elmúlt évek során beüzemelt naperőművek az így kiesett energiahiányt is teljes egészében lefedik, tehát ezeknek köszönhető, hogy nem kellett még több energiát importálni az országba, mint korábban.
Való igaz, hogy erre a teljesítményre a napelem-parkok csak egy viszonylag rövid periódusban voltak képesek, azonban jól látszik a kimutatásból, hogy aznap 10 órától a maximális teljesítmény érkezett a rendszerbe, és ez a kiugró eredmény rávilágít bizonyos dolgokra.
Többek között arra, hogy ez még közel sem jelenti azt, hogy a lendület itt kifulladna, ugyanis az elkövetkezendő időszakban további fejlesztések és építkezések várhatóak.
A 2016-17 folyamán benyújtott kérelmek alapján összesen 2000 MW-nyi, vagyis egy komplett Paksnyi naperőműre adtak ki engedélyt, és ennek még csupán egy része készült el.
A további kivitelezések várhatóan sokkal tovább növelik azt a sávot az energiatermelésben, ami semmi másnak nem lesz köszönhető, mint a Nap energiájának, káros anyagok és hulladék kibocsájtása nélkül.
Nyugati ösvényt taposva
Nagyon hasonló tendencia megy végbe jelenleg hazánkban, mint ami egy pár évvel ezelőtt játszódott Németországban.
Ott is legalább ekkora meglepetést okozott a napelemek hihetetlen teljesítménye, a legmerészebb szakértőket is meglepték az eredmények.
Németföldön 2013-ban történt meg a sokkoló rekord, bár az is igaz, hogy ott egy kicsit nagyobb mértékben, hiszen amíg nálunk az 511 MW lett kiugró teljesítmény, addig ott 23,9 GW volt ez a szám, ennek ellenére nincs miért kicsinek éreznünk magunkat.
Idehaza a napelemes energiaforradalom még bontogatja szárnyait, és már így is messze túlhaladtunk több környékbeli országot is, ahol sokkal lassabb tempóban, vagy szinte egyáltalán nem halad ez az irány.
Mindezek mellett a napenergiából származó termelés nagyobbik részét még mindig a polgári felhasználású házi napelem rendszerek adják, amik továbbra sincsenek beleszámolva ezekbe a kimutatásokba.
Azonban ha megépül a maradék 1500 MW-nyi naperőmű, valamint, ha tartjuk az ütemet, és megvalósul a 2030-ig tervezett 4000 MW-os potenciálbővítés, akkor egy évtizeden belül csak napenergiából több áram fog termelődni, mint másfél nukleáris erőműből.
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?