Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Az ökológiai lábnyom egy modern, hangzatos kifejezés, azonban nem biztos, hogy mindenki tisztában van azzal, mit is jelent ez.
Napjainkban egymást érik és váltják a különböző ökológiai, természetvédelmi kezdeményezések, irányzatok, így aztán ember legyen a talpán, aki mindegyiket nyomon tudja követni.
A különböző szervezetek, egyesületek, élet- és gasztrofilozófiai mozgalmak néha még egymás torkára is rátaposva igyekeznek bebizonyítani, hogy márpedig nekik van igazuk, és mindenki más téves úton jár.
Ilyen információviharban nehéz eldönteni, hogy mi igaz és mi csupán a hangzatos tévelygés, pláne, hogy a tudományt belevonva születnek újabb és újabb cáfolatok.
Az ökológiai lábnyom kiszámítása nem teljesen egzakt tudomány, valójában inkább filozófiai és gondolatébresztő adat, mintsem valós érték, mégis használatos, mivel nemigen van jobb és érzékletesebb módja a környezetre gyakorolt terhelés kifejezésének.
Lábnyomok a homokban
Minden emberi tevékenység igényel valamilyen területet, valamennyit a föld felületéből, legyen szó akár munkáról, élőhelyről, vagy bármi egyébről.
Az ehhez szükséges, hektárban kifejezett földterületet nevezik ökológiai lábnyomnak, vagyis azt a földterületet, ami az adott egyén, család, vállalkozás, ország ellátásához, energia-, étel-, vízszükségleteinek fedezéseihez szükséges.
Hat tényezőből tevődik össze az ökológiai lábnyom, ezen területek összessége adja ki az értéket:
- szén lábnyom – a különböző fosszilis energiahordozók elégetéséből származó CO2 elnyeléséhez szükséges erdőterület
- legelő lábnyom – a hús, tej és tejtermék, valamint bőráru igények kielégítésére elegendő haszonállatokhoz szükséges terület
- erdő lábnyom – az egy évre elegendő fa- és papíráru, tűzifa kitermeléséhez szükséges erdőrész
- halászati lábnyom – az éves tengeri és édesvízi hal fogyasztáshoz, valamint annak visszatermelődéséhez szükséges vízterület
- szántó lábnyom – a gabonafogyasztáshoz, takarmányozáshoz elegendő mezőgazdasági terület
- beépített területek – a mindennapokhoz szükséges infrastruktúra területe utak, lakások, munkahelyek, erőművek, tározók nagysága
Ha mindezeket összeadjuk, akkor kapjuk meg a vizsgált alany (ember, szervezet, vállalkozás, egyéb) ökológiai lábnyomát.
Ez a terület 1961-ben még csak 0,8-0,9 hektár volt, a 21. század első évtizedeire azonban már 2,2 hektárra nőtt.
Ez is mutatja, hogy milyen mértékben változtak a társadalmak fogyasztási szokásai, köszönhetően a tömeggyártás és ipari kitermelés előretörésének.
Azaz 50-60 év elegendő volt ahhoz, hogy az átlagos lábnyom több, mint a duplájára nőjön.
Aggasztó tempó
A 2,2 hektár átlagos ökológiai lábnyom azért nyomasztó, mert a föld hasznosítható területeit számításba véve ennek a számnak nem lenne szabad nagyobbnak lennie, mint 1,8 hektár.
Ez azt jelenti, hogy jóval nagyobb a fogyasztás mértéke, az energiafelhasználás, a hulladéktermelés, mint amennyit a Föld vissza tud termelni.
Minden újabb évben egyre hamarabb érkezik el az a nap, amikor az emberiség már elhasználta az arra az esztendőre eső, még fenntartható mennyiségű erőforrást.
Vagyis fokozódik annak a mértéke, hogy mennyivel közelebb kerülünk ahhoz, hogy anyabolygónk már ne tudjon bennünket eltartani, és fellépjen a globális nélkülözés.
Sokan kritizálják az ökológiai lábnyom elméletét, mivel nem vesz figyelembe bizonyos tényezőket, átlagokat számol, statisztikai adatokra alapoz egyének helyett, de mint azt az elején kijelentettük: ez nem egy egzakt, tudományos adat, csupán egy mutatója annak, hogy ki mekkora terhelést jelent a természetre nézve.
Vannak olyan tevékenységek, melyek alig járnak ökológiai lábnyommal, míg mások szükségszerűen sokkal nagyobbal, így elvileg kiegyensúlyoznák egymást, de sajnos a tendencia növekvő, így az egyensúly is jó ideje felborult.
Ha nem szeretnéd, hogy a Te vállalkozásod lábnyoma egyre növekedjen, akkor érdemes néhány dolgot megfontolni, újraértékelni.
Zöldebb cég, boldogabb jövő
Egy modern, felvilágosultan gondolkodó cégvezető odafigyel arra, hogy környezettudatos és fenntartható legyen a tevékenysége, igyekszik minimalizálni a károsanyag-kibocsájtását.
Viszont sokan tanácstalanok, hogy hol is lehetne elkezdeni a folyamatot, ezért a Bloomberg 5 pontban összegezte, hogy mik lehetnek azok a lépések, melyekkel környezettudatosabbá lehet tenni egy vállalkozást.
1. A kibocsájtás mértékének mérése
Ha egy cég, vállalat folyamatosan nyomon követi az általa kibocsájtott káros anyagok mértékét, azzal egyrészt naprakész, másrészt az okait is megtalálhatja a problémának. A folyamatos mérés mellett a publikálás is egy eszköz lehet, hiszen így a célközönség elé tárhatod a tényeket, majd az ahhoz képesti fejlődést, így többek szimpátiáját nyerheted el.
2. Hatékonyabb energiahasználat
Ahhoz, hogy egy cég egyszerre tudjon változatlan hatékonysággal működni, és mellette még spórolni is tudjon úgy, hogy környezettudatos marad, a legjobb módszer, ha energiatakarékos világítótesteket alkalmaz.
Ha a világ összes cége energiatakarékos izzókra váltana, akkor 94000 milliárd dollárt lehetne globálisan megspórolni, és 403 millió köbméter szén-dioxiddal kevesebb kerülne a légkörbe.
Ezek mellett a régi, áramzabáló gépek és eszközök modernre cserélése is segíthet, mert a beruházást követően a termelékenység is megnőhet.
3. Megújuló energiára váltás
Ennek két módja van: a megtermelés és a felvásárlás.
Egyre több és több cég dönt úgy, hogy a zöldenergiához fordul az áramszükségleteik fedezésére, akár biomassza, akár napelem, vagy szélturbina formájában.
Mind közül a napelem rendszerek a legnépszerűbbek, hiszen az előállításán kívül semmilyen káros anyag kibocsájtásával nem jár, csendes, és jó a hatékonysága.
Ezen kívül a megtérülési ideje is rövid a ráfordítandó összeghez képest, és pályázatok is előfordulnak, legutóbb például kkv-k számára volt ilyen.
4. Zöld energia vásárlása
A vásárlás a másik út, ilyenkor a szolgáltatóval kell megegyezni, hogy zöld forrásból származó áramot szeretnél használni, ezzel csökkentve a szén-dioxid kibocsájtást, és növelve az igényt a megújuló energia termelésére.
5. Energiatárolás
A vállalkozások számára, ahol folyamatos energiaigény van, a megújuló források, mint a nap és a szél, kiváló befektetés akkumulátorokat vásárolni.
Egy korszerű, nagy teljesítményű akkumulátorpark fedezheti azt az áramot, amíg a napelem éjszaka nem termel, vagy szélcsendes az idő.
Így sokkal tovább és hatékonyabban lehet felhasználni a zöld forrásból származó energiát.
Ha Te is kedvet kaptál, hogy vállalkozásodat környezettudatosabb irányba tereld, akkor ne habozz, töltsd ki űrlapunkat még ma, és hamarosan már a Te céged is a haladó szelleműek között lesz!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!