Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
Kétség sem fér ahhoz, hogy a napelem az egyik leghatékonyabb megújuló energiaforrást felhasználó technológia napjainkban.
Nem is feltétlenül maga a találmány jelenti a problémát – habár időről időre azért újításra, sőt cserére szorulnak az egyes panelek – hanem sokkal inkább a napelemes rendszereket körülvevő politikai szövevények.
A bonyodalmak elől sajnos fővárosunk sem tud elbújni: nem véletlen hát, hogy április 5-én megrendezésre került az I. Budapesti Szolárkonferencia, ahol szakmai, vállalati és civil hallgatóság előtt prezentálták, hogy az ellehetetlenítő jogszabályok ellenszelében, az önkormányzat miként támogatja a napelemes fejlesztéseket.
A főpolgármester nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy mind az éghajlati, mind pedig a külpolitikai körülmények arra intenek bennünket, hogy minél nagyobb energiaszuverenitásra tegyünk szert.
Ebben pedig – ahogy szintén kiemelte – a megújuló energiaforrások segíthetnek nekünk.
Budapestnek megújulóra kell váltania
Az említett konferencián a főpolgármester az önkormányzat mozgásterének is szentelt néhány szót: elmondta, hogy a lakossági célzatú napelem-telepítésekhez nem rendelkeznek kimeríthetetlen anyagi háttérrel, azonban a társas-, illetve családi házak esetében felmerülhető különféle bürokratikus gátak elmozdításában tudnak, továbbá szeretnének is segédkezni.
Ezek alapján tulajdonképpen a budapesti klímastratégia elsődleges célkitűzése, hogy 2030-ra 1500 megawattra emeljék a jelenlegi 150 megawattos fővárosi napelemes kapacitást, továbbá, hogy a távhőellátás minimum 50%-át tudatosan megújuló energiaforrással biztosítsák.
A városvezetés már eddig is sok lépést tett a napelemek érdekében:
- Megalkotta pl. a Budapest Szolár Térképet, amelynek segítségével bárki könnyedén bepillantást nyerhet ingatlanra lebontva a budapesti háztetők benapozottságába, valamint arról is tájékozódhat, hogy a háztetőjén hány négyzetméter lenne felhasználható esetleges napelemek elhelyezésére.
- Tekintélyes összegű (560 millió eurós) Európai Uniós támogatásban részesült a Budapesti Klímaügynökség megalakítására, amely előreláthatólag 2024-től lép majd működésbe.
- A Meter Solutions Kft-t bízta meg azzal, hogy vizsgálja meg a fővárosi elektromos hálózat pontos terhelhetőségét.
Miért nem akar sok társasház napelemet?
A napelem-tulajdonosok és a napelemes technológiával szimpatizálók körében elvégzett lakossági, reprezentatív vizsgálatból mutatták ki, hogy a budapesti társasházi lakók 60%-a nem fogna bele semmiféle napelem-telepítésbe, egyrészt a szabályozás átláthatatlansága, másrészt pedig a megtérülés bizonytalansága miatt.
A kifogásolt komplexitást az önkormányzat is szeretné egyszerűbbé tenni: azonban ez korántsem egyszerű.
A helyi szabályozási rendszerben ugyanis rengeteg ellentmondás fedezhető fel, arról nem is beszélve, hogy más-más szabályokról beszélünk minden egyes kerület esetében (összesen 48 féle szabály él jelenleg budapesti szinten).
A fővárosi önkormányzat éppen ezeket a feloldhatatlannak látszó ellentéteket szeretné megszüntetni, amely mindenekelőtt a szabályozás egységesítésében merülne ki.
„A rendeletváltoztatás folyamata ugyanakkor igen hosszadalmas” – ahogy Ámon Ada, Budapest Klíma-és Környezetügyi Főosztályának vezetője is nyilatkozta, szóval türelmesnek kell lennünk az egyszerűsítés ügye iránt.
A szaldó megszűnése és a csatlakozási tilalom sokakat elbizonytalanított
2022 ősze nem volt túl kedvező hatással sem azok számára, akik napelemes rendszerekben gondolkodtak, sem pedig az azok telepítésével foglalkozó cégeknek.
A hazai elektromos hálózat túlterheltségére és elavultságára hivatkozva ugyanis időszakos csatlakozási tilalom lépett érvénybe a visszatápláló napelem rendszerekre vonatkozóan, egészen addig, amíg a közműn végre nem hajtják az elengedhetetlen fejlesztéseket a fogadókészség helyreállítása érdekében.
Azt persze nem lehet tudni, hogy ez mikor következik be.
Azonban az biztos, hogy 2022. október 31-e után már nincs lehetőség pályázni ilyen napelem rendszerre, csak olyanra, amely helyi használatra termel, és nincs összeköttetésben a hálózattal.
Hasonló ütés volt az említett csoportok számára az éves, szaldós elszámolás beszüntetése is, amellyel a háztartásunk fenntartásához fogyasztott hálózati áramot ki lehetett váltani a napelemek révén termelt energiával.
A szintén október végén nyilvánosságra hozott kormányrendelet értelmében azonban mindenki a csatlakozástól számított 10. év végéig élvezheti a szaldós elszámolás előnyeit, azután pedig másmilyen elszámolási rendszerrel kell majd megbarátkoznia.
Az EU válasza: napelemstopot meg kell állítani!
Önmagában a szaldós elszámolás befejezése nem nevezhető sem igazságtalan, sem pedig váratlan rendelkezésnek a kormány részéről.
Persze, attól még, hogy egy döntés korrekt – jogi, vagy bürokratikus értelemben –, nem feltétlen fog rajongókat gyűjteni maga köré.
Európai szinten ugyanis már régóta csak Magyarországon volt érvényben ez az elszámolási rendszer, így várható volt, hogy előbb-utóbb nálunk is „kivonják a forgalomból”.
Ha azonban 2024. december 31-ig nem vonja vissza a kormány a napelemstopot, akkor jelentős összegű EU-s támogatástól eshet el az ország: egészen pontosan 5,8 milliárd euró, azaz 2320 milliárd forint csúszna ki a kezeink közül, ha a rendeletet nem tennék időben tárgytalanná.
Budapest több napelemet akar
Az Uniós támogatás egy dolog, azonban nem szabad megfeledkeznünk a fővárosi lakosság hozzáállásáról sem: a már említett – Szolárkonferencián nyilvánosságra bocsátott – kutatási eredményekből kiderült, hogy a budapesti felnőtt lakosság 92 %-a ellenzi a napelemstopot.
Ez a rendelkezés ugyanis szinte teljes mértékben ellehetetleníti a jövőbeli napelem-telepítéseket, ráadásul a zöld (MFL) hitelek vonzerejét is meglehetősen beárnyékolja pl. a lakásvásárláson-, vagy felújításon gondolkozók körében.
Valahogy azonban nem ártana zöld ágra vergődni, mert kár volna veszni hagyni mind egy ilyen környezetkímélő energiatermelési eljárást, mind pedig egy ilyen nagyvonalú, Uniós támogatást.
A felmérésből ugyanis az is kiderült, hogy a korábbi pályázók része leginkább takarékossági célokat tartott szem előtt a napelemes beruházásoknál: a technológia kifizetődőnek bizonyult, mivel az azt megelőző kiadásaik több, mint felét sikerült megspórolniuk a napelemek segítségével.
Ámon Ada zárásképp hozzátette – a kimutatott eredményekből kiindulva –, hogy nem feltétlen kell megrögzött környezetvédővé változtatni az embereket: sokkal tanácsosabb olyan alternatívákat kínálni számukra, amelyekkel kivehetik részüket a környezet-és klímavédelemből.
Te már döntöttél, és napelem rendszert szeretnél otthonodra?
Kérj tőlünk árajánlatot most!
Egész települések választják a napenergiát Magyarországon
Friss hír: magyar származású cég fejleszt napelemes tetőcserepet
Óriási hazai napelem beruházások – és a jogszabályok, amik előttünk állnak
Napelemeket a magyar otthonokba, az Unióval karöltve
Fordulat előtt áll a MOL?
Minden területen megjelenik a napelem hazánkban
Környezettudatos szórakozás? Naná!
Annyi a napelem itthon, hogy fejleszteni kell a hálózatot – és még csak most épül az egyik legnagyobb naperőművünk!
Az utóbbi idők legkomolyabb hazai napelem telepítései
Mi a helyzet a magyar napelemes burkolattal?
Napelemes kukorica
A magyar napelemes autó a 3. legjobb Európában 2018-ban
Eddig nem voltunk erősek megújulókból – de Magyarország most behozza a lemaradást
Több 10 millió forintot spórol minden évben Kiskunfélegyháza a napelemeivel
Annyi a naperőmű itthon, hogy megint előkerült a napelem adó kérdése – de most sem kell félni
2018 eredményei, és 2019 napelemes tervei
Elkészült a lista, hogy mit kell tennie a zöld energiáért Magyarországnak
Szentendre a nemzetközi napelemes-ház építő verseny 2019-es állomásának rendezője
Hol tart Magyarország a napelemes beruházásokkal?
Környezetbarát energia – már az önkormányzatok számára is egyre csábítóbb
Kórházak a napenergia útján
A közeljövőben tovább csökkenhet a napelemes rendszerek ára – tarts Te is lépést az újdonságokkal!
Dunántúli projektek – fejleszt az ország nyugati fele is
2019 áprilisában rekord dőlt a napenergia-termelésben
Májusban elfogadták: június közepén új állami napelem-pályázatok indulnak kis- és középvállalkozások számára 2019-ben
Még az utolsó három hónapban sem volt megállás 2018-ban a napelem rendszerek telepítésében
Sem a hazai, sem pedig a külföldi tőke nem tétlen hazánkban
Pályázattal és anélkül is egyre csak terjed a napelem Magyarországon
Önfenntartó kecskefarm és megvalósult álmok
10.754 új naperőmű az országban és ebből 8.902 a magyar családoké!
Napelemes robotkutya, és a bővülő erőműpark
Továbbra is a napelem rendszer az egyik legjobb költségcsökkentő, de önmagában vajon elegendő?
Ismét rekordot döntött a hazai napenergia
Szupermodern iskola Miskolcon, és az első aktívház Pécsett
Hogyan lehet kisebb vállalkozásod ökológiai lábnyoma?
Napelemes Európa-csúcs Győrben, és a nógrádi óriás
15 napelem tulaj elmondja, miért éri meg napelembe fektetni a pénzed
9+1 idézet, ami megmutatja, mennyire fontos a magyaroknak a tiszta energia
Napelemek társasházakra: jobban megéri, mint gondolnánk?
Féltsük az időjárástól a napelemeket?
Napelem-gyár fog épülni Kecskeméten
Napelemes kezdeményezés az MVM Edison 2020-as nyertesei közt
Megtízszereződött Magyarországon a napelemek beépített kapacitása az elmúlt 5 évben
2015 óta, mondhatni, ugrásszerűen megnőtt a Magyarországi napelemes kapacitás. Ebben mind a lakosság, mind a nagyberuházók jelentősen rész vettek, és vesznek a mai napig.
Óriási figyelem összpontosul a napelemekre – a kormány is ezzel tervez
Az energetikai helyzet miatt a napelemekre nagyobb figyelem összpontosul, mint eddig bármikor. A kormány is komolyan tervez vele, 2030-ra jelentős változások várhatók.
Beköszönthet újra a napelemek aranykora? (Meddig kell még várni, hogy újra visszatáplálhassunk?)
Az elmúlt időszak nem várt fordulatokat hozott a napelem rendszerek terén, melyet sokan negatívan éltek meg, de a napelemek következő aranykorára nem kell sokat várni!
2023 februárjában történelmi csúcsot döntöttek a hazai napelemek
2023 februárjában olyasmi történt, ami eddig még soha: a hazai naperőművek több energiát termeltek, mint a Paksi Atomerőmű! Hogyan jöhetett össze ez a kiemelkedő rekord?
Már kopogtat az ajtón a napelem rendszerek betáplálásának engedélyeztetése
Fontos hír érkezett: ősszel megkezdődik a napelem rendszerek betáplálásának újbóli engedélyeztetése a központi hálózatba, ami egy rendkívül pozitív fordulat a piac számára!
Még több napelem Budapesten: 150 helyett 1500 megawattos napelemes kapacitást tervez a fővárosi önkormányzat
A fővárosi önkormányzat a meglévő 150 megawattos napelemes energiakapacitást 1500 megawattra szeretné emelni. Összegyűjtöttünk mindent a kitűzött célokról!
Egyre több magyar gondolja: egy napelem rendszer elsőbbséget élvez egy ház szépségével szemben
Ha egy ház fejlesztése a téma, akkor több minden szóba jöhet, de a trendek rámutatnak: a napelem rendszerekhez hasonló lehetőségek foglalkoztatják most az embereket!
Új napelempark épül Magyarországon – neked is érdemes lenne napelemekbe fektetned?
Az ország második legnagyobb napelemparkja kezdheti meg a termelést idén nyáron. Érdemes magánszemélyként is befektetned a jelenlegi helyzetben?
Napelemes újhullám: ősszel feloldják a csatlakozási tilalmat
Nagy rohamra számítanak ősszel a napelem piacon a csatlakozási tilalom feloldása miatt. Itt megtudhatod, miért nem szabad késlekedni, ha napelem-telepítésről van szó!