Napelem rendszer költöztetése és újratelepítése – megéri rajta végigmenni?
A napelemekről mindannyian tudjuk, hogy bár befektetéssel járnak, de nagyon hasznosak, és jelentősen meg tudják könnyíteni a háztartás helyzetét anyagilag.
Mert hiszen ki ne szeretne villanyszámlák nélkül élni, tudva, hogy a napelemek megtermelik számára azt az energiamennyiséget, amennyit elfogyaszt?
Pontosan ezért akár egyfajta ragaszkodás is kialakulhat, hiszen ami jó, ahhoz könnyű hozzászokni, márpedig a kevesebb rezsi jelentette könnyebbség elég jónak mondható.
Viszont az élet kiszámíthatatlan, és kijöhet úgy a lépés, hogy el kell költözni, mert például kinőttétek a régi házat, vagy máshol kínálkozott egy új lehetőség.
De mit tehetsz, ha már készen van a napelem rendszered, és tudod, hogy az új helyen nincsen?
Lehetséges valamilyen módon átköltöztetni a rendszert, vagy ez teljességgel kizárt, eleve elvetélt ötlet?
Ha Téged is érdekel, netán érint is a téma, akkor engedd, hogy segítsünk a mérlegelésben!
Költözni sosem egyszerű
Nincsenek sokan azok, akik még sosem költöztek életükben, a legtöbbünk egyszer-kétszer biztosan átesik a procedúrán.
A változás mindig izgalmas, még ha nem is mindig kellemes, de a lényeg legtöbbször ugyanaz: mozgathatóvá, szállíthatóvá kell tennünk mindent, amit csak vinni szeretnénk.
Ruhákat, könyveket, használati tárgyakat sérülésektől óvva bedobozolni, elektronikai eszközöket becsomagolni, bútorokat amennyire lehetséges, szétszedni, és mindezt lehetőleg úgy, hogy utána meg is találj mindent a kicsomagolásnál.
Az izgalom-faktor mellett így értelemszerűen nem kevés stressz is jár a dologgal, ritka az idegesség nélküli költözés.
Vannak azonban dolgok, melyeket nem szokás magunkkal vinni, hacsak nincs rá nyomós indokunk.
Egy hűtőt meg egy mosógépet még csak-csak elköltöztet az ember, na de az olyan berendezéseket, amik valamelyik hálózatra vannak kötve, már jóval nagyobb problémát jelent, például bojlert, kazánt, fűtőtesteket – habár valószínűleg ez sem példa nélküli.
Miért?
Mert óriási macerával járna a ki- és újra beszerelés, ráadásul nem is biztos, hogy az új helyen hasznukat vennéd.
A napelem rendszerrel is hasonló a helyzet
Akárcsak a háztartási berendezéseket, úgy a napelem rendszert sem olyan egyszerű költöztetni, elvégre nem egy íróasztal, amit szétcsavarozol, aztán mehet a teherautóra.
Több oka is van annak, amiért ez nem ajánlott:
- a szolgáltatóval a szerződés az addigi lakcímedre, a beszerelt mérőórára és az adott napelem rendszerre szól,
- a PV rendszer összeköttetésben van az elektromos hálózattal,
- a panelek a tetőn erősen rögzítve vannak, akárcsak a kábelek és az inverter a maguk helyén,
- emellett az esetleges szétszereléshez is szükséges szakértelem, nem végezheti el csak úgy bárki.
De vannak további érvek is, melyeket mindenképpen ismerned kell, és célszerű megfontolnod, mielőtt azon kezdesz elmélkedni, hogy mégiscsak belevágsz:
- a napelem modulok minél többet vannak mozgatva, szállítva, annál nagyobb a sérülésük rizikója,
- ráadásul egy ilyen művelettel az elemek garanciáját is kockáztathatod,
- és egyáltalán nem biztos, hogy a költöztetők ilyesmit is vállalnak.
A napelem rendszert az új helyen is össze kellene rakni...
Itt érkezünk el a napelem költöztetése elleni legnyomósabb indokhoz: a rendszert nem elég csupán elszállítani A-ból B-be, telepíteni is kellene azt az új helyen.
Csakhogy ez egyáltalán nem ilyen egyszerű, hiszen a PV rendszer nem Hozzád, mint személyhez kapcsolódik, hanem az ingatlanhoz, illetve a számlázási címhez, ahová be lett az elején jelentve.
Ha olyan egyértelmű lenne a dolog, mint egy mosógépnél, amit egyszerűen csak rákötsz a megfelelő csapra és a kifolyónyílásra, akkor nem is lenne semmi gond, ám egy mosógépet nem kell bejelenteni, engedélyeztetni és nem kell miatta mérőórát cserélni.
Ráadásul ennek tetejébe egyáltalán nem garantált, hogy a „régi” napelem rendszered az új otthonod áramfogyasztását is el fogja tudni látni, illetve, hogy a hálózatra lehet-e rövid időn belül csatlakoztatni.
Mert bizony, az ad-vesz mérőóra beszereléséig nem helyezhető üzembe a rendszer, ez pedig akár újabb hónapokba is kerülhet, az újbóli telepítés díjáról nem is beszélve, feltéve, hogy egy cég vállalja.
A napelem rendszer az adott háztartáshoz van tervezve
Nem győzzük hangsúlyozni újra és újra, hogy minden egyes napelem rendszer a megrendelő igényeire, éves áramfogyasztására, illetve az ingatlan adottságaira van szabva.
Nem véletlenül előzi meg a tényleges kivitelezést először helyszíni felmérés, majd pedig kalkulálás és tervezés.
Ez a folyamat része, aminek eredményeként a rendszer megfelelően tud működni, és a kívánt 8-10 év alatt vissza is hozza az árát.
Ha ezt a rendszert Te szeretnéd szétszereltetni, elszállíttatni és az új házban ismét üzembe helyezni, akkor
- egyáltalán ne biztos, hogy a rendszer ugyanúgy képes lesz ellátni a fogyasztásodat,
- ezáltal akár évekkel is kitolódhat a megtérülési idő,
- és a modulok elrendezésével is lehetnek bajok, ha más a tető elosztása, dőlésszöge, illetve a rendelkezésre álló felület.
Ráadásul a PV rendszer így már nem fogja a régi ingatlanod értékét növelni, és az áramszolgáltatóval se lesz könnyű dolgod a mérőóra visszaállítását illetően.
Mindezek ellenére lehetséges a költöztetés?
Elméletben megvalósítható a napelem rendszer teljes átköltöztetése, szó se róla, de a fentebb felsorolt okok miatt nagyon kevesen döntenek úgy, hogy bele is vágnak.
Egyszerűen nem éri meg a folyamattal járó hajcihő és a kockázat.
Mindazonáltal meg kell említenünk, hogy egy szigetüzemű napelem rendszert lehet talán a legkönnyebben költöztetni, lévén azoknak nincs kapcsolata az elektromos hálózattal, szolgáltatókkal.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a művelet ebben az esetben nem járna komoly felfordulással és nehézségekkel, hiszen a modulokat, kábelezést, invertert, plusz az akkumulátorokat ugyanúgy szét kell szerelni és szállíthatóvá kell tenni.
De hálózatra visszatápláló és hibrid napelem rendszerek esetén, hacsak nincs más választásod, nem javasoljuk az áthelyezést.
Kérd személyre szabott napelem ajánlatodat még ma!
Új házba költöztél, vagy éppen a régit fejlesztenéd napelem rendszerrel, és szívesen megszabadulnál a villanyszámlától akár végleg?
Akkor a legjobb helyen jársz, hiszen tapasztalt, megbízható partnereink felmérik, megtervezik és megépítik a számodra ideális rendszert!
Ehhez elsőként annyit kell csak tenned, hogy kitöltöd és elküldöd az ajánlatkérő adatlapot, a hozzád legközelebbi regionális partnercégünk pedig fel fogja venni a kapcsolatot Veled!
Így megtárgyalhattok minden további infót, részletet, elképzelést.
Lépj egy nagyot előre, és vágj bele velünk a tervezett napelemes projektbe mielőbb!
Elérkezett a hibrid napelemes rendszerek korszaka?
Néhány éven belül megszűnik a szaldós elszámolási rendszer. Mi várható ezek után a hazai napelem piacon? Mit jelent a bruttó elszámolás? Itt a válasz ezekre a kérdésekre!
Egyfázisú vagy háromfázisú csatlakozás? Fontos határidő közeleg a napelem rendszert építtetők számára
2021. április végétől igen jelentős szabályozásbeli változás lép életbe az egyfázisú napelem rendszerek hálózatra csatlakozásában. Ha Téged is érint, olvass velünk utána!
Minden, amit tudnod kell: néhány hasznos infó a napelemekről
Téged is érdekel, mit érdemes tudni a napelemekről? Akkor ez a cikkünk kifejezetten Neked szól! Itt van minden, amit tudnod kell!
4 faktor, amire figyelni kell napelemes rendszer telepítésénél
Csak minden 5. napelem rendszer működik tökéletesen – 3 tipikus hiba, amit a maradéknál elkövetnek
Felmérés, ügyintézés, kivitelezés – egy napelem rendszer telepítése lépésről lépésre
Napelem telepítés: így zajlik egy szakszerű napelem rendszer telepítése
Egy teljes körű napelem telepítés talán elsőre nagy falatnak tűnik, ám a folyamatot átlátva már nem is olyan ijesztő. Ismerd meg a lépéseket, és vágj bele Te is mielőbb!
Lapos tetőre is lehet napelemet szereltetni?
Tudod-e, hogy milyen különleges szempontokat kell figyelembe venni abban az esetben, ha lapos tetőn szeretnél napelem rendszert kivitelezni? Mutatjuk, mit érdemes tudni ebben a témában!
Földre telepített napelem rendszer
Szeretnéd napelem rendszerrel csökkenteni a kiadásaidat, de a lakhelyed nem alkalmas a tetőre telepítésre? Ne aggódj, hiszen van megoldás erre a problémára: a földre telepítés!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Napelem rendszer társasházra: minden, amit érdemes tudnod
Társasházban laksz, de érdekel az energiahatékonyság? Esetleg szeretnél napelemet használni? Olvasd el cikkünket, és tudj meg mindent a napelem telepítés feltételeiről és lehetőségeiről!
Mikor van szükség a tető felújítására napelem rendszer kivitelezése előtt?
A tetőszerkezet állapota nagyban befolyásolja, hogy telepíthető-e a napelem rendszer. Milyen jelek utalnak az előzetes felújítás szükségességére, és hogyan vehetőek észre?
Napelem rendszer bővítése
Váratlanul megnőtt az energiafogyasztásod, és nagyobb teljesítményű napelemes rendszerre lenne szükséged? Megoldható! Tudj meg többet a napelem rendszer bővítés lépéseiről és opcióiról!
Fázisbővítés napelem rendszer telepítés előtt – időben kezdj hozzá!
Ha nem megfelelő a házadhoz csatlakoztatott fázis teljesítménye a napelem rendszer üzemeltetéséhez, ne ess pánikba! Van lehetőség fázisbővítésre, ami majd megoldja ezt a problémát!
És te tudod, hogyan kell(ene) tájolni a napelem rendszered?
A napelem rendszer ideális működéséhez az egyik legfontosabb tényező az ideális tájolás. Mit is takar pontosan ez, és mit tudsz tenni, ha a tetődnek más adottságai vannak? Cikkünkből kiderül!
Így zajlik a napelem rendszer engedélyeztetése
A napelem rendszer engedélyeztetése nélkülözhetetlen lépés ahhoz, hogy saját magadnak termelhess zöld energiát. Végigjártuk lépésről lépésre, hogy mikre számíthatsz a folyamat során!
Hogyan készüljek fel a felmérésre, ha napelem rendszert szeretnék?
A helyszíni felmérés az egyik legfontosabb része a napelem rendszer kivitelezési folyamatának. Éppen ezért elmondjuk, hogyan készülhetsz fel rá, mire lesz hozzá szükség!
Új string vagy optimalizáló – hogyan is bővítsük napelem rendszerünket?
Ha valami miatt szükségessé válik, hogy bővítsük a napelem rendszerünket, akkor több szempontból sem mindegy, hogyan tesszük. Olvasd el cikkünket, hogy többet megtudj a témáról!
Szempontok, amiket napelem beszerzése előtt érdemes átgondolni
Olcsóbban szeretnéd vezetni a háztartásod? A napelem rendszer beszerzése remek elhatározás, de ezeket a szempontokat ne felejtsd el végiggondolni a döntés előtt!
Napelem rendszer költöztetése és újratelepítése – megéri rajta végigmenni?
A költözködés sok macerával jár, ez közismert dolog. De vajon egy napelem rendszert is lehet úgy költöztetni, mint bármi mást? Ha ilyesmin gondolkodsz, ezt nem árt tudni!
Napelem rendszer különböző tető fajtákon – bármilyenre lehet telepíteni?
A különböző tetőfedési módszereknek, anyagoknak megvannak a maguk hasznos tulajdonságai, előnyei. De vajon mindegyik alkalmas a napelem rendszer telepítésére?
Leadtad a csatlakozási igénybejelentőt napelem rendszerre? Akkor most gyorsan keress kivitelezőt is hozzá!
Benyújtottad a szolgáltatónak a csatlakozási igénybejelentőt, de nem találtál még olyan napelemes céget, akire a további feladatokat rábízhatnád? Mi most segítünk ebben!
Keress egy tervezőt, aki elkészíti a csatlakozási tervdokumentációt napelem rendszerhez!
Elfogadták a csatlakozási igénybejelentődet? Ne dőlj még hátra: most kell csak igazán sietned, hogy találj egy megbízható szakembert, aki elkészíti a szükséges terveket!
Szükség van-e a napelemek szervizelésére, vagy ez csak egy újabb felesleges kiadás?
Mennyire kell odafigyelnünk napelemeink tisztántartására? Esetleg ajánlott ellenőrizni működését időnként? Megpróbálunk választ adni kérdéseidre ezzel kapcsolatban!
Napelem rendszer telepítése önerőből: útmutató a fenntartható energia megvalósításához
A napelem rendszer önerőből való kiépítése hosszútávon megtérülő befektetés. De az ingyenes energia nemcsak megtakarításokat eredményez! Ismerd meg a részleteket!