Napelem rendszer bővítése – hogyan fogjunk hozzá?
Nagyon sok esetben szükséges előre gondolkodni, tervezni, akkor pedig különösen, hogyha egy nagyobb lélegzetvételű projektről van szó.
Ilyen például a napelem rendszer telepítése is, hiszen ez elég nagy befektetésnek számít és nem mindegy, hogy milyen hatékonyságú.
De mi történik akkor, hogyha váratlanul megnő az energia fogyasztás?
Ahogy mondani szokás: „Ember tervez, Isten végez.”
Bármikor előfordulhat, hogy például elromlik a gázkazán és nem akarjuk megjavíttatni, mert már régi és felújításra szorul: ebben az esetben be lehet fektetni egy elektromos fűtésrendszerbe, ami napenergiával üzemeltethető.
De akár egy klíma beszerelése is okozhat ilyen kényelmetlenséget: ez egy nagyobb plusz fogyasztást igénylő beruházás, amihez a már meglévő napelem rendszer által termelt energia nem biztos, hogy elegendő.
Mit tehetünk ilyen esetben?
Milyen lehetőségek vannak a napelem rendszer bővítésére?
Valószínűleg mindenkinek eszébe jutott már, hogy a napelem rendszer tervezésénél eleve nagyobb teljesítménnyel számoljon arra az esetre, ha valami miatt több energiára lenne szükség.
Ez azonban annyira nem jó stratégia, mivel amennyiben az aktuális fogyasztásnál jóval többet termelünk, akkor a szolgáltató a többlet energiáért nem fog annyit fizetni, mint amennyit mi fizetnénk az áramért (ráadásul ebben az esetben lehet, hogy számlaképessé is kell válnunk).
Ezenkívül megvan rá az esély, hogy mégsem növekszik annyit a fogyasztás, hogy megérje a nagyobb napelem rendszert választani.
Viszont az inverterből lehet eleve nagyobb munkabírásút venni (ezt néhány napelemes cég is szokta javasolni).
Ahogy korábban is említettük, abszolút benne van a pakliban, hogy növekedni fog a fogyasztás valamilyen módon.
Erre az eshetőségre azért valamilyen szinten érdemes felkészülni már a napelem rendszer tervezésénél, hogy a kialakítás során a bővítés lehetőségével is számoljunk.
A fogyasztással a panelek is gyarapodnak
A legegyszerűbben a napelem panelek számának növelésével lehet bővíteni a már meglévő napelemes rendszert.
Ehhez persze az egyik feltétel, hogy a bővített rendszernek megfelelő teljesítményű inverter legyen felszerelve.
A másik lényeges szempont, hogy legyen elég plusz felület a kiegészítő panelek számára.
Alapvetően meglehetősen egyszerű műveletről van szó, de mindenképpen szakértő kezekre szorul: ha lehetséges akkor azt a vállalkozót bízzuk meg a munkával, aki az alap napelem rendszerünket is telepítette.
Van még azonban néhány dolog, amire érdemes odafigyelni, amikor napelem rendszer bővítésre adjuk a fejünket.
Mielőtt belekezdesz, ellenőrizz néhány dolgot!
A tényleges tervezés megkezdése előtt van néhány szempont, amit figyelembe kell venni.
Például a fázisszámot, ami korlátokat szabhat számunkra a napelem rendszer bővítésének megtervezése során.
Bizonyos kW-ot átlépő rendszereknél már szükséges a fázisbővítés, amelyet a szolgáltatónál lehet megigényelni.
Egy másik fontos kérdés, hogy megfelelő-e a már meglévő inverterünk, vagy szükség van egy nagyobb teljesítményűre.
Ebben az esetben két lehetőség közül lehet választani: nemes egyszerűséggel lecserélhetjük a régi inverterünket egy nagyobb hatékonyságúra, vagy pedig a napelem bővítéshez veszünk még egy invertert, amit majd másik fázisra csatolunk.
Ha hosszútávon gondolkodunk és anyagilag is szeretnénk jobban járni, akkor talán az előbbi lehetőség ideálisabb, mivel a régi invertert akár értékesíthetjük is, és egységes marad még a garanciaidő is.
Milyen kritériumokkal találkozhatunk, amikor bővíteni szeretnénk a napelem rendszerünket?
Az egyik legkézenfekvőbb kérdés, amikor a fotovoltaikus rendszerünk bővítéséről van szó, hogy van-e elegendő helyünk hozzá.
Induljunk ki abból az általános esetből, hogy a tetőre szerelt napelem rendszerünket szeretnénk bővíteni.
Ahhoz, hogy ez megvalósuljon szükséges, hogy legyen elég szabad tetőfelületünk, amelyre felszerelhetőek a plusz panelek és persze a hozzájuk tartozó tartószerkezetek.
Az sem egy elhanyagolható kérdés, hogy a tetőszerkezet alkalmas-e további panelek felszerelésére.
Ezért is ajánlott, hogy amikor először telepítünk napelem rendszert, már akkor méressük fel az ingatlanunk tetőszerkezetének és felületének kapacitását.
Emellett, ahogy már korábban is említettem, azt is fel kell mérni, hogy szükséges-e nagyobb teljesítményű invertert beszerezni.
Minél előbb hozzákezdünk, annál hamarabb érünk a végére!
Ami a bővítési folyamat idejét illeti, hogyha az inverterünk teljesítménye ideális, és nem terhelik túl a hozzáépített panelek, akkor akár 3-4 hét alatt is végére érhetünk a munkálatoknak.
Olyankor viszont, ha a hálózaton nem kell módosítani, de az inverter lecserélése szükségessé válik, akkor sajnos az ügyintézés akár annyi időbe is telhet, mint egy teljesen új fotovoltaikus rendszer telepítésénél, vagyis nagyjából 2 hónapba.
Ez hosszú időnek tűnhet egy bővítési folyamathoz, de ne felejtsük el, hogy ilyenkor az engedélyeztetéssel kapcsolatos adminisztrációs teendőket újra végig kell vinnie a vállalkozónak.
A hálózatfejlesztés is szükséges lehet, viszont ennek az ügyintézése a tulajdonos feladata.
Amint befejeződtek a hálózatfejlesztéssel kapcsolatos munkálatok (áramerősség növelése, új fázisok), a vállalkozó már hozzá is kezdhet a napelem rendszerünk bővítéséhez.
Ami kell, az kell!
Amikor napelem rendszer telepítésre adjuk a fejünket, akkor igyekszünk minden eshetőségre felkészülni.
Ettől függetlenül persze van, hogy úgy változik az életvitelünk, amire nem számítunk, vagy mi döntünk úgy, hogy módosítunk bizonyos dolgokat a háztartásunkban.
Emiatt szükségessé válhat, hogy bővítsük a már meglévő fotovoltaikus rendszerünket.
Elsőre talán úgy tűnhet, hogy ez sok kényelmetlenséggel és ügyintézéssel jár, de ezeknek a nehézségeknek a leküzdése révén egy hatékonyabb, az aktuális fogyasztásunknak megfelelőbb napelem rendszerhez juthatunk.
És nem egyedül kell megbirkóznod a bővítés tervezésével és kivitelezésével!
Hogyha Te is szeretnéd bővíteni a napelem rendszeredet, akkor ne habozz!
Töltsd ki űrlapunkat, hogy partnereink minél előbb felvehessék Veled a kapcsolatot, és megtervezhessék neked a nagyobb teljesítményű fotovoltaikus rendszeredet!
Elérkezett a hibrid napelemes rendszerek korszaka?
Néhány éven belül megszűnik a szaldós elszámolási rendszer. Mi várható ezek után a hazai napelem piacon? Mit jelent a bruttó elszámolás? Itt a válasz ezekre a kérdésekre!
Egyfázisú vagy háromfázisú csatlakozás? Fontos határidő közeleg a napelem rendszert építtetők számára
2021. április végétől igen jelentős szabályozásbeli változás lép életbe az egyfázisú napelem rendszerek hálózatra csatlakozásában. Ha Téged is érint, olvass velünk utána!
Minden, amit tudnod kell: néhány hasznos infó a napelemekről
Téged is érdekel, mit érdemes tudni a napelemekről? Akkor ez a cikkünk kifejezetten Neked szól! Itt van minden, amit tudnod kell!
4 faktor, amire figyelni kell napelemes rendszer telepítésénél
Csak minden 5. napelem rendszer működik tökéletesen – 3 tipikus hiba, amit a maradéknál elkövetnek
Felmérés, ügyintézés, kivitelezés – egy napelem rendszer telepítése lépésről lépésre
Napelem telepítés: így zajlik egy szakszerű napelem rendszer telepítése
Egy teljes körű napelem telepítés talán elsőre nagy falatnak tűnik, ám a folyamatot átlátva már nem is olyan ijesztő. Ismerd meg a lépéseket, és vágj bele Te is mielőbb!
Lapos tetőre is lehet napelemet szereltetni?
Tudod-e, hogy milyen különleges szempontokat kell figyelembe venni abban az esetben, ha lapos tetőn szeretnél napelem rendszert kivitelezni? Mutatjuk, mit érdemes tudni ebben a témában!
Földre telepített napelem rendszer
Szeretnéd napelem rendszerrel csökkenteni a kiadásaidat, de a lakhelyed nem alkalmas a tetőre telepítésre? Ne aggódj, hiszen van megoldás erre a problémára: a földre telepítés!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Napelem rendszer társasházra: minden, amit érdemes tudnod
Társasházban laksz, de érdekel az energiahatékonyság? Esetleg szeretnél napelemet használni? Olvasd el cikkünket, és tudj meg mindent a napelem telepítés feltételeiről és lehetőségeiről!
Mikor van szükség a tető felújítására napelem rendszer kivitelezése előtt?
A tetőszerkezet állapota nagyban befolyásolja, hogy telepíthető-e a napelem rendszer. Milyen jelek utalnak az előzetes felújítás szükségességére, és hogyan vehetőek észre?
Napelem rendszer bővítése
Váratlanul megnőtt az energiafogyasztásod, és nagyobb teljesítményű napelemes rendszerre lenne szükséged? Megoldható! Tudj meg többet a napelem rendszer bővítés lépéseiről és opcióiról!
Fázisbővítés napelem rendszer telepítés előtt – időben kezdj hozzá!
Ha nem megfelelő a házadhoz csatlakoztatott fázis teljesítménye a napelem rendszer üzemeltetéséhez, ne ess pánikba! Van lehetőség fázisbővítésre, ami majd megoldja ezt a problémát!
És te tudod, hogyan kell(ene) tájolni a napelem rendszered?
A napelem rendszer ideális működéséhez az egyik legfontosabb tényező az ideális tájolás. Mit is takar pontosan ez, és mit tudsz tenni, ha a tetődnek más adottságai vannak? Cikkünkből kiderül!
Így zajlik a napelem rendszer engedélyeztetése
A napelem rendszer engedélyeztetése nélkülözhetetlen lépés ahhoz, hogy saját magadnak termelhess zöld energiát. Végigjártuk lépésről lépésre, hogy mikre számíthatsz a folyamat során!
Hogyan készüljek fel a felmérésre, ha napelem rendszert szeretnék?
A helyszíni felmérés az egyik legfontosabb része a napelem rendszer kivitelezési folyamatának. Éppen ezért elmondjuk, hogyan készülhetsz fel rá, mire lesz hozzá szükség!
Új string vagy optimalizáló – hogyan is bővítsük napelem rendszerünket?
Ha valami miatt szükségessé válik, hogy bővítsük a napelem rendszerünket, akkor több szempontból sem mindegy, hogyan tesszük. Olvasd el cikkünket, hogy többet megtudj a témáról!
Szempontok, amiket napelem beszerzése előtt érdemes átgondolni
Olcsóbban szeretnéd vezetni a háztartásod? A napelem rendszer beszerzése remek elhatározás, de ezeket a szempontokat ne felejtsd el végiggondolni a döntés előtt!
Napelem rendszer költöztetése és újratelepítése – megéri rajta végigmenni?
A költözködés sok macerával jár, ez közismert dolog. De vajon egy napelem rendszert is lehet úgy költöztetni, mint bármi mást? Ha ilyesmin gondolkodsz, ezt nem árt tudni!
Napelem rendszer különböző tető fajtákon – bármilyenre lehet telepíteni?
A különböző tetőfedési módszereknek, anyagoknak megvannak a maguk hasznos tulajdonságai, előnyei. De vajon mindegyik alkalmas a napelem rendszer telepítésére?
Leadtad a csatlakozási igénybejelentőt napelem rendszerre? Akkor most gyorsan keress kivitelezőt is hozzá!
Benyújtottad a szolgáltatónak a csatlakozási igénybejelentőt, de nem találtál még olyan napelemes céget, akire a további feladatokat rábízhatnád? Mi most segítünk ebben!
Keress egy tervezőt, aki elkészíti a csatlakozási tervdokumentációt napelem rendszerhez!
Elfogadták a csatlakozási igénybejelentődet? Ne dőlj még hátra: most kell csak igazán sietned, hogy találj egy megbízható szakembert, aki elkészíti a szükséges terveket!
Szükség van-e a napelemek szervizelésére, vagy ez csak egy újabb felesleges kiadás?
Mennyire kell odafigyelnünk napelemeink tisztántartására? Esetleg ajánlott ellenőrizni működését időnként? Megpróbálunk választ adni kérdéseidre ezzel kapcsolatban!
Napelem rendszer telepítése önerőből: útmutató a fenntartható energia megvalósításához
A napelem rendszer önerőből való kiépítése hosszútávon megtérülő befektetés. De az ingyenes energia nemcsak megtakarításokat eredményez! Ismerd meg a részleteket!