Csak minden 5. napelem rendszer működik tökéletesen – 3 tipikus hiba, amit a maradéknál elkövetnek
A Világgazdaság információi szerint a hazai napelem telepítések 80%-a során valamilyen súlyos hibát követnek el, ami hatással van a panelek teljesítményére is.
Súlyos hiba 5-ből 4 napelem rendszer esetében?
Érdekes adat, de érdemes kicsit utánajárni, hogy ha ez valóban így van, akkor mi állhat az esetek hátterében?
Ha most ezen az oldalon jársz, akkor valamilyen szinten már ismersz minket, így néhány következtetést levonhattál:
- szakértők vagyunk a fotovoltaikus rendszerek témájában,
- profi, képzett napelem kivitelező partnerekkel dolgozunk,
- akik garanciát vállalnak a napelem rendszerekre (nem is beszélve a gyártókról).
Magyarán szólva, nem engedjük meg magunknak, hogy a Te napelem rendszered abba a bizonyos 80%-ba kerüljön.
Spórolás és tapasztalatlanság – ez a két fő ok a hibák hátterében
A partnereink által felszerelt rendszerekért tehát tűzbe teszem a kezemet – de most nem is az a célom, hogy mások munkáját ítéljem meg, vagy el, hiszen ez nem az én feladatom.
A következő néhány pontban inkább arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy mi állhat a rosszul megtervezett és telepített napelem rendszerek hátterében.
Általában két indokot szoktak találni:
- a szakértelem hiányát;
- és a spórolás szándékát.
Hangsúlyozom: ez a cikk nem arról szól, hogy mi mennyire tökéletesek vagyunk, míg mindenki más milyen pocsék munkát végez.
Ha viszont a fent említett számok valóban igazak, akkor muszáj megvédeni a szakma becsületét, és beszélni arról, hogy milyen hibák merülhetnek fel egy telepítés során.
Egy szakszerűen felszerelt fotovoltaikus rendszer évtizedekig működik hibátlanul – egy rosszul kivitelezett viszont lehet, hogy a jövő telet sem éri meg.
Ha nem termel eleget, akkor az a napelem már rossz
A fotovoltaikus rendszerek esetében komolyan vesszük a minőségi munka kérdését.
A súlyos hiba nem azt jelenti, hogy a napelem modulok leesnek a háztetőről – ezt inkább katasztrófának nevezném.
Valójában már az is súlyosnak számít, ha a hiányos tervezés és szerelés miatt a napelemek nem működnek azon a hatásfokon, amin kellene.
A napelem rendszer egy komoly befektetés, főleg egy családi háztartás esetében: az egész csak akkor ér valamit, ha meg tud térülni kellő időn belül.
A napelemek behozzák az árukat, de ehhez profi munka kell.
1. tipikus hiba: nem szakember a kivitelező
Előfordulhat, hogy valaki megveszi a napelemeket, az invertert, a tartószerkezetet, valamint minden más szükséges eszközt, és némi olvasás után nekiáll felszerelni a napelemeit.
De hogy egy közhellyel éljek: könyvből meg lehet tanulni úszni?
A helyzet az, hogy bármennyire is egyszerűnek tűnik, egy jól működő fotovoltaikus rendszer telepítése szakértelmet és gyakorlatot igényel.
Az az igazság, hogy ma hazánkban hivatalosan nincs olyan szakma, hogy napelem szerelő – alapvetően ez a villanyszereléshez tartozik, annak egy ágazata, és komoly szakmai továbbképzésekre van ahhoz szükség, hogy valaki magabiztosan állhasson neki a telepítésnek.
2. tipikus hiba: rossz a tervezés
Sokszor előfordul, hogy a hiba már a tervezőasztalon megszületik, sőt, olyan is akad, hogy nincs is tervezőasztal.
A villanyszerelő képzéseken csupán érintőlegesen szoktak foglalkozni a napelem technológiával, és ha valaki pusztán ennyivel a háta mögött vág bele a munkába, az valószínűleg hibát fog elkövetni.
A szerelést megelőzően bizony le kell ülni, és mindent előre meg kell tervezni: ez kellő gyakorlattal viszonylag gyorsan megy, ezért bízza minden partnerünk ezt a feladatot egy szakképzett tervező kollégára.
De van valami, ami nélkül még ő sem tudja elkezdeni a munkát.
Személyes helyszíni felmérés is kell (partnereinknél ez ingyenes)
Minden ház más, és pontosan ezért egy profi napelem kivitelező csak akkor vállal el egy munkát, ha előtte tartott már egy terepszemlét is.
Mivel ez a napelem szerelés 0. lépése, Neked nem is kell fizetned érte: az előre megbeszélt időpontban érkezik ki majd hozzád a Te megyédhez tartozó partnerünk, és ellenőriz mindent, a dőlésszögtől kezdve a tetőszerkezet stabilitásáig.
Egy valódi szakember nem engedheti meg magának, hogy a szerelés napján derüljön ki, hogy a tetőszerkezet nem fogja rendesen elbírni a paneleket, vagy a tartószerkezetek nem rögzíthetők biztonságosan.
3. tipikus hiba: nem jó minőségű a termék
A világon mindenből létezik olcsóbb másolat, és el is tudom fogadni, hogy bizonyos területeken ezek is elegendőek tudnak lenni.
De ha egy több évtizeden át működő komplex rendszerről beszélünk, aminek vissza kéne hoznia az árát nagyjából 10 év alatt, szerinted megengedhető, hogy akár egyetlen apró alkatrésze is silány minőségű legyen?
Persze, a magasabb minőség magasabb árakat is követel, de elhiheted, hogy hosszú távon anyagilag is jobban megéri, ha 1 eszközt veszel 30-40 évre, mintha egy olcsóbbat vennél, de azt 5 évente cserélned kéne.
Napelemből és inverterből is kizárólag olyan márkákkal foglalkozunk, amik garantálják azt a minőséget, amiből mi nem engedünk soha, és a tartószerkezet esetében sem kötünk kompromisszumokat.
5 jó tanács, ha napelemet telepítesz családi házadra
Végezetül 5 pontban megmutatom Neked, mire figyelj, ha szeretnél annak az 5-ből 1 napelem rendszernek a tulajdonosa lenni, ami tökéletesen van felszerelve és üzembe állítva!
- Bízd a szerelést profikra: elhiszem, hogy a szomszéd fia nagyon ért a villanyszereléshez, de ez napelem szerelés, és nem akármilyen szakmai gyakorlatot igényel.
- Mindig várd el, hogy alapos tervezés előzze meg a kivitelezést: olyan nincs, hogy valaki látatlanban megmondja, mennyi napelem kerül majd a háztetőre, és hogyan.
- Ne válaszd a legolcsóbb megoldást: ne azt bízd meg a munkával, aki a legkevesebbet kéri érte, mert ő valószínűleg spórolni szokott a minőségen, és hajlamos improvizálni a gondos tervezés helyett.
- Fizess a minőségi termékért: hosszú távon több pénzt spórolsz meg, ha csúcsminőséget vásárolsz.
- Figyelj a garanciákra: aki biztos a dolgában, és a munkája minőségében, az komoly garanciát is vállal erre.
Válaszd a legbiztosabb megoldást, és csatlakozz a kiváló napelem rendszerrel rendelkező 20%-hoz!
Kérj tárajánlatot, és szerezz tökéletesen működő napelem rendszert!
Elérkezett a hibrid napelemes rendszerek korszaka?
Néhány éven belül megszűnik a szaldós elszámolási rendszer. Mi várható ezek után a hazai napelem piacon? Mit jelent a bruttó elszámolás? Itt a válasz ezekre a kérdésekre!
Egyfázisú vagy háromfázisú csatlakozás? Fontos határidő közeleg a napelem rendszert építtetők számára
2021. április végétől igen jelentős szabályozásbeli változás lép életbe az egyfázisú napelem rendszerek hálózatra csatlakozásában. Ha Téged is érint, olvass velünk utána!
Minden, amit tudnod kell: néhány hasznos infó a napelemekről
Téged is érdekel, mit érdemes tudni a napelemekről? Akkor ez a cikkünk kifejezetten Neked szól! Itt van minden, amit tudnod kell!
4 faktor, amire figyelni kell napelemes rendszer telepítésénél
Csak minden 5. napelem rendszer működik tökéletesen – 3 tipikus hiba, amit a maradéknál elkövetnek
Felmérés, ügyintézés, kivitelezés – egy napelem rendszer telepítése lépésről lépésre
Napelem telepítés: így zajlik egy szakszerű napelem rendszer telepítése
Egy teljes körű napelem telepítés talán elsőre nagy falatnak tűnik, ám a folyamatot átlátva már nem is olyan ijesztő. Ismerd meg a lépéseket, és vágj bele Te is mielőbb!
Lapos tetőre is lehet napelemet szereltetni?
Tudod-e, hogy milyen különleges szempontokat kell figyelembe venni abban az esetben, ha lapos tetőn szeretnél napelem rendszert kivitelezni? Mutatjuk, mit érdemes tudni ebben a témában!
Földre telepített napelem rendszer
Szeretnéd napelem rendszerrel csökkenteni a kiadásaidat, de a lakhelyed nem alkalmas a tetőre telepítésre? Ne aggódj, hiszen van megoldás erre a problémára: a földre telepítés!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Napelem rendszer társasházra: minden, amit érdemes tudnod
Társasházban laksz, de érdekel az energiahatékonyság? Esetleg szeretnél napelemet használni? Olvasd el cikkünket, és tudj meg mindent a napelem telepítés feltételeiről és lehetőségeiről!
Mikor van szükség a tető felújítására napelem rendszer kivitelezése előtt?
A tetőszerkezet állapota nagyban befolyásolja, hogy telepíthető-e a napelem rendszer. Milyen jelek utalnak az előzetes felújítás szükségességére, és hogyan vehetőek észre?
Napelem rendszer bővítése
Váratlanul megnőtt az energiafogyasztásod, és nagyobb teljesítményű napelemes rendszerre lenne szükséged? Megoldható! Tudj meg többet a napelem rendszer bővítés lépéseiről és opcióiról!
Fázisbővítés napelem rendszer telepítés előtt – időben kezdj hozzá!
Ha nem megfelelő a házadhoz csatlakoztatott fázis teljesítménye a napelem rendszer üzemeltetéséhez, ne ess pánikba! Van lehetőség fázisbővítésre, ami majd megoldja ezt a problémát!
És te tudod, hogyan kell(ene) tájolni a napelem rendszered?
A napelem rendszer ideális működéséhez az egyik legfontosabb tényező az ideális tájolás. Mit is takar pontosan ez, és mit tudsz tenni, ha a tetődnek más adottságai vannak? Cikkünkből kiderül!
Így zajlik a napelem rendszer engedélyeztetése
A napelem rendszer engedélyeztetése nélkülözhetetlen lépés ahhoz, hogy saját magadnak termelhess zöld energiát. Végigjártuk lépésről lépésre, hogy mikre számíthatsz a folyamat során!
Hogyan készüljek fel a felmérésre, ha napelem rendszert szeretnék?
A helyszíni felmérés az egyik legfontosabb része a napelem rendszer kivitelezési folyamatának. Éppen ezért elmondjuk, hogyan készülhetsz fel rá, mire lesz hozzá szükség!
Új string vagy optimalizáló – hogyan is bővítsük napelem rendszerünket?
Ha valami miatt szükségessé válik, hogy bővítsük a napelem rendszerünket, akkor több szempontból sem mindegy, hogyan tesszük. Olvasd el cikkünket, hogy többet megtudj a témáról!
Szempontok, amiket napelem beszerzése előtt érdemes átgondolni
Olcsóbban szeretnéd vezetni a háztartásod? A napelem rendszer beszerzése remek elhatározás, de ezeket a szempontokat ne felejtsd el végiggondolni a döntés előtt!
Napelem rendszer költöztetése és újratelepítése – megéri rajta végigmenni?
A költözködés sok macerával jár, ez közismert dolog. De vajon egy napelem rendszert is lehet úgy költöztetni, mint bármi mást? Ha ilyesmin gondolkodsz, ezt nem árt tudni!
Napelem rendszer különböző tető fajtákon – bármilyenre lehet telepíteni?
A különböző tetőfedési módszereknek, anyagoknak megvannak a maguk hasznos tulajdonságai, előnyei. De vajon mindegyik alkalmas a napelem rendszer telepítésére?
Leadtad a csatlakozási igénybejelentőt napelem rendszerre? Akkor most gyorsan keress kivitelezőt is hozzá!
Benyújtottad a szolgáltatónak a csatlakozási igénybejelentőt, de nem találtál még olyan napelemes céget, akire a további feladatokat rábízhatnád? Mi most segítünk ebben!
Keress egy tervezőt, aki elkészíti a csatlakozási tervdokumentációt napelem rendszerhez!
Elfogadták a csatlakozási igénybejelentődet? Ne dőlj még hátra: most kell csak igazán sietned, hogy találj egy megbízható szakembert, aki elkészíti a szükséges terveket!
Szükség van-e a napelemek szervizelésére, vagy ez csak egy újabb felesleges kiadás?
Mennyire kell odafigyelnünk napelemeink tisztántartására? Esetleg ajánlott ellenőrizni működését időnként? Megpróbálunk választ adni kérdéseidre ezzel kapcsolatban!
Napelem rendszer telepítése önerőből: útmutató a fenntartható energia megvalósításához
A napelem rendszer önerőből való kiépítése hosszútávon megtérülő befektetés. De az ingyenes energia nemcsak megtakarításokat eredményez! Ismerd meg a részleteket!