Mikor van szükség a tető felújítására napelem rendszer kivitelezése előtt?
A sokoldalúság olyan tulajdonság, melyet emberekben és termékekben, készülékekben egyaránt nagyra értékelünk.
Ha valamit nem csupán egyféleképpen lehet használni, az rendszerint igen jót tesz az adott dolog megítélésének, ráadásul úgy érezzük, hogy egyenesen többet kaptunk a pénzünkért.
A napelem rendszereknek is van egyfajta sokoldalúsága, ha nem is a céljukat, de a működésüket és a telepítésüket szemlélve mindenképpen, hiszen
- háromféle napelem rendszerből választhatunk az igényeinknek megfelelően (visszatápláló, hibrid, szigetüzemű),
- és a napelem paneleket is a ház adottságainak megfelelően lehet rendezni a jobb termelés érdekében.
Mert hiszen mi más lenne a napelem rendszer telepítésének célja, ha nem az, hogy képes legyen előállítani azt az elektromos áram-mennyiséget, ami kiváltja a háztartásod fogyasztását?
Csakhogy ennek vannak bizonyos feltételei, melyek, ha nem teljesülnek, sajnos lehetetlen a tetőre való telepítés.
Tegyük hát fel a nagy kérdést: mikor szükséges a tetőt felújítani a napelem rendszer kivitelezése előtt?
Mindennek az alapja: a tetőszerkezet
Hacsak nem egy soklakásos társasházban vagy lapos tetejű épületben laksz, úgy valószínűleg fölötted is ott nyugszik a tetőszerkezet.
Habár ma már számos kimondottan modern és időtálló építőanyag elérhető, azért a tetők váza túlnyomó többségben még ma is fából készül.
Miért van erre szükség, miért nem használhatunk helyette fémgerendákat és léceket?
- A fa, fajtájától függően egy viszonylag kemény anyag, mely a szálszerkezetének köszönhetően rugalmas is.
- Vagyis enged annyi torzulást az időjárás, hőmérséklet, páratartalom hatására, hogy a szerkezet ne váljon merevvé és törékennyé.
- Emellett (szintén fajtától függően) viszonylag könnyű, de mellette nagy teherbírású.
Vagyis egy könnyebb és rugalmasabb váz hozható létre, mintha például acélból készítenénk, arról nem is beszélve, hogy olcsóbb is, mint a különböző zártszelvények és gerendák.
Ezen nyugszik a cserepekből vagy lemezekből álló tetőhéj, ami a házad tényleges védelmét biztosítja, és adott esetben ez fogja viselni a napelemek súlyát is.
Éppen ezért kiemelkedően fontos az állapota!
A tetőszerkezet állapota: mi befolyásolja?
Mint minden természetes anyagból készült dolog esetén, a tetőszerkezetnél is a legnagyobb ellenség az idő.
Minél régebbi az adott tető, annál valószínűbb, hogy már meggyengítette a korhadás, repedések, farontó rovarok.
A fa, szerkezetéből adódóan magába szívja a nedvességet, ami évek múltával olyannyira képes törékennyé tenni az elemeket, hogy azok már a saját tömegüket sem igen bírják el, hát még a cserepekét és a napelemekét.
Az sem segít kifejezetten, ha annak idején egy tetőszerkezet már eleve használt, bontott anyagokból épült, illetve, ha a ház tulajdonosai elhanyagolták a tetőhéj integritását, és megtalálta befelé az útját az eső és a fagy.
Ha a faszerkezet szemmel láthatólag korhadt, illetve esetleg itt-ott már be is van szakadva, akkor biztos lehetsz benne, hogy nem kerülhet fel rá napelem rendszer.
Miért jelent ekkora terhet a napelem telepítés?
Ismét visszakanyarodhatunk egy korábbi pontunkhoz: már eleve a tetőcserepek is komoly megterhelést jelentenek a tetőszerkezet számára, főleg, ha minőségi, időtálló anyagokból készülnek.
És emellé kerülnek még fel a napelem panelek, melyek méretüktől és teljesítményüktől függően 20-50 kilogrammosak is lehetnek per darab.
Azaz ha veszünk egy átlag 35 kg-os napelemet, melyből a kívánt teljesítmény eléréséhez szükség van 30 darabra, az máris 700 kg plusz terhelés a tetőn!
Emellett a telepítést végző szakembereknek is ott kell ideiglenesen tartózkodniuk, ami megint csak többletsúly.
És senki sem szeretné, hogy valaki alatt beszakadjon a tetőzet cipekedés közben.
Pontosan ezért szükséges minden egyes napelem rendszer tervezésének megkezdés előtt, hogy a megbízott cég mérnöke átnézze a tető állapotát és adottságait.
Ha úgy találja, hogy nincs megfelelő kondícióban, akkor sajnos egy időre még halasztanod kell napelemes terveidet.
Megelőzhető ez a plusz kellemetlenség?
Ha nem szeretnéd, hogy a tetőszerkezet rozoga állapota miatt kelljen kényszerpihenőre tenni a napelemes rendszered folyamatát, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy mindenek előtt Te magad ellenőrzöd azt!
Ennek a legegyszerűbb módja, ha felmész a tetőtérbe, padlásra, és megnézed, mi a helyzet odafent, történt-e valami jelentős változás, mióta legutóbb ott jártál.
Pár éves házak esetén erre nem feltétlenül van szükség, hiszen akkor olyan újak a gerendák, lécek, hogy szinte lehetetlen a meggyengülés (bár nem teljesen kizárt).
Itt most a több évtizedes épületekről van szó, melyek akár 20-30 éve készültek el, és esetleg még nem estek át jelentősebb tetőszerkezeti renováláson.
Ha azt látod, hogy
- a tetőzet hiányos, megtépte az időjárás,
- a gerendák, lécek repedtek, korhadtak,
- a rovarok már lyukacsosra rágták a faanyagot,
- esetleg valahol már el is vesztette egy-egy elem a tartását, emiatt megsüllyedt a cserép,
akkor mindenképpen számolnod kell első körben egy ilyen jellegű felújítással.
Talán nem is baj, ha az ilyesmi mielőbb kiderül
Mielőtt esetleg felbosszantanád magad azon, hogy emiatt halasztani kell a napelem rendszered tervezését, kivitelezését, jusson eszedbe, hogy nem csak emiatt áll érdekedben a karbantartás.
Ha egy viseltes, meggyengült tetőre egy kivitelező már csak azért is felszerelné Neked a paneleket, és azok ideig-óráig fent is maradnának, mi a garancia arra, hogy az első erősebb szeles időben vagy a következő vastagabb hó hatására nem szakadnak be a tetőtérbe?
Így a saját házad védelmének mellőzése mellett a drága napelemek épségét és működőképességét is kockáztatod, ráadásul, ha a saját hanyagságod miatt lesz bajuk, a garanciát sem tudod érvényesíteni.
Szóval egyáltalán nem felesleges egy áccsal, tetőfedővel is konzultálni, ha gyanítod, hogy valami nem oké, és ha emiatt halasztódik is a napelem rendszer egy keveset, legalább biztos lehetsz benne, hogy végül megkapja maga alá a megfelelő alátámasztást.
Napelem rendszer ügyében a legjobb helyen jársz!
Úgy véled, megfelelő a tetőszerkezeted állapota?
Vagy már átesett a szükséges felújításon, megerősítésen, és most itt az ideje meglépni a követező nagy lépést a napelem rendszer, azaz a villanyszámla-mentesség felé?
Akkor nincs más dolgod, mint kitölteni oldalunkon az ajánlatkérő adatlapot, és megvárni, míg a területileg illetékes tervező-kivitelező partnerünk felveszi Veled a kapcsolatot a további részletek megbeszéléséhez, felmérési időpont egyeztetéséhez!
Merj egy nagyot álmodni, és válaszd korunk egyik legjobb befektetését, a napelem rendszert!
Elérkezett a hibrid napelemes rendszerek korszaka?
Néhány éven belül megszűnik a szaldós elszámolási rendszer. Mi várható ezek után a hazai napelem piacon? Mit jelent a bruttó elszámolás? Itt a válasz ezekre a kérdésekre!
Egyfázisú vagy háromfázisú csatlakozás? Fontos határidő közeleg a napelem rendszert építtetők számára
2021. április végétől igen jelentős szabályozásbeli változás lép életbe az egyfázisú napelem rendszerek hálózatra csatlakozásában. Ha Téged is érint, olvass velünk utána!
Minden, amit tudnod kell: néhány hasznos infó a napelemekről
Téged is érdekel, mit érdemes tudni a napelemekről? Akkor ez a cikkünk kifejezetten Neked szól! Itt van minden, amit tudnod kell!
4 faktor, amire figyelni kell napelemes rendszer telepítésénél
Csak minden 5. napelem rendszer működik tökéletesen – 3 tipikus hiba, amit a maradéknál elkövetnek
Felmérés, ügyintézés, kivitelezés – egy napelem rendszer telepítése lépésről lépésre
Napelem telepítés: így zajlik egy szakszerű napelem rendszer telepítése
Egy teljes körű napelem telepítés talán elsőre nagy falatnak tűnik, ám a folyamatot átlátva már nem is olyan ijesztő. Ismerd meg a lépéseket, és vágj bele Te is mielőbb!
Lapos tetőre is lehet napelemet szereltetni?
Tudod-e, hogy milyen különleges szempontokat kell figyelembe venni abban az esetben, ha lapos tetőn szeretnél napelem rendszert kivitelezni? Mutatjuk, mit érdemes tudni ebben a témában!
Földre telepített napelem rendszer
Szeretnéd napelem rendszerrel csökkenteni a kiadásaidat, de a lakhelyed nem alkalmas a tetőre telepítésre? Ne aggódj, hiszen van megoldás erre a problémára: a földre telepítés!
Napelem rendszer és fenntartható fejlődés a vállalkozások számára
Szeretnél többet megtudni arról, hogy a fenntartható fejlődés elérése érdekében milyen változtatásokra lesz szükség a vállalkozásod működésében? Olvasd el cikkünket és tudj meg többet!
Napelem rendszer társasházra: minden, amit érdemes tudnod
Társasházban laksz, de érdekel az energiahatékonyság? Esetleg szeretnél napelemet használni? Olvasd el cikkünket, és tudj meg mindent a napelem telepítés feltételeiről és lehetőségeiről!
Mikor van szükség a tető felújítására napelem rendszer kivitelezése előtt?
A tetőszerkezet állapota nagyban befolyásolja, hogy telepíthető-e a napelem rendszer. Milyen jelek utalnak az előzetes felújítás szükségességére, és hogyan vehetőek észre?
Napelem rendszer bővítése
Váratlanul megnőtt az energiafogyasztásod, és nagyobb teljesítményű napelemes rendszerre lenne szükséged? Megoldható! Tudj meg többet a napelem rendszer bővítés lépéseiről és opcióiról!
Fázisbővítés napelem rendszer telepítés előtt – időben kezdj hozzá!
Ha nem megfelelő a házadhoz csatlakoztatott fázis teljesítménye a napelem rendszer üzemeltetéséhez, ne ess pánikba! Van lehetőség fázisbővítésre, ami majd megoldja ezt a problémát!
És te tudod, hogyan kell(ene) tájolni a napelem rendszered?
A napelem rendszer ideális működéséhez az egyik legfontosabb tényező az ideális tájolás. Mit is takar pontosan ez, és mit tudsz tenni, ha a tetődnek más adottságai vannak? Cikkünkből kiderül!
Így zajlik a napelem rendszer engedélyeztetése
A napelem rendszer engedélyeztetése nélkülözhetetlen lépés ahhoz, hogy saját magadnak termelhess zöld energiát. Végigjártuk lépésről lépésre, hogy mikre számíthatsz a folyamat során!
Hogyan készüljek fel a felmérésre, ha napelem rendszert szeretnék?
A helyszíni felmérés az egyik legfontosabb része a napelem rendszer kivitelezési folyamatának. Éppen ezért elmondjuk, hogyan készülhetsz fel rá, mire lesz hozzá szükség!
Új string vagy optimalizáló – hogyan is bővítsük napelem rendszerünket?
Ha valami miatt szükségessé válik, hogy bővítsük a napelem rendszerünket, akkor több szempontból sem mindegy, hogyan tesszük. Olvasd el cikkünket, hogy többet megtudj a témáról!
Szempontok, amiket napelem beszerzése előtt érdemes átgondolni
Olcsóbban szeretnéd vezetni a háztartásod? A napelem rendszer beszerzése remek elhatározás, de ezeket a szempontokat ne felejtsd el végiggondolni a döntés előtt!
Napelem rendszer költöztetése és újratelepítése – megéri rajta végigmenni?
A költözködés sok macerával jár, ez közismert dolog. De vajon egy napelem rendszert is lehet úgy költöztetni, mint bármi mást? Ha ilyesmin gondolkodsz, ezt nem árt tudni!
Napelem rendszer különböző tető fajtákon – bármilyenre lehet telepíteni?
A különböző tetőfedési módszereknek, anyagoknak megvannak a maguk hasznos tulajdonságai, előnyei. De vajon mindegyik alkalmas a napelem rendszer telepítésére?
Leadtad a csatlakozási igénybejelentőt napelem rendszerre? Akkor most gyorsan keress kivitelezőt is hozzá!
Benyújtottad a szolgáltatónak a csatlakozási igénybejelentőt, de nem találtál még olyan napelemes céget, akire a további feladatokat rábízhatnád? Mi most segítünk ebben!
Keress egy tervezőt, aki elkészíti a csatlakozási tervdokumentációt napelem rendszerhez!
Elfogadták a csatlakozási igénybejelentődet? Ne dőlj még hátra: most kell csak igazán sietned, hogy találj egy megbízható szakembert, aki elkészíti a szükséges terveket!
Szükség van-e a napelemek szervizelésére, vagy ez csak egy újabb felesleges kiadás?
Mennyire kell odafigyelnünk napelemeink tisztántartására? Esetleg ajánlott ellenőrizni működését időnként? Megpróbálunk választ adni kérdéseidre ezzel kapcsolatban!
Napelem rendszer telepítése önerőből: útmutató a fenntartható energia megvalósításához
A napelem rendszer önerőből való kiépítése hosszútávon megtérülő befektetés. De az ingyenes energia nemcsak megtakarításokat eredményez! Ismerd meg a részleteket!