A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Biztos, hogy annyival jobb a 800 wattos panel, mint a 395 wattos?
Szinte naponta lehet hallani híreket arról, hogy egyre nagyobb és hatékonyabb napelem panelek jelennek meg a piacon.
Mint akármely más ágazatban, a vásárlók a napelemek esetében is képesek csak és kizárólag azt szem előtt tartani, hogy adott panel minél nagyobb számokat tudjon „felmutatni”.
A legtöbb gyártó igyekszik kivenni a saját részét ebből a számháborúból, és maga is előállni minél nagyobb teljesítményű panelekkel.
De hogyan is lesz nagyobb teljesítményű a napelem panel, és mire kell odafigyelni, amikor a saját napelem rendszerünkhöz választjuk ki őket?
A következő néhány bekezdésben ezzel kapcsolatban tudhatsz meg többet.
Hol tart most a napelem piac?
Az elmúlt évtizedben rengeteget fejlődött a napelem modulok előállításához felhasznált technológia, és a vásárlási trendekben is beállt több változás.
Manapság már léteznek kétoldalú napelemek, melyek mindkét oldala képes elnyelni a napfényt.
Az előző évben megjelentek a félcellás napelemek, melyek annak ellenére, hogy a cellák mérete feleződik, nagyobb hatékonysággal képesek megtermelni az energiát.
Elérhetőek már újrahasznosított anyagokból készült napelemek, és hajlítható, flexibilis napelemek is.
A panelek technológiájával párhuzamosan pedig az inverterek, akkumulátorok is fejlődésnek indultak, és ezzel együtt a piac is átalakult.
Míg a kezdetekben a legnagyobb napelem gyártók Európából, különösen Németországból, valamint Japánból származtak, addig mára Kína lett a napelem ipar központja.
A számok bűvöletében
Az előbb elmondottak fényében nem meglepő, hogy éppen a kínai gyártók versenye nagyon éles.
2020 októberében a sanghaji SNEC PV Power Expo nemzetközi konferencián olyan nagy napelem gyártó óriások fogják bemutatni új termékeiket, mint a JA Solar, a Tongwei, a Jinko Solar, vagy a Trina Solar.
Az eddig beharangozottak alapján igazi „nagypályás” napelemeket fognak bemutatni.
A JA Solar új, Jumbo névre hallgató napelem panele az eddigi legnagyobb, 810 W-os teljesítményű.
A nagyobb teljesítmény azonban a panel súlyának és méretének növekedésével jár együtt
A Jumbo panel 47 cellás, és a pontos mérete 2,219×1,765x40 mm, mely 43,5 kg súlyt eredményez.
Ezzel szemben a Jinko Solar Pro Tiger elnevezésű, 585 W teljesítményű panelének mérete 2,411×1,134×35 mm, és a súlya mindössze 31,1 kg.
Egy Sharp NUJB395-ös, tehát 395 wattos modul viszont csak 2,008x1 002x40 mm nagyságú, tehát nagyjából feleakkora, mint egy Jumbo modul: magyarul a közel kétszeres teljesítményhez közel kétszeres méret is tartozik.
Természetes tehát, hogy egy nagyobb napelem, amire nagyobb felületen érkezik a napfény, többet termel a kisebb társainál – na, de ez nem jelenti, hogy ettől ez modernebb, vagy hatékonyabb, ugye?
A napelem panel mérete egyenesen arányos a rendszer árával?
A több cella növeli a panel területét, tehát a nagyobb névleges teljesítmény valójában nagyobb méretet takar.
A nagyobb méret viszont több problémát is okozhat:
- egyrészt, értelemszerűen egy nehezebb, nagyobb panel felszerelése messze nem olyan egyszerű;
- a kisebb panelekkel sokkal hatékonyabban lehet egy tetőfelületet befedni (főleg akkor, ha tagoltabb tetőről beszélünk). Olyan ez, mint a fotóknál: minél több a pixel, annál kidolgozottabb a kép;
- ha egy nagyobb modul egyik felére árnyék vetül, annak drasztikusan csökken a teljesítménye – ezzel szemben, ha a két kisebb panelből az egyiknek kerül egy része árnyék alá, attól a másik még ugyanolyan hatékonyan tud termelni.
A rendszerek áraival kapcsolatban is sok kérdés merül fel.
Az árak a rendszer összteljesítményétől függenek, és azon belül a telepített panelek száma a teljesítményüktől függően változik.
A megbízhatóság többet jelent a wattoknál
Mint azt már a bevezetőben is említettem, vásárláskor hajlamosak vagyunk arra koncentrálni, hogy a pénzünkért minél nagyobb számokat kaphassunk.
A nagyobb számok azonban gyakorta a termék minőségének rovására mennek.
Napelem panelek esetében például választhatjuk a rendszerünkhöz kevésbé ismert kínai gyártó nagyobb teljesítményű termékét.
Azonban valóban megéri-e az a plusz 20-30 W abban az esetben, ha a gyártó nem kínál garanciát, és a termék minősége is jóval silányabb?
Sokszor az a kevés teljesítménybeli előny, amivel ezek a termékek rendelkeznek, nem termel nekünk akkora plusz energiaprofitot, hogy az ellensúlyozza a termék rövidebb élettartamát és a garancia hiányát.
Akkor miben bízhatunk?
A megfelelő napelem panelek kiválasztásához tartsuk szem előtt a gyártó által kínált garanciákat, a termékre vonatkozó vásárlói értékeléseket, referenciákat, továbbá azt, hogy a gyártó mióta is van a piacon.
A Sharp napelemek esetében például biztosak lehetünk abban, hogy nem nyúlunk mellé, hiszen a gyártó már több mint 60 éve szerepel sikeresen a piacon és 25 éves teljesítménygaranciát is vállal.
Ez azt jelenti, hogy a paneleknek 25 éven keresztül minimum 80%-os teljesítményt kell nyújtaniuk, de természetesen ez után sem kell attól tartanunk, hogy a panelek tönkremennének.
Érdemes bíznunk a kivitelező szakemberek véleményében is, ugyanis ők tisztában vannak az általuk telepített panelek tulajdonságaival.
Gyakori tévhitek
A panel névleges teljesítménye nem azt jelenti, hogy az óránként valóban annyi wattot is fog előállítani a háztetőre felszerelve, hanem azt, hogy laborkörülmények között mekkora a panel teljesítménye.
A való életben szinte kizárt, hogy pontosan ugyanazokat a körülményeket tudnánk előállítani, ennek megfelelően pedig a panelek egyéni teljesítménye is változni fog.
Szintén gyakori tévedés az, amiről már fentebb is beszéltünk, hogy a nagyobb teljesítmény csakis a fejlettebb előállítási technológiának köszönhető.
Pedig amiről valójában szó van az, hogy a nagyobb teljesítmény elérésének érdekében a panel celláinak számát emelik.
Mi határozza meg a rendszerünk méretét?
A telepítendő rendszer méretét elsősorban az elektromos fogyasztóink száma és energiaigénye határozza meg.
A rendszerünk teljesítményét pedig olyan tényezők befolyásolhatják, mint az épületünk tájolása, a tető dőlésszöge, és a tetőre vetülő árnyék.
A legideálisabb, déli tájolásnak köszönhetően a paneleket jóval több napfény éri, így több energiát is tudnak megtermelni.
A tetőszerkezet állapota sem elhanyagolható, ugyanis annak el kell bírnia a súlyos paneleket.
Ha a tetőszerkezet nem áll ki akkora terhelést, nem telepíthető rá annyi napelem panel.
A fentebbiekből láthatjuk tehát, hogy nem érdemes csak a számokra hallgatni, ugyanis a nagyobb teljesítmény nem egyenlő a jobb minőséggel.
Természetes, hogy egy fizikailag kétszer nagyobb panelnek kétszer nagyobb a teljesítménye: ez viszont egyáltalán nem jelenti azt, hogy hatékonyabb is!
Ha szeretnél profi, megbízható napelemeket a házad tetején látni, és nem akarsz bedőlni a napelem gyártók között dúló számháborúnak, akkor kérj árajánlatot most megyei partnerünktől!
A napelem rendszer működéséről és az inverterről bővebben
A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Ebben a cikkünkben tisztázzuk a napelem panelek méretei és teljesítményei közötti összefüggéseket.
Ismerd meg a szigetüzemű napelem rendszert!
Ha többet akarsz megtudni a szigetüzemű napelem rendszerekről, akkor most itt a lehetőség! Mik az előnyei, hátrányai, hogyan működik, és kiknek javasolt a telepítése?
A nagy kérdés: mennyi napelem kell egy házhoz?
Mégis hány napelemre van szükség egy működőképes rendszerhez? Összetettebb kérdés, mint gondolnád. Miért érdemes inkább a profikra hagyni a számolgatást?
Mennyit spórolhatsz egy napelem rendszerrel?
Napelemek mérete, méretezése: mi az igazság?
Elvesztél a kilowattok és egyéb paraméterek sokaságában? Tényleg az a jobb napelem, amelyik nagyobb? Cikkünkből megtudod, valójában mik a lényeges adatok!
Napelem akkumulátorral – mi miatt lehet népszerűbb ez a megoldás Magyarországon is?
Szeretnéd megtudni, hogy milyen energiatároló megoldásokkal egészítheted ki napelem rendszered, és hogy mi köze az autóiparnak a szolár akkumulátorokhoz? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Mi kell ahhoz, hogy a napelemek termelése a maximumot hozza?
Az, hogy a napelemek mennyi áramot tudnak megtermelni, számos tényezőtől függ. Kíváncsi vagy, hogy a Te napelemeid elég energiát termelnének-e? A cikkünk segítségével közelebb juthatsz a válaszhoz!
Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Lehetséges nagyobb területen is napelem rendszereket telepíteni? A napelem farmokhoz kell plusz felszerelés? A következő bekezdésekben a napelem farmokkal ismerkedünk meg közelebbről.
Szigetüzemű vagy hibrid napelem rendszer – melyiket válasszuk?
Szeretnéd megismerni a különböző napelem rendszereket mielőtt kiválasztod a számodra legideálisabbat? Ismerd meg a szigetüzemű és a hibrid napelem rendszert és válassz tudatosan!
Áramkimaradás esetén mi történik a napelem rendszerrel?
Milyen hatással lehet egy váratlan áramszünet a napelem rendszeredre? Érdekel, hogy a különböző típusok hogyan reagálnak ilyen esetben? Cikkünkből választ kaphatsz kérdéseidre!
Fekete keretes napelemek: miért lehet jó választás?
Manapság egyre több helyen láthatunk teljesen fekete napelemeket. De miért jó, ha a napelem kerete is fekete? Cikkünkben összeszedtük a mellette és ellene szóló érveket!
Napelemezz okosan! – A smart napelemes rendszerekről röviden
Egyre jobban teret hódítanak a napelem piacon a smart napelemes rendszerek. Mik az előnyei, ha okos rendszerbe fektetünk be, és miben tér el pontosan a hagyományostól? Cikkünkből kiderül!
A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Szeretnél beruházni egy fotovoltaikus rendszerbe, de nem tudod, hogy mennyi ideig fogja termelni az energiát? Tudj meg többet a napelem élettartamáról, és oszlasd el a kételyeket!
Napelem tagolt tetőre – optimalizálókkal megoldható a probléma?
Ha a tetőnek nincsenek nagy, egységes felületei, mi több, erősen tagolt, akkor is lehetséges napelem rendszer telepítése? Bizony, optimalizálóval pedig jobbá is tehető!
A napelemek hatásfoka: mit jelent a gyakorlatban?
Egy napelem rendszer esetén nagyon fontos a hatásfok mértéke. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent ez a fogalom, milyen tényezők befolyásolhatják, és az hogyan határozza meg a piac kínálatát!
Működhetnek a napelemek nap nélkül?
Sokakban, talán éppen benned is felmerül a kérdés: mi a helyzet a napelemekkel felhős időben? Közvetlen napfény nélkül is képesek a termelésre? Most megtudhatod!
Napelem rendszer télen – aggódjunk-e rendszerünk teljesítménye és állapota miatt?
A napelem rendszerekről tudjuk, hogy a működésükhöz elengedhetetlen a napsütés, de mi a helyzet a téli időszakkal? Ha Téged is érdekel, mit tehetsz ilyenkor, olvass tovább!
Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek esetén a hatásfok az egyik legalapvetőbb jellemző. De mégis hogyan hatnak az időjárási tényezők a napelemünk működésére?
Napelem fajták A-tól Z-ig
A napelemek különféle fajtái közt könnyű elveszni, így készítettünk számodra egy hasznos, átlátható útmutatót, mellyel többé nem lesz káosz a fejedben!
A jégeső valóban kárt tehet a napelemben?
A napelem rendszerek működését tekintve az időjárási tényezők különösen fontosak. De mi a helyzet a jégesővel? Tényleg tönkre tudja tenni a napelem paneleket?
Napelemes cellatechnológiák – mi gyűjti be a napenergiát?
Már tervezed a napelem rendszer vásárlását, de vannak kétségeid a működését illetően? Ismerd meg közelebbről a napelemeket, hogy ne legyen számodra ismeretlen a terep!
Tűzveszélyes napelemek? Valós veszély, vagy csak megint félreértenek az emberek valamit?
Hatalmas port kavarnak a napelemek okozta tűzesetekről szóló hírek. Valóban tartanod kell ettől? Mutatjuk, miket tehetsz, hogy biztonságosan legyél környezettudatos!
Minden, amit a napelemek tisztításáról tudni kell
Időnként a napelem paneleknek is szükségük van professzionális tisztításra. Cikkünkből kiderül, hogy érdemes ezt elvégezni házilag, és mikor kell szakemberhez fordulni!