Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek működését illetően fontos tudatosítani magunkban, hogy mivel az a szabad ég alatt helyezkedik el, nagy befolyással vannak rá a természeti tényezők.
A legegyszerűbb ilyen körülmény maga a hőmérséklet változása, mely igenis hat a napelem működésére, pontosabban annak hatékonyságára.
Az extrém meleg vagy hideg idő hatására ugyanis csökken a napelem panelek hatásfoka, de a teljesítményre hosszabb távon természetesen a felhős idő is hatással van.
De mégis mennyire kell tartani ezektől a kondícióktól, és mit lehet tenni például a nyári forróság ellen?
Többek között ezekre a kérdésekre adunk választ cikkünkben.
A napelemek hatékonysága és teljesítménye
Egy napelem hirdetéskor általában a teljesítmény az, amelyet elsőként megjelölnek a gyártók.
Ezt Watt-peakben szoktak megadni, melyben a „peak” szó az adott panel csúcsteljesítményét jelöli, amely megegyezik a laboratóriumi körülmények között megállapított néveleges teljesítménnyel.
Ugyanakkor a hatékonyság fogalma is igen gyakran előkerül, ha napelemes panelekről beszélünk, így jó már az elején tisztázni, mit is értünk alatta.
A hatásfok azt jelöli egy napelem esetén, hogy a napsugárzás hány százalékát tudja az adott panel hasznosítani.
Ez függ a panel típusától:
- a polikristályos 14-16% körüli értéket mutatnak;
- míg a monokristályos napelemek magasabb, általánosságban 16-18%-os hatásfokkal rendelkeznek.
Ezek az adatok azonban egy-egy gyártó esetén különbözhetnek, így vannak ma már olyan monokristályos panelek, amelyek akár 22% feletti hatékonysággal is tudnak üzemelni.
De felmerülhet a kérdés: mi befolyásolja, hogy milyen hatékonysággal és teljesítménnyel működik a fotovoltaikus rendszered?
A hatásfokot befolyásoló tényezők
Nézzük tehát, hogy milyen körülmények hatnak a napelem rendszerek hatékonyságára és ezen keresztül a teljesítményükre!
A két legfontosabb tényező a napelem rendszerek tájolása és dőlésszöge.
Alapvetően elmondható, hogy a napelem déli tájolás esetén termel a legtöbbet, de keleti és nyugati irányba való 45%-os eltérés esetén sincs nagy veszteség, ilyen esetben 5-10 %-os teljesítmény-kieséssel számolhatunk.
A napelem panelek megfelelő dőlésszögét a földrajzi elhelyezkedés határozza meg, így Magyarországon a legideálisabb a nagyjából 35%-os mérték.
Mindezeken felül fontos figyelni:
- az árnyékoló tényezőkre (például szomszédos épületekre, fákra, villanyoszlopokra);
- a felhősödés mértékére;
- a páratartalomra, füstre és szmogra;
- valamint a hőmérsékleti értékek változására.
Ezeket a külső tényezőket természetesen a legtöbb esetben nem tudjuk befolyásolni, azonban ha tisztában vagyunk velük, akkor már okosabban dönthetünk a panel típusát és telepítési helyét illetően.
Időjárási tényezők – mennyit számít a hőmérséklet?
Ahogyan minden más elektromos készülék, úgy a napelemek is akkor működnek a leghatékonyabban, ha alacsonyabb a hőmérsékletük.
Mit jelent ez a konkrét számokat nézve?
A napelem rendszerek működéséhez ideálisan nagyjából 15 és 35°C fok között kell lennie a hőmérsékletnek, mely alapvetően nagy hőfokbeli ingadozásra ad lehetőséget.
Egy forró – egyébként napsütéses – nyári napon azonban megeshet, hogy ennél melegebb van, mely már csökkentheti a napelem panelek hatásfokát és így az áramtermelő képességét.
Az egyes típusú és márkájú napelemek azonban különbözhetnek abban, hogy mennyire reagálnak jól a hőmérsékleti változásokra, erre vonatkozik a hőmérsékleti együttható fogalma.
Ez a napelemek adatlapján szokott szerepelni, és azt mutatja meg, hogy 1°C hőmérsékletű emelkedéssel a 25°C-on működő normál teljesítményhez képest mennyivel csökken a panel leadott termelése.
Mi a helyzet a hatékonysággal télen és felhős időben?
Nyilván ugyanúgy felmerül a kérdés, hogy a hideg időjárás miként hat a napelemek teljesítményére.
Ilyenkor nagyban függ a hatékonyság attól, hogy milyen típusú napelem panelt választunk otthonunkra, ugyanis ha az hatékonyan működik felhős időben is, akkor a hatásfok télen sem fog drasztikusan csökkenni.
De mégis milyen típusú napelem termelésére hat kevésbé negatívan a felhős idő?
A monokristályos panelek hatásfoka ilyenkor is magas maradhat, így a termelés ebben az esetben sem áll meg.
De például a vékonyrétegű napelemek már kevésbé reagálnak jól az alacsonyabb hőmérsékletre, ezek hatásfoka nagyban lecsökken télen.
Éppen ezért fontos előre tisztában lennünk azzal, milyen időjárási feltételeknek szeretnénk, hogy megfeleljen az általunk választott fotovoltaikus rendszer.
Mit lehet tenni a negatív hatások ellen?
A jó hír az, hogy a legtöbb napelemes telepítő cég megoldást kínál a napelem rendszer természetes hűtésére, de emellett léteznek még bizonyos praktikák, melyeket be lehet vetni a hatásfok csökkenése ellen.
Bevett szokás, hogy egy nagyjából 15 cm-es rést hagyunk a tető és a panelek között, hogy a levegő szabad áramlása hűtést biztosítson a napelemnek.
Sokan vesznek igénybe ventillátoros hűtést is, mely esetén rést sem kell hagyni, amely növelné a sérülések kockázatát.
Emellett a világosabb színű tető is kedvezőbben hat a felmelegedést illetően, egyesek szerint pedig a kék (polikristályos) panelek is kevésbé forrósodnak fel, mint a fekete (monokristályos) típusúak.
Ezen felül érdemes az olyan kiegészítő berendezéseket is, mint például az invertert árnyékos helyre felszerelni, hiszen a túlforrósodás kockázata ezeknél a készülékeknél is fennáll.
Bízd ránk napelem rendszered kiépítését!
A fotovoltaikus rendszerek egyszerre költséghatékony és környezetbarát módon termelnek energiát otthonodnak.
Egy ilyen rendszer telepítése természetesen nem két fillér, azonban 8-10 éven belül akár meg is térül a befektetésed, ami után nem kell aggódnod többet a villanyszámlákon.
Napelem kiépítésbe szeretnél belevágni?
Akkor jó helyen vagy!
Töltsd ki árajánlatkérő űrlapunkat most, hogy a megyédért felelős kivitelező partnerünk minél hamarabb fel tudja venni veled a kapcsolatot!
A napelem rendszer működéséről és az inverterről bővebben
A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Ebben a cikkünkben tisztázzuk a napelem panelek méretei és teljesítményei közötti összefüggéseket.
Ismerd meg a szigetüzemű napelem rendszert!
Ha többet akarsz megtudni a szigetüzemű napelem rendszerekről, akkor most itt a lehetőség! Mik az előnyei, hátrányai, hogyan működik, és kiknek javasolt a telepítése?
A nagy kérdés: mennyi napelem kell egy házhoz?
Mégis hány napelemre van szükség egy működőképes rendszerhez? Összetettebb kérdés, mint gondolnád. Miért érdemes inkább a profikra hagyni a számolgatást?
Mennyit spórolhatsz egy napelem rendszerrel?
Napelemek mérete, méretezése: mi az igazság?
Elvesztél a kilowattok és egyéb paraméterek sokaságában? Tényleg az a jobb napelem, amelyik nagyobb? Cikkünkből megtudod, valójában mik a lényeges adatok!
Napelem akkumulátorral – mi miatt lehet népszerűbb ez a megoldás Magyarországon is?
Szeretnéd megtudni, hogy milyen energiatároló megoldásokkal egészítheted ki napelem rendszered, és hogy mi köze az autóiparnak a szolár akkumulátorokhoz? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Mi kell ahhoz, hogy a napelemek termelése a maximumot hozza?
Az, hogy a napelemek mennyi áramot tudnak megtermelni, számos tényezőtől függ. Kíváncsi vagy, hogy a Te napelemeid elég energiát termelnének-e? A cikkünk segítségével közelebb juthatsz a válaszhoz!
Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Lehetséges nagyobb területen is napelem rendszereket telepíteni? A napelem farmokhoz kell plusz felszerelés? A következő bekezdésekben a napelem farmokkal ismerkedünk meg közelebbről.
Szigetüzemű vagy hibrid napelem rendszer – melyiket válasszuk?
Szeretnéd megismerni a különböző napelem rendszereket mielőtt kiválasztod a számodra legideálisabbat? Ismerd meg a szigetüzemű és a hibrid napelem rendszert és válassz tudatosan!
Áramkimaradás esetén mi történik a napelem rendszerrel?
Milyen hatással lehet egy váratlan áramszünet a napelem rendszeredre? Érdekel, hogy a különböző típusok hogyan reagálnak ilyen esetben? Cikkünkből választ kaphatsz kérdéseidre!
Fekete keretes napelemek: miért lehet jó választás?
Manapság egyre több helyen láthatunk teljesen fekete napelemeket. De miért jó, ha a napelem kerete is fekete? Cikkünkben összeszedtük a mellette és ellene szóló érveket!
Napelemezz okosan! – A smart napelemes rendszerekről röviden
Egyre jobban teret hódítanak a napelem piacon a smart napelemes rendszerek. Mik az előnyei, ha okos rendszerbe fektetünk be, és miben tér el pontosan a hagyományostól? Cikkünkből kiderül!
A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Szeretnél beruházni egy fotovoltaikus rendszerbe, de nem tudod, hogy mennyi ideig fogja termelni az energiát? Tudj meg többet a napelem élettartamáról, és oszlasd el a kételyeket!
Napelem tagolt tetőre – optimalizálókkal megoldható a probléma?
Ha a tetőnek nincsenek nagy, egységes felületei, mi több, erősen tagolt, akkor is lehetséges napelem rendszer telepítése? Bizony, optimalizálóval pedig jobbá is tehető!
A napelemek hatásfoka: mit jelent a gyakorlatban?
Egy napelem rendszer esetén nagyon fontos a hatásfok mértéke. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent ez a fogalom, milyen tényezők befolyásolhatják, és az hogyan határozza meg a piac kínálatát!
Működhetnek a napelemek nap nélkül?
Sokakban, talán éppen benned is felmerül a kérdés: mi a helyzet a napelemekkel felhős időben? Közvetlen napfény nélkül is képesek a termelésre? Most megtudhatod!
Napelem rendszer télen – aggódjunk-e rendszerünk teljesítménye és állapota miatt?
A napelem rendszerekről tudjuk, hogy a működésükhöz elengedhetetlen a napsütés, de mi a helyzet a téli időszakkal? Ha Téged is érdekel, mit tehetsz ilyenkor, olvass tovább!
Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek esetén a hatásfok az egyik legalapvetőbb jellemző. De mégis hogyan hatnak az időjárási tényezők a napelemünk működésére?
Napelem fajták A-tól Z-ig
A napelemek különféle fajtái közt könnyű elveszni, így készítettünk számodra egy hasznos, átlátható útmutatót, mellyel többé nem lesz káosz a fejedben!
A jégeső valóban kárt tehet a napelemben?
A napelem rendszerek működését tekintve az időjárási tényezők különösen fontosak. De mi a helyzet a jégesővel? Tényleg tönkre tudja tenni a napelem paneleket?
Napelemes cellatechnológiák – mi gyűjti be a napenergiát?
Már tervezed a napelem rendszer vásárlását, de vannak kétségeid a működését illetően? Ismerd meg közelebbről a napelemeket, hogy ne legyen számodra ismeretlen a terep!