Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Gondoltál már arra, hogy ha néhány napelem panel képes egy háztartást ellátni elektromos árammal, akkor jóval több mire lehet képes?
A napelem farm, vagy más néven napelem park lényegében egy olyan napelemes rendszer, amely akár több száz, sőt ezer napelem panellel állítja elő az elektromos energiát.
Amennyiben ilyen naperőműben gondolkodunk, fontos, hogy meglegyen a megfelelő méretű terület (ez kb. 0,1-1 hektár, vagyis 5-10.000 m2), illetve figyelni kell arra is, hogy megoldható legyen a visszatáplálás.
A napelem farm paneljeit földre telepíthető tartószerkezetre lehet rögzíteni, olyan módon, hogy hosszú ideig stabil maradjon.
Az ilyen típusú napelem rendszereknél az inverterek megválasztása különösen fontos, érdemes minél megbízhatóbb eszközt választani, hogy hosszú távon hibamentes működést biztosítson.
Hogyan működnek pontosan a napelem farmok?
Az ilyen naperőművek általában az előállított napenergiát a közcélú villamos energia hálózatba vezetik be, amely később továbbítja a felhasználókhoz a hálózaton keresztül.
Ebben az esetben is választhatunk, hogy fix, vagy egy-, illetve kéttengelyű napkövető rendszert alkalmazunk a tartószerkezetnél.
Fontos továbbá, hogy a panelek magassága és a sorok közötti távolság is ideális legyen, ezeken kívül a dőlésszöget is jól meg kell határozni, mert ez is hozzájárul a hatékony termeléshez.
A napenergiából képződött egyenáramot ezután az inverterek veszik kezelésbe, vagyis átalakítják váltakozó árammá, az ideális feszültség elérését pedig a transzformátorok biztosítják.
És ezzel el is jutottunk a felhasználáshoz, amikor is a már kész elektromos áram földkábeleken keresztül eljut egy elektromos állomásra, ahonnan a már említett közcélú hálózatba táplálják be.
Szükség van plusz felszereltségre a napelem farmhoz?
Ahogy már korábban is említettük, az egyik meghatározó „plusz igény” a nagyobb terület, mivel a napelem farmnál a telepített napelem panelek mennyisége a mérvadó.
Ezek a napelem parkok azért is speciálisak, mert az esetek nagy részében nincsenek összeköttetésben azonnali energia felhasználóval.
Ez annyit tesz, hogy a termelt energia először egy villamoshálózatba kerül, ez alapján praktikus, hogyha a betáplálás a közelben zajlik, hiszen minél hosszabb a vezeték, annál több költséggel jár.
Összegezve tehát, a napelem farmhoz hozzátartoznak a panelek, az inverterek, a tartószerkezetek, a napelem kábelek, a transzformátorok és a csatlakozó állomás felszerelései.
Az inverter jelentősége
A napelem farmoknál is az inverter a rendszer meghatározó része, mivel ennek segítségével alakul át az előállított egyenáram, a felhasználáshoz megfelelő váltóárammá.
A technológiai fejlődéseknek köszönhetően, az inverterek már jóval több funkcióval rendelkeznek, mint kezdetekben.
Az áramtermelés optimalizálása, védelmi és biztonsági feladatok ellátása, távfelügyelet és adatgyűjtés biztosítása is a funkcióik közé tartozik, és esetenként vezérelni tudják a saját fogyasztóik egy részét.
Napenergia termelése az otthonunkban is
De ne feledkezzünk meg arról, hogy egy a napelem farmnál kisebb, ámde arányaiban ugyanolyan hatékony beruházással a saját háztartásodat is energiatudatossá alakíthatod!
Az áramfogyasztásodnak megfelelő napelem rendszer segítségével Te is csökkentheted a villanyszámládat!
A napenergia használatával azért is jól jársz, mert akár töltheted otthon az elektromos autódat!
Ha Te is szeretnél otthoni napelem rendszert telepíttetni, töltsd ki űrlapunkat még ma, hogy minél előbb felvehessük Veled a kapcsolatot!
Faragd le a költségeidet és óvd a környezeted napenergiával!
A napelem rendszer működéséről és az inverterről bővebben
A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Ebben a cikkünkben tisztázzuk a napelem panelek méretei és teljesítményei közötti összefüggéseket.
Ismerd meg a szigetüzemű napelem rendszert!
Ha többet akarsz megtudni a szigetüzemű napelem rendszerekről, akkor most itt a lehetőség! Mik az előnyei, hátrányai, hogyan működik, és kiknek javasolt a telepítése?
A nagy kérdés: mennyi napelem kell egy házhoz?
Mégis hány napelemre van szükség egy működőképes rendszerhez? Összetettebb kérdés, mint gondolnád. Miért érdemes inkább a profikra hagyni a számolgatást?
Mennyit spórolhatsz egy napelem rendszerrel?
Napelemek mérete, méretezése: mi az igazság?
Elvesztél a kilowattok és egyéb paraméterek sokaságában? Tényleg az a jobb napelem, amelyik nagyobb? Cikkünkből megtudod, valójában mik a lényeges adatok!
Napelem akkumulátorral – mi miatt lehet népszerűbb ez a megoldás Magyarországon is?
Szeretnéd megtudni, hogy milyen energiatároló megoldásokkal egészítheted ki napelem rendszered, és hogy mi köze az autóiparnak a szolár akkumulátorokhoz? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Mi kell ahhoz, hogy a napelemek termelése a maximumot hozza?
Az, hogy a napelemek mennyi áramot tudnak megtermelni, számos tényezőtől függ. Kíváncsi vagy, hogy a Te napelemeid elég energiát termelnének-e? A cikkünk segítségével közelebb juthatsz a válaszhoz!
Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Lehetséges nagyobb területen is napelem rendszereket telepíteni? A napelem farmokhoz kell plusz felszerelés? A következő bekezdésekben a napelem farmokkal ismerkedünk meg közelebbről.
Szigetüzemű vagy hibrid napelem rendszer – melyiket válasszuk?
Szeretnéd megismerni a különböző napelem rendszereket mielőtt kiválasztod a számodra legideálisabbat? Ismerd meg a szigetüzemű és a hibrid napelem rendszert és válassz tudatosan!
Áramkimaradás esetén mi történik a napelem rendszerrel?
Milyen hatással lehet egy váratlan áramszünet a napelem rendszeredre? Érdekel, hogy a különböző típusok hogyan reagálnak ilyen esetben? Cikkünkből választ kaphatsz kérdéseidre!
Fekete keretes napelemek: miért lehet jó választás?
Manapság egyre több helyen láthatunk teljesen fekete napelemeket. De miért jó, ha a napelem kerete is fekete? Cikkünkben összeszedtük a mellette és ellene szóló érveket!
Napelemezz okosan! – A smart napelemes rendszerekről röviden
Egyre jobban teret hódítanak a napelem piacon a smart napelemes rendszerek. Mik az előnyei, ha okos rendszerbe fektetünk be, és miben tér el pontosan a hagyományostól? Cikkünkből kiderül!
A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Szeretnél beruházni egy fotovoltaikus rendszerbe, de nem tudod, hogy mennyi ideig fogja termelni az energiát? Tudj meg többet a napelem élettartamáról, és oszlasd el a kételyeket!
Napelem tagolt tetőre – optimalizálókkal megoldható a probléma?
Ha a tetőnek nincsenek nagy, egységes felületei, mi több, erősen tagolt, akkor is lehetséges napelem rendszer telepítése? Bizony, optimalizálóval pedig jobbá is tehető!
A napelemek hatásfoka: mit jelent a gyakorlatban?
Egy napelem rendszer esetén nagyon fontos a hatásfok mértéke. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent ez a fogalom, milyen tényezők befolyásolhatják, és az hogyan határozza meg a piac kínálatát!
Működhetnek a napelemek nap nélkül?
Sokakban, talán éppen benned is felmerül a kérdés: mi a helyzet a napelemekkel felhős időben? Közvetlen napfény nélkül is képesek a termelésre? Most megtudhatod!
Napelem rendszer télen – aggódjunk-e rendszerünk teljesítménye és állapota miatt?
A napelem rendszerekről tudjuk, hogy a működésükhöz elengedhetetlen a napsütés, de mi a helyzet a téli időszakkal? Ha Téged is érdekel, mit tehetsz ilyenkor, olvass tovább!
Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek esetén a hatásfok az egyik legalapvetőbb jellemző. De mégis hogyan hatnak az időjárási tényezők a napelemünk működésére?
Napelem fajták A-tól Z-ig
A napelemek különféle fajtái közt könnyű elveszni, így készítettünk számodra egy hasznos, átlátható útmutatót, mellyel többé nem lesz káosz a fejedben!
A jégeső valóban kárt tehet a napelemben?
A napelem rendszerek működését tekintve az időjárási tényezők különösen fontosak. De mi a helyzet a jégesővel? Tényleg tönkre tudja tenni a napelem paneleket?
Napelemes cellatechnológiák – mi gyűjti be a napenergiát?
Már tervezed a napelem rendszer vásárlását, de vannak kétségeid a működését illetően? Ismerd meg közelebbről a napelemeket, hogy ne legyen számodra ismeretlen a terep!
Tűzveszélyes napelemek? Valós veszély, vagy csak megint félreértenek az emberek valamit?
Hatalmas port kavarnak a napelemek okozta tűzesetekről szóló hírek. Valóban tartanod kell ettől? Mutatjuk, miket tehetsz, hogy biztonságosan legyél környezettudatos!
Minden, amit a napelemek tisztításáról tudni kell
Időnként a napelem paneleknek is szükségük van professzionális tisztításra. Cikkünkből kiderül, hogy érdemes ezt elvégezni házilag, és mikor kell szakemberhez fordulni!
Napelemek az esőben – A fejlődés nem áll meg!
Hogyan teljesít a napelem rendszer, mikor esős az idő? Mennyire befolyásol ez minket ténylegesen? Milyen technológiával lehet ebből előnyt kovácsolni?