A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Mint minden élő és élettelen dolog esetében, úgy a napelem rendszer felett is eljár előbb-utóbb az idő.
Szerencsére ez nem 1-2, de nem is 5-10, hanem sokkal inkább több évtizedet jelent általában.
Azt is tudni kell, hogy a napelem rendszer különböző elemeinek nem egyszerre fog lejárni a „szavatossági” ideje.
Ezt onnan is láthatjuk, hogy nem egyforma idejű garancia vonatkozik a napelem rendszer különböző szegmenseire.
De hogy mit is jelent pontosan a napelem élettartama, azt a következő néhány bekezdésben fogom kifejteni.
Meddig gyűjti a napenergiát egy fotovoltaikus rendszer?
Több tényező is befolyásolja, hogy egy napelem rendszernek milyen hosszú élettartama lehet, nem csak a paneleken múlik.
A tartószerkezet, az inverter, a bekötéshez és rögzítéshez szükséges csatlakozók, kábelek és rögzítők is más-más módon és időben érnek az élettartamuk végére.
Nem kell azonban attól tartani, hogy ez a működésbe helyezéstől számítva néhány éven belül bekövetkezik, hiszen a napelem rendszert hosszútávra tervezték.
Az egyik fontos szempont a minőség, amit onnan is jól meg tudunk állapítani, hogy például a termelési garanciára hány évet biztosít a gyártó.
A garancia időtartama megmutatja, hogy mennyire jó minőségű alapanyagok alkotják az adott elemet.
Mi történik a garancia után?
Most többnyire 20-25 év teljesítménygaranciát vállalnak a napelemekre, ami nem egészen azt jelenti, hogyha ez lejárt, akkor már nem is működik tovább a napelem.
Ez tulajdonképpen arra mutat rá, hogy a gyártás követően a környezeti hatásokból kifolyólag a teljesítményük nem fog a gyártó által megadott érték alá esni.
Ez többnyire 80%-os működés szokott lenni, ami nagyon jónak számít.
Egyébként a cellák sérülésével és a napelem paneleket beborító üveg fényáteresztő réteg adottságainak romlásával lehet magyarázni a teljesítmény visszaesést.
A napelem rendszer lassan öregszik… Mi lehet a titka?
Ahhoz képest, hogy folyamatos használatnak van kitéve a napelem rendszer, akár évtizedekig is üzemképes maradhat.
Ennek az egyik oka, hogy nincs benne kopó, mozgó, forgó alkatrész, tehát egy statikus rendszerről beszélünk.
Azt is jó tudni, hogy a rendszer bekerülési költsége többszörösen megtérülhet már a napelem termelési garanciájának ideje közben, hogyha a körülmények ideálisak.
Azt a tényt, hogy akár több évtizedig is működhet egy fotovoltaikus rendszer, sokan kétkedve fogadják.
Pedig nem kellene, hiszen már több mint 30 éve, hibamentesen üzemelő panelek is vannak, ami mutatja a rendszer tartósságát.
Például Németországban is vannak olyan napelem rendszerek, amelyeket még a 90-es években szereltek fel egy program keretein belül, és ezek a mai napig termelik az energiát a lakosság számára.
Ráadásul, a már említett teljesítményromlás is sokkal kisebb mértékű volt, mint ahogy előzőleg számítottak rá a tervezők.
És mi a helyzet az inverter élettartamával?
Az inverter, mint a napelem rendszer talán legfontosabb és legdrágább eleme, élettartam szempontjából speciálisnak számít.
Mint tudjuk, az inverter fő feladata, hogy a rendszer által megtermelt egyenáramot (DC) váltakozó árammá (AC) alakítsa.
A megfelelő inverter kiválasztása nagyon sokat számít: hogyha rossz minőség mellett döntünk, akkor annak előbb lejárhat az ideje, illetve a teljesítményt is befolyásolhatja.
Természetesen, az invertereknél is biztosítanak garanciát.
A napelemekkel ellentétben az inverterek nincsenek kitéve a külső hatásoknak, azonban az áramátalakítás komoly feladat, amely nagyon igénybe veszi a berendezést.
Az invertereknél kicsit rövidebb a garanciaidő
Emiatt, érthető okokból, az inverter garanciája rövidebb, mint a napelemeké, ez gyártótól függően általában 5-10 évet jelent.
Arra viszont lehet számítani mind az invertereknél, mind a napelemeknél, hogy az évek előrehaladtával és a technológia fejlődésével a gyártók egyre hosszabb garancia időt tudnak majd biztosítani.
Jelenleg viszont az invertereknél 10 évvel érdemes számolni, de persze ebben az esetben is volt már rá precedens, hogy egy készülék két évtizeden át is üzemképes maradt.
Ezek után, hogyha összességében nézzük a teljes napelem rendszer, illetve a panelek élettartamát, amely utóbbi elérheti akár a 3-4 évtizedet is, akkor láthatjuk, hogy mielőtt a napelemek lecserélésére kerülne sor, az invertereket többször is le fogjuk váltani.
Napelem élettartam most és a jövőben
A napelem rendszereknél, hogyha garanciáról van szó, akkor ahogy már korábban is említettük, nem csak az egészre szól, hanem külön-külön a részekre is.
Sőt, megkülönböztetünk egymástól teljesítmény és termékgaranciát is.
A napelemeknél többnyire 20-25 év termelés- és 10-12 év termékgaranciára lehet számítani.
Ez igazából annyit jelent, hogy amennyiben 10-12 éven belül valamilyen gyártási hiba merülne fel az egyik terméknél, akkor vagy a hivatalos forgalmazó, vagy a gyártó garanciálisan ki fogja cserélni.
Általában a teljesítménygarancia 90% 10 évre, és 80% 20-25 évre (de léteznek ennél komolyabb garanciák is).
Ez annyit jelent, hogy a gyártó garantálja a számunkra, hogy a fotovoltaikus rendszerünk akár több évtized üzemelés után is képes lesz energiát termelni minimum 80%-os teljesítéssel.
És ennél csak jobb lesz!
Valljuk be, ez egy igazán nagyszerű érték 2 évtized elmúltával is, és tegyük hozzá, hogy ennél jóval kedvezőbb tapasztalatokra is volt példa, ahol csupán 5-10%-os visszaesésről volt szó.
És az előbb említett értékeket értelemszerűen a 20-30 évvel korábban készített napelemeknél mérték.
Gondoljunk bele, hogy azóta mennyit fejlődött a technológia a napelem rendszerek terén is!
Elképzelhető, hogy a mostanság telepített fotovoltaikus rendszerek 2-3 évtized múlva csupán 1-2%-os teljesítménycsökkenéssel fognak üzemelni.
De mi a kulcs a hosszú élettartamú napelemhez?
Sok mindennek szerepe van abban, hogy egy napelem élettartama hogyan is alakul.
Egyrészt, mindenképp törődni kell a modulok tisztán tartásával és karbantartásával.
Ezenkívül, hogyha tapasztalunk bármilyen furcsaságot (pl. a termelés szintje kisebb) vagy meghibásodást, akkor ajánlott szakembert hívni.
Speciális munkának minősül a napelemek tisztítása is, igényli a szaktudást.
Ha az előző tevékenységeket betartjuk, akkor hozzájárulunk ahhoz, hogy meghosszabbítsuk a napelemünk élettartamát.
Amennyiben Te is szeretnél egy ilyen hosszantartó rendszerre támaszkodni, töltsd ki űrlapunkat, hogy a hozzád legközelebb eső partnerünk felvehesse Veled a kapcsolatot!
A napelem rendszer működéséről és az inverterről bővebben
A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Ebben a cikkünkben tisztázzuk a napelem panelek méretei és teljesítményei közötti összefüggéseket.
Ismerd meg a szigetüzemű napelem rendszert!
Ha többet akarsz megtudni a szigetüzemű napelem rendszerekről, akkor most itt a lehetőség! Mik az előnyei, hátrányai, hogyan működik, és kiknek javasolt a telepítése?
A nagy kérdés: mennyi napelem kell egy házhoz?
Mégis hány napelemre van szükség egy működőképes rendszerhez? Összetettebb kérdés, mint gondolnád. Miért érdemes inkább a profikra hagyni a számolgatást?
Mennyit spórolhatsz egy napelem rendszerrel?
Napelemek mérete, méretezése: mi az igazság?
Elvesztél a kilowattok és egyéb paraméterek sokaságában? Tényleg az a jobb napelem, amelyik nagyobb? Cikkünkből megtudod, valójában mik a lényeges adatok!
Napelem akkumulátorral – mi miatt lehet népszerűbb ez a megoldás Magyarországon is?
Szeretnéd megtudni, hogy milyen energiatároló megoldásokkal egészítheted ki napelem rendszered, és hogy mi köze az autóiparnak a szolár akkumulátorokhoz? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Mi kell ahhoz, hogy a napelemek termelése a maximumot hozza?
Az, hogy a napelemek mennyi áramot tudnak megtermelni, számos tényezőtől függ. Kíváncsi vagy, hogy a Te napelemeid elég energiát termelnének-e? A cikkünk segítségével közelebb juthatsz a válaszhoz!
Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Lehetséges nagyobb területen is napelem rendszereket telepíteni? A napelem farmokhoz kell plusz felszerelés? A következő bekezdésekben a napelem farmokkal ismerkedünk meg közelebbről.
Szigetüzemű vagy hibrid napelem rendszer – melyiket válasszuk?
Szeretnéd megismerni a különböző napelem rendszereket mielőtt kiválasztod a számodra legideálisabbat? Ismerd meg a szigetüzemű és a hibrid napelem rendszert és válassz tudatosan!
Áramkimaradás esetén mi történik a napelem rendszerrel?
Milyen hatással lehet egy váratlan áramszünet a napelem rendszeredre? Érdekel, hogy a különböző típusok hogyan reagálnak ilyen esetben? Cikkünkből választ kaphatsz kérdéseidre!
Fekete keretes napelemek: miért lehet jó választás?
Manapság egyre több helyen láthatunk teljesen fekete napelemeket. De miért jó, ha a napelem kerete is fekete? Cikkünkben összeszedtük a mellette és ellene szóló érveket!
Napelemezz okosan! – A smart napelemes rendszerekről röviden
Egyre jobban teret hódítanak a napelem piacon a smart napelemes rendszerek. Mik az előnyei, ha okos rendszerbe fektetünk be, és miben tér el pontosan a hagyományostól? Cikkünkből kiderül!
A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Szeretnél beruházni egy fotovoltaikus rendszerbe, de nem tudod, hogy mennyi ideig fogja termelni az energiát? Tudj meg többet a napelem élettartamáról, és oszlasd el a kételyeket!
Napelem tagolt tetőre – optimalizálókkal megoldható a probléma?
Ha a tetőnek nincsenek nagy, egységes felületei, mi több, erősen tagolt, akkor is lehetséges napelem rendszer telepítése? Bizony, optimalizálóval pedig jobbá is tehető!
A napelemek hatásfoka: mit jelent a gyakorlatban?
Egy napelem rendszer esetén nagyon fontos a hatásfok mértéke. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent ez a fogalom, milyen tényezők befolyásolhatják, és az hogyan határozza meg a piac kínálatát!
Működhetnek a napelemek nap nélkül?
Sokakban, talán éppen benned is felmerül a kérdés: mi a helyzet a napelemekkel felhős időben? Közvetlen napfény nélkül is képesek a termelésre? Most megtudhatod!
Napelem rendszer télen – aggódjunk-e rendszerünk teljesítménye és állapota miatt?
A napelem rendszerekről tudjuk, hogy a működésükhöz elengedhetetlen a napsütés, de mi a helyzet a téli időszakkal? Ha Téged is érdekel, mit tehetsz ilyenkor, olvass tovább!
Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek esetén a hatásfok az egyik legalapvetőbb jellemző. De mégis hogyan hatnak az időjárási tényezők a napelemünk működésére?
Napelem fajták A-tól Z-ig
A napelemek különféle fajtái közt könnyű elveszni, így készítettünk számodra egy hasznos, átlátható útmutatót, mellyel többé nem lesz káosz a fejedben!
A jégeső valóban kárt tehet a napelemben?
A napelem rendszerek működését tekintve az időjárási tényezők különösen fontosak. De mi a helyzet a jégesővel? Tényleg tönkre tudja tenni a napelem paneleket?
Napelemes cellatechnológiák – mi gyűjti be a napenergiát?
Már tervezed a napelem rendszer vásárlását, de vannak kétségeid a működését illetően? Ismerd meg közelebbről a napelemeket, hogy ne legyen számodra ismeretlen a terep!
Tűzveszélyes napelemek? Valós veszély, vagy csak megint félreértenek az emberek valamit?
Hatalmas port kavarnak a napelemek okozta tűzesetekről szóló hírek. Valóban tartanod kell ettől? Mutatjuk, miket tehetsz, hogy biztonságosan legyél környezettudatos!
Minden, amit a napelemek tisztításáról tudni kell
Időnként a napelem paneleknek is szükségük van professzionális tisztításra. Cikkünkből kiderül, hogy érdemes ezt elvégezni házilag, és mikor kell szakemberhez fordulni!
Napelemek az esőben – A fejlődés nem áll meg!
Hogyan teljesít a napelem rendszer, mikor esős az idő? Mennyire befolyásol ez minket ténylegesen? Milyen technológiával lehet ebből előnyt kovácsolni?