Napelem fajták A-tól Z-ig
Napelem telepítés tervezésekor számos kérdés merülhet fel az ember fejében, ezek közül az egyik a napelem fajtákat érintheti.
Mielőtt belefogunk a folyamatba, érdemes képbe kerülni a különféle energiatermelő megoldásokkal, ugyanis hatalmas különbségek figyelhetők meg az egyes típusok között, ami nemcsak a gyártási módban, hanem teljesítményben és előnyökben is megmutatkozik.
Bejegyzésünkben a különféle napelem fajták előnyös és hátrányos tulajdonságait mutatjuk be.
Kezdjük az alapokkal: csoportosítsuk a napelem fajtákat!
A napelemek két alapvető csoportja a vékonyfilm és a kristályos napelemek kategóriája, és itt az alapvető különbség a gyártási technológiában keresendő.
A vékonyfilm napelemek készítése során a félvezető réteget egy hordozó anyagra viszik fel.
Ennek az eljárásnak a legfőbb előnye, hogy akár hajlékony paneleket is lehetséges készíteni, azonban a hátrányuk a teljesítményükben mutatkozik meg: a kristályos napelemekhez képest jelentősen alacsonyabb termelést produkálnak az ilyen típusú panelek, ráadásul a helyigényük is nagy.
A kristályos napelemek egy modernebb technológiát képviselnek, itt szilíciumkristályos cellák biztosítják az energiatermelést.
Előnyük, hogy adott felületű panel jóval nagyobb teljesítmény leadására képes, mint a vékonyréteges elemek esetén, így ugyanakkora teljesítmény eléréséhez kisebb felületű napelem rendszer is elégséges.
Bővebb infók a vékonyfilm panelekről
Hazánkban nem ők képzik a legelterjedtebb fajtát, ám a teljesség igényét figyelembe véve őket sem hagyhatjuk ki a sorból.
Ahogy már olvashattad, legnagyobb előnyük a hajlékonyságukból ered, általuk olyan helyeken is megvalósítható a napenergia általi áramtermelés, ahol nincs lehetőség a táblás panelek elhelyezésére.
Megemlítendő, hogy a kristályos napelemekkel ellentétben itt nem feltétlen muszáj törekedni a 45 fokos dőlésszögre, ugyanis 30-60 fok közötti tartományban is képesek produkálni a névleges teljesítményüket.
További előny, hogy a hőmérsékleti együtthatójuk is magasabb egyéb társaiknál, így extrém magas hőkitettség esetén (pl. sivatagos, Egyenlítő közeli helyeken) jó szolgálatot tehetnek.
Hátrányuk, hogy a teljesítményük mindössze 6-8%, amely miatt a megfelelő mennyiségű energia megtermeléséhez meglehetősen nagy felületen kell elhelyezni a vékonyréteges eljárással készült napelemeket.
Kristályos napelemek: a legelterjedtebb típus
A kristályos napelemek fő tulajdonsága, hogy szilícium cellák által képesek energiát termelni.
Ezek a cellák egy relatív vastagabb műanyag lap és egy üveg előlap között találhatóak meg a kész panelekben.
Ezt a típust tovább lehet osztani két további alkategóriára:
- a monokristályos
- és a polikristályos napelemek csoportjára.
Minkét altípus jelentősen nagyobb teljesítmény leadására képes, mint a vékonyfilmes társaik, továbbá a helyigényük is kisebb, ami által sokkal elterjedtebbé váltak a mindennapi alkalmazásban társaiktól.
Monokristályos napelemek
A monokristályos panelekben az energiatermelő felület egymáshoz rögzített szilíciumrétegekből áll.
Az elnevezés abból ered, hogy a szilícium először egy tömbben dermed meg a gyártási folyamat során, amit utána kisebb, nyolcszög alakú részekre osztanak fel, amiket celláknak nevezünk.
Elterjedt formája a napelemeknek, ugyanis számos előnnyel rendelkezik az ilyen panelekből kiépített rendszer.
- Kiváló hatásfok: akár 16-19%-os teljesítményt is képesek hozni, ráadásul a direkt napsugárzást rendkívül jól hasznosítja, így ideális választás oda, ahol magas a napsütéses órák száma.
- Rengeteg tapasztalat: mivel egy viszonylag régi napelem panel fajtáról beszélünk, sok tapasztalattal rendelkezünk a működését illetően, ami kiszámíthatóságot eredményez.
Semmi sem fekete vagy fehér: a monokristályos panelek hátrányai
Sajnos, mint mindennek, ennek a kiváló hatásfokú napelemnek is vannak hátrányos tulajdonságai.
Ilyenek például:
- az erősen felhős időben csökkenő teljesítmény, ugyanis a szórt fényt kevésbé jól hasznosítja,
- kevésbé jó hőellenállás (magas hőmérsékleten csökken a teljesítmény),
- tájolásra és dőlésszögre való érzékenység.
Bár a fentiekből látszik, hogy a monokristályos napelemeknek is vannak kevésbé előnyös tulajdonságai, hála Istennek ezek többsége hazánkban nem okoz lényeges gondot.
A dőlésszög kérdése megfelelő tartópanelekkel könnyedén orvosolható, a monokristályos panelek teljesítményét befolyásoló extrém meleg pedig nem hazánk jellegzetessége, még a mostani, forró nyarakon sem.
Bár Magyarországon ideális választásnak minősül egy monokristályos panel, léteznek a Földnek olyan területei, ahol már technológia lesz az ideális: ott jönnek majd nagyon jól a polikristályos napelemek!
Mik azok a polikristályos napelemek?
A polkristályos napelemek abban különböznek a monokristályos változattól, hogy előállításuk során a szilíciumtömb nem egy, hanem több darabban dermed meg, ugyanis több, négyzet alakú alakzatba öntik.
Könnyen felismerhető a jellegzetes, négyzetrácsos mintázatáról és lilás-kékes színéről.
Számos előnnyel rendelkezik ez a napelem típus, melyek közül az alábbiak a legfontosabbak:
- remek hatásfok: 13-18% közötti teljesítményt produkálnak,
- felhős időben is jól működik, hiszen a szórt fényt is megfelelően hasznosítja,
- kevésbé érzékeny a dőlésszögre és a tájolásra,
- kevesebb napsütéses óraszám mellett is alkalmazható,
- nem igényel több helyet, mint a monokristályos panelek.
Mint látható, a polikristályos napelemek már megfelelnek a változékony időjárású, vagy éppen északi országok lakói számára is.
A felhős idő remek tolerálása mellett az északi területeken az sem hátrány, hogy a dőlésszögre nem kifejezetten érzékenyek az ilyen típusú panelek.
Hátrányok a polikristályos napelemeket illetően
Ezen fajta esetében meg kell említeni, hogy a magas hőmérsékletre teljesítménycsökkenéssel reagál.
Az ideális tartomány -40 és +95 C0 között van, amibe beleszámítandó a napsütés okozta felületi felmelegedés is.
A teljesítményesés nyilvánvalóan nem pozitívum, ám mivel egyéb tulajdonságaiból fakadóan is inkább az északi országokban lehet ideális választás egy polikristályos panel, nem kell tartanunk attól, hogy ott olyan meleg lenne, ami már jelentősen befolyásolná a panelek energiatermelését.
Nem tudod, milyen napelemet válassz? Segítünk!
Teljesen természetes, hogyha a sok-sok utánajárást követően még mindig van benned némi bizonytalanság, melyik napelem típus lenne számodra a legmegfelelőbb.
Aggodalomra semmi ok, erre vannak a szakemberek!
Partnereink nagyfokú tapasztalata biztosítja számodra, hogy a legmegfelelőbb, kiváló minőségű és számodra ideális teljesítményű rendszer kerüljön otthonodban kiépítésre.
Ha napelem rendszer kiépítésére adnád a fejed, akkor vedd fel velünk bátran a kapcsolatot!
Megyédnek megfelelő partnerünk hamarosan felkeres Téged, és már kezdhetitek is a tervezést!
A napelem rendszer működéséről és az inverterről bővebben
A nagy napelem „számháború”: ha napelemekről van szó, ne csak a számokra hallgassunk
Ebben a cikkünkben tisztázzuk a napelem panelek méretei és teljesítményei közötti összefüggéseket.
Ismerd meg a szigetüzemű napelem rendszert!
Ha többet akarsz megtudni a szigetüzemű napelem rendszerekről, akkor most itt a lehetőség! Mik az előnyei, hátrányai, hogyan működik, és kiknek javasolt a telepítése?
A nagy kérdés: mennyi napelem kell egy házhoz?
Mégis hány napelemre van szükség egy működőképes rendszerhez? Összetettebb kérdés, mint gondolnád. Miért érdemes inkább a profikra hagyni a számolgatást?
Mennyit spórolhatsz egy napelem rendszerrel?
Napelemek mérete, méretezése: mi az igazság?
Elvesztél a kilowattok és egyéb paraméterek sokaságában? Tényleg az a jobb napelem, amelyik nagyobb? Cikkünkből megtudod, valójában mik a lényeges adatok!
Napelem akkumulátorral – mi miatt lehet népszerűbb ez a megoldás Magyarországon is?
Szeretnéd megtudni, hogy milyen energiatároló megoldásokkal egészítheted ki napelem rendszered, és hogy mi köze az autóiparnak a szolár akkumulátorokhoz? Akkor olvasd el ezt a cikket!
Mi kell ahhoz, hogy a napelemek termelése a maximumot hozza?
Az, hogy a napelemek mennyi áramot tudnak megtermelni, számos tényezőtől függ. Kíváncsi vagy, hogy a Te napelemeid elég energiát termelnének-e? A cikkünk segítségével közelebb juthatsz a válaszhoz!
Mit kell tudnunk a napelem farmokról?
Lehetséges nagyobb területen is napelem rendszereket telepíteni? A napelem farmokhoz kell plusz felszerelés? A következő bekezdésekben a napelem farmokkal ismerkedünk meg közelebbről.
Szigetüzemű vagy hibrid napelem rendszer – melyiket válasszuk?
Szeretnéd megismerni a különböző napelem rendszereket mielőtt kiválasztod a számodra legideálisabbat? Ismerd meg a szigetüzemű és a hibrid napelem rendszert és válassz tudatosan!
Áramkimaradás esetén mi történik a napelem rendszerrel?
Milyen hatással lehet egy váratlan áramszünet a napelem rendszeredre? Érdekel, hogy a különböző típusok hogyan reagálnak ilyen esetben? Cikkünkből választ kaphatsz kérdéseidre!
Fekete keretes napelemek: miért lehet jó választás?
Manapság egyre több helyen láthatunk teljesen fekete napelemeket. De miért jó, ha a napelem kerete is fekete? Cikkünkben összeszedtük a mellette és ellene szóló érveket!
Napelemezz okosan! – A smart napelemes rendszerekről röviden
Egyre jobban teret hódítanak a napelem piacon a smart napelemes rendszerek. Mik az előnyei, ha okos rendszerbe fektetünk be, és miben tér el pontosan a hagyományostól? Cikkünkből kiderül!
A napelem rendszer élettartama – milyen gyorsan öregednek a napelemek?
Szeretnél beruházni egy fotovoltaikus rendszerbe, de nem tudod, hogy mennyi ideig fogja termelni az energiát? Tudj meg többet a napelem élettartamáról, és oszlasd el a kételyeket!
Napelem tagolt tetőre – optimalizálókkal megoldható a probléma?
Ha a tetőnek nincsenek nagy, egységes felületei, mi több, erősen tagolt, akkor is lehetséges napelem rendszer telepítése? Bizony, optimalizálóval pedig jobbá is tehető!
A napelemek hatásfoka: mit jelent a gyakorlatban?
Egy napelem rendszer esetén nagyon fontos a hatásfok mértéke. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent ez a fogalom, milyen tényezők befolyásolhatják, és az hogyan határozza meg a piac kínálatát!
Működhetnek a napelemek nap nélkül?
Sokakban, talán éppen benned is felmerül a kérdés: mi a helyzet a napelemekkel felhős időben? Közvetlen napfény nélkül is képesek a termelésre? Most megtudhatod!
Napelem rendszer télen – aggódjunk-e rendszerünk teljesítménye és állapota miatt?
A napelem rendszerekről tudjuk, hogy a működésükhöz elengedhetetlen a napsütés, de mi a helyzet a téli időszakkal? Ha Téged is érdekel, mit tehetsz ilyenkor, olvass tovább!
Hogyan befolyásolja az időjárás a napelem hatékonyságát?
A napelem rendszerek esetén a hatásfok az egyik legalapvetőbb jellemző. De mégis hogyan hatnak az időjárási tényezők a napelemünk működésére?
Napelem fajták A-tól Z-ig
A napelemek különféle fajtái közt könnyű elveszni, így készítettünk számodra egy hasznos, átlátható útmutatót, mellyel többé nem lesz káosz a fejedben!
A jégeső valóban kárt tehet a napelemben?
A napelem rendszerek működését tekintve az időjárási tényezők különösen fontosak. De mi a helyzet a jégesővel? Tényleg tönkre tudja tenni a napelem paneleket?
Napelemes cellatechnológiák – mi gyűjti be a napenergiát?
Már tervezed a napelem rendszer vásárlását, de vannak kétségeid a működését illetően? Ismerd meg közelebbről a napelemeket, hogy ne legyen számodra ismeretlen a terep!