60 éve a napelem rendszerek világában – a Sharp napelem nem mindennapi története
Forrás: https://global.sharp/solar/en/
Sokan nem csak azért használnak Sharp napelemeket, mert a világ egyik legrégebbi és legmegbízhatóbb gyártójától származnak.
Nem csak azért, mert hisznek a japán minőségben.
Nem csak azért, mert az egyik legszigorúbb minőségbiztosítási rendszer szerint működnek a gyárai.
Nem csak azért, mert 25 éves teljesítmény garanciát vállalnak minden napelemre, tehát biztosítják, hogy 25 év múlva is minimum a gyári teljesítményük 80%-án tudnak működni.
Azért bíznak sokan a Sharpban, mert ők a napelem piac egyik legnagyobb úttörői, és már több, mint 60 éve, hogy megkezdték a fotovoltaikus panelek tömeggyártását.
Azóta több mint egymillió ügyfelük volt, és 50 milliónál is több napelem panelt adtak el világszerte, aminek köszönhetően 14,3 GW energiát állítottak elő – és továbbra sem terveznek megállni.
Több mint 100 éve az élen
A Sharp története az Ever-Sharp, magyarul mindig hegyes mechanikus ceruzák gyártásával indult el, ahonnan a nevét is kapta.
A cég 1912-ben indult útjára, és azóta is az elektronikai termékek egyik legnagyobb gyártójaként ismerik.
Mindannyian láttunk már Sharp televíziót, fogtunk már a kezünkben Sharp számológépet, rádiót, de hozzájuk köthető egyébként az első LCD kijelzős számológép legyártása is.
De ami a mi szempontunkból a legfontosabb: ott voltak az elsők között, amikor 1959-ben elindították a napelem panelek tömeggyártását.
60 év a napelem piacon
„Amikor a versenytársaink elkezdtek belépni a piacra a ’90-es évek végén, a Sharp már 40 éves tapasztalattal rendelkezett a napelemek széles körű alkalmazásával kapcsolatban”.
Ezt Peter Thiele, a Sharp Energy Solutions in Europe elnöke fogalmazta meg így, és ebben minden benne van, ami miatt a Sharp az egyik legnagyobb név a fotovoltaikus technológia világában
Ez a több mint fél évszázad, amit ezen a piacon töltött, szilárd hírnevet és megbecsülést szerzett a japán vállalatnak, nem csak Európában, de az egész világon.
Csak hogy a legkomolyabb eredményeket említsük (a teljesség igénye nélkül):
- 1963-ban már megkezdték a monokristályos napelem cellák gyártását.
- 1976-ban japán első működő műholdja, az UME Sharp napelemeket kapott (mára már több mint 170 műholdas telepítés kapcsolható a vállalathoz).
- Ugyanebben az évben piacra kerültek az első napelemes számológépeik.
- 2009-ben a Tokiói Egyetem Sharp napelemekkel felszerelt autója nyerte meg az ausztrál Global Green Race autóversenyt.
- 2016-ban pedig elérték a rekordmértékű konverziós hatékonyságot a különleges, hármas csomópontú napelem cellás paneljeikkel.
Mik voltak a legnagyobb akadályok a napelemek terjedése kapcsán?
Thiele meglátása szerint az utóbbi évtizedekben leginkább a politika állt a napelemek útjába, de ezt az akadályt már sikerült átlépni, és mára a napelem egy elfogadott, és elterjedt energiatermelési móddá válhatott.
A másik komoly feladat a napelem árak csökkentése volt, hogy valóban elérhetővé váljon akár a lakosság számára is.
Amikor a Sharp elindult, ez még egy rendkívül költséges technológiának számított, így nem csoda, hogy az első nagyobb telepítések főleg az űrtechnológia világában, illetve óriási világítótornyoknál történtek.
Ahogy azonban megkezdődött a tömeggyártás, a technológia is komoly fejlődésnek indult, ráadásul a kínai napelemek megjelenése is nagy mértékben lenyomta az árakat.
Még mindig jobban szeretnek valódi márkába fektetni az emberek
Forrás: https://www.sharp.hu/cps/rde/xchg/hu/hs.xsl/-/html/energia-megoldasok-tamogatas.htm
A gyengébb minőségű, de olcsó napelemek megjelenése persze csökkentette a nagy gyártók előnyét, de hosszú távon az tapasztalható, hogy az emberek jobban bíznak a hiteles, komoly márkákban.
Ez már csak azért is fontos, mert egy olcsóbb rendszernél maga a megtérülés kerül veszélybe: a rossz minőségű napelem könnyebben hibásodik meg, ráadásul élettartama is sokkal rövidebb, mint egy valóban modern technológiával készült modulnak.
Teljesen természetes, hogy az ember keresi a legjobb teljesítményt a legjobb áron, de nem szabad, hogy csak a kilowattok és a forintok döntsenek: érdemes nézni a garanciákat, a tanúsítványokat, a várható élettartamokat is.
Milyen lesz a napelemek jövője a Sharp szerint?
Peter Thiele, ahogy a legtöbben egyébként a világon, pozitívan tekint a jövőre, mivel semmilyen jel nem utal arra, hogy a napelemek népszerűsége csökkenne – sőt, még mindig növekedés mutatkozik ebben a tekintetben.
Európa szerte folyamatosan csökkennek a rendszerhasználati díjak, és ennek köszönhetően még többeknek válik elérhetővé a napelemes befektetés.
Emellett pedig a károsanyag-kibocsátás elleni harc egyre komolyabb lépéseket fog megkövetelni a világ nemzeteitől, amikhez egyértelműen a napenergia lesz majd a kulcs.
Főként a fejlődő, erősödő országokra tekint egyébként erős piacként a Sharp, így például az afrikai államokra, amik napfényben amúgy is bővelkednek – ezek a területek valószínűleg az energiájuk legnagyobb részét már napelemekből fogják biztosítani.
Hogyan lehet ennyi éven át a csúcson maradni?
A napelem piac már nem olyan, mint 60 évvel ezelőtt volt, és sok gyártó nem is bírta túlélni a különböző változásokat.
A Sharpnál a technológiai felkészültség és a japánokra jellemző precizitás csak az egyik fele a sikernek: a másik az ügyfélközpontúság.
A napelemek tervezésekor folyamatosan figyelembe veszik a mai napig a felhasználói igényeket, kezdve a méretektől, a teljesítményen áll a garanciákig.
Persze azt sem felejthetjük el, hogy a Sharp több lábon áll, hiszen nem csak a napenergia piacon foglal helyet az élvonalban, ennélfogva megengedheti magának, hogy akár a versenytársainál többet is fektessen a fotovoltaikus technológiába.
Az utóbbi 60 évben általuk piacra dobott napelemek összesen 156 megatonna széndioxidtól kímélték meg a bolygót.
60 éve a napelem rendszerek világában – a Sharp napelem nem mindennapi története
Nem véletlen, hogy épp a japán Sharp napelemeit használjuk a telepítéseinknél. Kiben lehetne jobban megbízni ezen a téren, mint abban, aki már 60 éve a piacon van?
Jönnek a Sharp félcellás napelemei Magyarországra
A félcellás technológiát a Sharp rajtunk keresztül elhozza a magyar családoknak is. De mi az a félcellás napelem, és miben más, mint a „hagyományos”? Mindent megmutatunk ebben a cikkben!
Megérkezett a legújabb félcellás napelem panel, az NU-JD440-es!
A jól ismert SHARP már 60 éve bizonyít a napelem piacon. Most elhozta nekünk a félcellás panelek legújabb típusát, amivel a hatékonyság már 19,9%!
Arany középút a Sharp műhelyéből – jönnek az új, 370 W-os napelem panelek!
Tökéletes átmenet ipari és lakossági napelemek között? Bizony, lehetséges! Ismerd meg Te is a Sharp legújabb, 370 W-os napelem moduljait, és csapj le rájuk minél hamarabb!