Mennyi plusz napelem kell elektromos autó töltéséhez?
Az teljesen egyértelmű, hogy a napelem rendszerek sokoldalúsága egyre több és több embert győz meg róla: érdemes ilyesmibe befektetni.
Mindamellett, hogy a megfelelő tervezés és kivitelezés után a háztartás akár teljesen villanyszámla-mentessé is válhat, az öko-tudatosak számára a káros anyagok kibocsájtásának csökkentése is lényeges szempont.
Hiszen amellett, hogy Te magad nem termelsz többé füstöt vagy füstgázokat, ha magad termelte elektromosságot használsz, akkor azt nem egy távoli szénerőműben kell előállítani, amik köztudottan az egyik legnagyobb szén-dioxid kibocsájtók világszerte.
És ha már környezettudatosság és új technológiák: az elektromos autókat is egyre többen választják, mi több, az EU egy új határozata szerint 2035-re teljesen meg is fogják szüntetni az új robbanómotoros járművek forgalmazását.
És minél több lesz a villanyautó a háztartásoknál, annál több gondot fog okozni a töltésük.
Vajon a napelemek ebben is a segítségünkre lesznek?
Az elektromos autók töltésének problémaköre
Mind tudjuk, hogy egy elektromos járművet kicsit hosszadalmasabb és körülményesebb feltölteni, mint egy hagyományos, benzines vagy dízel kocsit megtankolni a kúton.
Míg az egyik pár perc alatt megvan (kivéve, ha sorba kell állni a töltőállásoknál), addig a másik órákig tart.
Igaz, hogy már számos helyen vannak kihelyezve nyilvános, ingyenes elektromos töltők a nagyobb városokban, azonban amíg nem létezik a sokkal gyorsabb akkumulátortöltés technológiája, amivel elektromos „kutakat” is létre lehet hozni, addig marad a hosszadalmas töltögetés.
Amíg nap közben használod az autót, addig merülnek az akkumulátorok, mikor nem, például ha munka után otthon vagy, akkor töltőre teszed, hogy másnap is el tudj vele indulni.
Ez így rendben is lenne (bár sokan tartanak mellette robbanómotorosat is a hosszabb utazások esetére), de sajnos az a szomorú helyzet, hogy a hálózati elektromosság az egyik legdrágább energiahordozó, és egy jármű elég sokat felvesz.
Ebben jelentenek óriási segítséget a napelemek!
Napelemről is tölthető az elektromos autó?
Így van, még ha nem is közvetlenül, mint a ténylegesen napelemekkel üzemelő kísérleti elektromos autók.
Akkor mégis hogyan tölthető a napelemek segítségével akár a Te elektromos autód is? – kérdezhetnéd.
Hiszen amikor napközben dolgozol, olyankor süt a nap, és amikor töltenéd, például éjszaka, olyankor nem.
De ugyanígy felmerülhet pontosan ez a gondolat a háztartás által használt energia kapcsán is: hogyan állítja elő a napelem számomra, ha olyankor termel, amikor gyakorlatilag nincs fogyasztás?
A válasz a működésben és az elszámolásban rejlik, ugyanis
- egy hálózatra visszatápláló rendszer a fel nem használt áramot az elektromos hálózatba juttatja, és ez fogja kiegyenlíteni a későbbi fogyasztásodat,
- míg egy hibrid napelem rendszer először a saját akkumulátorait tölti fel, ezt követően kezd el visszatáplálni, és fordítva; mikor a telepek lemerültek, csak akkor vételez energiát a szolgáltatótól.
És a legkevésbé sincs meghatározva, hogy mire lehet az energiát használni, így az autótöltés is tökéletesen belefér!
Fontos a szükséges napelem-mennyiség
A napelem rendszerek tervezésénél az egyik olyan alap adat, amely feltétlenül szükséges a kalkulációhoz, az adott háztartás előző évi átlagos áramfogyasztása.
Minden család más, és éppúgy a házak felszereltsége, energiaigénye is eltérő, így tehát nem igazán lehet szabványosított napelem rendszerekben gondolkodni, nincs „one size fits all”, hogy egy mindennapi hasonlattal éljünk.
Más fogyasztású és számú készülékek működnek, eltérő a világítási igény, a belső elektromos hálózat, a fűtési rendszer, és ezeket mind-mind bele kell számolni a leendő napelem rendszer kapacitásába.
Hogy miért?
Nagyon egyszerű a válasz: ha a rendszer alulteljesít, azaz kevesebb energiát termel a szükségesnél, akkor sokkal lassabban hozza vissza az árát, ha viszont túltermel, akkor bajos lesz az elszámolás a szolgáltatóval.
És igen, egynémely család már elektromos személygépjárművet használ, amit szintén jó lenne nem drágán, kizárólag szolgáltatói áramról, hanem adott esetben akár teljes egészében a PV rendszer fedezte energiából tölteni!
Egy elektromos jármű plusz kapacitást igényel
Ahogyan a különböző robbanómotoros járművek is másként fogyasztanak, úgy az elektromos autók energiafogyasztása is változó.
Az eltérő elektromos autók energia-felvétele között is komoly különbségek vannak, melyek függenek a motor típusától és hatékonyságától, a járgány tömegétől és a havi/éves megtett úttól.
Egy kéttonnás, teljesen elektromos városi terepjáró, amivel havi 500-1000 kilométert is megtesznek, több energiát, így több plusz panelt is fog igényelni, mint egy kevesebbet futtatott kisebb autó.
Számszerű példákkal élve:
- Egy Mercedes GLE Plug-In SUV, ami átlagosan havi 500 km-t (évi kb. 6000 km) tesz meg, annak az éves fogyasztása 2000 kWh fölött van, ez önmagában kitesz egy 1.7 kWp méretű rendszert, ami 375 W-os panelekből plusz 5-öt jelent;
- míg mondjuk egy Opel Corsa E elektromos személyautó ugyanekkora havi/éves futás mellett mindössze 990 kWh energiát, vagyis 3 db plusz 375 W-os panelt jelent.
Mindezt figyelembe kell venni a napelem rendszer tervezésekor
Ha úgy vesszük, az elektromos autód is egyike a háztartásod áramfogyasztóinak, tehát ha nem vagy a saját magad ellensége, akkor érdemes ennek a töltését is hozzávenni az igényhez.
Ahogy említettük, egy villanyautóval nem rendelkező család számára készülő napelem rendszernél is az egyik legfontosabb előkészítő adat az előző éves fogyasztás, és a szakemberek el is fogják kérni Tőled a számlákat vagy az összesítőt.
Vagyis elektromos autó esetén is célszerű vagy lekérni és kinyomtatva odaadni a műszaki adatokat, a havi megtett utat és fogyasztást, vagy ha már régebb óta használod, akkor jelezni, hogy a villanyszámlák az autótöltést is tartalmazzák.
Így az elkészült PV rendszer annyi energiát fog megtermelni és vagy visszatáplálni, vagy elraktározni, amennyi a kocsid rendszeres töltéséhez és használatához is elegendő!
Kérj ajánlatot mielőbb, és autózz ingyen, megújuló energiával!
Te is elektromos autóval jársz, és szeretnéd, ha a jövőben akár egy forintodba se kerülne a töltése?
Vagy egyszerűen csak szeretnéd lenullázni a háztartásod villanyszámláit, és élvezni, hogy ennyivel alacsonyabb a havi/éves rezsid?
Mindkét esetben kitűnő megoldás a napelem rendszer, melyet személyes igényeidre szabva a tervezéstől a kivitelezésig megadhatnak Neked regionális partnercégeink!
Ehhez mindössze annyit kell tenned, hogy a megfelelő adatok megadásával kitöltöd és elküldöd az ajánlatkérő lapot, és a hozzád legközelebbi partnerünk felveszi Veled a kapcsolatot a további részletekkel, lehetőségekkel!
Ne szalaszd el a lehetőséget, légy Te is boldog, elégedett napelem rendszer tulajdonos!
Napelemes járművek Magyarországon
Napelem Odüsszeia – világkörüli úton a napfénnyel működő repülőgép
„A robogók Teslája” begördül Európába
A világ első, teljesen önellátó hajója világkörüli útra indul
21 ezer liter dízelt spórol a napelemes vonat!
Nem akármilyen új fejlesztésű napelemes gépjárművel rukkol elő az Audi
Kanada, a lakókocsis és a kecskeméti főiskola diákjai is a napelem mellett döntöttek
Majdnem 1 hónap folyamatosan a levegőben – erre is csak egy napelemes repülő lehet képes
2 lépéssel közelebb a napelemes közlekedéshez?
A Volvo már napelemekkel működteti a gyárait
Elektromos autók töltése napelemekkel: a jelen és a jövő lehetőségei
Az elektromos autók töltése ma már nem jelent különösebb gondot, de léteznek már környezetkímélő megoldások is, melyek közül van pár, ami még fejlesztés alatt áll.
A jövő napelemes autópályái
A jövőben folyamatosan várhatók lesznek az újabb napelemes elképzelések. A napelemes autópályák ötlete is ilyen.
A Toyota folyamatosan bővíti a napelemeinek számát
A környezettudatosság egyre több autógyártónál játszik fontos szerepet. A Toyota ebben is az élen jár, ám nem csak a hibrid rendszerének köszönhetően.
Úton a jövő felé: közeledik a napelemes lakóautók kora
A hosszú kirándulások környezetbarát megoldása: hamarosan a lakókocsink is teljesen napenergiával működhet, és akár napi 730 kilométert is megtehetünk majd vele!
Elektromos autó töltése otthon, napelemmel
Az elektromos autók egyre többeknek keltik fel az érdeklődését, nem véletlenül. Viszont tudtad, hogy napelem rendszerrel is tölthetőek? Ha többre vagy kíváncsi, kattints!
Mennyi plusz napelem kell elektromos autó töltéséhez?
Az elektromos autók otthoni töltése plusz költséget jelenthet, viszont a napelemek most is megoldással szolgálnak! Érdekel, hány plusz napelemet igényel egy e-jármű?