Majdnem 1 hónap folyamatosan a levegőben – erre is csak egy napelemes repülő lehet képes
Forrás: airbus.com
3 perc… mindössze 3 perc kellett volna hozzá, hogy az Airbus Zephyr S típusú, pilótanélküli repülőgépe kereken 26 napot töltsön a levegőben egyfolytában.
De azért a világrekord így is megdőlt!
Elképesztő látni, hogy mennyi mindenre képes a fotovoltaikus technológia: ez a kisrepülőgép, vagy drón, vagy megint más néven pszeudo műhold az élő bizonyíték.
Még ma is gyakran hallani olyan kérdéseket a napelemek kapcsán, hogy „Mit érek majd vele este, amikor lemegy a nap?”
Ez a repülő éjjel-nappal a levegőben volt, egy pillanatra se szállt le majdnem egy hónapon keresztül, úgyhogy esélye sem volt a napelemeken kívül máshonnan energiához jutni.
Ez is bizonyítja mindenki számára, hogy a megfelelő akkumulátorral a legnagyobb sötétségben is lehet számítani a napelemek által korábban megtermelt energiára.
Nézzük, mit érdemes tudnod a Zephyr S útjáról!
Új fejezet a repülés történetében
Forrás: airbus.com
A Zephyr S hivatalosan a leghosszabb folyamatos repülés rekordját döntötte meg a pilóta nélküli repülőgépek kategóriájában.
Azért tudjuk csak a repülő típusát megnevezni, mert magának a drónnak, ami ezt a nem mindennapi teljesítményt produkálta, nincs saját neve.
Július 11-én szállt fel és pontosan 25 nappal, 23 órával és 57 perccel később ért földet, ezt az időt pedig átlag 70.000 láb, azaz 21,33 km magasságban töltötte.
A leghosszabb emberek által megtett repülőút rekordját épp tavaly februárban döntötte meg a Quatar Airlines 17 órás útjával – ez sem rövid idő, de azért látszik a különbség a két rekord között.
A Zephyr persze előnnyel indult, hiszen az emberi tényezőt a minimumra csökkentették, és föl sem merült, hogy pilótát kéne cserélni a majdnem 1 hónapos repülés alatt.
Árajánlatkérés itt
Ingyenes felmérés
Otthon marad a trófea
Nem ez az első ilyen repülő, amit az Airbus készített, és nem ez az első világrekordja sem: a Zephyr S csupán fiatalabb rokona annak a Zephyr 7-nek, ami még 2010-ben állította fel a pilótanélküli repülési rekordot a maga 14 napos, 22 perces, 8 másodperces időtávjával.
Az Airbus büszkén és magabiztosan tekint ennek megfelelően a jövőbe, hiszen önmagában az is nagy szó lenne, hogy az új Zephyr S hibátlanul működött a feladat elvégzése során – de az, hogy ezalatt még rekordot is döntött, csak rátesz minderre még egy lapáttal.
Zephyrből egyébként nem csak egy van: az S modell mellett ott van a T is, mely sokkal nagyobb (33 méteres szárnyfesztávolság), és egyben sokkal nehezebb (140 kilogramm súly) is, és nem csak a méretei, de az egyéb, plusz felszereltsége miatt is könnyű megkülönböztetni az S-től.
Miből áll egy ál-műhold?
Forrás: airbus.com
High Altitude Pseudo-Satellite néven futnak az ehhez hasonló pilótanélküli repülőgépek, amiket magyarra nagy magasságon működő pszeudo műholdaknak lehetne leginkább fordítani.
Ahogy a neve is mutatja, ezek az eszközök gyakorlatilag a Föld körül keringő műholdak helyére pályáznak.
A 21 kilométeres magasság garantálja azt, hogy a drónnak nem kell aggódnia sem az időjárás veszélyei, sem pedig a különböző repülőjáratok miatt, viszont még így is elég közel van ahhoz, hogy a földről irányítani lehessen.
Sőt, a felszerelt videokamerának köszönhetően folyamatosan tud képeket készíteni a földfelszínről, elképesztő pontossággal.
A repülő egyébként a levegőben készült képeken talán nem tűnik nagynak, de a föld közelében már láthatóak elképesztő méretei: 25 méteres szárnyfesztávolsággal rendelkezik, viszont emellett is csak alig 75 kilót nyom.
Az alapfelszereltséghez tartozik még a 2 rotor, a szárnyakon elhelyezett napelemek, valamint a lítium-kén akkumulátorok, amikben a fel nem használt energiát tárolja.
Árajánlatkérés itt
Ingyenes felmérés
Amit már most tud:
A Zephyr S jelenleg rendelkezik a legkomolyabb felbontású kamerákkal, videó rögzítőkkel, amikkel kiváló minőségű felvételeket tud készíteni akár a legnagyobb magasságokból is.
Az AIS (Automatic Identification System – Automata Azonosító Rendszer) segítségével folyamatosan szkenneli a talajt, rendkívüli precizitással, és képes ezzel felismerni a legkülönbözőbb elemeket is.
Ennek köszönhetően akár belföldön a katasztrófavédelemnek, akár külföldön a hadseregnek is igen hasznos és fontos információkat tud gyűjteni és elküldeni, 100 Mbit/s sebességgel.
Mire lesz jó a jövőben?
Forrás: airbus.com
A mérnökök célja a jövőre tekintve az, hogy a Zephyr repülőivel folyamatosan lehessen figyelni erdőtüzek, olajkiömlések terjedését, ezzel óriási segítséget biztosítva a katasztrófavédelemnek.
Az olyan technológiai óriások, mint a Facebook azonban egészen másra használnák ezt a technológiát: az internet terjesztésére.
Bár Zuckerbergék idén állítólag befejezték a drónozással kapcsolatos kísérleteiket, valószínű, hogy a Zephyr sikere újra felkelti majd az érdeklődésüket.
A világ legtávolabbi, legelmaradottabb vidékeire is el lehetne juttatni az internetet, ha ezeket a drónokat jeladóként használnák.
De persze mindezek mellett nem kell megfeledkezni a klasszikus repülőgépi feladatokról sem, és a szállítást is bőven rá lehet majd bízni ezekre a gépekre, főleg a még tesztelési fázisban lévő, de alapvetően sokkal nagyobb Zephyr T-re.
Napelemek a legkülönfélébb szerepekben
Forrás: airbus.com
Nem véletlen, hogy az Airbus épp a napelemekkel szerelte fel a saját pilótanélküli repülőgépeit, hiszen jóformán a napfény az egyetlen olyan energiaforrás, ami (bizonyos értelemben) folyamatosan rendelkezésére áll egy repülőnek.
Nappal a napelemek messze több áramot tudnak termelni még annál is, mint amit a 70 kilós repülőt a levegőben tartó 2 rotor felhasznál.
Az így termelődött energiát viszont nem hagyja kárba veszni, hanem akkumulátorba tölti, hogy éjszaka, amikor a Nap már nem süt, akkor se kelljen leszállni a földre.
Ezzel gyakorlatilag létrejött nem csak a pilótanélküli, de az üzemanyag nélküli repülő is.
Viszont a napelemek nem csak a rotorokat hajtják, hanem a különböző elektronikus eszközöket is képesek folyamatosan működtetni, legyen szó bármilyen minőségű kameráról vagy egyéb eszközről.
Számtalan cikkből láthattad már nálunk is, hogy a napelemből lehet autó, hajó, repülőgép, de ennek az új repülő típusnak köszönhetően gyakorlatilag még több mindenre használhatjuk fel: használhatjuk rádiójelek továbbítására, légi felvételek készítésére, különböző méretű tárgyak, csomagok szállítására… a lehetőségek szinte végtelenek.
Neked azonban a legnagyobb szolgálatot akkor tehetik, ha megszabadítanak a villanyszámla jelentette tehertől.
Kérj tőlünk árajánlatot most, és telepíts Te is napelem rendszert otthonodra, ahogy egyre többen teszik Magyarországon, és szerte a világban!