Napelem rendszer önerőből: 3 ok, amiért érdemes belevágni
Rengetegen várnak az igazira – a tökéletes napelem pályázatra,
- amin mindenki indulhat,
- amibe mindenki belefér,
- ami a beruházás 100%-át támogatja,
- ami lehetőséget ad a szaldós elszámolásra
- és mindeközben nem szabja meg, milyen és mekkora napelem rendszert építtethetünk ki.
Van egy rossz hírünk: ilyen pályázat nem létezik, és várni sem érdemes rá.
A tapasztalat azt mutatja, hogy a várakozással nagyon sokan csak az idejüket fecsérlik, míg azok, akik elhatározzák magukat és belevágnak, máris közelebb kerülnek a megtérüléshez.
Az utóbbiak közül sokan egyenesen úgy döntenek, önerőből valósítják meg napelem rendszerüket – és egyáltalán nem bánják meg, hiszen ennek több komoly előnye van a pályázatokkal szemben.
Ezek közül mutatjuk meg a három legfontosabbat!
1. Gyorsaság – hamarabb lesz napelem rendszered
A beérkező árajánlatkérések alapján a legtöbb érdeklődő egy, de inkább fél éven belül már szeretné telepíttetni napelem rendszerét.
Ez teljesen érthető, hiszen minél hamarabb kezd el termelni, annál gyorsabb a megtérülés is, viszont pályázatok esetén a helyzet nem ennyire egyszerű.
A pályázatírás nem rövid idő, és akkor még magával a benyújtással, illetve annak elbírálásával kapcsolatos várakozásról még nem is beszéltünk.
Ráadásul a pályázati időszakokban a szolgáltatókat egyszerre árasztja el több száz csatlakozási kérelem, ami még tovább növeli az ügyintézési időt.
Ezzel szemben az engedélyeztetés messze egyszerűbb az önerős beruházások esetén, így kevesebb várakozással jár.
2. Szabadság – olyan napelem rendszered lehet, amilyet csak akarsz
A pályázati kiírások gyakran megszabják a napelem rendszerekkel kapcsolatban, hogy
- milyen ingatlanra kerülhetnek (családi ház, nyaraló, stb.)
- mire lehet szerelni őket (háztetőre, földre, stb.);
- milyen elszámoláshoz kell csatlakozniuk (vagy mire kell utólag átállniuk);
- mekkora méretűek, teljesítményűek lehetnek (minimum és maximum);
- milyen alkatrészekből épülhetnek fel;
és még sorolhatnánk.
Sőt, egyes esetekben még köthetik a pályázatot jövedelemhez, ingatlanban nevelt gyermekek számához is – ezzel szemben önerős kivitelezések esetén nincsenek ilyen feltételek.
Kis kitérő: miért fontos az elszámolás?
Az imént említettük az elszámolás rendszert, de érdemes ezt egy kicsit jobban kifejteni.
A jelenleg még működő szaldós elszámolás lényege (nagyon tömören összefoglalva), hogy a napelemeink által megtermelt, és a hálózatba táplált energia, valamint az onnan vételezett energia ára ideális esetben 365 nap alatt kiegyenlítik egymást, és az éves elszámolás során kijön, hogy gyakorlatilag 0 Ft villanyszámlát kell fizetnünk.
Ez a rendszer Európában jelenleg egyedül Magyarországon elérhető, azonban legkésőbb 2024-ig innen is ki kell vezetni.
A szaldó elszámolás helyére a bruttó elszámolás fog lépni, ennek részletei azonban még nincsenek teljesen kidolgozva, így pontosan nem tudjuk, mit fog jelenteni a gyakorlatban.
Azért, hogy az átállás minél egyszerűbb legyen, a nagy pályázatok esetén általában meghatározzák, hogy akik a támogatásból finanszírozzák napelem rendszerüket, azoknak át kell majd állniuk a bruttó elszámolásra, amint azt bevezetik a piacra.
Ezzel szemben, aki 2023 végéig telepíttet önerőből, az 10 évig még maradhat a szaldónál!
3. Függetlenség – nem kell annyira tartani az energiaválság veszélyétől
Sokan gondolnak erre, de nem hozzák gyakran szóba, pedig mindannyiunkat érint: az energiaárak komoly emelkedése bármelyik pillanatban bekövetkezhet.
Idén a vállalkozásoknak már igen komoly összegekkel kellett szembesülniük a villany- és gázszámlákat látva, és bár a rezsicsökkentés miatt ez a lakosságot jelenleg még kevésbé érinti, előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy ez megváltozzon.
Ez két szempontból is fontos:
- egyrészt, amikor elkezdenek elszállni az árak, rengetegen fognak majd utólag észbe kapni, és megrohamozzák majd a szolgáltatókat azzal, hogy napelem rendszert szeretnének – ők viszont vissza fogják dobni a csatlakozási kérelmek egy részét, mert a hálózat nem bír el végtelen mennyiségű háztartási méretű kiserőművet.
- másrészt viszont jó hír, hogy aki időben gondolkodott és telepített, annak a magasabb villanyszámlák megspórolásának köszönhetően hamarabb is térül meg a befektetése.
De honnan szerezzek önerőt egy napelem rendszerhez?
Ha a fenti 3 ok meggyőző volt számodra, akkor ez a kérdés jelent meg valószínűleg a fejedben következőként.
Nyilvánvalóan egy 100%-os támogatás sokkal vonzóbb annál, mintsem hogy magadnak kelljen azt a pár millió forintot összehoznod, amibe egy napelem rendszer kerül, de azért van lehetőséged erre is:
- ha van lakástakarék számlád, akkor az azon lévő összeget is fordíthatod erre;
- elérhetőek kedvezményes hitelek (főleg akkor, ha épp építkezel, vagy ingatlant veszel, és napelem rendszerben is gondolkozol).
De persze annak, akinek van elég félretett pénze egy napelem rendszerre, annak talán a legegyszerűbb a dolga ebből a szempontból.
Miért épp most vegyek önerőből napelem rendszert?
Egy napelem rendszer megtérülése nagyjából 8-10 év alatt valósul meg, ami lássuk be, igen hosszú időnek tűnik elsőre (még akkor is, ha a napelem rendszerek több évtizeden át működnek ennek letelte után is).
Éppen ezért egyáltalán nem meglepő, ha valaki fél belevágni és emiatt halogatja a dolgot, még akkor is, ha van elég félretett pénze.
A probléma viszont az, hogy minél tovább vársz, annál valószínűbb, hogy kifutsz az időből: könnyen lehet, hogy 1-2 év múlva már nem fogsz tudni megfelelő feltételek mellett napelem rendszert telepíteni.
Éppen ezért, ha úgy érzed, hogy eljött az idő, akkor ne várj tovább!
Kérj árajánlatot napelem rendszerre űrlapunkon keresztül, a te megyédhez tartozó kivitelező partnerünk pedig felveszi veled a kapcsolatot, hogy meg tudjátok beszélni a részleteket.
Zöld hitel: használj megújuló energiát, fektess napelembe, és használd ki maximálisan az ebből adódó lehetőségeket!
Napelemet szeretnél, de hiányolod az állami támogatási csomagokat, esetleg lecsúsztál a nagyobb pályázatokról? Nézz szét a piaci hitelkonstrukciók között!
Napelem a házadra: érdemes-e mindig várni egy újabb pályázatra?
A jövő már csak karnyújtásnyira van, jönnek is a pályázatok az elérésének segítésére, mégis kevesebbeknek van napelemes rendszere, mint ahányaknak megérné!
Az önerőből finanszírozott napelem rendszer előnyei
Napelem rendszer önerőből? Gyorsabb, kedvezőbb és rugalmasabb megvalósítást tesz lehetővé, ráadásul lehetőséget is ad személyre szabott napelemes rendszer tervezésére.
Újabb napelem hitel? Az MFL kölcsöne hoz új erőt a napelemeknek?
Új időszámítás kezdődik a zöld lakáshitelek számára.A napelemes technológián keresztül mutatjuk be neked, hogy miért érdemes a zöld utat választani.
Még mindig a napelem pályázatra vársz? Lehet, hogy ezért futsz majd ki az időből…
Sokan várják a 100%-os napelem pályázat következő fordulóját – de megéri nekik? Lassan kifut az időből az, aki nem hajlandó önerőből napelem rendszerbe fektetni.
Nem opció a pályázat vagy az önerő? Hitelből is lehet napelemed!
Vannak olyan helyzetek, amikor sem a pályázati út, sem az önerő nem megoldás a napelem rendszer finanszírozására. Ilyenkor lehet egy jó opció a hitel igénylése!
Napelem rendszer hitelből – a finanszírozás egy másik járható útja?
Hitelből finanszírozni a napelem rendszeredet egyáltalán nem eretnek ötlet, és el is mondjuk, hogy miért! Ha érdekel, hogy hogyan érdemes nekiállnod, tarts velünk!
Napelem rendszer önerőből: 3 ok, amiért érdemes belevágni
Miért járnak sokszor jobban azok, akik nem várnak a tökéletes pályázatra, hanem önerőből valósítják meg napelem rendszerüket? Összegyűjtöttünk 3 érvet ezzel kapcsolatban!
5 mód arra, hogyan szerezz pénzt napelem rendszerre
A napelem rendszer telepítés alapvetően pénzkérdés, ezt nem lehet tagadni. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy többféle módon is finanszírozhatjuk ezt a befektetésünket!
Lehet-e a napelem rendszert H tarifával kombinálni?
Napjainkban már olyan áramszolgáltatások is elérhetők, melyek olcsóbban láthatják el árammal a megújuló forrásokból működtetett fűtésrendszerünket. Ismerd meg Te is a H tarifát!
Napelem telepítés kedvező hitellel: a Zöld Otthon Program
Az új Zöld Otthon Program nagy lehetőségeket kínál az energiahatékony otthon kiépítésén gondolkodóknak, fellendítve a zöld lakások iránti kereslet-kínálat rendszerét is.
Napelem lakáskasszából
Érdekel, hogy milyen lehetőségeid vannak, ha lakáskasszából finanszíroznád napelem rendszered kivitelezését? Cikkünkből megtudhatod, és azt is, hogy miért éri meg ez a befektetés.
Napelem hitel vagy támogatás – melyik elérhető jelenleg?
Bár a napelem hitel és állami támogatás nagyon nagy anyagi segítséget jelenthet, a napelem rendszer kiépítése még ezek nélkül is megéri. A cikkünkben bemutatjuk, hogy miért is!
Ha kérdéseid lennének: itt van minden, amit a napelem adóról tudnod kell
Kamatmentes hitel a napelem rendszerekre!
Beszéljünk a napelem árakról, és a valódi minőségről!
Mennyi az annyi, és mi a valódi minőség kulcsa? Mit tud nyújtani a hazai napelem piac?
Napelem rendszer kalkulátor
Napelem rendszer kalkulátor az EU jóvoltából: mutatjuk, hogyan használhatod!