Napelem a házadra: érdemes-e mindig várni egy újabb pályázatra?
A 2023 végén meghirdetett, 2024 elejétől igényelhető pályázati források elég hívogatók a háztartási kiserőművekbe először beruházni vágyóknak.
Magyarországon általában az erről való gondolkodást eldöntő ösztönzőként szoktak tekinteni a pályázatokra.
De mi ennek az oka?
És miért van az, hogy ennek ellenére mégis vannak olyanok, akik kételkednek?
Van itt valami, amiről a pályázatokról való gondolkodás kapcsán beszélnünk kell!
Természetesen mind a kivitelezői szakma és a napelemtelepítők összessége, mind a közvélemény kiugró lelkesedéssel fogadta a hírt 2023 végén, hogy új napenergia-felhasználást támogató pályázatok jönnek, ráadásul a kisebb háztartásoknak is célozva.
Ráadásul vissza nem térítendő támogatás formájában, ami kifejezetten gáláns és határozottan megfontolt, felelős és jövőbemutató döntésnek tűnt akkor is, és tűnik most is.
Nagy lépés a lakossági zöldenergia-használat felé, sok-sok munka a napelemtelepítő cégeknek, fejlődő gazdaság, pörgő és innovatív iparág - véljük a Napenergia Plusz Program 2024-ről.
Azonban vannak félelmek is, nem a napelemmel, inkább az általános pályázati gyakorlattal kapcsolatban…
Vesz-e valaki csak ezért napelemes rendszert, és elég lesz-e neki ez a kapacitás?
A pályázatban maximálisan 5kW-os kapacitású rendszer telepítése nagy előrelépés lehet egy kisebb háztartásnak mind innovatív, mind költségracionalizáló értelemben.
De biztos, hogy ilyen rendszerre van szüksége mindenkinek, aki emiatt most mégis napelemben kezdett el gondolkodni?
Egyáltalán, aki elkezdett ezen gondolkodni, miért tette, hallott-e már akkor is bármiféle pályázatokról?
A törvényhozó követ-e el hibát azzal, hogy családtámogatási intézkedésként tekint erre az eszközre ezúttal, és ilyen mélységig megszabja, hogy ki kaphatja a segítséget?
Vannak vélelmeink, hogy a napenergia több mindenkinek való lenne, és a pályázati lehetőségek, csak, mint hab a tortán kellene jelen legyenek a rendszerben.
Ingadozások a megtérülésben: mekkora a háztartás?
A megtérülésre mindig jelentősen kihat a napelem telepíthetőségi és hatásfokkal kapcsolatos körülményei mellett, hogy milyen háztartásban élünk, hányan vagyunk egyetlen lakótérben.
Kisebb háztartásban, ahol nincsenek nagyfogyasztású berendezések, értelemszerűen a megtérülési idő le is redukálódhatna, és egyedülálló, elszeparáltabb épületeknél is optimális választás lehet a megújuló energia használata.
Egy nagyobb család, a modern körülmények között akár túl is fogyaszthat az 5kW-os rendszer termelési kapacitásán.
Ezért mi határozottan azt javasoljuk: ne ragaszkodjunk foggal-körömmel egy pályázati kiírásra optimalizált rendszerhez!
Ha a megtermelt energiamennyiség fölött a szolgáltatótól ráadásul úgy vételezünk áramot, ami már a „rezsicsökkentett ár” fölött is van, akkor végképp kiszúrtunk magunkkal.
Pedig egy nagyobb napelemes rendszerrel nem lennének plusz kiadásaink, de bevételeink az energia-továbbértékesítés miatt például igen.
Szintén fontos: teljesen kiegyenlített rendszer nem létezik!
A Napenergia Plusz Program 2024 kitalálói jól felismerték, hogy mind a háztartási szintű napenergia használatot, mind a villamos hálózati rendszereket napenergia szempontjából egészségesebb működésűvé lehet tenni, ha csak néha kell kapcsolatot teremteni a kettő között.
Lesznek azonban télen kevés napsütéssel telt órák, és hosszan tartó borongós időszakok az év bármely szakaszában.
Tehát biztosan kell majd a jövőben is villamosenergiát vásárolniuk a kisebb napelemeseknek!
Kevesebb engedélyeztetés, nagyobb tervezési szabadság – miért lehet előnyös az önerő?
Természetesen mindig érdemes megemlíteni, hogy akinek pontos elképzelései vannak a napelemes rendszer hasznosságáról, annak olykor felesleges a pályázati kiírásokra várnia.
Vagy kútba dobnia bármilyen tervét, hogyha pályázott ugyan, de lecsúszott a határidőről, netán egyéb komplikációba ütközött.
Az sem mellékes körülmény, hogy egy pályázaton való elindulás túl sok tervünket lekorlátozhatja – emlékezzünk, a Napenergia Plusz Program 2024 is maximum 5 kW-os rendszerekbe való beruházást támogatja meg.
Sose vessük el az önerős beruházás ötletét – helyette mérlegeljünk, hogy a saját pénztárcából való megoldás hogyan térülne meg biztosan.
Ebben mi is tudunk segíteni. Kérd a partnereink által végzendő ingyenes helyszíni felmérést, mely során biztos kiderül, hogy számodra milyen napelemes rendszer volna megfelelő.
Most kezdődik csak az önellátás igazi korszaka, de miért vártunk eddig?
Azzal, hogy lesz sokaknak akkumulátoros tárolókapacitása, egy nagy része a felhasználóknak először fogja megtapasztalni a valódi rendszerfüggetlenséget.
Olyan lesz az ő rendszerük, mint egy szigetüzemű rendszer, egy utolsó utáni biztosítékkal: hogy természetesen rá lesz csatlakozva az elektromos energia hálózatra, így nem fenyegeti őket semmi a kevés napsütéssel kecsegtető időszakokban sem.
Azonban a megtermelt energiafelesleg későbbi órákban való felhasználása által (nagyobbrészt éjszaka) bőven lesznek, akiknél nem jön el a pillanat sokáig, amikor újra vásárolniuk kell valahonnan az energiát.
Ilyen szempontból mindenképp dicsérhető és dicsérendő az új Napenergia Plusz Program 2024, de ez az ötlet miért csak most merül fel?
Akár bennünk, felhasználók sokaságában, akár a pályázat kiíróiban?
Mindig gondoljunk mostantól az akkumulátoros tárolókapacitásra, amivel egy hibrid napelemes rendszer kiegészíthető.
Sokszor megijedünk, hogy a hazai felhasználók mennyivel bátortalanabbak
Míg máshol a tudatos tervezésnek jóval kevesebb gátja van, és tőlünk nyugatra bátrabban kísérleteznek az emberek kifizetődőnek, vagy csak környezettudatosnak tűnő ötletek megvalósításával, náluk még mindig túl sok a puhatolózás.
A legtöbben egy megtérülést segítő, jó pénzügyi konstrukció lehetőségére vágynak, pedig ezt a hozzáállást félreértések formálják.
Sokan hazánkban még mindig a gyors megtérülést várják el, pedig dacára, hogy a megtérülés érdemben nem tolódott ki nagyon, mi mindig azt hangsúlyozzuk, hogy hosszútávú projektként tekintsen mindenki a napelemekre.
Ez a technológia a folyamatos fejlődése mellett a fenntartható energiatermelés és felhasználás fontos eszköze még mindig!
És nem lehet elégszer hangsúlyozni: évtizedes viszonyban el nem romló eszközökről beszélünk, főleg a napelem panelek tekintetében.
Tőlünk ingyenesen kérhetsz helyszíni felmérést, lépj minél előbb!
Mi megadjuk a lehetőséget, hogy időben dönthess és ezzel semmilyen előzetes költséged ne keletkezzen!
Egy jól működő napelemes rendszer attribútumait sok minden meghatározza.
Lehet, hogy te is napenergia termelésre kiválóan alkalmas helyén laksz az országnak?
Kérj tőlünk ingyenes árajánlatot, és helyszíni felmérést!
Ha bizonytalan vagy, mi meg tudjuk mondani, érdemes-e belevágnod, netán a 2024 január 1-től induló pályázat résztvevői között lenned.
Keress minket bátran!
Zöld hitel: használj megújuló energiát, fektess napelembe, és használd ki maximálisan az ebből adódó lehetőségeket!
Napelemet szeretnél, de hiányolod az állami támogatási csomagokat, esetleg lecsúsztál a nagyobb pályázatokról? Nézz szét a piaci hitelkonstrukciók között!
Napelem a házadra: érdemes-e mindig várni egy újabb pályázatra?
A jövő már csak karnyújtásnyira van, jönnek is a pályázatok az elérésének segítésére, mégis kevesebbeknek van napelemes rendszere, mint ahányaknak megérné!
Az önerőből finanszírozott napelem rendszer előnyei
Napelem rendszer önerőből? Gyorsabb, kedvezőbb és rugalmasabb megvalósítást tesz lehetővé, ráadásul lehetőséget is ad személyre szabott napelemes rendszer tervezésére.
Újabb napelem hitel? Az MFL kölcsöne hoz új erőt a napelemeknek?
Új időszámítás kezdődik a zöld lakáshitelek számára.A napelemes technológián keresztül mutatjuk be neked, hogy miért érdemes a zöld utat választani.
Még mindig a napelem pályázatra vársz? Lehet, hogy ezért futsz majd ki az időből…
Sokan várják a 100%-os napelem pályázat következő fordulóját – de megéri nekik? Lassan kifut az időből az, aki nem hajlandó önerőből napelem rendszerbe fektetni.
Nem opció a pályázat vagy az önerő? Hitelből is lehet napelemed!
Vannak olyan helyzetek, amikor sem a pályázati út, sem az önerő nem megoldás a napelem rendszer finanszírozására. Ilyenkor lehet egy jó opció a hitel igénylése!
Napelem rendszer hitelből – a finanszírozás egy másik járható útja?
Hitelből finanszírozni a napelem rendszeredet egyáltalán nem eretnek ötlet, és el is mondjuk, hogy miért! Ha érdekel, hogy hogyan érdemes nekiállnod, tarts velünk!
Napelem rendszer önerőből: 3 ok, amiért érdemes belevágni
Miért járnak sokszor jobban azok, akik nem várnak a tökéletes pályázatra, hanem önerőből valósítják meg napelem rendszerüket? Összegyűjtöttünk 3 érvet ezzel kapcsolatban!
5 mód arra, hogyan szerezz pénzt napelem rendszerre
A napelem rendszer telepítés alapvetően pénzkérdés, ezt nem lehet tagadni. Azt viszont nem szabad elfelejteni, hogy többféle módon is finanszírozhatjuk ezt a befektetésünket!
Lehet-e a napelem rendszert H tarifával kombinálni?
Napjainkban már olyan áramszolgáltatások is elérhetők, melyek olcsóbban láthatják el árammal a megújuló forrásokból működtetett fűtésrendszerünket. Ismerd meg Te is a H tarifát!
Napelem telepítés kedvező hitellel: a Zöld Otthon Program
Az új Zöld Otthon Program nagy lehetőségeket kínál az energiahatékony otthon kiépítésén gondolkodóknak, fellendítve a zöld lakások iránti kereslet-kínálat rendszerét is.
Napelem lakáskasszából
Érdekel, hogy milyen lehetőségeid vannak, ha lakáskasszából finanszíroznád napelem rendszered kivitelezését? Cikkünkből megtudhatod, és azt is, hogy miért éri meg ez a befektetés.
Napelem hitel vagy támogatás – melyik elérhető jelenleg?
Bár a napelem hitel és állami támogatás nagyon nagy anyagi segítséget jelenthet, a napelem rendszer kiépítése még ezek nélkül is megéri. A cikkünkben bemutatjuk, hogy miért is!
Ha kérdéseid lennének: itt van minden, amit a napelem adóról tudnod kell
Kamatmentes hitel a napelem rendszerekre!
Beszéljünk a napelem árakról, és a valódi minőségről!
Mennyi az annyi, és mi a valódi minőség kulcsa? Mit tud nyújtani a hazai napelem piac?
Napelem rendszer kalkulátor
Napelem rendszer kalkulátor az EU jóvoltából: mutatjuk, hogyan használhatod!