Zseniális újítás - működő panelek rossz időben is
Forrás: origo.hu
Az egyre inkább teret hódító napelem piac újabb és újabb fejlesztésekkel kecsegtet a megújuló energiaforrásokat használók számára.
Akik az időjárási viszontagságok miatt kételkednének a napelem rendszerek hatékonyságában, azoknak most itt egy újabb bizonyíték: az esőben is használható napelemek.
Korábban is többször említésre került már, például a Csongrád megyei napelem parkok ügyében a rossz időben is működő panel kérdése.
Ott már megbizonyosodhattunk arról, hogy az inverter (ami a napfényből keletkező egyenáramot váltóárammá alakítja) és a napelem rendszer többi része is tökéletesen működőképes esőben.
Viszont a használattól, tárolástól függetlenül a fő probléma az, hogy újabb forrást begyűjteni nem lehet rossz időben, hiszen ilyenkor a fő profil nem érvényesül, így ebből a szempontból nem használható az energia.
A raktározásra van technológia (Tesla rendszere, és az újított felhős megoldás is, amelyben virtuálisan mennyiségtől függetlenül lehet energiát tárolni), de ez a kevésbé napos régiókban még nem mindenhol bizonyul tökéletes megoldásnak.
Az új technológia az esőcseppek energiáját használja
A kínai Soochow Egyetem kutatócsapata egy laboratóriumban mutatta be az újdonságot.
Több kutatás is irányult arra, hogy elérjék, hogy a panelek napsütés nélkül is képesek legyenek energiát termelni.
Végül a kínai csapat egy hibridet alkotott meg, amely napsütés idején a már ismert fotovoltaikus koncepció alapján működik.
Így a fenti megoldás másik oldala most született meg: az újfajta hibrid napelem nem csak napos időben működőképes, ugyanis az esőcseppek mozgási energiáját gyűjti be rossz időben.
A panelek előnye így az, hogy amikor eltűnik a nap az égről és borús, esős idő lesz, vagy akár éjszaka, akkor is képesek áramot generálni a lehulló esőcseppekből.
A kutatók arra törekedtek, hogy még többet hozzanak ki a napelemek áldásos tulajdonságaiból, évszakoktól függetlenül áttörjék a fény állította korlátokat, nem csak a tárolás, hanem a begyűjtés szintjén is nagyobb hatékonyságot igyekeztek elérni.
Hogyan néz ez ki a gyakorlatban?
Forrás: pubs.acs.org
Míg a sima napelemes panel csökkent teljesítménnyel dolgozik a borús napokon, az úgynevezett TENG, vagy triboelektromos generátor a mechanikus energiát változtatja villamos árammá, vagyis az esőcseppek becsapódásának és lecsúszásának energiáját. Lényegében hasonlóan működik, mint a többi áramfejlesztő, generátor.
A hibrid panel előnye, hogy nagyon könnyű, és relatíve olcsó megoldás.
Az újfajta napelem a gyakorlatban két polimer rétegből áll a panel felett, ezek közül mindkettő átlátszó.
A fejlesztéskor itt különböző műanyagokkal kísérleteztek, amiket a generátor és napelemek közötti rétegekbe raktak.
A két réteg külön-külön is működőképes, de kapcsolatban vannak egymással.
Az esőcseppek az egyik rétegre eséskor – mivel a réteg elektródaként viselkedik – a panelen lecsúszva, súrlódással statikus elektromosságot hoznak létre.
Így a panel a vízcseppek mozgási energiáját használja fel a termelésre, megfoghatóvá és felhasználhatóvá válik a víz által generált, eddig nem ismert energia.
További fejlesztések, szélenergiával
Forrás: origo.hu
A kutatók a későbbiekben szeretnék a fejlesztést más alkalmazási területre is behozni, így mobil és más hordozható eszközök területére is integrálni az újítást, de említést tettek az elektromos ruhákról is.
A haladást az lassítja egy kicsit, hogy a hagyományos módon termelt energiánál kisebb az esőcseppekből kinyerhető áram mennyisége, ezért a további korszerűsítéshez majd teljesítmény növelésre lesz szükség.
Így a rendkívül ígéretes eredmények ellenére a kutatók is tovább gondolkodnak.
A szélenergia bevonása is szóba került, ami szintén nagy hatékonyságot hozhatna kiegészítve a nap és víz erejét, hiszen a szél esőben is ugyanúgy használható.
Mit hoz a jövő?
A technológia igazán reményteljes képet vázol elénk, hiszen, ha valóban elérhetővé válik majd a mindennapi emberek számára is az újítás, akkor az esőáztatta térségekben is célszerű lesz használni a rendszereket.
Egyelőre az előállítás okoz problémákat, mert túlságosan drága: a kutatócsapat így azon is gondolkodhat, miként lehetne a vívmány gyártási költségeit mérsékelni.
Elméletileg még néhány évet kell várnunk arra, hogy a gyakorlatban is használhassuk a napelem-esőcsepp paneleket.
3-5 éven belül olyan prototípust szeretnének létrehozni az innovatív napelemből, amely megalapozhatja a sorozatgyártást.
A napelemek elterjedése azonban időjárástól függetlenül egyre inkább elindult.
Sokan dolgoznak azon, hogy minden körülmények között jól teljesítő, megújuló energiaforrásokat használhassunk.
Az elmúlt öt évben a telepítési költség, ami a napelem paneleket illeti, körülbelül a felére csökkent.
Magyarországon belül az új építkezéseknél pedig szintén látható törekvések indultak meg a napelemek használatának irányába.
2040-re a megtermelt energia negyven százaléka megújuló forrásokból fog származni – becslések alapján.
Miért éri meg napelem rendszerbe fektetni?
Ugyan még pár évet várnunk kell arra, hogy ez a fajta újítás teret hódíthasson magának, azt jól láthatjuk, mennyi kutatás és törekvés irányul a megújuló energiaforrások, főként a napelemek felé.
Az egyik része ennek a természeti tényezők, az ökológiai lábnyom csökkentése, és a saját jövőnk iránti felelősségvállalás, környezeti szempontból.
De itt a másik oldal is, mégpedig a megtérülés összetevője, hiszen az, hogy hosszútávon költségcsökkentő hatása van, mára már vitathatatlan megállapítás.
A napelemnél a legtöbb embernek általában ezzel kapcsolatos az első kérdése.
A számítások szerint – hiszen áramot fogunk fogyasztani, aminek egyébként semmilyen úton-módon nem kapjuk vissza az árát – 8-10 év alatt a befektetésünk megtérül.
És itt arról még nem esett szó, hogy az áram micsoda dráguláson ment át az elmúlt évek alatt, és a megtérülés után nyereség következik.
A jövőnk fontos, gondolkodjunk hosszú távon!
A jelenlegi napelem többszörös megtérülést, előnyt jelent a felhasználók számára.
Te is tehetsz a saját jövődért, egy egészségesebb környezetért!
Hogyan kezdd el?
Kattints, és kérj ajánlatot partnerünktől!
A világ legnagyobb napelem farmja van készülőben
Esőcseppekből nyerhetünk elektromos áramot!
A világ legnagyobb napelemfarmja most, és a jövőben
Kína tényleg jobban teljesít
Kötelező napelem az iskolákra és öntözés a nap segítségével - újév Harijánában
Zseniális újítás - működő panelek rossz időben is
Észak-Koreáról sok minden eszébe jut az embernek, de a napelemek biztos nem. Lehet, hogy ez változni fog?
Már üzemel a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve
India áramhiányára is a napelem lehet a megoldás
Mi történt a nagy kínai napelemdömpinggel?
A járványhelyzet már a napelemeket is elérte?
Újrahasznosíthatóak-e a napelemek?
Harmadik világbeli napelemes sikertörténetek
Végtelen energia érkezik Ázsiából? Jönnek a „napraforgó”, kétoldalú napelemek!
Igazi napelem-boomot hozhat az új kínai bejelentés
Hszi Csi-ping kínai államfő 2020-ban több olyan bejelentést is tett, melyek az ország energiapolitikájában utaltak komoly változásra. Ez a napelemekre is jelentős hatással lesz a közeljövőben.
Talán a jövő rendszereit jelentik a hajlékony, felragasztható napelemek?
Ultra vékony, flexibilis, ráadásul ragasztással rögzíthető napelem panelek? Bizony, már ez is lehetséges! Szeretnél többet megtudni a technológiáról? Akkor olvass tovább bátran!
Történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak – mi is érezhetjük majd ennek a hatását?
Korábban soha nem látott mélységekbe süllyedtek a kínai napelem árak, és ezt több körülmény együttes hatása okozza. Tudj meg többet, és élj a helyzet adta lehetőséggel!
A kínai napelem árak történelmi mélyponton: mi várhat ránk?
Itt egy alapos áttekintés arról, hogyan süllyedtek a kínai napelem árak történelmi mélypontra és milyen hatást gyakorolhat ez az európai és magyarországi napelem-piacra.