India áramhiányára is a napelem lehet a megoldás
India egy nagyon különös és különleges ország, legalább is nekünk, európai embereknek.
Valószínűleg a megítéléséhez hozzájárulnak az itt jelen lévő, évszázadokon keresztül formálódott legendák és történetek, melyek mérhetetlen gazdagságról és virágzó, színpompás kultúrájáról szólnak, és amelyek már a görögöket és a rómaiakat is lázban tartották.
Mindemellett a misztikumhoz hozzájárulhatott az is, hogy szárazföldön nagyon nehézkes a megközelítése, tengeren pedig, átjáró hiányában, nagyon sokáig igen kockázatos volt felkeresni.
Kolumbusz is Indiát, pontosabban az oda vezető alternatív útvonalat indult el felkutatni, csak hát nem tudott az amerikai kontinensekről, de az biztos, hogy a mesés kincseket tartogató ország minden kockázatot megért az egykori hajósoknak.
Ma már sokkal nyitottabb a világ, eltűntek a fehér foltok a térképekről, és India is épp úgy elérhetővé vált bárki számára, mint ahogy a világ az indiai embereknek.
A világ egyik legnépesebb országaként bőven vannak szülöttei és azoktól származók szerte a bolygó hat kontinensén, mivel, talán kulturális okokból, remekül képesek integrálódni.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a nemzetiségi sokszínűség miatt egységes indiai népről nemigen beszélhetünk, sőt, egységes országról sem, hiszen államok szoros szövetsége alkotja, melyeknek külön-külön vezetősége és autonómiája is van.
Az érme két oldala
Valószínűleg ez a kulturális sokszínűség is hozzájárul ahhoz, hogy komoly kiegyenlítetlenségek, markáns eltérések vannak a népek, tartományok között.
Mindig is jellemző volt Indiára egyfajta kettősség: egyszerre gyártástechnológiai és elektronikai nagyhatalom, ahol a nemzetközi vállalatok az összeszerelési, gyártási munkálatok nagy részét végeztetik, nem véletlenül; másrészt viszont a döbbenetes szegénység és nélkülözés is jellemzi, elsősorban a belső területeken.
Gazdasági erejének nagy részét az olcsó munkaerő biztosítja, amelyre (sajnos) a nyugati világ régóta nagyon sokat alapoz.
Azonban amíg a korszerű, fejlett, part menti területei, iparvárosai (kis különbségekkel) olyanok, mint akármelyik európai vagy amerikai metropolisz, addig bizony rengeteg olyan vidék is van, ami brutálisan elmaradott.
Az elszigeteltség átka
Ekkora kontrasztot talán egyetlen másik, hasonló helyzetben lévő országnál sem találunk, pedig sajnos vannak még példák.
A második legnépesebb országként több, mint 1,3 milliárd lakossal büszkélkedhet, azonban legalább 200 millió embernek a mai napig elérhetetlen az elektromosság.
Mi, akik úgy nőttünk fel, hogy a falon konnektor van, abban pedig áram, valószínűleg el sem tudjuk képzelni, hogy milyen lehet így az élet.
Persze, van, hogy egy-egy kirándulás vagy túra alkalmával el vagyunk zárva az elektromosságtól, de ha belegondolunk, már olyan foglalkozás se nagyon van, amihez legalább minimálisan nincs szükség áramra.
Éppen ezért törekszik az elmúlt néhány évben annyira az indiai kormány és a tartományi vezetőségek, hogy valamilyen módon ennek a nem elhanyagolható embertömegnek is elérhetővé tegyék az elektromosságot, ehhez pedig úgy tűnik, hogy a napenergia a kulcs.
A napelemek hódító útja
Több száz millió embert ellátni elektromossággal finoman szólva sem egy könnyű, vasárnap délutáni feladat.
A kormányzat jelenleg elsősorban Radzsasztán államban igyekszik felkarolni és terjeszteni a megújuló forrásból, elsősorban napenergiából elektromosságot előállító eszközöket, vagy olyan berendezéseket, melyek napelemmel működnek.
Radzsasztán állam igencsak közel áll a sivatagosnak nevezhető éghajlathoz, rengeteg napsütéssel, úgyhogy ideális alanya a technikai törekvésnek.
A kormány egy 2011-es alapítású, Frontier Markets elnevezésű vállalattal karöltve dolgozik az ügyön, és igyekszik a hálózat elől elzárt falvakban értékesíteni a napenergiát hasznosító berendezéseket.
Annak ellenére, hogy a hivatalos álláspont szerint India falvainak 100%-a lefedett az elektromos hálózattal, ez azért fals információ, mert ahol a csatlakozás aránya eléri a 10%-ot, azt már lefedettnek nyilvánítják.
Vagyis a számok és a gyakorlat eléggé eltérnek egymástól, azonban lehetséges, hogy a tényleges, nagy tömegek számára elérhető elektromos hálózatnak földrajzi és technikai akadályai is vannak, vagyis a szigetszerűen működő napelemes eszközök igazán ideálisak a terjesztéshez.
Az indiai kormány egyébként is igen komolyan veszi a napelem technológia fejlődését és alkalmazását, ugyanis a 2015-ös, négy gigawattos összteljesítményét idénre már 30 GW-osra fejlesztették, 2022-re pedig 100 GW az elérni kívánt cél.
Társadalmi vonzata is van a dolognak
A Frontier Markets vállalat a megújuló energia népszerűsítésén túl egy másik nemes célt is kitűzött, nevezetesen a nők foglalkoztatási arányának emelését.
Az alapító, vezérigazgató Ajaita Shah felismerte, hogy mekkora gondot okoz hazájában a nők foglalkoztatottságának alacsony aránya, és ez különösen fájdalmas egy olyan dinamikusan fejlődő országban, mint India.
Éppen ezért folyamatosan fektetnek be a dolgozni vágyó nők oktatásába, fejlesztésébe, és az értékesítőik oroszlánrésze is nőkből áll.
Ehhez egy felismerés vezetett: A forgalmazott termékeket ugyan a legtöbb esetben a férfi családfő fizeti ki, azonban a felhasználók már döntő többségben nők.
Ezért az értéklánc középpontjában kell lenniük, rájuk kell összpontosítani a figyelmet.
Ha több a nő, a profit is nő
Összesen 3000 női alkalmazottja van jelenleg a Frontiernek, akik értékesítőként dolgoznak, és fejenként több kisebb település, falu tartozik az érdekeltségi körükbe.
A hölgyek tájékoztatják a lakosokat a megújuló energia előnyeiről, használatáról, valamint visszajelzést adnak a vállalat számára, hogy a háztartásoknak milyen igényeik vannak.
Indiában a nőknek csupán 22 százaléka munkavállaló, amivel sok, jóval fejletlenebb ország mögött állnak a rangsorban.
Minden olyan kezdeményezés értékes, amely a felkarolásukra, nagyobb arányú foglalkoztatottságukra irányul, mint ahogyan azt a Frontier Markets is teszi, a napenergia népszerűsítésén túl.
A vállalatnak bejött ez az üzleti modell, ugyanis négy év alatt megkilencszerezte az éves árbevételét.
Talán ha más nagyvállalatok is példát vesznek róluk, akkor rövid időn belül jelentősen javul az indiai nők helyzete.
A világ legnagyobb napelem farmja van készülőben
Esőcseppekből nyerhetünk elektromos áramot!
A világ legnagyobb napelemfarmja most, és a jövőben
Kína tényleg jobban teljesít
Kötelező napelem az iskolákra és öntözés a nap segítségével - újév Harijánában
Zseniális újítás - működő panelek rossz időben is
Észak-Koreáról sok minden eszébe jut az embernek, de a napelemek biztos nem. Lehet, hogy ez változni fog?
Már üzemel a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve
India áramhiányára is a napelem lehet a megoldás
Mi történt a nagy kínai napelemdömpinggel?
A járványhelyzet már a napelemeket is elérte?
Újrahasznosíthatóak-e a napelemek?
Harmadik világbeli napelemes sikertörténetek
Végtelen energia érkezik Ázsiából? Jönnek a „napraforgó”, kétoldalú napelemek!
Igazi napelem-boomot hozhat az új kínai bejelentés
Hszi Csi-ping kínai államfő 2020-ban több olyan bejelentést is tett, melyek az ország energiapolitikájában utaltak komoly változásra. Ez a napelemekre is jelentős hatással lesz a közeljövőben.
Talán a jövő rendszereit jelentik a hajlékony, felragasztható napelemek?
Ultra vékony, flexibilis, ráadásul ragasztással rögzíthető napelem panelek? Bizony, már ez is lehetséges! Szeretnél többet megtudni a technológiáról? Akkor olvass tovább bátran!
Történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak – mi is érezhetjük majd ennek a hatását?
Korábban soha nem látott mélységekbe süllyedtek a kínai napelem árak, és ezt több körülmény együttes hatása okozza. Tudj meg többet, és élj a helyzet adta lehetőséggel!
A kínai napelem árak történelmi mélyponton: mi várhat ránk?
Itt egy alapos áttekintés arról, hogyan süllyedtek a kínai napelem árak történelmi mélypontra és milyen hatást gyakorolhat ez az európai és magyarországi napelem-piacra.