Kötelező napelem az iskolákra és öntözés a nap segítségével - újév Harijánában
Forrás: tjsolutions.in
Hatalmas előrelépés az iskolákban
Harijána kormánya a tavalyi év decemberében elfogadott egy törvényt, mely még a nyugat-európai országoknak is feladja a leckét.
Az indiai állam ugyanis kötelezővé tette az állami iskolákban a hibrid napelemes rendszerek telepítését, hogy ezzel is segítse a megújuló energiaforrás elterjedését az országban.
A privát iskolák napelemmel való felszerelése már 2017 eleje óta kötelező volt az országban – akkor egy 20,000 rúpiás speciális támogatást ajánlottak fel megtermelt kilowattonként ennek a támogatására, hogy még a nyári szünet alatt meg is valósulhasson az átállás – így nem meglepő, hogy idén az állami iskolák is sorra kerültek.
Az új törvény lépcsős rendszerben lesz bevezetve, és első ütemben 3222 állami felsőoktatási intézményt és gimnáziumot fog érinteni.
Energiatárolás a gyakorlatban
Forrás: clairelabs.com
Egy jó tulajdonsága az iskoláknak, hogy általában pont azokban az órákban a legnagyobb az energiafogyasztásuk, amelyekben a nap is a legerősebben süt, ezért logikus választások lehetnek a napelemek felszerelésére.
Ez persze azonban még nem elég ahhoz, hogy mindig biztosítani lehessen az áramot: a Harijánában felszerelt hibrid napelemek pont ezért egy 7.2 VAh/Wp-es akkumulátorral lesznek ellátva, mely alkalmas lesz az elektromosság tárolására.
Az akkumulátorra ráadásul külön állami támogatás is fog járni, melynek összegéből, ha van fennmaradó része a beszerelés után, az iskolák még a későbbi cseréket, javításokat és fejlesztéseket is fizetni tudják a napelemek 25 éves és az elemek 5 éves jótállási ideje alatt.
Példamutatás a fiatalabb generációknak
Forrás: chicagotribune.com
A szabályozás fő eredménye, hogy korábban a privát, most pedig az állami iskolák is sokkal önfenntartóbbá tudnak válni energiagazdálkodás terén.
Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy az iskolákra szerelt napelemek már az újabb generációknak is jó példát mutatnak – míg hazánkban általában csak azok találkoznak napelemekkel, akiknek a saját családi házukon van, addig ott bárki, aki iskolába jár, meg fogja ismerni való életbeli példán keresztül az energiatermelés e környezetbarát módját is.
Aki pedig ilyen példát látva nő fel, az később is hamarabb fogja számításba venni az olcsóbb és zöld megoldást az energiaszükségletének kielégítésére, ami egyéni szinten is nagy előrelépés lesz Harijánában.
Magyarországon ez a lépés még várat magára – itt még a mi felelősségünk az, hogy a környezetünknek megmutassuk az alternatív megoldásokat, és megpróbáljuk minél elterjedtebbé tenni.
Az iskola csak a jéghegy csúcsa
Az állami iskolák napelemekkel való ellátása mellett Harijána egy januári törvénykezés szerint hasonló felszerelést vár el a legtöbb új építésű lakóépülettől és közösségi épülettől is.
A törvény értelmében ugyanis minden lakóépületet, ami 500 négyzetyardnál (kb. 418 négyzetméternél) nagyobb alapterületű telekre épül, kötelező fotovoltaikus rendszerrel kiegészíteni, melynek termelése az épület elektromos fogyasztásától függ: 20 kW-os fogyasztás alatt legalább 1 kW/ház termelés van előírva, míg e fölött a fogyasztás legalább 5%-át kell a napelemeknek előállítania.
Hasonlóan szól a törvénykezés minden privát oktatási intézmény, kollégium, hostel, szakiskola és egyetem ellátásáról.
Ezeknél, hogyha energiafogyasztásuk meghaladja a 30 kW-ot, akkor annak legalább 5%-át, de minimum 5 kW-ot saját termelés napenergiából kell fedezniük.
Az utolsó épületek, ahol a törvények kötelezővé tették a napelemek felszerelését, azok a kórházak, ápolóotthonok, bevásárlóközpontok, hotelek és a kereskedelmi és ipari intézmények, ahol 50 és 1000 kW fogyasztás között 5%-ban (de minimum 5kW-ban) és 1000kW fogyasztás fölött 3%-ban (de minimum 50 kW-ban) van minimalizálva ezek teljesítménye.
Harijána kormánya a törvényekkel az energia hatékony használatát és a környezet védelmét helyezi előtérbe, ezzel is segítve az ország (és az egész világ) helyzetét.
Napenergia már az öntözésben is
Forrás: knightsandapps.com
A rengeteg intézkedés mellett, mely az épületeknek a napelemekkel való ellátását célozza, Harijána nem feledkezett el a mezőgazdaság helyzetéről sem, és az ottani nagy szükségről a környezetbarátabb megoldásokra.
Januárban ugyanis kísérleti jelleggel az állam 13 kerületében szétszórva összesen 14 csatornán kezdődött meg az úgynevezett integrált napenergia alapú mikroöntözéses rendszer (integrated solar-based micro irrigation scheme, röviden ISBMI) kialakítása.
Egy ilyen rendszer több szempontból is hasznos a környezet és az állam számára, és manapság a mezőgazdálkodó országok egyik legnagyobb segítsége tud lenni, mivel a módszer olcsó, takarékos és megbízható öntöző és energiaellátó megoldást tud nyújtani – nem utolsó sorban pont a napelemes megoldások alkalmazása miatt.
A mikroöntözés lényege, hogy a vizet csöpögtetve, pontosan a termelt növények gyökeréhez juttatják el, így akár 40-80%-os vízmegtakarítást is elérhetnek, míg minden termény megkapja a növekedéséhez szükséges összes tápanyagot és nedvességet.
Mivel itt most ugyanennek a rendszernek a napenergiával történő megvalósításáról beszélünk, mindez környezetbarát módon, megújuló energiaforrásokból fog megvalósulni, ráadásul a működés során előálló plusz elektromosságot könnyen vissza lehet forgatni a hálózatba, és felhasználni ott, ahol szükség van rá.
A jövőben, ha a technológia működőképesnek bizonyult, hasonló, napelemes rendszereket dolgozhatnak ki megoldásként a falvak közelében található túláradó tavak fölösleges vizének hasznosítására is.
Ilyen módon a napenergia más megoldásokkal ötvözve még több problémára tud megoldást nyújtani, mint amit magunktól gondolnánk.
Nem minden megy akadálymentesen
A nagy változások megvalósulása előtt már csak egy problémát kell megoldani, amire egy most indított petíció figyelmeztet is.
Harijánában ugyanis még 2016-ban törvényjavaslatba került, hogy a földi és a háztetőkre szerelt napelemekre ne legyenek érvényesek a hagyományos adók, melyeket a nem megújuló energiaforrásokból származó áramra kiróttak.
Ez a törvény azonban azóta se került elfogadásra, így jelenleg, az új törvényekkel ellentmondásban, nem egy biztosan megtérülő vállalkozás a napelemek telepítése az országban.
A helyzet azonban remélhetőleg megoldódik, hisz a kormány, ahogy az eddigiekből látszódik, eddig is mindent megtett annak érdekében, hogy a napelemes rendszerek előretörését segítse.
Milyen kifogásunk lehet nekünk?
Forrás: energy.economictimes.indiatimes.com
Harijána példáján láthatjuk, hogy egy állam hogyan ismerheti fel a napelemes rendszerek fontosságát, próbálja támogatni azokat és beültetni a fiatalabb generációk tudatába.
Mindez a mi feladatunk is itthon, mivel a napelem rendszerek mindenhol a jövőt képviselik – amit jó lenne minél hamarabb elkezdeni.
Hazánkban ráadásul még olyan törvénykezés sincs, ami miatt nem éri meg beruházni a napelemekbe: ahogy mi is sokszor hangsúlyoztuk, bárki kiszámolhatja magának, hogy hány év alatt térülne meg számára a beruházás, vagy ajánlatot kérhet tőlünk, ha pontosabb adatokra kíváncsi.
A világ legnagyobb napelem farmja van készülőben
Esőcseppekből nyerhetünk elektromos áramot!
A világ legnagyobb napelemfarmja most, és a jövőben
Kína tényleg jobban teljesít
Kötelező napelem az iskolákra és öntözés a nap segítségével - újév Harijánában
Zseniális újítás - működő panelek rossz időben is
Észak-Koreáról sok minden eszébe jut az embernek, de a napelemek biztos nem. Lehet, hogy ez változni fog?
Már üzemel a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve
India áramhiányára is a napelem lehet a megoldás
Mi történt a nagy kínai napelemdömpinggel?
A járványhelyzet már a napelemeket is elérte?
Újrahasznosíthatóak-e a napelemek?
Harmadik világbeli napelemes sikertörténetek
Végtelen energia érkezik Ázsiából? Jönnek a „napraforgó”, kétoldalú napelemek!
Igazi napelem-boomot hozhat az új kínai bejelentés
Hszi Csi-ping kínai államfő 2020-ban több olyan bejelentést is tett, melyek az ország energiapolitikájában utaltak komoly változásra. Ez a napelemekre is jelentős hatással lesz a közeljövőben.
Talán a jövő rendszereit jelentik a hajlékony, felragasztható napelemek?
Ultra vékony, flexibilis, ráadásul ragasztással rögzíthető napelem panelek? Bizony, már ez is lehetséges! Szeretnél többet megtudni a technológiáról? Akkor olvass tovább bátran!
Történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak – mi is érezhetjük majd ennek a hatását?
Korábban soha nem látott mélységekbe süllyedtek a kínai napelem árak, és ezt több körülmény együttes hatása okozza. Tudj meg többet, és élj a helyzet adta lehetőséggel!
A kínai napelem árak történelmi mélyponton: mi várhat ránk?
Itt egy alapos áttekintés arról, hogyan süllyedtek a kínai napelem árak történelmi mélypontra és milyen hatást gyakorolhat ez az európai és magyarországi napelem-piacra.