Történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak – mi is érezhetjük majd ennek a hatását?
Kína a világgazdaság egyik fő motorja, ahol a helyi szabályozásoknak köszönhetően emberi ésszel fel nem fogható mennyiségű termék készül.
Amellett, hogy számtalan nyugati vállalat is ott állíttatja elő a saját produktumait, a kínai cégek is legalább akkora arányban vannak jelen, és ma már egyáltalán nem vádolható az ottani gyártástechnológia azzal, hogy minőségben elmaradna a világ többi részétől, ennek köszönhetően a helyi vállalkozások sikeresen konkurálnak bárkivel.
A napelemek terén sincs másképp, ugyanis a külföldi márkák is szinte kivétel nélkül ott gyárttatják a saját paneljeiket, invertereiket, de az elmúlt évtizedben az eredeti kínai brandek is legalább olyan magasra jutottak, mint a japánok vagy európaiak.
Emiatt alakulhatott úgy a helyzet, hogy 2023 júniusában olyan zuhanórepülésbe kezdtek a kínai napelem árak, amilyet korábban még nem láttunk.
Emiatt legfőképp pont a túlkínálat a felelős, amit a több éven át tartó iszonyatos dömping hozott.
Vajon idehaza is érezzük majd ennek a hatását?
Ha a kereslet és a kínálat aránya felborul…
Alapvető szabály a kereskedelemben, hogy szem előtt kell tartani a kereslet és a kínálat arányát.
Bármelyik irányba billen is el a mérleg, az hatással lesz a szóban forgó üzleti szférára, és ugyanúgy érezni fogják a termelők, forgalmazók és a fogyasztók is.
Ha kisebb a kínálat, mint a kereslet?
Akkor hiány alakul ki, ami feltornázza az árakat, a vásárlók drágábban juthatnak hozzá a kívánt árucikkekhez.
És ha túlkínálat van a kereslethez képest?
Értelemszerűen ez az árak csökkenésével fog járni, hiszen a gyártók és a kereskedők nem szeretnék, hogy a nyakukon maradjon a készlet, így hajlandóak lesznek kisebb árréssel értékesíteni.
A kínai napelemek esetén jelenleg a második forgatókönyv van életben, ugyanis a világon, de főleg Európában jelentős eladatlan készlet halmozódott fel, annak ellenére, hogy (hazánkkal ellentétben) máshol rekordmennyiségű napelemet telepítenek.
A 2022-es európai napelem-boom
2022-ben Európában rekord mennyiségű, összesen 46,1 GW-nyi új napelem-kapacitás épült ki, ami több tényezőnek is betudható.
Egyrészt az energiatudatos gondolkodás egyre szélesebb körben terjed el, így a kereskedelmi célú befektetők is szívesebben ruháznak naperőművekbe, másrészt az orosz energiától való függetlenedés szándéka is nagyon erős, aminek a leggyorsabb és legkörnyezetkímélőbb módja a megújulókra való átállás.
Azonban a SolarPower Europe portál szerint ennél lényegesen nagyobb az importált mennyiség, nagyjából 85 GW összteljesítménynek megfelelő, tehát a készleteknek így is a raktárakban maradt majdnem a fele.
Piaci elemzők szerint az eladatlan készletek kínai importőrök tulajdonában vannak, akiknek így most kezdenie kell valamit velük.
Ám a túlkínálat miatt 2023-ban már nem tudják a 2022-es, jóval magasabb áron eladni moduljaikat, így a veszteség minimalizálása érdekében jelentősen olcsóbban kínálják őket, mielőtt az értékük még tovább inflálódik.
Mit jelent számokban kifejezve ez a jelentős áresés?
Azt, hogy konkrétan a fogyasztói árak milyen mértékben estek, illetve mennyiért lehet 2023 júliusában hozzájutni valamilyen napelemhez, nem tudjuk megmondani.
Azért nem, mert egyrészt csak piaci adatok állnak rendelkezésre, amik óriási mennyiségekről szólnak, másrészt országról országra változik az adók és illetékek mértéke, illetve a kereskedők maguk döntik el, hogy a beszerzési árra mennyi hasznot tesznek modulonként.
Viszont azt tisztán meg lehet mondani, hogy a napelemek átlagos értéke kevesebb, mint fél év alatt óriásit zuhant mind amerikai dollárban, mind kínai jüanban kifejezve.
2023. február közepén még 210 jüan/Watt volt az átlagár, ez 0,236 dollár/Watt átszámítva, ám június közepén (egy addig is folyamatosan jelen lévő csökkenést követően) ezek 120 jüanos/0,196 dolláros árról 55 jüanos/0,173 dolláros értékre zuhantak egyetlen hét alatt.
Ez 11,7%-os esés, ami még az előzményeket tekintve is jelentős!
Azonban helyenként még ennél alacsonyabb, 0,150 dollár/Wattos árak is előfordulhatnak.
Az alapanyagárak is hozzájárulnak az árcsökkenéshez
Van még egy faktor, ami bármelyik iparág esetén áremelkedést vagy áresést idézhet elő, befolyásolva ezzel a kereslet-kínálat arányt is: a szükséges alapanyagok piaci ára.
Napelemek esetén ez nem más, mint a poliszilícium; ez a vegyület adja a napelem-cellák fő anyagát, ám túltermelés keletkezett, ami szintén hozzájárul az árcsökkenéshez.
Számszerűleg a poliszilícium ára a kilogrammonkénti 63,5 jüanról 60 jüanra mérséklődött, ami elsőre nem tűnik soknak, de 6%-os esést jelent.
Ennek következtében a kínai gyáraknál komoly alapanyag-készletek halmozódtak fel, így a gyártási költségek is csökkentek.
Hogyan hathat ez az európai, vagy akár a magyarországi napelem-piacra?
Sajnos ezt nehéz megjósolni, tekintve, hogy senki sem lát a kereskedők fejébe.
Azonban a túlkínálatot, illetve a felhalmozódott készleteket figyelembe véve talán nem hangzik a valóságtól elrugaszkodott jóslatnak, hogy 2023 második felében nálunk is érzékelhető lesz az áresés, különös tekintettel a kínai márkákra, hiszen ezek érintettek.
Vagyis egyre elérhetőbbé válik a háztartási méretű napelem rendszerek önerőből való megvalósítása a pályázatokra támaszkodás helyett!
Ha igazak a hírek, és valóban van rá esély, hogy belátható időn belül ismét lehetséges lesz hálózatra visszatápláló rendszereket engedélyeztetni (https://napelemrendszer.info/jelenleg-mi-a-helyzet-a-visszataplalo-rendszerek-korlatozasaval.html), akkor feltétlenül érdemes lépni, hiszen talán ez lesz a soha vissza nem térő alkalom, hogy Te is megvalósíthasd napelemes álmaidat!
Kérj személyre szabott árajánlatot akár már ma!
Leghőbb vágyad, hogy saját magadnak termelhesd meg a háztartásod fenntartásához szükséges elektromos energiát egy napelem rendszer segítségével, és ehhez szükséged lenne egy tapasztalt, rátermett tervező-kivitelező cégre?
Akkor nálunk a legjobb helyen jársz, hiszen partnereink egytől-egyig maximálisan megfelelnek ezeknek a kritériumoknak, és csak arra várnak, hogy elküldhessék Neked a fogyasztásod alapján kiszámított árajánlatot!
Előzz meg mindenkit, és kezdj bele a folyamatba akár már ma!
A világ legnagyobb napelem farmja van készülőben
Esőcseppekből nyerhetünk elektromos áramot!
A világ legnagyobb napelemfarmja most, és a jövőben
Kína tényleg jobban teljesít
Kötelező napelem az iskolákra és öntözés a nap segítségével - újév Harijánában
Zseniális újítás - működő panelek rossz időben is
Észak-Koreáról sok minden eszébe jut az embernek, de a napelemek biztos nem. Lehet, hogy ez változni fog?
Már üzemel a világ jelenlegi legnagyobb naperőműve
India áramhiányára is a napelem lehet a megoldás
Mi történt a nagy kínai napelemdömpinggel?
A járványhelyzet már a napelemeket is elérte?
Újrahasznosíthatóak-e a napelemek?
Harmadik világbeli napelemes sikertörténetek
Végtelen energia érkezik Ázsiából? Jönnek a „napraforgó”, kétoldalú napelemek!
Igazi napelem-boomot hozhat az új kínai bejelentés
Hszi Csi-ping kínai államfő 2020-ban több olyan bejelentést is tett, melyek az ország energiapolitikájában utaltak komoly változásra. Ez a napelemekre is jelentős hatással lesz a közeljövőben.
Talán a jövő rendszereit jelentik a hajlékony, felragasztható napelemek?
Ultra vékony, flexibilis, ráadásul ragasztással rögzíthető napelem panelek? Bizony, már ez is lehetséges! Szeretnél többet megtudni a technológiáról? Akkor olvass tovább bátran!
Történelmi mélypontra süllyedtek a kínai napelem árak – mi is érezhetjük majd ennek a hatását?
Korábban soha nem látott mélységekbe süllyedtek a kínai napelem árak, és ezt több körülmény együttes hatása okozza. Tudj meg többet, és élj a helyzet adta lehetőséggel!
A kínai napelem árak történelmi mélyponton: mi várhat ránk?
Itt egy alapos áttekintés arról, hogyan süllyedtek a kínai napelem árak történelmi mélypontra és milyen hatást gyakorolhat ez az európai és magyarországi napelem-piacra.