Napelem panelek – Minden, amit tudnod kell árajánlatkérés előtt
Ha a napelemekre gondolunk, vitán felül áll, mi jut elsőként a legtöbb ember eszébe: a napelem panelek.
Ezek a fényes, fekete vagy sötétkék táblák, melyekkel egyre gyakrabban lehet találkozni háztetőkön, mezőre telepített naperőműveken, és amelyek talán a legikonikusabb darabjai egy rendszernek.
Egy érzékletes analógiával éve: ha az inverter a napelem rendszer szíve, ami az energia áramlásáért és továbbításáért felel, akkor a panelek jelentik a tüdőt, ami felveszi ezt az energiát, akárcsak a létfontosságú szervünk az oxigént.
Ezek a berendezések végzik talán a legfontosabb munkát a háztartási méretű naperőművekben, és ezekről tudjuk első ránézésre megállapítani, hogy micsodák.
Szóval mindenképpen érdemes velük kicsit jobban megismerkedni, ha Te is a megújuló energia ezen formájában gondolkodsz, és meglátod, minden sokkal egyértelműbb és áttekinthetőbb lesz!
Nem összekeverendő a napkollektorral!
Mindenek előtt nem árt tisztázni egy közkeletű félreértést, ugyanis sokan nem tudják, mi a különbség napelem és napkollektor között.
Nagyon egyszerűen összefoglalva:
- a napkollektor a Nap által generált hőenergiát gyűjti,
- míg a napelem a sugárzásából fejleszt elektromosságot.
Kinézetre is könnyen megkülönböztethetőek: a napkollektor gyűjtőpaneljei sötét színű csövekből állnak, a napelem panelek viszont a már említett üvegborítású, fémkeretes lapok.
Összehasonlítani a kettőt lehetetlen, – nagyjából annyira lenne helytálló, mint rangsorolni a kalapácsot és a csavarhúzót – lévén, nem ugyanazt a célt szolgálják.
A mi szempontunkból viszont egyértelműen a napelemek az érdekesek, így inkább ezek működését vizsgáljuk most meg kicsit közelebbről!
Hogyan működnek a napelem panelek?
Azt már tisztáztuk, hogy a napelem panelek a napsütésből, a Nap sugárzásából fejlesztenek áramot, de vajon hogy is teszik ezt?
Hogyan működik valójában a „nagy trükk”?
A dolog nyitja a felhasznált anyagokban, vagyis azok viselkedésében rejlik, illetve, hogy hogyan hasznosítjuk a létrejövő fizikai jelenséget.
A napelem panelek elsődleges alapanyaga a szilícium, azaz egy speciális szilícium-ötvözet, amit mesterséges kristályosítás során cellákká rendeznek; ezt látod, amikor a panel felszínére nézel.
Több száz található belőlük egy panel felszínén, és mind ugyanazt a célt szolgálják: a Nap elektromágneses sugárzásának hatására elektronokat szabadítanak fel.
Ezeket az elektronokat veszi fel az alattuk található félvezető réteg, és indítja útjára a kábeleken keresztül az inverter felé, egyenáram formájában.
Ez azonban még nem hasznosítható számunkra közvetlenül, ehhez szükséges az átalakítás.
A panelek önmagukban nem sokat érnek
A korábbi analógiánkhoz visszatérve: egyetlen létfontosságú szervünk sem ér sokat önmagában, mindegyikre szükség van a megfelelő működéshez.
Így a panelek mellé muszáj egy invertert is beépítenünk a rendszerbe, ami viszont már a hálózati használatra alkalmassá teszi a generált egyenáramot, azaz váltakozó árammá alakítja.
Természetesen külön-külön is képviselnek a darabok anyagi értéket, de csak együtt képesek arra, hogy kiváltsák háztartásunk energiaigényeit, éppen ezért fontos a megfelelő tervezés és összhang.
Figyelembe kell venni az inverter kapacitását a panelek számához, és fordítva, minél több panelt szereltetnénk fel, annál combosabb inverterre lesz szükségünk.
Persze ezt nem a Te feladatod megállapítani, a szakember dolga az éves fogyasztásod alapján kiszámolni a szükséges napelem panelek számát, illetve az ehhez kellő inverter befogadóképességét.
Milyen napelem panelek vannak?
Mint azt a legtöbb esetben megszokhattuk, napelem panelekből sem csak egyfajta létezik.
A működési elv minden esetben ugyanaz, azonban a technológia nem, amivel készültek, és ez a teljesítményükre is hatással van.
Eszerint a piacon lévő napelemek között megkülönböztethetünk:
- polikristályos,
- valamint monokristályos paneleket.
E három közül ma már a polikristályosok vannak kisebbségben, ugyanis kissé eljárt felettük az idő, ám ez nem azt jelenti, hogy ne látnák el a feladatukat, sőt!
A jó minőségű, megbízható gyártó által készített, pár éves polikristályos panelek ma is ugyanolyan remekül termelnek, mint a beüzemelésükkor, szóval emiatt nem kell őket rohamtempóban lecserélni, egyszerűen az 1-2%-kal alacsonyabb hatásfok miatt vesztettek népszerűségükből.
A monokristályos, azon belül is a korszerűbb félcellás napelem panelekkel viszont bármelyik kereskedőnél vagy kivitelezőnél találkozhatsz, hiszen jelenleg ezek a legjobbak.
Van különbség a különböző gyártók napelem paneljei között?
Sokszor felmerülő kérdés ez, és nem csak a napelem panelek kapcsán.
A Lada 1200 és a Maserati Ghibli is elvisz A-ból B-be, hiszen mindkettő autó, nem igaz?
Csakhogy a megtett út minősége és az eltelt idő hossza nem mindegy, valamint, hogy mennyi probléma adódhat közben.
Alapvetően a napelem gyártók között is zajlik a minőség-mennyiség versengés, valamint a teljesítményekben is igyekeznek egymásra licitálni, ám a nagyobb számok ne tévesszenek meg!
A kínai vállalatok hatalmas nyomást helyeznek a többi gyártóra, hiszen irtóztató mennyiségben (és sokszor ingadozó minőségben) zúdítják a világra termékeiket, valóságos dömpinget hozva létre.
Félreértés ne essék: attól, hogy egy gyártó kínai, még lehetnek a termékei csúcskategóriásak, de ahhoz, hogy a befektetésed biztosan és problémamentesen megtérüljön, nem árt, ha nem a legolcsóbb, legismeretlenebb produktumokban bízol.
Ahhoz viszont, hogy a piacvezetők között különbséget lehessen tenni, már tényleg ínyencnek kell lenni – a lényeg, hogy Te elégedett légy, és azt kapd, amit elvársz.
Megbízhatsz kivitelező partnereink szakértelmében!
A napelem panelek, mint azt magad is láthattad, esszenciális fontosságú elemei a napelem rendszereknek.
Éppen ezért érdemes alaposan megválasztani, hogy kire bízod rá a Te rendszered megtervezését és kivitelezését!
Ha minden alkatrészből – többek között panelekből is – minőségi, megbízható darabokra vágysz, akkor a mi partnereinkben maximálisan megbízhatsz, értik a dolgukat.
Csak jól bevált, minden minőségi követelménynek megfelelő panelek gondoskodnak majd a háztartásod áramellátásáról, és biztos lehetsz benne, hogy a befektetésed 8-10 év alatt megtérül!
Kérj hát árajánlatot a megfelelő adataid megadásával, és a Te megyédben illetékes partnerünk a lehető leghamarabb felveszi Veled a kapcsolatot a helyszíni felmérés és a tervezés részleteivel.
Fektess Te is a jövő energiájába, válaszd a napelemeket!
Q Cells napelemek: kiváló panelek, nem mindennapi garanciákkal
Mi kell ahhoz, hogy megbízz egy napelemben? Egy biztos háttérrel rendelkező gyártó, komoly eredmények az iparágban, és persze hosszú garanciák. Ezek igazak a Q Cells napelemeire is!
JA Solar napelemek: a világ egyik legnagyobb gyártójának paneljei
Ha napelem panelekről van szó, akkor a JA Solar termékei mellett nem lehet csak úgy elmenni. Összegyűjtöttünk mindent, amit tudnod kell a világ egyik legnagyobb napelem gyártójáról!
Itt az alkalom, hogy megismerkedj a LONGi monokristályos napelemeivel!
Ismered a LONGi Solar monokristályos napelem paneljeit? Tudod, mi a különbség a mono- és polikristályos napelemek között, illetve hogy mi az a PERC technológia? Ha még nem, olvass tovább!
A napelem gyártás tengerentúli óriása: a Canadian Solar
A Canadian Solar a világ 5 legnagyobb napenergia-ipari vállalatainak egyike. Cikkünkből megtudhatod, mi az oka, hogy elfoglalhatta ezt az előkelő helyet!
Ha valami annyi díjat nyer el, mint a Q Cells napelemek, akkor az csakis remek minőségű lehet
Ha esetleg valakit a gyártó által kínált garanciák és a vásárlói vélemények sem győznének meg a Q Cells napelemek magas minőségéről, akkor majd talán az általuk elnyert nemzetközi díjak igen.
A Suntech Power napelem megmutatta, hogyan lehet újra lábra állni egy pénzügyi válság után
Hallottál már az egyik legnagyobb napelem gyártóról, a Suntech Powerről? A cikkünkből most megismerheted a céget, amely még egy súlyos anyagi válság után is újra a csúcsra tudott törni.
Hyundai napelemek: a koreai cég nem csak az autógyártásban jeleskedik
Dél-Korea egyik legnagyobb vállalata, a Hyundai nemcsak az autó és motorgyártásban elismert, hanem a napelem modulok terén is. A cikkünkből a Hyundai napelemeit ismerheted meg!
Maysun Solar napelemek
Hallottál már a Maysun Solar napelem gyártó cégről? Tudod, hogy mitől egyediek? Ha még nem, akkor olvasd el ezt a cikket, és tudd meg, milyen előnyöket kínálnak a versenytársaikhoz képest!
TRINA Solar napelemek
Szeretnéd, ha egy igazi nagyágyú termékeiből lenne felépítve a napelem rendszered? Most megismerheted az egyik vezető napelem gyártó vállalkozást, a TRINA Solart! Válaszd a legjobbat!
Jinko Solar: ismerd meg a világ egyik legnagyobb napelemgyártó cégét!
Ismerd meg a céget, amely 10 év alatt a világ talán legnagyobb napelem gyártójává tudta kinőni magát. A Jinko Solar korszerű, minőségi napeleme remek választás lehet a Te otthonodban is!
Peimar napelem – csúcsminőségű panelek egyenesen Olaszországból
Az olasz Peimar nem mondható kifejezetten régi napelem-gyártónak, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne kiemelkedő! Érdekel, mi teszi különlegessé napelem paneljeiket?
LG napelemek: nem csak a szórakoztatóelektronika miatt kell odafigyelni a koreai cégre!
LG: Ha először meghallod a cég nevét, nem a napelemek jutnak eszedbe, hanem televíziók és egyéb szórakoztató eszközök. Tudtad, hogy a fotovoltatika terén is világelsők?
CSunpower napelem – kifogástalan minőség és megbízhatóság
Hallottál már a CSunpower napelemekről? Amennyiben napelem rendszerben gondolkodsz, érdemes közelebbről is megismerni ezt a világszínvonalú napelem márkát! Olvasd el cikkünket hozzá!
Risen Energy napelemek: elkötelezettség a zöld energia mellett
A jövőben csakis környezetbarát energiatermelés létezhet! Ezt pontosan tudja a Risen Energy cég vezetősége is, akik azért dolgoznak, hogy minél fejlettebb technológia álljon rendelkezésünkre.