A Napenergia Plusz Program előnyei és hátrányai – Beszéljünk őszintén az új napelem pályázatról
Teljesen megértjük, ha te is lelkes vagy az új napelem pályázat miatt!
A Napenergia Plusz Program egy fontos lépés a fenntartható energiagazdálkodás felé Magyarországon.
Az állami támogatási program célja, hogy ösztönözze a lakosságot a napelemes és akkumulátoros rendszerek telepítésére.
Azonban az is teljesen érthető, ha még nem vagy egészen biztos abban, hogy ezt a lehetőséget neked találták ki.
A korábbi, 100%-os napelemes támogatás sem teljesen úgy sikerült, ahogy az előzetes beharangozások alapján mindenki várta – éppen ezért nem csoda, ha sokan még bizonytalanok.
Ahhoz, hogy teljes képet kapjunk, fontos megvizsgálni a program előnyeit és hátrányait.
Az új napelem pályázat előnyei:
- Gyorsabb lebonyolítás: ez az egyik legnagyobb előnye a programnak a korábbiakhoz képest. Ez különösen fontos azok számára, akik szeretnék minél hamarabb kihasználni a napenergia előnyeit. A jelenleg rendelkezésünkre álló információk alapján, a hatékonyabb adminisztrációval kevesebb időt kell várniuk a pályázóknak a döntésre és a támogatások folyósítására.
- Önerőre van szükség: tudom, elsőre ez egyáltalán nem hangzik előnynek, hiszen egy igazán jó pályázat 100%-os támogatást ígér, de hidd el, ha egyet hátralépünk, és a teljes képet nézzük ennek óriási jelentősége van. Ez az intézkedés arra ösztönzi a pályázókat, hogy alaposabban mérlegeljék döntéseiket, és csak komoly szándékkal vegyenek részt a programban. Ez hozzájárulhat a pazarlás csökkentéséhez és a beruházások hatékonyabb felhasználásához.
- Teljesítménykorlát: azzal, hogy a pályázat kiírói meghatároznak egy felső határt az inverterek és a napelemek teljesítményét illetően, megakadályozzák a túlzottan nagy rendszerek telepítését, amelyek nem arányosak a valós energiaigényekkel. Ez biztosítja, hogy a támogatások oda kerüljenek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk, és hogy a rendszerek hatékonyan működjenek.
- Költségek támogatási határai: a támogatás különböző részeire vonatkozó maximális százalékok meghatározása biztosítja, hogy a forrásokat ésszerűen és hatékonyan használják fel. Ez megakadályozza a túlzott költségeket és elősegíti a gazdaságos beruházásokat.
- Kizárt ingatlanok: a program kizárja a nyaralókat és a vállalkozások épületeit, így biztosítva, hogy a támogatások elsősorban a lakossági igényeket elégítsék ki. Ez segít fenntartani a program célját, hogy a lakossági energiahatékonyságot javítsa.
A Napenergia Plusz Program hátrányai:
- Magas önerő: a program egyik legnagyobb kihívása a magas (kb. 2-2,5 millió forintos) önerő követelménye. Sok család, különösen a kevésbé tehetősek számára ez akadályt jelenthet. Ez korlátozhatja a program hozzáférhetőségét és csökkentheti a támogatások társadalmi hatását.
- Szociális alapú megkülönböztetés hiánya: a program nem kínál előnyöket a szociálisan rászorulók számára. Ez ellentétben áll a korábbi, több szociális elemet tartalmazó programokkal, és csökkenti a kevésbé tehetős háztartások esélyét a támogatás elnyerésére.
- Pályázatok benyújtásának gyorsasága: a gyors pályázati folyamat előnyt jelenthet azok számára, akik jobban informáltak vagy jobban felkészültek. Ez előnyben részesítheti a jobb anyagi helyzetű vagy jobban tájékozott rétegeket, ami szociális egyenlőtlenségekhez vezethet.
- Korlátozott célközönség: a pályázható ingatlanok és személyek korlátozott köre azt jelenti, hogy nem mindenki vehet részt a programban. Ez kizárja azokat a háztartásokat, amelyek nem felelnek meg a meghatározott kritériumoknak, mint például a nagyobb társasházak lakóit.
- Kizárt beruházások: a program csak új beruházásokat támogat, ami korlátozza azok lehetőségeit, akik már rendelkeznek meglévő rendszerekkel. Ez csökkenti a program rugalmasságát és kevésbé vonzóvá teszi azok számára, akik már korábban beruháztak napelemes rendszerekbe.
Hogy van ez? Ami az előny, az a hátrány is?
Igen, jól láttad: bizonyos pontok az előnyök és a hátrányok listáján is megjelentek, hiszen mindent lehet több szempontból is vizsgálni.
Egy napelemes pályázat sem lehet értelemszerűen tökéletes: kereteket, korlátokat kell szabni ahhoz, hogy biztosíthassák, hogy a megfelelő célcsoporthoz jut majd el a meghirdetett támogatás.
Ettől függetlenül megértjük, ha most vakarod a fejed, hogy belevágj-e, vagy sem, hiszen egy nem kis beruházásról van szó, még úgy is, hogy jelentős vissza nem térítendő támogatást nyerhetsz hozzá.
Egy dolgot azonban nem szabad elfelejtened: a napelem rendszer támogatással és támogatás nélkül is megtérülő marad.
Összegezzük akkor, mit látunk most a pályázatból!
Tagadhatatlan, hogy a Napenergia Plusz Program jelentős lehetőséget kínál a megújuló energiaforrások felhasználásának bővítésére Magyarországon.
Az előnyök, mint a gyorsabb lebonyolítás, az önköltség megkövetelése, a teljesítménykorlát, a költségek támogatási határai és a kizárt ingatlanok mind hozzájárulnak a program sikeréhez.
Azonban a hátrányok, mint a magas önerő, a szociális alapú megkülönböztetés hiánya, a pályázatok benyújtásának gyorsasága, a korlátozott célközönség és a rizikós beruházás, mind olyan tényezők, amelyek korlátozhatják a program elérhetőségét.
Mindazonáltal, a Napenergia Plusz Program kínálta lehetőségek kiaknázása minden háztartás számára nagy előnnyel jár.
A napelemek továbbra is az egyik legjobb befektetésnek számítanak
A napelem rendszerek hosszú távú előnyei, mint az energiafüggetlenség, a rezsiköltségek és a környezeti hatások csökkenése, mind fontos szempontok.
Azok számára, akik képesek önerőt biztosítani, vagy akik megfelelnek a pályázati kritériumoknak, a napelemes rendszer telepítése kiváló befektetés lehet, akár pályázat, akár saját erőből történő finanszírozás útján.
A megújuló energiaforrások felé való elmozdulás nemcsak a környezetet védi, hanem hosszú távon gazdasági előnyöket is kínálhat az egyének és a közösségek számára egyaránt.
Amennyiben szeretnél napelem rendszert saját otthonodba, töltsd ki űrlapunkat és kérj tőlünk árajánlatot, napelem kivitelező partnereink pedig felveszik veled a kapcsolatot!
A Napenergia Plusz Program előnyei és hátrányai – Beszéljünk őszintén az új napelem pályázatról
Összegyűjtöttünk mindent, amit érdemes figyelembe venned a döntés előtt! Nézd meg az új napelemes pályázat legfontosabb előnyeit és hátrányait!
Vissza nem térítendő napelem rendszer támogatás vállalkozásoknak
Megmutatunk mindent a vállalkozásoknak kínált vissza nem térítendő napelemes támogatásokról, és a nekik szóló egyéb pályázatokról.
Napelem pályázat 95%-os (vissza nem térítendő) állami támogatással tanyák részére
2021-ben visszatér a lakossági napelem pályázat
2021-re új, vissza nem térítendő lakossági napelem pályázatot jelentettek be. Ez változásokat hoz nem csak az előzőhöz képest, de az elszámolási rendszerben is!
Újraindul a 0%-os MFB napelemes hitel Budapesten és Pest megyében!
Ismét elindul az államilag támogatott, 0% kamatozású MFB hitel, amely napelem rendszerre is igényelhető. Ezúttal a fővárosiak és a pest megyeiek nyújthatják be kérelmüket.
3 millió forint vissza nem térítendő támogatás napelem rendszerre a magyar családoknak!
Az utóbbi évek legnagyobb és legszélesebb körű otthonfelújítási programja indul el 2021 január 1-jén, melyet napelem rendszerre is lehet fordítani. Mit kell erről tudni?
Napelem pályázat az átlagjövedelem alatt élő családoknak
2021 augusztusától kezdve lehet indulni az új, magánszemélyek számára kiírt, vissza nem térítendő napelem támogatásért. Viszont fontos tudni, hogy nem a teljes lakosság a célcsoport!
8 kérdés, amit mindenképp fel kell tenned (minden) napelem pályázat kapcsán
Óriási az érdeklődés a napelem pályázatok iránt – de biztos, hogy mindenkinek szólnak? Összeszedtünk olyan kérdéseket, amikre minden pályázati kiírásban érdemes megkeresni a válaszokat!
GINOP Plusz-1.2.3-21: a cégeket támogató pályázat
Nem látod a végét a vállalkozásod kiadásainak? Szeretnél napelem rendszerbe fektetni, de nincs meg hozzá a megfelelő anyagi háttér? Az alábbi pályázat segítséget nyújthat a Te cégednek is!
75 és 500 millió Ft támogatás KKV-k számára! Itt a GINOP-4.1.5-22
Időnként felbukkannak remek pályázati lehetőségek, amikkel akár ingyen napelemhez juthatnak cégek, magánszemélyek. Cikkünkben a KKV szektornak szóló GINOP-4.1.5-22 pályázatot mutatjuk be!
Pályázat önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére
A vállalkozói és magánszemélyeknek szóló pályázatok után most itt van egy, amely az önkormányzatokat célozza: energetikai fejlesztés, hőszivattyú és napelemes rendszer!
GINOP Plusz-1.1.2-21 – pályázat a kiemelkedően teljesítő mikro-, kis- és középvállalkozásoknak
Hatalmas állami támogatást igényelhetnek a kimagaslóan teljesítő mikro-, kis- és középvállalkozások ezzel a pályázattal! Akár napelem rendszerre is igénybe vehető!
A napelem piac kilövésre kész – Változások a pályázatokban
A napelem pályázatok feltételeit olyan szintű módosítások érték, melyek alapvetően változtatják meg a napelem piacot, méghozzá igen kedvező irányba! Nézzük a részleteket!
Ismét egyszerűsödött a napelem pályázat: egy újabb jel, hogy lassan vége a napelemes korlátozásoknak
Csak kapkodjuk a fejünket, mennyi minden változott a napelem rendszerek piacán pozitív irányba. A napelemes pályázatokban olyan változás történt, ami Téged is érdekelhet!
Mi történt a 100%-os napelem pályázattal? Vannak fejlemények? Vizsgáljuk meg közelebbről!
Azok közé a szerencsések közé tartozol, akik megfeleltek a 100%-os napelem rendszer támogatás feltételeinek? Van néhány jó hírünk a számodra!
Nem kell jóstehetség: minden eddiginél nagyobb lendület következik a napelem piacon emiatt a pályázat miatt
A bruttó elszámolás alá eső napelemesek számára egy egyedi pályázat érkezik, ami hatalmas lehetőséget jelent, és megnyitja az utat egy kiváló befektetés előtt.
Jó hírek és új napelem pályázat kisfogyasztó napelemeseknek! Vizsgáljuk meg rögtön, mit nyerünk ezzel!
Sokáig lengte körül mostanában bizonytalanság a törvényalkotói szándékot. Most viszont kedvező irányba ható bombahír is érkezett a napelemes világra vonatkozóan!