San Francisco kötelezővé tenné a napelem rendszerek telepítését
Számomra mindig is érdekes volt az, hogy, habár egyre több országban kezdik támogatni a környezettudatosságot, mégsem szabályozzák azt törvényi úton.
Fontossá vált bolygónk problémáinak megoldása, a globális felmelegedés, az üvegházhatás, a jégsapkák olvadásának megállítása, elsivatagosodás, és így tovább.
Mind-mind olyan probléma, amelynek megoldása valószínűleg teljes mértékben az unokáinkra marad majd, pedig már most el kell kezdeni gondoskodni a jövőről.
Ennek eredményeképp szerencsére vannak már kezdeményezések a környezettudatosságra épülő módszerekkel kapcsolatban, akár ha szelektív hulladékgyűjtésre, vagy akár a napelem rendszerek telepítésére gondolunk.
És habár, ezek a kezdeményezések járnak többé-kevésbé sikerekkel, eddig nagyon hiányzott a törvényi szabályozás.
Most azonban úgy tűnik, változásoknak nézünk elébe, ugyanis néhány amerikai város már megtette az első lépéseket egy tisztább jövő felé.
Az nem titok, hogy a napelem rendszerek, és a napenergia elektromos árammá való alakítása, az egyik legnagyobb – még kiaknázatlan – fejlesztés.
Lássuk, hogyan tudjuk még jobban hasznosítani a jövőben!
San Francisco megtette az első lépéseket
San Francisco az első nagy Egyesült Államokbeli város, amely szabályozta a napelemrendszerek telepítését az újonnan elkészülő épületeken.
A városról lehet, hogy a legtöbb embernek a nagy köd jut eszébe, de az ott lakók mindenképp szeretnék a verőfényes napokat is hasznosítani, méghozzá napenergia formájában.
A San Francisco-i felügyelőbizottság egyöntetűen elfogadta azt a törvényjavaslatot, miszerint a tíz emeletnél alacsonyabb új lakó- és kereskedelmi épületeken kötelező beszerelni napelem rendszereket vagy napenergiával működő vízmelegítőket.
Forrás, fotó: Reuters / Tim Wimborne
A kaliforniai törvények szerint már eddig is a tíz emeletes vagy annál kisebb épületek tetején minimum 15% mértékben kellett kialakítani napelem rendszerrel felszerelt területeket – természetesen arra a tetőrészre vonatkozólag, amely nem árnyékban terült el.
2017-ben az új törvény jogerőre emelkedett, ezért San Francisco lett az első nagyváros az Egyesül Államokban, amely szabályozza a napelem rendszerek építését.
Kalifornia államban egyébként már két város – Lancaster és Sebastopol – is bevezetett ehhez hasonló törvényeket.
Milyen eredmények születhetnek?
„A napelem rendszerek használatának növelésével, San Francisco az egyike lehet azon vezető városoknak, akik felveszik a harcot a klímaváltozással, és a fosszilis energiahordozók és tüzelőanyagok lecsökkenésével.” – mondja Scott Wiener, egy, a megszavazandó törvényről szóló, nyilatkozatában.
Wiener az a Demokrata párti politikus, aki először ajánlotta a javaslat törvénnyé alakítását.
„A kihasználatlan tetőterek aktivizálása egy okos és hatékony mód arra, hogy népszerűsítsük a napelem rendszerek használatát, és környezetünk fejlesztését.”
Beszéljünk kicsit a számokról is!
A bevezetett törvénnyel, a lakosság energia igényének 40%-át tudták csak ebből az egy fejlesztésből megoldani!
Bíztatóak voltak az előjelek, így a javaslat 2017. január 1-én törvényi szintre is emelkedett.
Az Engadget nevű honlap szerint, a változások nem lesznek drasztikusak, így könnyedén tud majd mindenki alkalmazkodni az új törvényhez.
Abban az esetben pedig, ha az építtető és a fejlesztő nem szeretne beleegyezni egy napelem rendszer kiépítésébe, Wiener-nek van egy mentő ötlete.
Megadják a választási lehetőséget egy napelem kiépítése, vagy egy zöld övezet kialakítása között.
Amennyiben a tulajdonosnak nem tetszik egy rendszer telepítése a tetőre, akkor egy olyan területet kell kialakítania, amely, növényekkel, fűvel, esetleg fákkal teszi zöldebbé a környezetet.
Törvények Amerikán kívül
Pozitívumként kiemelném még, hogy nem csak az Egyesült Államokban, de Európában is úgy tűnik, van létjogosultsága, a napelemek törvénnyel való szabályozásának.
Franciaországban olyan törvény lépett életbe, amely meghatározza, hogy minden olyan kereskedelmi zónába eső épület tetejét, amely újonnan épül, napelemekkel vagy növényekkel kell beborítani.
Ennek a kezdeményezésnek rengeteg pozitív hatását tudjuk kiemelni.
Olyan mértékű pénzügyi megtakarításokhoz vezethet, amely gazdaságilag nagyot lendíthet az ország helyzetén.
Természetesen ehhez kell néhány évet várni, de a megtérülés szinte teljesen biztos.
Nagymértékben csökkenhetnek a közüzemi számlák, sőt ha a tulajdonosok a növények telepítése mellett döntenek inkább, akkor az épületek egyfajta plusz szigetelő réteget kapnak, amellyel szintén csökkenthető a fűtés számla.
A zöld övezetek kialakítása a városképnek is egy pozitív fejlődését idézné elő, megjelennének a madár fajok, illetve, a látvány is nagymértékben javulna.
Milyen mértékben csökkenne a károsanyag kibocsátás?
Tehetjük fel a kérdést.
Érdekes kérdéskörnek bizonyul még az is, hogy az épületek tetején kialakított zöld övezetek milyen mértékben csökkentik a szén-dioxid kibocsátást a városban.
Erre vonatkozóan már végeztek összehasonlításokat Detroitban.
A zöld tetőknek köszönhetően egy nagyváros több mint ötvenezer tonna szén-dioxidtól szabadítaná meg Földünket.
Ez az adat San Francisco-ra vetítve: éves szinten 23,8 millió tonna szén-dioxiddal kevesebb kerül a légtérbe.
Talán könnyebb úgy megadni a viszonyítási alapot, hogy ez a mennyiség annyi spórolást jelentene, mintha évente ötezer autót vonnánk ki a forgalomból.
Ez az eredmény elképesztő, és ha még hozzátesszük azt a tényt is, hogy a lakosság energia igényének 40%-át fedezné az új törvény miatti napelem telepítés, akkor a káros gázok kibocsátása – mint például a füst – nagymértékben leredukálódna.
Miben segíthet még a törvény?
Ahogyan már említettem is, a spóroláson, és a szén-dioxid kibocsátás csökkentésén kívül, sok más problémára is megoldást nyújthat a törvény.
Abban az esetben, ha a tulajdonos a zöld övezet kialakítása mellett dönt, szintén sokat segíthet saját környezetén.
Lássuk szép sorban!
Olyan természetes szigetelő réteget nyújt, amely nem kerül sok pénzbe, 100%-osan egészséges, és természetes.
Télen segít, hogy melegebb legyen a lakásban, és kevesebbet kelljen fűteni, míg nyáron, a forró hónapokban kellemesen lehűti a lakást, így nem kell egész nap a légkondicionálót használnunk.
Tökéletesen felfogja a csapadékot.
A fű, és a növények természetüknél fogva igénylik a vizet, így egy nagyobb esőzés alkalmával nem kell aggódni az esetleges csapadék elvezetésen.
Elnyeli a légszennyezést.
Szintén a természetes, zöld közegnek köszönhetően a légyszennyezést is tudjuk csökkenteni a nagyvárosokban, amely valljuk be, szintén napjaink egy legnagyobb problémája.
Élőhelyet ad az állatoknak.
Sokunk gondja a városokkal az, hogy szürkék, betondzsungelek, nincs élővilág.
A zöld övezetek kialakításával most ezt is meg tudjuk változtatni, rengeteg madárfaj tud betelepülni, és békésen együtt élni környezetével.
Hogyan tovább?
Csak reménykedni tudunk benne, hogy látva a San Francisco-i sikertörténetet – amennyiben valóban jogerőre emelkedik a törvény, és valóban sikertörténet lesz – további országok fogják követni a pozitív példát.
Valami már elindult Európában is, hála a francia kezdeményezésnek, így talán idővel hazánkban is szabályozni fogják a napelem rendszerek telepítését.
De addig is, úgy gondolom, tehetünk mi is a környezetünkért, és törvényi előírások nélkül megtehetjük az első lépéseket.
Saját családi otthonunk napelemmel való kiépítése 8-10 éven belül megtérül, energiával látja el házunkat, sőt, még a csekkjeinket is kiváltja.
Mi az első lépés?
Kérj árajánlatot a megfelelő adatok megadásával, és a megyeileg illetékes partnerünk mielőbb felveszi Veled a kapcsolatot, hogy egyeztetni tudjatok a továbbiakról!
Miért ne termelnéd meg saját magadnak az energiát, amit felhasználsz?
Kérj ajánlatot mielőbb, és élvezd a napelem rendszer nyújtotta előnyöket!
San Francisco kötelezővé tenné a napelem rendszerek telepítését
Sunpower, a legkörnyezetbarátabb napelemes cég
Dél-Amerika legnagyobb naperőművét építi Brazília
A Columbia Egyetem segítségével olcsóbbak lehetnek a napelem panelek
A napenergia sem offline többé
Tényleg veszélyben az amerikai napelempiac?
Kizöldült az alma! – Az Apple és a megújulók
A nanotechnológia teheti még hatékonyabbá a napelemeket?
Energia a karibi napsütésből, és az önellátó metrómegálló
Napelemes és megújuló energiák Kaliforniában
Kalifornia állam és legnagyobb városa, Los Angeles olyan napelemes beruházásokra, reformokra készül, amilyet korábban még nem látott a világ.
Arnold Schwarzenegger a napelem adó ellen
Kalifornia az élen jár a napelem rendszerek kivitelezésében, mióta Arnold Schwarzenegger 2006-ban elindította napelem-telepítő programját. Most azonban az eddigi siker romba dőlni látszik…