Napelem tartószerkezetek
A napelem rendszer kiemelt, ám sokszor elhanyagolt része a tartószerkezet.
Hiába nem fordítunk rá nagy figyelmet, enélkül nem működhetne a napenergiával történő áramtermelés.
Közel sem mindegy, hogy milyen tartószerkezetre ruházunk be, ugyanis ennek célja, hogy minden időjárási körülmény mellett évtizedeken át stabilan megtartsa a napelemeinket.
Bejegyzésünkben szó lesz arról, hogy milyen típusú szerkezetek léteznek, hová lehet elhelyezni őket és mire kell odafigyelni a felszereléskor.
Több múlik a napelem tartószerkezeten, mint gondolnád!
A napsütéses órák számát tekintve Magyarország alkalmas helyszín, hogyha a napenergiát szeretnénk kihasználni a javunkra.
A tartószerkezetek létfontosságúak a napelemek beállítása, működése szempontjából, hiszen nem tudnának megfelelő hatásfokon működni enélkül.
Szakértők véleménye alapján az ideálisan elhelyezett napelem déli tájolású és nagyjából 35 fokos dőlésszögű.
Kétféle tartószerkezet létezik a nap követése szerint: a napkövető és a fix beállítású.
Fix napelem tartószerkezet
A fix tartószerkezetek nagyon jól bevált formái a napelemek rögzítésének.
Előnyük, hogy időtállóak, és nem igényelnek különösebb karbantartást, amennyiben nem történik sérülés.
Hátrányuk, hogy mivel a napelemek egy adott pozícióba vannak rögzítve ez esetben, a napelemek dőlésszöge ritkán tökéletes, hiszen a napsugarak beesési szöge folyamatosan változik.
Ennek ellenére hatékony és gyakori megoldás hazánkban, általában ferde tetőre szerelik fel őket.
Napkövető tartószerkezet
A napkövető szerkezetek esetében egy elektromos motor mozgatja a paneleket úgy, hogy azok a nap mozgását követve mindig a legoptimálisabb szögben álljanak.
Ez már komolyabb hátteret igényel, hiszen szükséges a nap mozgásának folytonos monitorozása.
Előnye, hogy mindig a lehető legoptimálisabb a napelemek tájolása, ám könnyebben meghibásodhatnak a tartószerkezet elemei, hiszen itt mozgó alkatrészekről beszélünk, továbbá a kivitelezése is sokkal bonyolultabb, mint fix rendszereké.
Hová lehet napelemet elhelyezni?
A napelemek kérdésének körében, legyen szó bármilyen típusú tartószerkezetről, az elhelyezés mindig fontos szempont, ugyanis, ha nem találunk megfelelő helyet, az akár az egész napelem rendszer kiépítését meghiúsíthatja.
A napelemeket három kategóriába lehet besorolni elhelyezkedésüket tekintve:
- Hagyományos, ferde tetőre telepített napelemek: ez a leggyakoribb felszerelési mód, hiszen a háztartások többségénél ez a legkönnyebben alkalmazható módszer. Ilyen esetekben az adott ház tetejére rögzítik a paneleket tartó szerkezetet. Hatékony megoldás, amennyiben a tetőszerkezet megfelelő állapotú, akkor hosszú évekig, évtizedekig szolgálhat minket.
- Lapostetőre felszerelt tartószerkezet: ezekben az esetekben nem a tető adja a dőlésszöget, hanem maga a szerkezet van úgy kialakítva, hogy a megfelelő pozícióban tartsa a tartóelemet. Előnye, hogy így tökéletesen tájolhatóak a panelek, ám hátránya, hogy a tetőre való rögzítés nehézkes, és az időjárási viszonyok (például a panelek alá kapó szél) is jobban megviselik az ilyen tartószerkezeteket, mint ferde tetős társaikat.
- Földre elhelyezett tartóelemek: bizony, létezik olyan, amikor a tető nem alkalmas valamilyen okból arra, hogy napelemeket helyezzünk el rajta, ilyenkor merül fel a kérdés, hogy van-e lehetőség a szabad földre telepíteni az elemeket. Amennyiben igen, a tájolás és dőlésszög itt is kiválóan állítható, ám alapos tervezést igényel az ilyen tartószerkezet megépítése. Nagyon stabil rögzítést igényelnek, ugyanis rendkívül ki vannak szolgáltatva az időjárás viszontagságainak.
Tartósság, minőség
A napelem rendszereket nem kettő, de nem is három évre tervezik.
Az ilyen rendszerek esetén minimum 2-3 évtizeddel kell számolni az optimális megtérülés érdekében, így, ha a tartószerkezeteket tervezik, akkor ezek esetén is ilyen időintervallumban kell gondolkozni.
Ahhoz, hogy hosszú időn át képesek legyenek ellátni a feladatukat, stabilan tartsák a paneleket, rendkívül fontos, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek ezek a tartóelemek.
A minőségi anyagok képezik az alapját a hosszútávú korróziómentességnek, amelyet rozsdamentes acéllal vagy alumíniummal érhetnek el, és erre is szükséges egy saválló bevonat.
A bevonat hiánya, vagy, ha nem megfelelő anyagból készülnek a tartóelemek, az idő előtti cserét tehet szükségessé, így közel sem mindegy, milyen szakemberre bízzuk a szerkezet megtervezését!
Napelem rendszer telepítéséhez szükséges feltételek
Ahhoz, hogy egy épületre napelem rendszert helyezhessenek fel, számos feltételnek kell megfelelnie az épületnek.
- Tető tájolása, dőlésszöge: az első, amit meg kell vizsgálni, hogy a tető megfelelően legyen tájolva. Ahogy már korábban olvashattad, a déli tájolás a legideálisabb a megfelelő hatásfok érdekében. A dőlésszöggel kapcsolatos problémák bizonyos mértékig korrigálhatóak a megfelelő tartószerkezettel.
- Tető teherbírása: ha megfelelően tájolt is a tető, van egy még sarkalatosabb pont: a teherbírás. A tetőszerkezetet meg kell vizsgálni, mielőtt ráhelyezik a napelem rendszert, hiszen a 2-3 évtizedes intervallumot ki kell bírnia a tetőnek is, nem csak a paneleknek!
- Napos helyszín: természetesen, ahogy említettük már, Magyarország alapvetően ideális helynek számít a napenergia kihasználása szempontjából, ám akadhatnak helyspecifikus tényezők. A leggyakoribb ilyen probléma, ha valami tartósan árnyékot vet a tetőre, és ezt megszüntetni sem lehet. Gyakori, hogy ezt a másik épület okozza, mely a napos órák jelentős részében beárnyékolja a napelemek felszerelésére alkalmas területet.
Mi a teendő, ha napelemet szeretnék?
Ha napelem rendszer telepítésén gondolkozol, akkor mindenképpen szakemberekre kell bíznod a kivitelezést.
Ha megfelelő szakembert választasz, akkor biztos lehetsz benne, hogy a lehető leghatékonyabb és pontosan Te igényeidhez illeszkedő rendszert fogja kiépíteni, továbbá a szerkezet és a panelek tartóssága sem lesz kérdés.
Ha napelem rendszert szeretnél, nincs más teendőd, mint felvenni velünk a kapcsolatot az alábbi űrlapon.
Ezt követően a megyédet ellátó partnerünk fel fogja venni Veled a kapcsolatot, és megadnak minden segítséget, ami ahhoz kell, hogy a háztartásod energiaigényét napenergia által fedezhesd!
HungaroSpan tartószerkezet – biztos alap a napelemeidnek, hazai gyártótól
Mi lehet jobb egy megbízható, igazán strapabíró és időtálló napelemes tartószerkezetnél? Az, ha magyar gyártmány! Ismerd meg Te is a HungaroSpan innovatív tartóelemeit!